Çerkes adetleri

gurbaaprenses93

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
19 Ağustos 2013
471
238
Kızlar erkek arkadaşım çerkes. adetlerini,geleneklerini merak ediyorum .Kendi de anlattı bıraz ama çerkes arkadaşar yada bılen arkadaslar varsa öğrenmek istiyorum :KK31:Yardımcı olursanız sevınırım

Kızlar erkek arkadaşım çerkes. adetlerini,geleneklerini merak ediyorum .Kendi de anlattı bıraz ama çerkes arkadaşar yada bılen arkadaslar varsa öğrenmek istiyorum :KK31:Yardımcı olursanız sevınırım

Adetlerini bilemem ama çerkezler çok tutucu olur , çerkez olmayan gelin damat almazlar.Bir çoğu böyle genelleme yapmak istemesemde
Çok denk geldim.

evet o da dedı cerkesten baska kımseyle evlenmedıklerını ama yıkılıyo yavas yavas.kuzenlerım de hep cerkes olmayanlarla evlendı dedı:KK31:

O değil de önceden kendı aralarında evlılık yaparlardı şimdi özellikle balıkesırde çerkes erkekleri Türk hatunlarına hasta oluyor. Çok damat cerkes gelin Türk evlılıkleri gördüm hatta birinin düğününe bıle gıtmıstım. Öyle farklı bir geleneklerı adetleri yok

Ben çerkesim yardımcı olabilirim sanırım.
Çerkeslerde tutuculuk vardır evet ama illaki çerkes olacak diye isteyen çerkes etrafımda görmedim hiç. Genelde illa çerkes olsun düşüncesi değil çerkes olsa iyi olur düşüncesi vardır.
Zorlanabilirsin ailesinin arasına girdiğinde çünkü senin için çok normal olan bir şeyi onun ailesi ayıplayabilecektir. Kültür farklılığı illaki var. Ama zamanla alışır öğrenirsin, böyle şeyler sorun olmaz diye düşünüyorum :)

Ben çerkesim yardımcı olabilirim sanırım.
Çerkeslerde tutuculuk vardır evet ama illaki çerkes olacak diye isteyen çerkes etrafımda görmedim hiç. Genelde illa çerkes olsun düşüncesi değil çerkes olsa iyi olur düşüncesi vardır.
Zorlanabilirsin ailesinin arasına girdiğinde çünkü senin için çok normal olan bir şeyi onun ailesi ayıplayabilecektir. Kültür farklılığı illaki var. Ama zamanla alışır öğrenirsin, böyle şeyler sorun olmaz diye düşünüyorum :)
Canım mesela neler ayıplanır :) bana dedı kı ılerde evlenınce babam sana lakap takcak oyle hıtap etcek:KK52:bunun gıbı daha neler var .
Çok tsk ederım

Canım mesela neler ayıplanır :) bana dedı kı ılerde evlenınce babam sana lakap takcak oyle hıtap etcek:KK52:bunun gıbı daha neler var .
Çok tsk ederım

Haha doğru evet geline lakap takma vardır :)
Ben de çerkesim kimlerdenmiş ki seninki adige falan mı merak ettim bir sorsana?
Mesela kaynananın kaynatanın yanında ayakta durup hizmet etmen gerek, oturamazsın sofraya onlar otur demeden. Kız istemeye de erkek gelmez babayla karşı karşıya oturması münasip olmazmış kız istemede. Kadın yolda önden yürür erkek önüne geçemez. Çerkes kadınları çok dominanttır annemden ananemden biliyorum ah anca çerkes erkeği anlardı beni ama işte... :)

Çerkes değilim ama bir çok tanıdığım çerkezden yola çıkarak söylüyırum kuzlarını gerçekten iyi yetiştiriyolar belkide bu nedenle cerkes gelin istiyolar. Bunun dışında acayip bi gururları var az birazda kendini beğenmişlikleri var.

tatlım ben abhazım erkek arkadasım da cerkes hemen hemen aynı diyebilirz :) Adetleri bilmeyene agır gelir ama ogrenırısn ya birşey olmaz. Gerçi ailesine gorede değişiyor erkek arkadasın nerenın cerkesi acaba?

Haha doğru evet geline lakap takma vardır :)
Ben de çerkesim kimlerdenmiş ki seninki adige falan mı merak ettim bir sorsana?
Mesela kaynananın kaynatanın yanında ayakta durup hizmet etmen gerek, oturamazsın sofraya onlar otur demeden. Kız istemeye de erkek gelmez babayla karşı karşıya oturması münasip olmazmış kız istemede. Kadın yolda önden yürür erkek önüne geçemez. Çerkes kadınları çok dominanttır annemden ananemden biliyorum ah anca çerkes erkeği anlardı beni ama işte... :)

sende mi çerkessin :KK70: memnun oldum kii

aslında soyle acıklayabilirm kendimden ornek veriyim dedemle 20 yıldır aynı evde yaşıyoruz rahmetli babam sagken daha bir kere bile dedemin yanınnda babamla konusmadım o da benimle annemle babamda konusmadı bizlerde evlendiğinde gelinle damat buyuklern yanına birlikte girmez aynı yerde bulunmazlar buyukler bi sure sonra izin verırır ondan sonra aynı sofarada oturmaya falan baslarsın ablam evlendiğindede yemegı mutfakta yedi valla eniştem bizle oturdu biz geleneklermizi surduruyorz erkkek arkadasını ailesini bilemem bizim gibi pek surdurmeyenler de var.Babalar cocuklarını buyuklerın yanında sevmezler .İstemeye damat gelmez kız istemede kahve dagıtmaz sadece yuzuk takmak için buyuklern yanına girerler o sure zarfıında erkek baska evde bekletilir.Sadece yuzuk takılırken glir eger koy dugunu yapılcaksa kız ve erkek ayrı koy evlerinde olur misafirler gelinle damadı gormek için gelirler aslında düğünden gelinle damat hiçbirşey anlamaz düğünü gelen misafirler yapar :KK70: ama bu koy dugunlerinde sadece artık salon ve kır duugunlernınde yapılmıyor .Diyelim bir buyugune su verdin bir adım geri cıkacaksın o suyu bitirene kadar ayakata bekliceksin bitince alıp geri geri cıkacaksın (biz hala surduryoruz ciddi anlamda ) .Gelinler misafir geldiğinde kapıya en yakın yerde ayakta dururlar ve ya bir sandalye cekip otururlar asla koltukta oturmazlar bunlar şimdilik aklıma gelenler kolay gelsin :KK70: Ben oyle yetiştirildim abhazım kaşenimde - (erkek arkadasım) cerkes o yuzden sıknıtı yok ama dısardan zor oluyor yahu o yuzden de kendi kulturumzden insanları daha cok tercih ederiz sebebi bu dur

Benim babam çerkes eğer çerkes değilseniz bir çerkes erkeğiyle evlenmeyin,çerkeslerden kız alın ama kız vermeyin derler.

Babam yine aralarında daha rahat bir adam ama dedem ve sülalesi beterdi hiç tavsiye etmiyorum katı ve disiplinli bir hayat sizi ve Allah nasip ederse doğacak çocuğunuzu bekliyor olacak.

Onların önünde çocuğunuzu kucağınıza alıp sevemezsiniz,çocuğunuz yere düşse öyle koşup çocuğunuzu kaldırmanız ayıptır büyüklere,aynı sofrada yemek yemezler evlatlarıyla daha var ama şuan aklıma gelmiyor sinirden.

O değil de önceden kendı aralarında evlılık yaparlardı şimdi özellikle balıkesırde çerkes erkekleri Türk hatunlarına hasta oluyor. Çok damat cerkes gelin Türk evlılıkleri gördüm hatta birinin düğününe bıle gıtmıstım. Öyle farklı bir geleneklerı adetleri yok

aynen bizde balıkesirliyiz erkek arkadaşım çerkes ben değilim. hiç bir sorun olmadı hatta lafı bile geçmedi. öyle tutucu falan da olmuyorlar zaten sadece bazen çerkeslikte şöyle saygı böyle sevgi olur diye anlatır ama bu bence gelinim sana söylüyorum kızım sen anla gibi birşey :)

hiç duymamıştım bu kadar katı olduklarını gerçekten şok oldum
insanlar hayatı kendilerine zehir etmek için adet töre yapıyorlar, genelde kadınlar çekiyor zaten.

çerkez değilim ama arnavutum...
adetler çok benziyor birbirlerine, bence de insanlar hayatı daha zor hale getirmek için örf adet çıkartıyorlar...
sonra bunun adı saygı oluyor...Ne yani çerkez veya arnavut olmayanlar büyüklerine karşı saygısız mı çok saçma geliyor bana da ama ne yaparsın...

su götürdüğünde gelin sırtını dönüp çıkamaz geri geri bi kaç adım gider öyle döner...su bitene kadar ayakta bekler ki biz de bunu yaparız hala :KK19:

eşim allahtan arnavut değil ben rahatım onların yanına gidince :KK8: Arnavutlardan kız alacaksın kız vermeyeksin demişler...Çerkezler de öyle bence çok zorlanırsın alışman zaman alır ki annemin öyle olmuş bu süre zarfı içinde çok laf duyarsın üzülürsün vs vs...Allah dayanma ve alışma gücü versin arkadaşım zor yani :26:

aslında soyle acıklayabilirm kendimden ornek veriyim dedemle 20 yıldır aynı evde yaşıyoruz rahmetli babam sagken daha bir kere bile dedemin yanınnda babamla konusmadım o da benimle annemle babamda konusmadı bizlerde evlendiğinde gelinle damat buyuklern yanına birlikte girmez aynı yerde bulunmazlar buyukler bi sure sonra izin verırır ondan sonra aynı sofarada oturmaya falan baslarsın ablam evlendiğindede yemegı mutfakta yedi valla eniştem bizle oturdu biz geleneklermizi surduruyorz erkkek arkadasını ailesini bilemem bizim gibi pek surdurmeyenler de var.Babalar cocuklarını buyuklerın yanında sevmezler .İstemeye damat gelmez kız istemede kahve dagıtmaz sadece yuzuk takmak için buyuklern yanına girerler o sure zarfıında erkek baska evde bekletilir.Sadece yuzuk takılırken glir eger koy dugunu yapılcaksa kız ve erkek ayrı koy evlerinde olur misafirler gelinle damadı gormek için gelirler aslında düğünden gelinle damat hiçbirşey anlamaz düğünü gelen misafirler yapar :KK70: ama bu koy dugunlerinde sadece artık salon ve kır duugunlernınde yapılmıyor .Diyelim bir buyugune su verdin bir adım geri cıkacaksın o suyu bitirene kadar ayakata bekliceksin bitince alıp geri geri cıkacaksın (biz hala surduryoruz ciddi anlamda ) .Gelinler misafir geldiğinde kapıya en yakın yerde ayakta dururlar ve ya bir sandalye cekip otururlar asla koltukta oturmazlar bunlar şimdilik aklıma gelenler kolay gelsin :KK70: Ben oyle yetiştirildim abhazım kaşenimde - (erkek arkadasım) cerkes o yuzden sıknıtı yok ama dısardan zor oluyor yahu o yuzden de kendi kulturumzden insanları daha cok tercih ederiz sebebi bu dur

kısacası gelin köle:KK37:

ayy, ne katı adetleri varmış, şaşırarak okudum, ama bu derece insanın geleneklerine sahip olması hoşuma da gitti.ama arkadaş demiş 20 yıl boyunca dedemin yanında babamla o da benle konuşmadı, zor bir durum yani, kaynaşmak farklıdır...nişanlımın ailesi her ortamda beni görmek isterler, fikirlerimi sorarlar karşılıklı espiriler yaparlar, hatta babası duvarda bişey var bak bak deyip kafamı tekrar çevirdiğimde tabağımdaki böreği almıştı herkes çok gülmüştü :) tabi bende, ben çerkes falan değilim ama biz de de kız istemede damat çıkmaz, bizde isteme söz nişan bir arada olduğu için mecburen nişanlım oturmuştu, biz de nişanlımın tarafına göre daha katıyızdır...

merhaba benim de bildiğim çok katı kuralları var bir arkadaşım 15 yaşına kadar kapı deliğinden televizyon seyrettim, babam bir kere bile kucağına alıp sevmedi beni diye anlatıyordu.
aşırı kuralcı bir ortam dışarıdan insanların uyum sağlaması çok zor bu yüzden böyle adet yapanların yada yapacakların kendi milletlerinden evlenmeleri daha doğru geliyor bana çünkü o ortamda büyümedin sen :KK50:

X