Çeyizi kim almalı?

Arkadaşlar merhaba, kafama takılan bir konu var. Yakın zamanda evleneceğim çeyizlerimi yeni almaya başladım. Çalışıyorum, kendi paramı kendim kazanıyorum ama yine de ailemden çeyiz konusunda destek bekliyorum ama onlardan böyle bir şey gelmedi. Nişanımda takılan çeyreklerden birkaç tane bozdum çeyiz için. Ailemin destek olmamasına bozuluyorum. Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda? Sizlerin çeyizini kim karşıladı?
Oğullarına bişey alınacak olsaydı şimdiye on kere almışlardı ah....

Eğer çalışırken maaşı aileye veriyor iseniz aile de maddi durumu varsa destek olmalı fakat maaş falan vermiyor aileye destek olmıyor iseniz kendiniz yapacaksınız sormaya bile gerek yok

Arkadaşlar merhaba, kafama takılan bir konu var. Yakın zamanda evleneceğim çeyizlerimi yeni almaya başladım. Çalışıyorum, kendi paramı kendim kazanıyorum ama yine de ailemden çeyiz konusunda destek bekliyorum ama onlardan böyle bir şey gelmedi. Nişanımda takılan çeyreklerden birkaç tane bozdum çeyiz için. Ailemin destek olmamasına bozuluyorum. Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda? Sizlerin çeyizini kim karşıladı?
Yorumları okuyunca çok şaşırdım. Ben herkesin ailesi çeyizini yapıyor sanıyordum.
Benim A'dan Z'ye tüm mutfak eşyalarımı ailem aldı, küçük ev aletletrim, elektrikli süpürge ve ütü gibi aletleri de aldılar, yatak odası takımımı yorganları, nevresimleri falan da yine ailem aldı. Ayrıca memeleketimde nişan yerine düğün yaptılar. 2 Bilezik taktılar ve çeyrekleri de verdiler.
Bizimkiler çok yapmış sanırım.

Ailemin maddi durumu iyidi. Çalışıyordum. Ayrı evim vardı.
Bu süreçte ailem tüm harcamalarımı yazmamı istediler ve ödeyeceklerini söylediler. Canın ne istiyorsa al ucuzuna kaçma dediler. Hatta yatak odasını bile kendi bildikleri pahalı bir yerden aldılar ama benim kartımla. 😂 Kredi kartım geliyor. Baba kartımı ödeyemiyorum da şunu aldım falan. Babamdan bir türlü para çıkmıyor. Sonra veririm veririm diye geçiştirdi. En sonunda kredi çektim.
Düğün üstü de babamla büyük bir kavga ettik. Daha da istemedim.
Yani evet destek olmaları gerekir ama huzurunuz yerinde olsun güzel bir evliliğinizmolsun inşallah. Bunlara takılmayın.
Benim annemde hamileyken beni bir bebek mağazasına sokup alışveriş yaptırmıştı. Bende mahcup oluyorum anne bu pahalı buna gerek yok, olurmu al al diyip gerekli gereksiz bir sürü şey aldırmıştı. Kasaya gelincede bana ödetmişti parayı 🤣🤣🤣

İşe girdiğim ilk ay annemle gidip yemek takımı tencere seti vs komple set model seçip borcuna girmiştim, 2 ay ödedim sonra işten çıkınca ailem ödemeye devam etti. 6-7 ay ailem ödedikten sonra tekrardan işe girdim. Ama ailem ödemeye devam etti, teklif ettim kabul etmediler. İşe girdiğim yerde kalıcı olduğumu fark edince, nevresim vs tekstil ürünlerinin taksidine girdim ve tamamını ben ödedim. Arada aileme para verdiğim de oldu, hoşuma giden ekstra bir tabağı aldığımda. Ya da ailemin ceyizim için ekstra gördükleri hoşuna giden şeyi aldiklari da oldu, bana harçlık verdikleri de. Tamamen aile dinamiği ile ilgili bir yapı oldugunu düşünüyorum. Çeyiz dışında, yatak odası takımı ve bulaşık makinesi çamaşır makinesi kurutma makinesi aldığım da aynı zaman da çeyiz yapmaya devam ediyor, ev eşyası ödüyor, işe gidip geliyor (yol parası almıyordum ekstra) yemek yiyor sigara içiyor kişisel bakım görüyordum asgari ücretle. O esnada yardımlarını görmedim maddi açıdan, ama talepte etmedim. İnsanın içinde olacak bir şeyler, içlerinden geldi ve bana beğendikleri bardağı aldılar. İclerin den geldi ve taksitlerimi ödediler hepsi bu. Şeyi hiç unutmuyorum, o yaz çok kilo almışım ve pantolonlarımın hiç biri olmuyor. Cepte 5 kuruş yok, utana sıkıla babamdan pantolon almak için para istemiştim, kartını vermişti sağ olsun. İstediğimde geri çeviren ailem olmadı, bunu anlatmaya çalışıyorum. Ama hep isteyen de olmadım, tamamen aileniz ve sizinle ilgili bir durum bu

Yorumları okuyunca çok şaşırdım. Ben herkesin ailesi çeyizini yapıyor sanıyordum.
Benim A'dan Z'ye tüm mutfak eşyalarımı ailem aldı, küçük ev aletletrim, elektrikli süpürge ve ütü gibi aletleri de aldılar, yatak odası takımımı yorganları, nevresimleri falan da yine ailem aldı. Ayrıca memeleketimde nişan yerine düğün yaptılar. 2 Bilezik taktılar ve çeyrekleri de verdiler.
Bizimkiler çok yapmış sanırım.
Ben de aynı şekilde. Çevremde de hemen hemen herkesin ailesi yaptı, okudukça şaşırdım.

Ben de dahil çalışan tüm çevrem çeyizini kendi yaptı. Ben evleneceğim zaman da kredi çektim tüm ihtiyaçlarımı öyle aldım, ailemin durumu yoktu yapalım deseler yapacak güç yoktu zaten. Sizinkilerin de öyledir sorsak sanki yapabilecek miyiz ki diyorlardır, mahcubiyet yaşayıp o yüzden soramıyorlardır belki de hani ne yaptın kızım hazırlıklar nasıl gidiyo diye

Hepsini ben yaptim senin gibi cok abartiya kacma yeter yapmiyosada kimse kırma bugun variz yarin yokuz dunya mali dunyada

Her şeyimi kendim yaptım, kör iğneleri bile geçmedi. Ocakta atanmistim yazın düğünüm oldu. O arada aldığım maaşla eşimin desteği ile taksitle falan aldım alacaklarimi. Öyle çok da bir şey alamadık zaten, eşime de aile desteği yoktu. Her şeyi, aklınıza gelebilecek her şeyi ikimiz yaptık... hatta annem düğünde takılacak bileziklerini sen al biz takalım demişti, ben de bir sey takmaniza gerek yok, demiştim. Iki ince bilezik alıp taktılar ele güne karşı utanmamak için...

Biraz imkanları kisitliydi ama hiçbir şey yapamayacak durumda değillerdi. Nasil olsa atandı kendi yağında kavrulsun diye düşündüler. Ama yine de annemdir babamdir(rahmetli oldu, ciğerim yaniyor) Annem en küçük ihtiyacında beni arar ben de yardımcı olurum...

Her şeyimi kendim yaptım, kör iğneleri bile geçmedi. Ocakta atanmistim yazın düğünüm oldu. O arada aldığım maaşla eşimin desteği ile taksitle falan aldım alacaklarimi. Öyle çok da bir şey alamadık zaten, eşime de aile desteği yoktu. Her şeyi, aklınıza gelebilecek her şeyi ikimiz yaptık... hatta annem düğünde takılacak bileziklerini sen al biz takalım demişti, ben de bir sey takmaniza gerek yok, demiştim. Iki ince bilezik alıp taktılar ele güne karşı utanmamak için...

Biraz imkanları kisitliydi ama hiçbir şey yapamayacak durumda değillerdi. Nasil olsa atandı kendi yağında kavrulsun diye düşündüler. Ama yine de annemdir babamdir(rahmetli oldu, ciğerim yaniyor) Annem en küçük ihtiyacında beni arar ben de yardımcı olurum...
Sanırım benimkiler de aynı şekilde düşünüyor, aklımda şu soru da var “acaba erkek kardeşlerime de böyle mi yaparlardı”

Sanırım benimkiler de aynı şekilde düşünüyor, aklımda şu soru da var “acaba erkek kardeşlerime de böyle mi yaparlardı”
Size yaptıkları gibi onlara yapmazlar çünkü onların ç...kleri var malesef çok değerli... babam abimlerin tüm evini dizdi kız tarafı ( iki gelinde de)sadece bulaşık makinesi aldı geri her şeyi ailem yaptı üstüne düğün üstüne 220 gram bilezik artı set... banada yaptılar sağolsunlar ama abimlerinkilerin yannda devede kulak kalır. Bana altın olarak 50 gram bilezik yaptılar sadece , eşya deseniz yaptılar ama abileriminkinin yarısı kadar... ablama daha da az yapmşlar kaldı ki benim babam sözde evladın kızı erkeği olmaz diyenlerden...

Size yaptıkları gibi onlara yapmazlar çünkü onların ç...kleri var malesef çok değerli... babam abimlerin tüm evini dizdi kız tarafı ( iki gelinde de)sadece bulaşık makinesi aldı geri her şeyi ailem yaptı üstüne düğün üstüne 220 gram bilezik artı set... banada yaptılar sağolsunlar ama abimlerinkilerin yannda devede kulak kalır. Bana altın olarak 50 gram bilezik yaptılar sadece , eşya deseniz yaptılar ama abileriminkinin yarısı kadar... ablama daha da az yapmşlar kaldı ki benim babam sözde evladın kızı erkeği olmaz diyenlerden...
Maalesef kültür diyoruz buna🤷🏼‍♀️ neysss anacığımı ve babacığımı seviyorum🤪❤️

Hayir, erkek kardeşimin her şeyini yaptılar. 100 gr bilezik, gelinin kolyesi, seti vs. Evin tüm mobilyaların ve beyaz eşyalarını her şeyi ailem yaptı. Gelinimiz sadece elektrikli küçük ev aletlerini almış, başka da bir şeyi yoktu. Ailesinin maddi durumu yokmuş...

kendi ayakları üzerinde durabilen bi kadınsınız sonuçta... bence beklemeye gerel yok

Aslında çalıştığın için kendini yaparsın diye düşünüyorlardir belki bende kendin yaptım ama annemde baya şey yapmıştı ben daha lisedeyken ceyizimin yarısını almıştı belki evlenirim diye ablamlar eşyalarımin bir kısmını bir kismini ben bir kısmını annem babam almıştı gerçekten ailede yapmalı ama

Ailelerin imkanı varken ilgilenmiyor ise kırılmakta haklısınız bir anne olarak yazayım.Geleneksel yapıda analar babalar erkek kız farketmez ilgilenir ilgilendik yaptık herşeylerini.Arkadaşlarımız çevremizde öyle.Evlenmek kolay iş değil.Destek beklenmesi normal kaldı ki çevremde en zor durumda aileler bile ellerinden geleni yapmıştır.
Ben burada bu konuda çok olumsuz yazan gençleri hiç anlamıyorum zaten .Anne baba aile olmak evladın evlenirken ona destek olmaktır.Biz böyle gördük ailelerimizden biz de aynısını yaptık.Siz çalışıyorsunuz diye yapmıyorlar anladığım ama bu konuyu şöyle sorabilirsiniz. Bana destek olmayı düşünüyor musunuz bu konuda ne yapacaksınız...

X