Konuşma Problemleri Çocuklarda geç konuşma

Geç konuşma, kekeleme, her türlü konuşma probleminin paylaşıldığı konular.

zogi

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
27 Nisan 2008
15
1
Yegenim 3.5 yasinda .hala duzgun konusamiyor. usudum ,gidelim ,bu ne ,aciyim mi takiyim mi..vb cumleler kurabiliyor ancak. ama herseyin adini biliyor sayilari sayiyor.

ama ben 3 yasindayken baya buyuk adam gibi konusuyodum .o yuzden endiseleniyorum .

Ablam doktora goturmustu gecen sene .doktor a tipik otistik olabilir demisti. ama hicbir tetkik yapilmadi sadece 15 dk gorusmeyle .Bizim de moralimiz cok bozulmustu. Ailecek 4 yasina kadar beklemeye karar verdik .O zamanla bu zaman arasinda ciddi fark var 1 sene icinde cok sey ogrendi . ama hala supheleniyorum .Sizin cevrenizde hic gec konusan cocuk var mi?
otizm cok zor anlasilan bisey .o yuzden cok dikkatli olmamiz lazim...

erkekmi kızmı yeğenin
bazı erkek çocukları geç konuşurmuş
benimde yeğenim 4 yaşında daha doğru dürüst cümle kuramıyor
yani annesinden başka kimse anlamıyor ne dediğini oda erkek
birde normal bir ses tonuyla değilde bağırarak konuşmaya çalışıyor öle böle bağırma değil ama baya bi.benimde oğlum var 1,5 yaşında bende çok endişeleniyorum yaaa
bazı kelimeleri söylüyor meme,mama,baba,gel,o gibi şeyler ama daha cümle kuramıyor.

erkek yegenim .eger ailende gec konusan varsa olabiliyomus ama bizim ailede yok .
doktora gidince de aklina cok kotu seyler sokuyolar .bilmiyorum kime inanacagimi allah korusun otizm icin yapilan testler o kadar agir ki . ablam o yuzden beklemeyi tercih etti .
otizm in de turleri varmis .a tipik otizm mesela cok zor anlasiliyor . yani normal gorunen bir cocuga boyle bi teshis konabiliyo ilkokul caginda
benim tek guvendigim nokta herseyi anlamasi herseyin adini bilmesi ve cok basit cumleler kurabilmesi

1.5 yas hem cok erken sen endiselenme daha benim yegenim 1.5 yasinda tek kelime konusamiyodu.

Ben daha once Otistik cocuklarla calistim. Otizmin tek belirtisi konusamama degildir, cogu ozelligi anti-sosyal olmasidir. Devamli kendi dunyasindaysa, baskalariyla sadece onlara ihtiyaci oldugu zaman ilgi gosteriyorsa, duzenin degistirilmesinden hoslanmiyorsa, takintilari varsa...Yani bu ozelliklerin cogu varsa suphelenmesidir. Ayrica, dediklerini anlayip anlamadigini da test edebilirsin. Mesala cevabi sadece Evet veya Hayir olmayan sorular sorun. Nasil, Ne zaman, kim gibi...
Kurdugu cumlelerin ezber olup olmamamasi da onemli. Mesala, "Hadi gidelim" de bir cumledir, ama ezberlenmis bir kalipdir. Onemli kendinden cumle kurabilmesidir.
Bir Konusma Terapistini gormenizi onerebilir. Bu sorunlar cok kolay halledilebiliyor cunku.
Umarim yardimci olabilmisimdir. Ve umarim yegeniniz Otistik degildir.

zogi endişelenme canım.melih in yazdığı çok doğru
umarım en kısa zamanda doğru bir şekilde konuşur
öğle bir zaman gelecekki susturamayacaksınız
az susta kafa dinliyelim diyeceksiniz

Benim oğlum 5 yaşında kreşe gidiyor. Dün kreşin pedegoguyla görüştüm. Bazı harfleri söyleyemiyor ( Örn. k, r, s ) konuşma terapistinden yardım alsanız iyi olur dedi. Off çok canım sıkıldı buna :KK43:

valla kizlar benim oglum suan 4 yasinda ama sukur duzelme goruyorum tabii biraz r tam duzgun konusmuyor ve bizim ailede var gec konusan ama insallah en kisa zamanda bul bul gibi konusurlar

merhabalar benim oğlum ağustosta 3 yaşına giricek. fakat cümle kuramıyor.biz söyleyincekelimeleri tekrarlıyor ama kullanmıyor. derdini işaretlerle anlatıyor. doktora götürmedim babasıda geç konuşmuş diyor babaannesi ama ben üzülmeyeyim diyede öyle söylüyor olabilir pek güvenemedim.her söylediğimizi anlıyor çok hareketli bir çocuk. ne yapıcağımı bilmiyorum deneyimlerinizi ya da tavsiyelerinizi bekliyorum.şimdiden teşekkürler.

merhaba arkadaşlar benim 4 yasında kızım var daha cümle kuramıyor anne,baba,mama,gel... vs bazı kelimeleri tek hece ve tersten söylüyor ama vücud dilini çok iyi kullanıyor psikatriye götürdüm çeşitli testlerden geçti ve hepsinde başarılı oldu doktor özel eğitime gerek görmedi bir ay izleyelim dedi ve 6 ay doldu hiçbir gelişme yok şimdi başka doktora daha götürmeyi düşünüyorum bu durum çok canımı sıkıyor:KK43:

merhaba kızlar benimde 3 yaşında bir kızım var sustura bilene aşk olsun maşallahı var yedi ğün 24 saat konuşma kapastesine sahip çokta erken konuştu 8 aylıkken abla baba mama v.s kelimeleri söylemeye başladı söylemek istediğim eger çoçukta bir sorun yoksa tek çoçuksa ve kalabalık bir ailede büyümeyen çoçuklar çok geç konuşuyor büyük kızımda çünki 1.5 yaşındayken yeni konuşmaya başlamıştı vücüt dili süperdi ama konuşmazdı süt demez parmagıyla gösterirdi çok uğraş verdim konuşması için günün yarısını onla evcilik oynayarak konuşarak geçirdim küçük kızımda tabi 12 yaşında evde bir abla olunca çok çabuk konuştu endişe etmeyin hepside konuşur bu sefer susuturamazsınız ah bu annelerin dertleri hiç bitmiyor saglıkla büyütün yavrularınızı

oğlum 2 yaşın 3 ay geçiyor. ama hala konuşmuyor. işaretlerle ve vücut diliyle iletişim kurmaya çalışıyor. sözylenen herşeyi anlıyor. basit kelimeleri söylüyor. beklemelimiyim yoksa bir uzmana mı götürmeliyim kararsız kaldım

benim kızımda 1,5 yaşında sadece baba dede cici ver hala diyebiliyor bende çok üzülüyorum ama kızıma annem bakıyor yani tüm gün sadece annaanne ve dedisyle birlikte çucuklu bir ortamda değil yani ondan sanırım. biraz daha bekleyim dr. götürmeyi düşünüyorum.

artık çocuklar çok çok geç konuşuyor. her şeyi anlıyorlar ama dertlerini kelimelerle anlatmıyorlar. halbuki çocuklarla ilgi eskiye göre bugün daha fazla. belki ihtiyaçlarını belirtmek için kelimelere ihtiyaç duymadıklarından, a dediklerinde su be dediklerinde süt geldiğindendir, belki televizyondandır, belki az kişiyle muhatap olduklarındandır bilemiyorum ben..
fakat hamileliğimin ilk dönemlerinde araştırdığım bir konu vardı: ultrason. genel olarak zararlı olduğu söylenmiyor fakat zararlı olduğunu söyleyenlerin saydığı maddelerden biri : çocuklarda geç konuşmaya sebep. ispatlanmış bir araştırma değil bu fakat ihtimal ihtimaldir..

artık çocuklar çok çok geç konuşuyor. her şeyi anlıyorlar ama dertlerini kelimelerle anlatmıyorlar. halbuki çocuklarla ilgi eskiye göre bugün daha fazla. belki ihtiyaçlarını belirtmek için kelimelere ihtiyaç duymadıklarından, a dediklerinde su be dediklerinde süt geldiğindendir, belki televizyondandır, belki az kişiyle muhatap olduklarındandır bilemiyorum ben..
fakat hamileliğimin ilk dönemlerinde araştırdığım bir konu vardı: ultrason. genel olarak zararlı olduğu söylenmiyor fakat zararlı olduğunu söyleyenlerin saydığı maddelerden biri : çocuklarda geç konuşmaya sebep. ispatlanmış bir araştırma değil bu fakat ihtimal ihtimaldir..

İhtiyaçlarını belirtmek için kelimelere ihtiyaç duymadığını birkaç arkadaşımda söylemişti. İşaret ettiklerini ve vücut diliyle anlattıklarını anlamama konuşmaya teşvik etme yolunu da denedim ancak bu seferde çok agresifleşti çok hırçınlaştı anlamadığım için ve oğlumda bir direnç oluştuğunu gözlemliyorum.
Birşeyler söylemesi için kelime tekrar ettirmeye çalışıyorum mesela "kapı de" ,"araba de" şeklinde ama çocuk "de" sözünü duyduğu anda kızıyor bağırıyor hatta hırsını alamayıp kendi kafasına vuruyor
ne yapacağımı şaşırmış durumdayım şu anda kendi haline bıraktım ama nekadar sürecek bilmiyorum
üzülmektende kendimi alamıyorum

İhtiyaçlarını belirtmek için kelimelere ihtiyaç duymadığını birkaç arkadaşımda söylemişti. İşaret ettiklerini ve vücut diliyle anlattıklarını anlamama konuşmaya teşvik etme yolunu da denedim ancak bu seferde çok agresifleşti çok hırçınlaştı anlamadığım için ve oğlumda bir direnç oluştuğunu gözlemliyorum.
Birşeyler söylemesi için kelime tekrar ettirmeye çalışıyorum mesela "kapı de" ,"araba de" şeklinde ama çocuk "de" sözünü duyduğu anda kızıyor bağırıyor hatta hırsını alamayıp kendi kafasına vuruyor
ne yapacağımı şaşırmış durumdayım şu anda kendi haline bıraktım ama nekadar sürecek bilmiyorum
üzülmektende kendimi alamıyorum

Sonunda "de" yi kullandığınız için emir kelimesi olarak algılıyor inatlaşıyordur sizinle, zorladığınızı düşünüyor ve tepki veriyordur, kelimelerin sonuna "de" yi eklemeyin kitap yoluyla gösterip sorsanız belki söyler bize dr önemli olan anlaması demişti, bazı çocuklar konuşmaya hevesli olmuyorlar ne yazık ki eninde sonunda konuşacaklar ben artık hiç kasmıyorum bu konuda, tv konuşmaya hevesli olmayan çocukların konuşmasını büyük oranda geciktiriyor, kendi yaşıtı çocuklarla bir araya gelmeleri gerekiyor, günümüz şartlarında bu ancak kreş yoluyla oluyor, konuşmaya hevesli çocuk zaten tv reklam klip etkilemiyor konuşmasına istemeleri önemli bazı çocuklar istemiyorlar işte

Sonunda "de" yi kullandığınız için emir kelimesi olarak algılıyor inatlaşıyordur sizinle, zorladığınızı düşünüyor ve tepki veriyordur, kelimelerin sonuna "de" yi eklemeyin kitap yoluyla gösterip sorsanız belki söyler bize dr önemli olan anlaması demişti, bazı çocuklar konuşmaya hevesli olmuyorlar ne yazık ki eninde sonunda konuşacaklar ben artık hiç kasmıyorum bu konuda, tv konuşmaya hevesli olmayan çocukların konuşmasını büyük oranda geciktiriyor, kendi yaşıtı çocuklarla bir araya gelmeleri gerekiyor, günümüz şartlarında bu ancak kreş yoluyla oluyor, konuşmaya hevesli çocuk zaten tv reklam klip etkilemiyor konuşmasına istemeleri önemli bazı çocuklar istemiyorlar işte

Çok haklısınız artık bu durum inatlaşmaya gittiği için kendi haline bıraktım.
Anlamasında hiçbir problem yok herşeyi anlıyor. neden sonuç ilişkisi kuruyor muhakeme yeteneği çok gelişmiş bir çocuk. etrafımızda kendi yaşıtı çocuk yok malesef kreş içinde yaşı küçük diye düşünüyordum. 3 -3,5 yaşta göndermeyi planlıyordum ama yanlış mı düşünüyorum acaba? fisfisfis

Çok haklısınız artık bu durum inatlaşmaya gittiği için kendi haline bıraktım.
Anlamasında hiçbir problem yok herşeyi anlıyor. neden sonuç ilişkisi kuruyor muhakeme yeteneği çok gelişmiş bir çocuk. etrafımızda kendi yaşıtı çocuk yok malesef kreş içinde yaşı küçük diye düşünüyordum. 3 -3,5 yaşta göndermeyi planlıyordum ama yanlış mı düşünüyorum acaba? fisfisfis

3 yaşında bile değilse daha küçük konuşur merak etmeyin, bize dr 2 yaşını geçince kreşe gönderin demeye başladı ama bence de 3-3,5 yaş daha uygun

teşekkürler angelsecret biraz içim rahatladı
dün kuzeni geldi oğlumdan 6 ay küçük olmasına rağmen onun konuşması daha iyi bir iki hafta birarada kalacaklar belki ondan heveslenir. çocuklar bazı şeyleri birbirlerinden daha iyi öğreniyorlar
azıcık kıskançlık var ama onu da halledecez artık bi şekilde

sewgılı arkadslarım cocukların konusmasınınn en ıyı yolu 6 aydan sona resımlı kıtapla neyın ne oldunu gostermektır buna cok dıkkat edın ama buna konuraak agu gugu desen bıle ogreterk solemek heceleyerak sabırla oldunu unutmayın cok ıse yarıcak bısıdır:)

X