Konuşma Problemleri Çocuklarda geç konuşma

Geç konuşma, kekeleme, her türlü konuşma probleminin paylaşıldığı konular.
benim oglumda 3 yasina yeni girdi,halen tam konusamiyor,ikili uclu cumleler kuruyor ama akici sekilde konusamiyor.dogdugundan beri iki dilde konusuyoruz artik ondanmidir yoksa irsimidir bilmem ablamin ogluda cok gec 6 yasina dogru konusdu sorun var diye dusunuyorduk,ustun zekali cikdi massallah,insallah biran önce baslarlar 3 ay sonra anaokuluna gidecek fark edecekmi konusmada meraklan bekliyorum,ama ordada baska bi dil ögrenecek bayagi zorluk cekecek gibi:KK53:

bende oglumu krese vercem..suan 3 yasinda cumle kuramiyor..sorum ise yardimci oldumu gonderdiginiz kres??

Merhaba benim oğlumda 2.5 yaşında tek çocuk ve telefonları saklamamıza rağmen bulunca bırakamıyor. Çizgi film tv sevmiyor açmıyoruz ama klip reklam bulup izliyor telden kendisi açıyor biz açmadan telefonu eline geçirince. Ben geç konuşmasını buna bağlıyorum bir de ciddi sorunlar oldu o doğduktan sonra 2 kez ev değiştirdik aile ve akrabalardan uzaklaştık. Çok hassas bir çocuk yanında başka bir çocuğa bağırsalar, o ondan önce ağlıyordu parka gidip gelerek aştık bu sorunu. Ben de çok kızmadığım sürece sesimi yükseltmem eşimi de çok uyarırım o gerekli gereksiz bağırabiliyor. Şimdi de yeni evdeyiz buraya alışamadı elimi bırakmıyor parka gitsek bile. Arkadaşlarıyla oynasın diye bekliyorum o beni bırakmıyor, diğer çocukları izliyor ama arasına karışmıyor. Ben de çocukken çok içime kapanıktım konuşurdum ama topluluk önünde utanırdım, oğlumda da utangaçlık var birisi sevse gülerek başını öne eğiyor, soru sorduklarında da aynı şekilde. Birşeyler anlatıyor oğlum ama biz anlamıyoruz, mama, baba, gel kelimeleri haricindekileri. Anlatamayınca da çok üzülüyor ve sinirleniyor. Allah yavrularımızın dillerindeki bağı çözsün inşallah. Bu şekilde olup sonradan düzgün konuşan çocukları okuyunca çok mutlu oluyorum. İnşallah sabırla aşarız bugünleri.

Yegenim 3.5 yasinda .hala duzgun konusamiyor. usudum ,gidelim ,bu ne ,aciyim mi takiyim mi..vb cumleler kurabiliyor ancak. ama herseyin adini biliyor sayilari sayiyor.

ama ben 3 yasindayken baya buyuk adam gibi konusuyodum .o yuzden endiseleniyorum .

Ablam doktora goturmustu gecen sene .doktor a tipik otistik olabilir demisti. ama hicbir tetkik yapilmadi sadece 15 dk gorusmeyle .Bizim de moralimiz cok bozulmustu. Ailecek 4 yasina kadar beklemeye karar verdik .O zamanla bu zaman arasinda ciddi fark var 1 sene icinde cok sey ogrendi . ama hala supheleniyorum .Sizin cevrenizde hic gec konusan cocuk var mi?
otizm cok zor anlasilan bisey .o yuzden cok dikkatli olmamiz lazim...

Arkadasim merhaba,yegeniniz simdi nasil.yillar gecmis.benimde oglum suan ayni yegeninizin durumunda.cok endiseleniuorum.umarim mesajimi okursun

Merhabalar.umarim hepinizin cocugu konusmaya baslamistir.sorunlari bitmistir.torunum agostosta 4 yasinda olacak..yasitlarina ragmen duzgun konusamiyor.kresede yolladik fakat kresin bir faydasi olmadi.coronadan dolayi anne babasiyla fazla vakit gecirmek azda olsa fayda sagladi.simdi anaokuluna vercez.ayni zamanda ozel egitim almasi icin bire bir egitim almasi saglanacak.bu durum hepimizi cok endiselendirdi dogrusu.bu konuda herkesin dusuncelerini ogrenmek isterim.bu egitimlerin faydasini goren varsa aranizda paylasimlarinizi beklerim.tskler.

Oğlunuz kocaman delikanlı olmuştur benim yawrumda 2 yaş 3 aylik hala konusmuyor.İnsallg otisim değildir

Merhaba oğlunuz kac yaşında konuştu veya konuşabildimi çok uzun yıllar geçmiş benzer durumdayız lütfen şu dertli anneyi bilgilerin

Bizede atipik otizim tanısını verdiler ama olmaya bilir dediler varmı yokmu bilmiyorum kimisi uyaran eksikliği dedi kimisi gelişim gecikmesi

Yegenim 3.5 yasinda .hala duzgun konusamiyor. usudum ,gidelim ,bu ne ,aciyim mi takiyim mi..vb cumleler kurabiliyor ancak. ama herseyin adini biliyor sayilari sayiyor.

ama ben 3 yasindayken baya buyuk adam gibi konusuyodum .o yuzden endiseleniyorum .

Ablam doktora goturmustu gecen sene .doktor a tipik otistik olabilir demisti. ama hicbir tetkik yapilmadi sadece 15 dk gorusmeyle .Bizim de moralimiz cok bozulmustu. Ailecek 4 yasina kadar beklemeye karar verdik .O zamanla bu zaman arasinda ciddi fark var 1 sene icinde cok sey ogrendi . ama hala supheleniyorum .Sizin cevrenizde hic gec konusan cocuk var mi?
otizm cok zor anlasilan bisey .o yuzden cok dikkatli olmamiz lazim...
Merhabalar. Kreşe gönderebilirsiniz. İyi geliyor.

Bizede atipik otizim tanısını verdiler ama olmaya bilir dediler varmı yokmu bilmiyorum kimisi uyaran eksikliği dedi kimisi gelişim
Goz teması ortak dikkat taklit hayali oyun akran etkileşimi vs bunlarada dikkat ediyorlar o dönem çok küçüktü 18 aylıktı direk eğitime başlasin dediler şuan cümle bekliyorum bir umut yanlış teşhis diye düşünüyorum

Goz teması ortak dikkat taklit hayali oyun akran etkileşimi vs bunlarada dikkat ediyorlar o dönem çok küçüktü 18 aylıktı direk eğitime başlasin dediler şuan cümle bekliyorum bir umut yanlış teşhis diye düşünüyorum
Sterotipik hareket vs bunlar yok ama sabahın 8 de 18 aylık bebeğe gelin geç kalmasın diye tanı koydular

Bizede atipik otizim tanısını verdiler ama olmaya bilir dediler varmı yokmu bilmiyorum kimisi uyaran eksikliği dedi kimisi gelişim
bizede 20 aylikken tessih koyuldu özel egitime başlasın diye o zamandan bu zamana bi sürü şey öğrendi kelimeleri artti kizima en iyi gelen sey dışarı cikmak isaret edebiliyormu

Ediyor çok şükür cümle kuramıyor sadece şuan 26 aylık hala cümle yok otistik bir belirti de yok boş yere çocuğa tanı koydular 3 yaşta pik yapar diyorlar septom bekler olduk

Ediyor çok şükür cümle kuramıyor sadece şuan 26 aylık hala cümle yok otistik bir belirti de yok boş yere çocuğa tanı koydular 3 yaşta pik yapar diyorlar septom bekler olduk
kim diyor acaba benim kizimdada kendini ifade edememe dışında bi belirti yok aslinda çok şükür kelime sayisi günden güne artıyor insallah düzelecek ben kötü düşünmüyorum

Merhaba aynı durumu yaşıyoruz tersten söyleme vs üzerinden çok zaman geçmiş sizin ne zaman düzeldi acaba?

bizede 20 aylikken tessih koyuldu özel egitime başlasın diye o zamandan bu zamana bi sürü şey öğrendi kelimeleri artti kizima en iyi gelen sey dışarı cikmak isaret edebiliyormu
Evet çoğu sey var sadece cümle kuramıyor iletişim etkileşim var jest mimik taklitke kivranarak anlatıyor ne istiyorsa

Evet çoğu sey var sadece cümle kuramıyor iletişim etkileşim var jest mimik taklitke kivranarak anlatıyor ne istiyors
kim diyor acaba benim kizimdada kendini ifade edememe dışında bi belirti yok aslinda çok şükür kelime sayisi günden güne artıyor insallah düzelecek ben kötü düşünmüyorum
İnşallah Rabbim şifa versin evlarlarimiza bizimki de ifade ediyor fakat cümle yok 26 aylık ikili cümle yok harici bir sorun yok ama agir otizim raporu var nasilmi oldu hemen söyleyin tuzaga düştük avladilar

X