Bahçe Bakımı ve Çiçekler Çiçeklerim

Yaa sorma bi yoruldum bi yoruldum :))

Önümde koştur koştur 101 den aldığım 2 lale var aval aval bakıyorum bari araştırayım nasıl bakılır evde olur mu diye :)
Bi yandan da sağlıklı beslenmemin içine ettim şu an :))

Uyku duzenı olmazsa saglıklı beslenmenınde onemı olmaz tatlım pnce ıykunu duzene koy gerısı olur :) lale evde bakılır suyunu cok verme kısmen gunes grsun olur gıder onlar zaten cıcegı solunca bırdaha acmaz kısa gırerken dalı yapragıda kurur gıder sadece toprak altındakı soganı kalır onu sulamaya devam et seneye baharda tekrar yapraklanır buyur cıcek verır :)

Uyku duzenı olmazsa saglıklı beslenmenınde onemı olmaz tatlım pnce ıykunu duzene koy gerısı olur :) lale evde bakılır suyunu cok verme kısmen gunes grsun olur gıder onlar zaten cıcegı solunca bırdaha acmaz kısa gırerken dalı yapragıda kurur gıder sadece toprak altındakı soganı kalır onu sulamaya devam et seneye baharda tekrar yapraklanır buyur cıcek verır :)
Teşekkür ederim :))
Çiçeksizler zaten , saksı değiştirsem mi foto atayım

IMG_1266.JPG

Laleler bunlar,
8kere denedim sonunda kırpa kırpa kabul etti sistem,
Bu saksılar küçük mü değiştireyim mi ?

Tatlım saksıları yeterlı zaten su an saksı degıstrmek ıcın ugyun bı zaman degıl laleleron acmak uzere grdugum kadarıyla gunes alsınlar duzenlı sula acarlar ınsallah saksısını seneye degıstırırsın :)

Ben sarı ve beyaz buldum sanırım üzerindeki kağıtları da yok saksı renklerine göre ise öyle
Bi heves ne buldum ama ben hiç lale büyütmedim ki
Yok saksı rengine göre değil. :)
Benim saksim da sarı ama üzerinde kağıt var siyah lale yazıyor. Muhtemelen kağıtları düşmüş.

Tatlım saksıları yeterlı zaten su an saksı degıstrmek ıcın ugyun bı zaman degıl laleleron acmak uzere grdugum kadarıyla gunes alsınlar duzenlı sula acarlar ınsallah saksısını seneye degıstırırsın :)
Ben camla kapalı balkonuma koydum uzaktan güneşini alıyor. Saksiyi da degistirmedim. Çiçeği de açmak üzere doğru yoldayım o zaman. :)
Sulama miktarı ve arası ne kadar olacak?

Bina önündeki bahçede laleler açmaya başladı bile. Çok güzeller. :)

Ben camla kapalı balkonuma koydum uzaktan güneşini alıyor. Saksiyi da degistirmedim. Çiçeği de açmak üzere doğru yoldayım o zaman. :)

evet dogru yoldasın canım :) gun asırı sula yakında senınkılerde acar ınsallah :)

Piki çok teşekkürlerrrr :))) aydınlık bi yere koydum direk güneş bozar mı bilmediğimden , o zaman pencere önüne alayımss :)))

Mesajları sırayla okuyordum nereye koyduğunu yazmışsın şimdi gördüm :))

Aa ne güzel umarım benim ki de siyah çıkar bayılırımmm:)))))
Sen de güneşe mi koydun ?
Keşke bir kaç tane daha alsaymisim çocuklar çok sevdi. Gelip gidip balkona bakıyorlar açmış mi diye. Ucuzdu da ya kalmamıştır artık.:KK51:

Kalanchoe aldım bugün marrefour dan :)

Sürekli moçtaşta görüyordum ama heralde sürekli gördüğüm için hiç almamıştım :))

Çok ta bakımlılar 6,90 dı fiyatı ,sanırım moçtaş ta fiyatı daha fazlaydı :))

Saksıları değiştireceğim :))

Hava çok güzeldi iki yere yürüyüş yaptım bugün ,

Şok ta da begonia vardı onu almadım zaten 1 tane kalmıştı.Şok u m ile değiştiremedim şimdi markete mok demek olmaz :)
Sağolsun mune açıklama yaptı bana sadece isim kullanıldığı sürece reklama girmiyor market diye ama elim alıştı :)))

Asansör de bozuk in çık in çık yürü bayağı hareket ettim bugün hava güzel olunca biz de çiçekler gibi açılıyoruz :))

Dün gece en son saat 3 civarı yeşil bi yumruydu sadece sabah ise pembe zarif bi çiçek :dondurma:

IMG_1276.jpg
IMG_1277.jpg
IMG_1269.JPG
Bu da Epiphyllum(Atlas Çiçeği-Orkide Kaktüsü-Gece Kraliçesi)
Nadide bir çiçek,
Bir ablamda 2 tane vardı şaftı kaymış olanını bana verdi :))
Kaktüs familyasından ,yılda bir kere gece çiçek açıp kapatıyormuş (hibrit olmayanlar gündüz de açabiliyormuş)
Doğuya bakan kapalı balkonuma köşeye aldım geldiğinden beri yaklaşık 2 ay oldu biraz kendine geldi,hem direk güneş almıyor hem iyi havalanıyor orada,
Toprağı özel karışımlar olursa daha iyiymiş saksısı da nemi tutması için kalın plastik olmalıymış,
Ben hassas bi bitki olduğu için zaten de ölmek üzere olduğu için saksı değiştirmedim risk alıp,
Havadar toprakta nem ,havalandırma,filtrelenmiş güneş alarak mutlu olurmuş bir de azot sevmezmiş toprağında o nedenle besin verirken azotu nispeten en düşük olandan verdim.
Farklı renklerde çiçekler veriyormuş gece oturup çiçeğin açılmasını ve kapanmasını bekliyormuş meraklıları ,hiç şaşırmadım :))
Çiçek açması için ayda bir 50/100ml su verip sonra birden normal sulama düzenine besin vererek devam ediliyormuş
Miş miş te muş muş :))

İyi sabahlar arkadaşlar
Biliyorum kimse yok bu saatte ama olsun ben yazacağım :))
Bugün iki saksı ve çok köklü olan spati lerimin köklerini ayırıp saksılara diktim , birkaç saksı değişimim de vardı
İşim bittiğinde dörtbir yanımda spatiler önümde yanımda her yerde toprak bitkin vaziyette yerde oturuyodum ,
Evdeki toprak ve saksılar bitti dışardan saksılar ve koçtaştan 50 lt toprak aldım (ordaki v... markasının çok güzel torfu) o da az kaldı ,
Kimse yazmamış zaten küstüm ben :KK12: