çocuklarınızın geleceği için neler yapıyorsunuz,yurt dışında eğitim

derdim bu işte
ben eğitimini en iyi şekilde yapmasını sağlayayım
tökezlediğinde arkasında güvencesi olduğunu bilsin
mesleki olarak ona güveniyorum zaten
bir de dünyanın her yerinde mesleğini yapabileceği bir alanı var
o yüzden çabam
Ne okuyor kiziniz?

derdim bu işte
ben eğitimini en iyi şekilde yapmasını sağlayayım
tökezlediğinde arkasında güvencesi olduğunu bilsin
mesleki olarak ona güveniyorum zaten
bir de dünyanın her yerinde mesleğini yapabileceği bir alanı var
o yüzden çabam
Ne güzel ne mutlu,inşallah çok başarılı olur.
Anne baba olarak çocuklarımızı elimizden geldiğinin en iyisi olacak şekilde okutmak görevimiz,onlar için çalışıyoruz. Allah hepsine güzel yazılar yazsın 🙏

her annenin en büyük derdi sanırım çocuklarının geleceğidir
şimdi artık daha da önemli
tek bir çocuğum var ve benden sonra kimseye muhtaç olmasın istiyorum
elbette ki sokakta kalmaz ,arkasında koca bir aile var ama kimse benim gibi de olmaz sanırım
zaten lisanstan sonra yurtdışına göndermeyi istiyordum ancak şimdi o kadar mutsuz ki okullar isteyen gelsin demesine rağmen okula bile gönderemiyorum
ya deprem bölgesinde bir okula başvuracağım evden ayrılmayacağım ya da yurtdışına gideceğim diyor
demem o ki özellikle avrupada yaşayan üyeler ülkelerindeki lisans eğitimi için bilgileri varsa paylaşabilir mi
sınav-giriş sistemi,ücret,masraflar,imkanlar,burslar,özellikle sanat okulları,dijital vatandaşlık gibi her yerden yapılabilecek işler için bilgi verebilecek olan var mı
orda yaşamazken direk burdan nasıl gidip başlanabilir
netten bakıyorum ama o kadar çok bilgi var ki ne doğru ne yanlış anlamıyorum

bir diğer konu çocuklarınız geleceği için eğitimden başka neler yapıyorsunuz
benim bir ölürsem alacağı emekli maaşım
yine ölürsem alacağı hayat sigortam
daha benim bile olmayan babamdan ona kalacak bir daire veya parası
20 dönümlük bir fındık arazisi var
ne yapsam yetmeyecek gibi geliyor
hayat o kadar zor ki onlar için neler yapabiliriz
Biraz da o çabalasin. Sürekli hazıra alisirsa da sıkıntı.

ne kadara aldı acaba yengeç
Onu bilmiyorum, ben Karadağ'dayken yazmıştı "buralarda misin,şu sehirdeyim, vaktin varsa gel" diye. Gidemedim ama o sohbette söyledi sera almış, tarım yapiyormus. oturum vermisler. Zaten en kolay oturum veren ülkelerden birisiymis. Üstelik vizesiz, balkanlara göre pahalı ama Avrupa'ya göre ucuz. Milana22 Milana22
daha iyi bilir,belki ekleyeceği şeyler vardır.
sadece yurtdışına kapağı atmak değil mesele
iyi bir sanat eğitimi almasını sağlayacak bir ülke olmalı
sanatta biraz da etiket lazım
Ben onu çocuğunu kolay oturum veren bir yere göndermek isteyen arkadaş için yazdım😇

Hangi ulkeler var aklinda?
Eger maddi olarak altindan kalkabiliriz diyorsaniz ,University of the Arts London (UAL) sansini deneyebilir. Cok kaliteli bir universitedir burada. Ama yurt disinda okuyan gencler zaten hep calisiyorlar egitim kredisini odemek icin, yoksa olene kadar sizi takip ediyor egitim senelerinde aldiginiz kredi.
Lise notlari cok onemli basvururken. Eger gercekten gitmek istiyorsa cabalamali, siz elinizden gelen destegi verirsiniz gerisi ona kalmis.

Biraz da o çabalasin. Sürekli hazıra alisirsa da sıkıntı.

ya sabır
gerçekten okuduğunuzu anlamıyor musunuz
ben çocuk hazıra alıştı beni batırdı hiç çabası yok yiyor içiyor yatıyor mu diyorum
hiç mi okumadınız yazdıklarımı

Son düzenleme:
ya sabır
gerçekten okuduğunuz anlamıyor musunuz
ben çocuk hazıra alıştı beni batırdı hiç çabası yok yiyor içiyor yatıyor mu diyorum
hiç mi okumadınız yazdıklarımı
Okudum. Altta daire para fındıklık ama yetmez yazmışsınız. Ona istinaden biraz da o cabalisin. Siz temeli vermişsiniz zaten kat çıksın o da .

19,üniversite 1

Resim okuyorsa yurtdışına gitmesi bir tık daha kolay. Çünkü onlar yetenek sınavlarına giriyorlar.

Aşağıya linkini bırakacağım bir yurtdışı programı var, bu program böyle öğrencilere girişimcilik gibi eğitimler, burs ve yurtdışına geziler düzenliyor. Başvursun en azından bir. Güzel projeleri var.

Lisans sonrası yurtdışına gitmesi yükseklisans için zor olmaz. Burs ve hocalarının referansı ile gidebilir. Yurtdışına gitmek istediğini hocalarına söylesin onlar yönlendirirler.

Hangi ulkeler var aklinda?
Eger maddi olarak altindan kalkabiliriz diyorsaniz ,University of the Arts London (UAL) sansini deneyebilir. Cok kaliteli bir universitedir burada. Ama yurt disinda okuyan gencler zaten hep calisiyorlar egitim kredisini odemek icin, yoksa olene kadar sizi takip ediyor egitim senelerinde aldiginiz kredi.
Lise notlari cok onemli basvururken. Eger gercekten gitmek istiyorsa cabalamali, siz elinizden gelen destegi verirsiniz gerisi ona kalmis.

işte bunları merak ediyorum,teşekkürler
nasıl başvurulur ,masraf ne kadar çıkar
ne kadar hazırlıklı olmak lazım
bursu vs var mı
bunları oralarda yaşayanlardan duymak istiyorum ancak bir türlü derdimi anlatamadım

bursu vs var mı
bunları oralarda yaşayanlardan duymak istiyorum ancak bir türlü derdimi anlatamadım

sanki çocuk için nasıl desem mal mülk daha ne yapsam az kaldı gibi algıladım ben açıkçası

19 yaşımda koskoca bir evi tek başıma geçindiriyordum. Babam ölmüştü, annem ev hanımıydı.
Şimdiki çocuklar benimkiler de dahil çok korunup kollanıyor.
Aslında her şartta kendi ayaklarının üstünde durmayı öğretmek en büyük miras. Ama dediğim gibi ben de sizin gibiyim çocuklarıma karşı.

Okudum. Altta daire para fındıklık ama yetmez yazmışsınız. Ona istinaden biraz da o cabalisin. Siz temeli vermişsiniz zaten kat çıksın o da .
biz böyle yetiştirildik her zaman elinde bir altın bilezik olsun diyerek
mesela bu sene 15 ton fındık bekliyorduk ancak bir gecede fındıklar yandı şuan 500 kilo ancak çıkacağını söylüyorlar
şehrin merkezindeki 2 katlı evimiz depremde yıkıldı ,bir geceye baktı yıkılması
ama diploman bir yere gitmiyor,yanmıyor yıkılmıyor,sel basmıyor
mala güvenmemem ondan ki tam da bu sene gördük işte bunu

bursu vs var mı
Hangi universiteye gidecegine gore degisir ucretler , ama genelde sanat uzerine olanlarda lisans programlari icin ogrenim ucretleri yilda 18.000 £ ile 35.000 £ arasinda degisiyor.
Yanlis bilgi vermek istemem, sanat okullari disindaki universiteler icin lise donemindeki ortalamasi onemli, universiteleri ariyorsunuz onlar size bilgi veriyorlar ingilterede. Gorusmeye cagiriyorlar bir de.
Cok masrafli yani Tl’ye cevirince.
Burs konusunu tam bilmiyorum, gittigi universiteye sorarsa daha dogru bir cevap alir.
Dedigim gibi altindan kalkabilecekseniz sansini deneyebilir, vizeyi alirsa zaten calisma hakki olur buyuk ihtimalle.
Londra’da ki sanat universitelerine mail gondersin. Geri donus yapacaklardir.

X