Konuşma Problemleri Çocuğunda kekemelik problemi olan bütün anneler hadi burada toplanalım

Geç konuşma, kekeleme, her türlü konuşma probleminin paylaşıldığı konular.

dilayza

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
10 Kasım 2008
314
153
Güzel anneler ne yazık ki ben de çocuğu kekemelik problemi yaşayan bir anneyim.Çok erken konuşmaya başlayan bir oğlum var bir anda kekelemeye başladı.Bazen artıyor bazen azalıyor bu durum ama şu anda en uç noktadayız.Allah kimseye devasız dert vermesin ne yapacağımı şaşırdım çok üzülüyorum.Her gün dualar okuyorum.Aynı derdi yaşayanlar veya yaşayıp atlatmış olanlar desteklerinizi bekliyorum.

Çocuğunuz kaç yaşında. Ne zamandır bu problemi var.?

Çocuğunuz konuşmaya çalıştığında onun söylediklerini asla düzeltmeyin. Gayet normal konuşuyormuş gibi dinleyin onu. Ona bol bol kitap okuyun. Sonra anladıklarını anlatmasını sağlayın, sabırla. Çocuğun üstüne gitmeyin. Ona kekemelik sorunu olduğunu asla hissettirmeyin. Konuşma şevkini kırmayın. Normal günlük hayatınıza devam edin.Bu arada doktor kontrollerini ihmal etmeyin. Konuşma terapisti iyi gelebilir.

Oğlumun 2.5 yaşında başlayan problemi çok şükür şu an çok azaldı. Şimdi 8 yaşında. İlk zamanlar çok fazla panik halinizin olması gayet normal ama geçecek annesi telaşlanma. Sormak istediğiniz birşey olursa ben burdayım. Okuma yazma öğrenmesi tedaviyi daha da hızlandırıyor bu arada. Geçmiş olsun.

Cevabınız için çok teşekkür ederim.Oğlum ekimde 3 yaşını dolduracak.Şu anda yaşı küçük olduğu için konuşma terapisine gerek görmüyorlar ama ben böyle bekleyemiyorum.Siz kaç yaşındayken tedaviye başladınız? Tamamen geçtiği dönemler oldu mu?Yıllarca uğraşmak eminim çok yıpratıcıdır.

Biz problem başladığından beri tedavideydik. 6 ayda bir muhakkak kontrollerimiz olurdu. Artık götürmüyorum doktora, çünkü gerek kalmadığını söylediler. Zaten çok azaldı, çok şükür ama tamamen geçmiş sayılmaz. Hala cümle girişlerinde bir kelimeyi 2-3 kere tekrar ediyor.

Sizin kuzunuz küçük gerçi, zamanla geçecektir, telaşlanmayın. Zaman, sabır, sabır. Yıpratıcı tabi çünkü acabalar hep kafanızda. Acaba kalıcı olurmu diye düşünmekten kendinizi alıkoyamıyorsunuz. Etrafınıza çaktırmadan sürekli diğer normal çocuklarla kıyaslıyorsunuz. Benim çocuğumda birgün böyle akıcı güzel konuşabilecekmi diye düşünüp duruyorsunuz. Bazen de Allahım başka dert vermesin diyorsunuz.

Allahım hepimizin kuzularına sağlık versin inşallah

Biz problem başladığından beri tedavideydik. 6 ayda bir muhakkak kontrollerimiz olurdu. Artık götürmüyorum doktora, çünkü gerek kalmadığını söylediler. Zaten çok azaldı, çok şükür ama tamamen geçmiş sayılmaz. Hala cümle girişlerinde bir kelimeyi 2-3 kere tekrar ediyor.

Sizin kuzunuz küçük gerçi, zamanla geçecektir, telaşlanmayın. Zaman, sabır, sabır. Yıpratıcı tabi çünkü acabalar hep kafanızda. Acaba kalıcı olurmu diye düşünmekten kendinizi alıkoyamıyorsunuz. Etrafınıza çaktırmadan sürekli diğer normal çocuklarla kıyaslıyorsunuz. Benim çocuğumda birgün böyle akıcı güzel konuşabilecekmi diye düşünüp duruyorsunuz. Bazen de Allahım başka dert vermesin diyorsunuz.

Allahım hepimizin kuzularına sağlık versin inşallah

Yorumunuzu okudum ve eski kekeme olarak bir şeyler söylemek istiyorum. Lütfen çocuğunuzu diğer çocuklarla kıyaslamayın. Bu hem kendinize zarar verir hem de bir şekilde çocuğunuza yansır. Kekeme insanlar zaten her şeyi kafalarında takarlar birisi bir şey sormadan önce soruyu kafasında tahin etmeye çalışır vereceği cevabı zihninde canlandırır şayet başka bir soruyla karşılaşırsa o zaman sizin bu söylediğiniz kelime başını 2-3 tekrarlama yani ikileme görülebilir. Bunun başka sebepleride çocuğunuz daha küçük heyecanlanabilir, hızlı konuşmaya çalışabilir, nefesi kelimenin çıkmasında yeterli olmayabilir bunların sonucunda da ikilemeler olabilir, bu gayet normaldir.. Oğlunuzda kekemelikten geçtiği için siz ister istemez pür dikkat konuşmasını takip ediyorsunuzdur acaba takılacak mı diye. Televizyonu açın ve spikerlere dikkat edin en iyisi bile en az 2 3 kere ikiliyor.. Bunlar normal şeyler lütfen kafanıza takmayın zaten yavrularınız yaş ilerledikçe tane tane konuşacak siz de çocuklarınızla tane tane konuşun.. Kekelediğinde ya da ikilediğinde nefes alıp sakince kelimeyi bir daha söylemesini söyleyin takıldığı kelimelerden kaçmasın üzerine gitsin,2 3 kere nefesini ayarlayıp tekrar denesin en sonunda kelimeyi rahatlıkla söyliyebildiğini görünce kendine öz güven gelecektir zaten..

ben özel eğitim kurumunda eğitimciyim. kurumumuzda dil konuşma terapisti var, 3 yaşındaki çocukları da alıyor. Erken olduğunu kim söyledi? Siz hangi şehirdesiniz

benim kızım 2 yasında erken konusmaya basladı ve sımdı bazen cok kekelıyo bazende cok akıcı konusuyo bu konu benı cok rahatsız edıyo ne yapıcagımı bılemıyorum etrafımdakı ınsanlar zamanla duzelıcegını doktora gerek olmadıgını soyluyo

bu konu hakkında fıkrı olan lutfen yardım etsın bana

Son düzenleme:
Öncelikle herkese geçmiş olsun. Yıllarca kekeledim. Hatta bir ara artık konuşmayacağım diyebilecek kadar ağır bir kekemeliğim vardı. Lise 1 civarı kekemeliğim yavaş yavaş geçti. Psikolog yada psikiyatra gitmedim. Şu anda ise 1 kelimede dahi takılmayacak kadar seri ve güzel konuşuyorum. 3,5 yaşında bir oğlum var oğlumda birden bire kelime tekrarı başladı daha sonra hemen hemen her cümle başında kekelemeye başladı 2 hafta kadar düzelme oldu sadece günde 2-3 kelimede kekeliyordu. Şimdi tekrar yoğun bir şekilde kekelemeye başladı. Fakat bu düzelme olduğu dönem ben 7 gün vehlül ukdetem mil lisani duasını besmele ile 21 kere okumuştum. Birde nazar duası da okudum. Sizede okumanızı tavsiye ederim. Eğer kuran bilmiyorsanız bilen birine tecvitli halini sorun bence yapmışken tam olsun.

Merhaba, her kekemeligin sebebi farkli olabilir tabii fakat kucuk yastaki cocuklarda bu durum sık yasanan bir durum. En onemli sebeplerden biri de dusunce hizi ile konusma becerisinin ayni hizda olmamasi. Bu her cocugun yasadigi bir durum olmasa da bir sorun belirtisi olmayan bir durum. Icinizin rahat etmesi acisindan profesyonel gorus almaniz faydali olabilir. Fakat normal olabilecegini de gozden kacirmayin. Sizin tedirgin olusunuz cocugunuzu da olumsuz etkileyerek sorunun pekismesinde rol oynayabilir.

Öncelikle herkese geçmiş olsun. Yıllarca kekeledim. Hatta bir ara artık konuşmayacağım diyebilecek kadar ağır bir kekemeliğim vardı. Lise 1 civarı kekemeliğim yavaş yavaş geçti. Psikolog yada psikiyatra gitmedim. Şu anda ise 1 kelimede dahi takılmayacak kadar seri ve güzel konuşuyorum. 3,5 yaşında bir oğlum var oğlumda birden bire kelime tekrarı başladı daha sonra hemen hemen her cümle başında kekelemeye başladı 2 hafta kadar düzelme oldu sadece günde 2-3 kelimede kekeliyordu. Şimdi tekrar yoğun bir şekilde kekelemeye başladı. Fakat bu düzelme olduğu dönem ben 7 gün vehlül ukdetem mil lisani duasını besmele ile 21 kere okumuştum. Birde nazar duası da okudum. Sizede okumanızı tavsiye ederim. Eğer kuran bilmiyorsanız bilen birine tecvitli halini sorun bence yapmışken tam olsun.

Meraba uzun zaman olmuş çocuğunız şuan nasıl tamamen geçtimi merak ediyorum bizimde ailede kekemelik var kızım 2buçuk yaşında birden kekelemeye başladı şuan 4yaşını doldurdu bazen düzeldi aylarca olmadı bazen tekrarladı çok kısa sürüto 3 4gün sürüyo ve herzaman olmuyo pisikologlara falan götürdük daha küçük olduğunu söylemişleri şimdi 4yaşı bitirdi ve bazen aylar sonra yine ortaya çıkıyor her kelimede olmuyor ama ara ara kekeliyor şuan hafif yine başladı kısa sürücek yine biliyorum ama öğrenmek istediğim sürekli olmaması gecici anlamındamıdır sizin kuzunuz nasıl uzun süre geçtiği için sormak istedim lütfen cevabınızı bekliyorm çok üzülüyorm korkuyorum kalıcı olmasından

Benimde kızımda var.3 buçuk yaşında başladı Su an 7 yaşında. Terapiste goturduk.hjcbi faydasını görmedik.azaliyor çoğalıyor ama devam ediyor.rabbim dermansız dert vermesin.
Ben size tecrübelerimi söylüyorum.
Yanında düzelirsem de düzeltmesem de uyarıdansa uyarmasamda aynı.

Miskokulu Çok geçmiş olsun inşallah tamamen düzelir rabbim fırsat versin inşallah çok zor bi durum bazen azalıyor bazen artıyor yazmışsınız hiç geçtiği oldumu 1.2ay normal gayet güzel konuşmaları oldumu kusura bakmayın bende sizlerden öğtenmek istiyorm benim yazımı okumuşsunuzdur kızımın bazen aylarca olmuyo bazen bi anda başlıyo bikaçgün sürüyo sonra yine geçiyo o yüzden soruyorum cevap verirseniz sevinirim

Meraba uzun zaman olmuş çocuğunız şuan nasıl tamamen geçtimi merak ediyorum bizimde ailede kekemelik var kızım 2buçuk yaşında birden kekelemeye başladı şuan 4yaşını doldurdu bazen düzeldi aylarca olmadı bazen tekrarladı çok kısa sürüto 3 4gün sürüyo ve herzaman olmuyo pisikologlara falan götürdük daha küçük olduğunu söylemişleri şimdi 4yaşı bitirdi ve bazen aylar sonra yine ortaya çıkıyor her kelimede olmuyor ama ara ara kekeliyor şuan hafif yine başladı kısa sürücek yine biliyorum ama öğrenmek istediğim sürekli olmaması gecici anlamındamıdır sizin kuzunuz nasıl uzun süre geçtiği için sormak istedim lütfen cevabınızı bekliyorm çok üzülüyorm korkuyorum kalıcı olmasından
Merhabalar çok uzun zaman olmuş ama kızınız düzeldi mi

Benimde kızımda var.3 buçuk yaşında başladı Su an 7 yaşında. Terapiste goturduk.hjcbi faydasını görmedik.azaliyor çoğalıyor ama devam ediyor.rabbim dermansız dert vermesin.
Ben size tecrübelerimi söylüyorum.
Yanında düzelirsem de düzeltmesem de uyarıdansa uyarmasamda aynı.
Merhabalar. Kızınız düzeldi mi

X