Çerkes adetleri

sanmam çünkü burada okuduğum çoğu adetlere pek uymuyorlar yok çocuk sevilmezmiş yok kız istemede gelinle damat aynı odada olmazmış falan tam tersi sevgilim babasının annesinin kucağında büyümüş diyebilirim. zaten sevgilimin annesi çerkez değil babası çerkez annesiyle konuştuk hiç farklı bir olay yaşamadım 30 senelik evliliğim boyunca diyor. herkes kendi boyuna yerine göre adetlerine mutlaka saygılı olmalı ben yapanları da kınamıyorum aksine tebrik ediyorum ama sizden olmayan birine bunları dayatmak ne kadar doğru bilemem...

tatlım aslında kimse kimseye dayatmıyor .Gelin ve yahut kız ayrımı yapılmaz bizlerde ha gelin ha kız herkes aynı seyleri yapar ama zor tabi ki adetlerin temeli saygıya dayanır yapmayına da dar agacına asmıyorlar ama sonucta belli baslı seyler var işte dışardan birine zor tabi ki ama ben oyle mutluyum ki hangi ortama girersem giriyim ne kadra saygılı kız deniyor bu istem dışı yaptıgımız birşey aslında ekstra saygı gostermek için cabalamıyorum ama insanlar anlıyor hemen farklılıgı erkek arkadasım cerkes ve ben cok mutluyum bir cerkesle evlenecegım için cunku kıskanclık olmuyor mesela bizde amca cocukları teyze cocukları hepsi kardes herkes birbirne kuzen der dıdıdısı bile olsa aynı koyden biriyle evlenmezsin mesela 3. kuşagında bile aynı sulaleden bir gelin ve ya damat varsa kardes sayılırsın o yuzden benim erkek arkadasım bunu bildiği için hiç sorun olmuyr girip cıktıgım ortamlar falan onceki erkek arkadasım gurcuuydu mesela bu kim diyo abim diyorum bu kim diyoı kuzenm diyorum abim dediğim de annemin dıdısının dıdısı yani ama kardeşiz işte herkes birbirne cok baglı bana o zamnalr işte gorusmıcksn falan diyordu olmuyor iyi ki sevigilim cerkes kulturler uyuyor bu yuzden cokkkk huzurluyum .Yakın kulturlerin birlikteliği daha kolay oluyor.

kızlar yani ben evlendim oh o da benm kocam falan imajı vermiyosun belli sure. ayıp kacıyor işte cocukta yaptım dogurdum kocamlada bişiler yasadım falan hahahane guldum şimdi kendi kednime .Bu olay 1 ay bile surmuyor dedem 1 ay sonra falan basladı artık birlikte hareket edebilrsiniz gibilerinden ikisinin kollrından tutulur guzel bir konusma yapılır artık adet yapmanıza gerek yoktur falan filan diye işler artık formalite yani oyle eziyet meziyet 1 ay flan kaçak gocek :KK70: ama yine de babanın cocugunu sevmesi kucagına alması hos karsılanmaz anne ilgilenir cocukla karı kocada buyuklerin yanında pek muhattp olmazlar .Dedemle aynı evde yasadıgımızı soyledim babam eve tel acardı gelirken ne alıyım falan gibi dedem sorardı kim aradı diye annem baban aradı soyle derdi bende babam aramıs dede derdim :KK70: Ama annemde cerkes oldugu için sıkıntı olmadı yani alıskanlık dısardan birini de yapamıyor diye kimse ayıplamaz :KK70:

Tatlım saygı nedir biliyor musun;insanı insan yerine koymaktır.Gelini köle,hizmetçi,kapının önünde oturmaya değer görmek değil,gelini evlat görmek,onun da duyguları,bir evliliği,yorulabilecek bir vücudu,bazen içinden hiçbirşey yapmayacak ya da takati olmayacak bir gönlü olduğunu kabul etmektir.

En güzel örf adet nedir biliyor musun? bir evliliği layıkıyla sürdürmek,en büyük fırtınalarda bile eşlerin birbirine karşı hal ve hareketlerindeki çizgiyi bozmadan olaylara sağduyuyla bakıp karar vermesi,sadakat ve güvenin herşeyden önemli olduğunu bilmesidir.

Çocuğu büyüğün yanında sevmek saygısıszlık değildir.Her daim,her an her yerde,herkesin yanında çocuğuna sevgi göstermektir.mutlu bir çocuğun mutluluğunun kökenin sevgi olduğunu bilmektir.

Evlenecek yaştaysan ve erkek arkadaşının fikirleri tavrı,ekonomik durumu bir evlilik için uygunsa ve de sana evlenme teklifi etmişse,örf ve adtelerini öğrenip uygulamaya değil,ikinizin uymayan yönlerinizi nasıl karşılıklı törpüleyebileceğinizi öğrenmeye çalış.Bugün sana cezbedici gelir adetler,gelin olmak.Yarın gözyaşlarının sebebi olur.Alıştırırsın ve herkesi beklenti içerisine sokarsın.

Yeni nesil,artık şu geçmişte kalmış,uydurmasyon şeyleri adet,töre saygı adı altında buüne kadar gelmiş yanlışları ileriye taşımayın.Senin evliliğini adetler sürdürmez.Sen ve eşinin karakteri sürdürür.Çerkes olmayanlar,veya çerkes olupta bu adetleri benimsemeyenler veyahutta adetlerle yaşamayanlar saygısız da değildir unutma.

O kadar güzel bir yorum ki her kelimesine imzamı atarım. Güzel zarif adetler vardır incitmeyen saygı uyandıran. Yıllar geçse de korunmalı dedirten. Ne biliyim su küçüğün sofra büyüğün lafı misal. Bir bardak su içerken önce diğer insanlara sormak gibi. Ama gelini ya da kızı hiç farketmez kapının kenarında sandalyede oturtmanın bir zerafeti bir mantığı yok bence. Türklerde de ne adetler varmış zamanında. Yok yıllarca eşinin ailesinin yanında konuşmayanı mı ararsın, çocuğuna koyulacak isim konusunda söz hakkı olmamayı mı. Hala sürdüren var mıdır? Vardır belki ama en azından saçma diyebiliyoruz burda. Çerkezler hakkında hep olumlu şeyler duydum. Eminim bir sürü güzel özellikleri vardır ama burada yazılanlarda ben övgüyle bahsedilecek bir şey göremiyorum. Ben kendim yurt dışında türklerde de oldukça ataerkil bir sistem varmış deseler. Ay evet biz de bu böyledir saygıdandır. Kadınlarda sesini çıkartmayıversin demem diyemem. Eğlenceli bir şey gibi anlatamam.

Son düzenleme:
bende cerkezim :) abaza ve adige karisimi diyelim

kati kurallar vardi evet ama biraz degisti sanirim

ben sahsen cerkez kizlarini hep babalarina yakin gordum belkide avrupada olanlar oyle

hic baskici bulmadim

lakap takarlar dogru

annem sende cecen damarimi var ayip diye bir sey var derdi :)

eskilerde kaldi sanirim ama ne olursa olsun gururlu insanlardir

fazla goze batan kizlari sevmezler arsizlari sevmezler

taskinliklari sevmezler

bence kibar ve mesafeli guler yuzlu olman yeterli

birde cok temizlerdir en azindan ben oyle gordum

ve salas olanini hic gormedim en yasli cerkez kadini bile

guzel giyinir ev hali pek olmaz

eski adetlere bakarsan ohoo :)

O kadar güzel bir yorum ki her kelimesine imzamı atarım. Güzel zarif adetler vardır incitmeyen saygı uyandıran. Yıllar geçse de korunmalı dedirten. Ne biliyim su küçüğün sofra büyüğün lafı misal. Bir bardak su içerken önce diğer insanlara sormak gibi. Ama gelini ya da kızı hiç farketmez kapının kenarında sandalyede oturtmanın bir zerafeti bir mantığı yok bence. Türklerde de ne adetler varmış zamanında. Yok yıllarca eşinin ailesinin yanında konuşmayanı mı ararsın, çocuğuna koyulacak isim konusunda söz hakkı olmamayı mı. Hala sürdüren var mıdır? Vardır belki ama en azından saçma diyebiliyoruz burda. Çerkezler hakkında hep olumlu şeyler duydum. Eminim bir sürü güzel özellikleri vardır ama burada yazılanlarda ben övgüyle bahsedilecek bir şey göremiyorum. Ben kendim yurt dışında türklerde de oldukça ataerkil bir sistem varmış deseler. Ay evet biz de bu böyledir saygıdandır. Kadınlarda sesini çıkartmayıversin demem diyemem. Eğlenceli bir şey gibi anlatamam.

çerkeslerde kadınlar asla susmaz evde kadının sözü geçer aslında bir arkadaşın dediği gibide çerkes kızları babaları ile daha yakındır anneler dominant olduğundan..

çerkeslerde kadınlar asla susmaz evde kadının sözü geçer aslında bir arkadaşın dediği gibide çerkes kızları babaları ile daha yakındır anneler dominant olduğundan..

O zaman bu bakis acisinin turk erkekleri susmaz dominant olur ile hic bir farki yok benim icin. İkisi de ovunulecek sempatik seyler degil. Aksine itici.

arkadaşım bende çerkesim, eşimde öyle.. evet adetlerimiz var,iyiki de var... çerkeslerde kadınlar herzaman baştacıdır,herşeyin temelinde saygı yatar ve gerçekten çok medeni bir ırk.. ben eşimin ailesini kendime bir lütuf olarak görüyorum özellikle babasını.. tabiiki ben de saygıda kusur etmemeye çalışırım, çok aşırı adet yapmam ama mesela eşimle ailesinin yanında sevgi sözcükleri kullanmam (aşkım hayatım vs) yanyana oturmam ama onunla ilgili espriler yaparım,sohbet ederim düzeyli olmak kaydıyla.. oturmama kalkmama dikkat ederim odaya kayınpederim her girdiğinde tamamen ayağa kalkmasamda bir toparlanırım o zaten kaldırmaz otur kızım rahatsız olma der.. sofraya onlardan önce oturmamaya calışırım ama mutlaka oturturlar :) öyle deli gibi iş yapmam yaptırmazlarda zaten, eşim bile oraya gidince yada kardeşi bize gelince herşeyini erkek kardeşinden ister.. hatta ben utanırım benden istesene çocuğu niye kaldırıyosun diye.. babası da anneside öyle gelinim diye her işi bana buyurmazlar,kaynıma söylerler ben sen otur ben getiririm derim o da beni geri oturtur :)))bunun yanında eşimle ilgili problemlerimi artık içinden çıkılmayacak durumdaysa kendi aileme bile anlatmam onun babasıyla konuşurum o anlar zaten sorar bana bende bilmesi uygun düşen konularsa anlatırım eşimi çeker nasihat eder :)) yani biraz kişilerle ilgili bişey bunlar benim ailem tabii ama anlatmamın sebebi önyargılı oluyo çoğu insan, çerkeler de gelini esir alıyolar köle gibi oluyo falan asla öyle olmadığını bunun tamamen kişilerle ilgili olduğunu bil diye yazdım.. :KK1:ben çok rahat ama çerkes olmayan bir ailede bile bu kadar rahat olamazdım :))) iyiki böyle bir ailem oldu çok şanslı hissediyorum kendimi ama genelleme yapacak olursak çerkeslerde rahat edersin eşinle problemin yoksa..

Yanlış anlatımdan kaynaklanan yanlış anlaşılmalar olmuş bence. Ben de geleneklerine bağlı bir çerkes ailede yetişmiş bir çerkes kızıyım.
Ayıplanabilirsin demiştim o da şöyle olur mesela arkadaşlar bahsetmiş bulunduğun odaya senden büyük biri girdiğinde ayağa kalkıp hoşgeldiniz demen vs gerekir. Büyüklere her zaman saygı göstermelisin. Diğer aile üyelerinin yanında eşinle biraz mesafeli olmalısın. Eşini akrabalarından falan kıskanma sakın bizleri kardeş gibi yetiştiriyorlar. Öyle çocuk sevmeme falan yok artık çok eskide kalmış adetler bunlar. Korkacak hiçbir şey yok için rahat olsun. Farkı adetler falan vardır illaki ama onları da sana anlatırlar öğrenir uygulamaya çalışırsın. Alışınca seveceğini bile düşünüyorum :)

arkadaşlar bende çerkesim inanın hiçte zor değildir çerkes olmak kimse kimseye emir buyurmuyor zaten siz dururken büyüklerinize hizmet gördürmek nereye giderseniz gidin ayıptır. aksine çerkeslerde bayanlar çok önemlidir. okutmak için aileler ellerinden geleni yaparlar ki çerkes kızları özgürlüklerine çok düşkündür. emin olun içinde olsaydınız çok memnun olurdunuz.

benimde erkek arkadaşım çerkes ve annesi çerkes birisiyle evlenmesini istiyor.ayrıca bana söylediği adetlerimize göre önce kız erkeğin ailesiyle tanışır sonra erkek kızın ailesiyle tanışır diyor. böyle bir şey var mı gerçekten.yani önce benim onun ailesiyle mi tanışmam lazım. tanışmazsam eğer bu işin evliliğe kadar gitmeyeceğini söyledi.enim ailemde böyle bir duruma karşı ve ben ne yapacağımı gerçekten bilmiyorum bana bununla ilgili bilgi verebilir misiniz? :44:

tatlım aslında kimse kimseye dayatmıyor .Gelin ve yahut kız ayrımı yapılmaz bizlerde ha gelin ha kız herkes aynı seyleri yapar ama zor tabi ki adetlerin temeli saygıya dayanır yapmayına da dar agacına asmıyorlar ama sonucta belli baslı seyler var işte dışardan birine zor tabi ki ama ben oyle mutluyum ki hangi ortama girersem giriyim ne kadra saygılı kız deniyor bu istem dışı yaptıgımız birşey aslında ekstra saygı gostermek için cabalamıyorum ama insanlar anlıyor hemen farklılıgı erkek arkadasım cerkes ve ben cok mutluyum bir cerkesle evlenecegım için cunku kıskanclık olmuyor mesela bizde amca cocukları teyze cocukları hepsi kardes herkes birbirne kuzen der dıdıdısı bile olsa aynı koyden biriyle evlenmezsin mesela 3. kuşagında bile aynı sulaleden bir gelin ve ya damat varsa kardes sayılırsın o yuzden benim erkek arkadasım bunu bildiği için hiç sorun olmuyr girip cıktıgım ortamlar falan onceki erkek arkadasım gurcuuydu mesela bu kim diyo abim diyorum bu kim diyoı kuzenm diyorum abim dediğim de annemin dıdısının dıdısı yani ama kardeşiz işte herkes birbirne cok baglı bana o zamnalr işte gorusmıcksn falan diyordu olmuyor iyi ki sevigilim cerkes kulturler uyuyor bu yuzden cokkkk huzurluyum .Yakın kulturlerin birlikteliği daha kolay oluyor.
Görünce

CERKES KIZLARI

Cerkes kızlarının sosyal durumu hiç bir ulusun kızlarına benzemez. Doğuda kızlar kapalı, örtülü ve hapis, batıda güvensiz bir özgürlüğe sahip. Çerkes kızları ise tam bir gelecek ve özgürlüğün sahibidir. Bu biZZAT KENDİ YAZIM DEĞİL ALINTIDIR.ama çerkez kızıyım uzun zaman olmuş gurubu açan arkadaş ne durumda doğrusu merak ettim bize kız vermeyi pek istemezler bizde pek gelin istemeyiz doğru ama gelin almaya bayılırlar bizden:)) bizim evde artık çok esnek anneciğim cekmiş çunkü çerkez değil ama ben seviyorum tüm katılıklarına ragmen çokta modernizdir İngiliz asaleti diye geçer birçok kitapta çerezleri tanımlamak . Saygı ise güzeldir insan belli bir olgunluğa erişince anlıyor tabii malesef

X