Çalışmak güzel ama çok çalışmak?

Ben 12 sene senin dediğin gibi çalıştım. Maaş iyiydi ama muamele insanlık dışıydı. Kamuya geçtim şimdi yıllarca köle gibi çalıştığımı , kamudaki çalışmanın bunun yanında devede kulak olduğunu gördüm ve kendime, geçen yıllarıma çok üzüldüm.

Tek isteğim bir ev sahibi olmaktı , hem çocukluğum rutubetli çok soğuk yazın da hamam gibi sıcak bir evde geçtiğinden, boşanırken de eski eş bozuntusu beni evden kovduğundan , baba evine gidince de babamın beni kovmasından sonra kimsenin bana çık git diyemeyeceği bir evim olsun istedim. Evim oldu ama bu sefer çok eski bir eve anca gücüm yetti aldığımdan beri sorunları bitmedi.

Geriye dönüp baktığımda en güzel yıllarımı boşa geçirmiş hissediyorum. 36 yaşındayım tekrar evlenicem, çocuk yapmak bile gözümde büyüyor mesela her şeye geç kalmış hissediyorum . Daha bir yurdışına bile çıkamadım işyerinden asla izin alamıyordum
kamunun da zorlukları var elbette ama özel sektöre göre şartların çok daha iyi olduğu kesin. Keşke üniversite biter bitmez özel sektörde işe girmek yerine bir yıl deli gibi kpss çalışsaydım. O zamanlar atanma oranı da daha iyiydi. Bir pişmanım bin pişmanım :KK70: kısmet
ama zorundayım ve ne yalan söyleyeyim severek de çalışıyorum
Tam olarak bu. Ben de zorunda olduğum için rahatlığı özleyip mırınkırın ediyorum ama biliyorum evde otursam ondan da sıkılacağım. Aslında istediğimiz mesai saatlerinin azıcık düşmesi :KK70: hem evimizde geçirdiğimiz vaktin kalitesi artar hem de ekstra motivasyon sağlardı
motivasyon değil aslında, 100 bini almaktansa çalışabildiğim kadar çalışmayı tercih ederim burada
ama en azından züğürt tesellisi olabiliyor
temelli dımdızlak kalma fikri kadar korkunç değil
6 ay kadar galiba işsizlik maaşı da oluyor. yani kaç sene emek vermişsem onun bi nevi karşılığı aslında
bunlar bu devirde para değil sadece hiç yoktan iyidir tesellisi anca
Hiç yoktan iyidir tabiki. Yıllardır çalıştığım bir iş yerinden kendi istediğimle sıfır tazminatsız ayrılmıştım hala içim gider. Şuan ki yerimde de henüz 10 ayım oldu sadece.

Dert bitmiyor ki dert köşesine bir dert konusu daha açılmasın :) çalışmayı çok seviyorum, çalışmaya aşığım. Uğruna çok şey feda ettim; okuduğum bölüm ile ilgili kendimi geliştirecek iş olmayınca memleketi ailemi, en sevdiğim arkadaşlarımı bırakıp büyük şehire yerleşip sıfırdan bir hayat kurmak gibi, özel hayatımla ilgilenmeyi tamamen bırakıp önceliği ilk işime vermek gibi evet meyvelerini de alıyorum yakın zamanda terfi oldum vs çalışmak çok güzel ama çok çalışmak?

Okuduğum bölüm özel sektörde iş yapıyor, ataması çok az bundan kaynaklı kamuda değil, özel sektörde çalışıyorum. 9 Saat mesai, trafik ile birlikte üç-dört saat yol günün birçoğu gidiyor. Eve gidince de temizlik, çamaşır, kişisel bakım ve hijyen derken iki - üç saat kalıyor. Son zamanlarda serbest zaman saatlerini çok özlüyorum. Kendime, sevdiklerime ayırdığım saatler,i uzun uzadıya kahve merasimlerini, özenle hazırlanan kahvaltıları ve acelesiz keyifle yenen lokmaları. Trafiksiz hafta içi iş saati ile sessiz sakin yapılan gezmeleri. Evet bunlar için para lazım ve bunun içinde çalışmak lazım. Para konusunu bir yana bırak evde üç gün kalsam bunalıma girerim çalışmak her şeyden önce kafamı dağıtmama olanak sağlıyor ve üretmek iyi geliyor. Ama özel sektörde mesailerin uzunluğu ve büyük şehirde trafik yoğunluğu derken bazen yoruyor. Siz ne düşünüyorsunuz?
Homeoffice imkanı yok mu? Ben mesela haftanın yarısını homeoffice çalışıyorum ve çalışmaya erken başlayıp erken bitiriyorum tüm günüm gitmemiş oluyor mesela.

Her şey illa para lazim mecburum kaynakli degil. Saplanip kaldiginiz girdaplardan cikmaniz cogu zaman cok basittir. Malesef ünlü ya da zengin degilseniz Istanbulda yaşamaya diretmemeniz gerekio en basiti.

Bunu yapmayı düşünüyorum, kalıcı olarak değil de birkaç ay çalışmamak gibi. O bile çok iyi gelecek eminim.

İş yerine değil aslında kendime saygım var ondan ötürü mükemmelliyetçi tavır takınıyorum bazen ister istemez.

Yeni terfi aldım ama aynı düzenle çalışmaya devam. 20 yaşımda üniversite 3. sınıfken aynı zamanda part time çalışıyordum, 22 yaşımda üniversiteden mezun oldum bir ay sonra full time iş buldum şuan yaşım 26, yani 6 yıl boyunca aralıksız çalışıyorum. Uzun bir süre değil ama ilk başladığımda iş tempousu çok yoğundu ve her işimi kendim hallettiğim için onun mücadelesi de vardı.

Evet öyle oluyor gerçekten. Memlekette trafik olmadığı için daha az yoruyor ileri de bunu da düşünüyorum bakalım :)

Üniversite zamanı bile ailemden para alamazdım eşimden alabileceğimi de düşünmüyorum. Haklısınız kendi paranı kazanıp harcamak gibisi yok. Teşekkür ederim, birmukabele.

Kamu benim bölümüm için çok zor o yüzden motivasyonum yok pek ama diğer konuları ben de düşünüyorum, teşekkür ederim.

Kolaylıklar diliyorum sizlere de, en azından sorumluluk duyduğunuz, hesap verdiğiniz kimsenin olmaması ile kendisinizi motive edin derim. İş saatlerini düzenleyerek belki gün içinde kendinize saatler ayırabilirsiniz iş yerinde en azından sabah keyifli bir kahve ile güne başlayabilirsiniz bu küçük detaylar bile kalıcı motivasyon sağlıyor.

Aslında şuan nadir yaşadığımız için bir kahve içmenin, kahvaltı yapmanın bile bizler için önemi oluyor ama bunlara sürekli sahip olanlar için anlamını yitirebiliyor. Bir de bu açıdan bakmak lazım. Tabii her şeyin bir orta yolu olmalı. Esnek saatler ve aşırı yoğunluğu azaltma gibi bir şansınız varsa bir de öyle deneyin derim.

Özel sektör çalışanlarının en iyi hayatı böyle artık ne yazık ki. 12 saat hatta mesailer ile birlikte çok uzun saatlere kadar çalışanları biliyorum ve sayıları epey fazla. Malesef ki halime şükretmek kalıyor bana da.

Yoğun trafiği olan bölgede çalışıyorum, yürüme mesafesi dışındaki herkesin yol mesafeleri yaklaşık bu kadar sürüyor. Malesef ki İstanbul trafiği almış başını gidiyor artık. Ve herkes için normalleşti artık bu durum.

Ömür tükenip gidiyor malesef çalışmayınca da geçimsizlikten tükenmiş olacak.

Full time çalışma saatleri için çalışma saatlerim normal aslında ama trafik ve trafik dolayısı ile ne olur ne olmaz diye her gün evden ekstra erken saatte çıkmam 3-4 saatin yolda geçmesine neden oluyor. Ama erken çıkmayınca da sorun oluyor bazen. Aracın ağrızalanması, yolun kapatılması gibi. Yeni terfi aldığım ve çalıştığım şirketten memnum olduğum için şuan için iş değiştirme durumum yok malesef.

Sizi de çok iyi anlıyorum. Kamuda da ortamın yoğunluğu, gürültüsü insanı yormaya yetiyor. Ve her şeyden önce bir yere bağlı kalmak, vaktini ayırmak. Güzel yanları da var elbette belirttiğiniz durumlar gibi. Tavsiyelerinize teşekkür ederim, uygulamaya çalışacağım.

Malesef büyük şehirde özel sektör başlı başına yorucu benden çok daha fazla yorulanlar var. Çalıştığımız için elbette şükrediyoruz ama yorulduğumuz noktalarda buralara fikir danışmak ve okumak iyi geliyor. teşekkür ederim, dediklerinizi bir süre sonra ben de yapacağım mutlaka. Şuan için en azından 30 yaşıma kadar birikim yapmayı düşünüyorum sonrasında umarım daha güzel olur her şey.
İş yerinize daha yakın taşınmayı deneyin

X