Çocukmu kariyermi?

Merhaba hanımlar, 36 yaşında yeni evlenmiş bir kadınım. Çalışmıyorum. Evlenmeden önce iş hayatım vardı. Ben işe girmek istedim fakat eşim bebeğimiz olsun. Yaşımız geçiyor diyor. Çok hak veriyorum bende istiyorum. Bir kaç aydır deniyoruz olmadı. Elhamdülillah maddi açıdan geçiniyoruz. Yeni işe girersem bebeği erteleyeceğim için aklımda soru işaretleri var. Yaşımız var çünkü. Olmazsa tedavi süreçleri vb. Haliyle yeni işe girdiğinde olduda olursa ben hamileyim demekte ayıp. Siz olsanız ne yapardınız.
İse girin ne zaman bebeğiniz olacağı belli değil buna bağlı çalışıp çalışmama gibi bir karar verilmez Bir yandan da denemeye devam edin. Yaşınız itibari ile bence bebeği ertelemek çok yanlış.

10 sene sonrasini düşünün.sizi hangisi mutlu eder? Ya da hangisinin eksikliğinde mutsuz olursunuz?

Merhaba hanımlar, 36 yaşında yeni evlenmiş bir kadınım. Çalışmıyorum. Evlenmeden önce iş hayatım vardı. Ben işe girmek istedim fakat eşim bebeğimiz olsun. Yaşımız geçiyor diyor. Çok hak veriyorum bende istiyorum. Bir kaç aydır deniyoruz olmadı. Elhamdülillah maddi açıdan geçiniyoruz. Yeni işe girersem bebeği erteleyeceğim için aklımda soru işaretleri var. Yaşımız var çünkü. Olmazsa tedavi süreçleri vb. Haliyle yeni işe girdiğinde olduda olursa ben hamileyim demekte ayıp. Siz olsanız ne yapardınız.
Ne evlenirken ne çocuk yaparken ne büyütürken işimden ayrılmadım , bunu düşünmedim bile...Böylece tüm hayatım , eşimle iliskim ve çocugum (şu anda 16 yaşında) bu düzene alışık ve zorlanmadan tıkır tıkır ilerleyip, büyüdü . Ben çocukla kariyeri birbirine alternatif gören kadınları anlamıyorum, hatta bence çocuk düşünen bir kadının mutlaka çalışması gerekiyor. Bu zamanda sadece erkeğe güvenip çocuk yapmak çocuga yazık etmek olur.

Son düzenleme:
Hiçbir önemi yok bence. Yaşıtlarım yeni evleniyor daha. (39)

Önce iş sonra çocuk diyor hepsi.
Bende öyle düşünüyordum ama 6 aydır deniyorum olmadı. Herhalde yaş aldığımızdan diyorum. Eskiden deneyince hemen olur sanıyordum. Doktor 35 yaşından sonra 6 ay deneme ile olmuyorsa tedavi dedi. Bunun içinde çalışırken izin falan sorun olur diye düşündüm.

Oy maşallah kuzucuklara.. İnsallah Allah banada nasip eder 🫶 aynen birazcık büyüdüklerinde dönersiniz. Çocuklarla zamanın tadını çıkarın
Aminnn inş allah isteyenlerin kucağını boş bırakmasın. Yaş geçiyor diye diye bi bakıyosun hayat bambaşka bir yere dönüyor. 30 dan sonra evliliğin tek dezavantajı çocuk yoksa iyiki geç evlenmişim mis gibi☺

Bende öyle düşünüyordum ama 6 aydır deniyorum olmadı. Herhalde yaş aldığımızdan diyorum. Eskiden deneyince hemen olur sanıyordum. Doktor 35 yaşından sonra 6 ay deneme ile olmuyorsa tedavi dedi. Bunun içinde çalışırken izin falan sorun olur diye düşündüm.
35 yaşındaki bir insan eğer üniversite mezunuysa yaklaşık 10-12 senelik çalışandır. O sebeple de belli bir mevkiye ulaşmıştır. İzinde sorun yaşanmaz. Tam tersi 25-29 yaş aralığında olup da kariyerinin başındaki insanlar hamile kaldığında daha olumsuz bir bakış uyanıyor. En azından benim için öyle. Erken evlenenlere çok olumlu iş dönüşleri veremiyorum,güven vermedikleri için. Ama 35i geçip de yeni evlenenler bana daha güvenilir geliyor iş sadakati konusunda.

İşe girin, hamile kalırsanız ayrilirsiniz, hamileyim demek neden ayıp olsun. Çocuk sahibi olmak en doğal hakkınız. En mantıklısı bu yol gibi

Maddi durum elverişli ve bebek istiyorsam ben olsam denemeye devam ederdim. Kritik yaşlara evrilmiş zaten. Üstte bir arkadaşın dediği gibi zaten olmama durumunda kazancınız da tedaviye gidecek ki onun da süreci olacak ve bu da alınacak izin demek.

Hayir bebek yapmak sizi isten alikoyan bise degil ki:) gece napiyosaniz yapin gunduz is sosyal hayat devam. Bu herkes icinboyle zaten yastan bagimsiz. Ozel hayat planlari vardir bebek anca o zaman ertelenir. Yurtdisi plani olur, egitim icin is birakmak olur, kotu giden evlilik olur. Onun disinda bebekten pismanlik duymama evresindeki her insan hayatinin her evresini yasar, bebek de gelirse ne ala. Is icin bebek beklemez, bebek icin is. Ikisi birbirini engeller seyler degil yani. Aktif bi eyleminiz yok bebek icin. Hayatin dogal akisi. O olursa olcak zateb. Isten izin alip geri gelceksiniz.m sadece bu.

Hayir bebek yapmak sizi isten alikoyan bise degil ki:) gece napiyosaniz yapin gunduz is sosyal hayat devam. Bu herkes icinboyle zaten yastan bagimsiz. Ozel hayat planlari vardir bebek anca o zaman ertelenir. Yurtdisi plani olur, egitim icin is birakmak olur, kotu giden evlilik olur. Onun disinda bebekten pismanlik duymama evresindeki her insan hayatinin her evresini yasar, bebek de gelirse ne ala. Is icin bebek beklemez, bebek icin is. Ikisi birbirini engeller seyler degil yani. Aktif bi eyleminiz yok bebek icin. Hayatin dogal akisi. O olursa olcak zateb. Isten izin alip geri gelceksiniz.m sadece bu.
Bebek suan olussa su dakika 7-8 ay caliscaksiniz ki nerdeyse 1 sene.

Hayatım boyunca hiç çocuk yapmayı düşünmeyen, ve bunu ısrarla savunan ben , son iş yerimde işe yeni başladığımda, “ben artık buradan ayrılmam” deyip evimi işe 5 dakika mesafeye taşıdım.Taşındıktan bir kaç ay sonra (40 yaş üstüyüm) sürpriz bir gebelik yaşadım ve 32.haftadan sonra çalışmadım.Şimdi işe dönmek istesem aynı yerde başlama imkanım yok. Bu kadar büyük konuşmaya “ben hamileyim” demek bana hiç ayıp gelmedi.😄😄😄
Bence işinize devam edin, gebe kalınca söylersiniz hiç ayıp olmaz 😇

Bence iş. Hem çalışırken devlet hastanesi değilde özele gidersiniz böylelikle izin konusunda sorunda yaşamazsınız.

Kariyer de önemli ama sanki bebiş bi tık daha önemli gibi 25 yaşını geçince🥲ben de 25’i geçtim evlenip bebişimin olmasını istiyorum artık

Bence önce bir doktorla görüşün zaten bu yaşınıza göre en az. 10+ deneyiminiz vardır çocuk doğduktan sonra bir yıl bekleseniz bile iki yıllık ara size birşey kaybettirmez

Çocukta yaparım kariyerde diyerek var olan iş teklifini kabul ettim. Uzun süre çalışan insanlar için ev hayatında körelmiş hissediyor. Ev işleri aksama kadar bitmiyor. Gerçi iş ve ev işleri biraz zorlayabilir ama yaşayarak göreceğiz. Hamilelikde olursa plansız oldu derim napim.

X