Çeyizi kim almalı?

gulbelalidir

Üye
Kayıtlı Üye
1 Eylül 2023
139
150
29
Arkadaşlar merhaba, kafama takılan bir konu var. Yakın zamanda evleneceğim çeyizlerimi yeni almaya başladım. Çalışıyorum, kendi paramı kendim kazanıyorum ama yine de ailemden çeyiz konusunda destek bekliyorum ama onlardan böyle bir şey gelmedi. Nişanımda takılan çeyreklerden birkaç tane bozdum çeyiz için. Ailemin destek olmamasına bozuluyorum. Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda? Sizlerin çeyizini kim karşıladı?

Ailenizle mi yaşıyorsunuz yoksa farklı bir evde mi ? Şahsen aile evindeyseniz cok bir şikayetçi olmayın. Kira , elektrik su ödemiyorsunuz sonuçta ... Onlar da en azından kendi ceyizini kendi düzsün diye düşünüyor olabilir ve çok da dert edecek birsey değil . Ne güzel işte kimseye eyvallahiniz yok . Kendi işinizi kendiniz yapıyorsunuz

Ailenizle mi yaşıyorsunuz yoksa farklı bir evde mi ? Şahsen aile evindeyseniz cok bir şikayetçi olmayın. Kira , elektrik su ödemiyorsunuz sonuçta ... Onlar da en azından kendi ceyizini kendi düzsün diye düşünüyor olabilir ve çok da dert edecek birsey değil . Ne güzel işte kimseye eyvallahiniz yok . Kendi işinizi kendiniz yapıyorsunuz
Hayır farklı bir ildeyim. Kesinlikle kişinin kendi ihtiyaçlarını görebilmesi kadar güzel bir şey yok ama insan duymak istiyor sanırım ailesinden

Arkadaşlar merhaba, kafama takılan bir konu var. Yakın zamanda evleneceğim çeyizlerimi yeni almaya başladım. Çalışıyorum, kendi paramı kendim kazanıyorum ama yine de ailemden çeyiz konusunda destek bekliyorum ama onlardan böyle bir şey gelmedi. Nişanımda takılan çeyreklerden birkaç tane bozdum çeyiz için. Ailemin destek olmamasına bozuluyorum. Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda? Sizlerin çeyizini kim karşıladı?

Ailesiyle yaşayıp, çalışan tüm arkadaşlarım çeyizlerini kendileri aldılar.

Bu ailenin durumuna ve aile ile olan ilişkinize göre değişir.
Ailenin maddi durumu iyidir ve ilişkiniz iyidir yardımcı olmalarını bekleyebilirsiniz.Ha bu durumda dahi yapmazlarsada sadece beklenti boşa çıkmış olur birşey diyemezsiniz.
Maddi durumları yardıma elvermez yapamazlar o zaman zaten beklentiye girmemelisiniz.

Hayır farklı bir ildeyim. Kesinlikle kişinin kendi ihtiyaçlarını görebilmesi kadar güzel bir şey yok ama insan duymak istiyor sanırım ailesinden
Haklisinizdir... belki de onlar için de çok yenidir . Sizde yeni yeni çeyiz almaya başlamışsınız sonucta. Karışmak istemiyorlardir

Ailenizin maddi durumunun sizin bilirsiniz.Iyiyse yardım etmeliler tabiki ama değilse onlar da üzülüyor olabilir bu duruma ki ben öyle düşünürdüm.

Yani hiç muhabbet arasında bile mi konusu geçmiyor, yabancı değil bunlar sizi doğuran insanlar, acikca konuşmanız gerekmez mi kim ne yapacak diye 🤔

Biz her şeyi kendimiz almıştık sizden de küçüktük o zaman hatta. Aileler hiç karışmadı, düğünde hediyelerini taktılar sadece. Tahminim durumları kötü değilse onlar da düğünde bir şeyler takarlar, siz de krediyle aldıklarınızı ödersiniz.

Kendim aldım evimin beyaz eşyası dahil. Neredeyse hiç katkıları olmadı. Ancak insan o dönemde önemsenmek istiyor sorsunlar istiyor yoksa yine kendim alayım kendim satayım hiç sorun değil. Yapana ne güzel derken yapmayana da diyecek bir şey yok. Beklentiye girmeyin. Mutlu huzurlu bir yuvanız olsun.
Teşekkür ederim🙏🏻 en iyisi beklentiye girmemek sanırım.

benim çeyizimin büyük kısmını ailem aldı, bende çalıştığım parayla evimin eşyalarını (yatak odası,tül,perde,,beyaz eşya vs.) aldım. kalan paramla da çeyizime almaya devam ettim çeşit olsun diye. her şeyden yaptık ortaklaşa. onlar destek olmasaydı kırılırdım. insanın komşusu bile borcam getiriyor. akrabalar desen onlarda çeyize hediye alır genelde. battaniye, nevresim felan. burda herkes sana sen yapmalısın ailenden bişey beklemen yanlış diyecektir.

Yani hiç muhabbet arasında bile mi konusu geçmiyor, yabancı değil bunlar sizi doğuran insanlar, acikca konuşmanız gerekmez mi kim ne yapacak diye 🤔

Biz her şeyi kendimiz almıştık sizden de küçüktük o zaman hatta. Aileler hiç karışmadı, düğünde hediyelerini taktılar sadece. Tahminim durumları kötü değilse onlar da düğünde bir şeyler takarlar, siz de krediyle aldıklarınızı ödersiniz.
Açıkça bir şey sormadım. Zaten alacaklarımın çoğunu annem seçiyor ben pek anlamadığım için. O da bunları al, gelecek ay da bunları alırsın vs diyor

benim çeyizimin büyük kısmını ailem aldı, bende çalıştığım parayla evimin eşyalarını (yatak odası,tül,perde,,beyaz eşya vs.) aldım. kalan paramla da çeyizime almaya devam ettim çeşit olsun diye. her şeyden yaptık ortaklaşa. onlar destek olmasaydı kırılırdım. insanın komşusu bile borcam getiriyor. akrabalar desen onlarda çeyize hediye alır genelde. battaniye, nevresim felan. burda herkes sana sen yapmalısın ailenden bişey beklemen yanlış diyecektir.
İnsan kesinlikle küçük de olsa bir şey bekliyor.

Ailemin maddi durumu iyidi. Çalışıyordum. Ayrı evim vardı.
Bu süreçte ailem tüm harcamalarımı yazmamı istediler ve ödeyeceklerini söylediler. Canın ne istiyorsa al ucuzuna kaçma dediler. Hatta yatak odasını bile kendi bildikleri pahalı bir yerden aldılar ama benim kartımla. 😂 Kredi kartım geliyor. Baba kartımı ödeyemiyorum da şunu aldım falan. Babamdan bir türlü para çıkmıyor. Sonra veririm veririm diye geçiştirdi. En sonunda kredi çektim.
Düğün üstü de babamla büyük bir kavga ettik. Daha da istemedim.
Yani evet destek olmaları gerekir ama huzurunuz yerinde olsun güzel bir evliliğinizmolsun inşallah. Bunlara takılmayın.

Tabak çanak tencere çatal kaşık ütü nevresim takımı bardak süpürge vs hep kendim aldım. Annem de saklama kabı, kase bardak vs görüp beğendikçe alıp koymuş. Ama genel olarak ben kendim aldım.
Yatak odası takımını ve perdelerimizi ailem ödemişti.

X