Çalışmak güzel ama çok çalışmak?

Malesef hem potansiyelimin altında çalışıyorum hem de iş yükü yaşıyorum. Evet bence de şuan ki sektöre göre en sıradan hatta ne yazık ki en insani şartlar. Neyse ki her ne kadar potansiyelimin altında çalışmaya göz yumduğum dönemler olsa da beklemediğim kadar terfiler aldım. Hiçbir emek sonuçsuz kalmıyor.
Bu da motivasyon kaynağı olsun.basarilar dilerim.

22 yıllık iş hayatını 4 ay once birakmis bir is kolik (bknz oglak burcu) olarak 40 yaşından yazıyorum, keşke kendimden vermeden calissaymisim , delicesine calistim , durmadan calistim , isim finansti , bankacilar beni sirketin gizli ortagi sanarlardi. O kadar çalıştım yani. Dönüp bakıyorum da bosunaymis. Herkes dedi ki sen evde yapamazsin , sen alismissin calismaya falan. Hepsi hikaye , evde de o kadar güzel sıkılmadan vaktimi geçiriyorum ki , o sıkılırsın diyenler yaa bizde mi eve gecsek diyorlar :)

çalışma şartlarının olumsuzlugu beni deli gibi çalışmaktan alikoyardi diye düşünüyorum.9 saat mesai ve 3.4 saat yol. mümkün değil yapamazdım. evet çalışırdım ama 4 saat yol nedir? sehirlerarasi yolculuk süresi gibi. kimsenin hayatı kolay değil evet ama 4 saatte yol gidilmez bir iş için. ya ev değiştirir ya da işi değiştiririm. 9 saat çalışıp eve dönüp gelip hicbirsey yapacak enerji bulamazdım. ay bak şu an bile bir fena oldum.(isimle evim arası yürüyerek 15 dk) kolaylıklar dilerim

Ben de böyleyim 9 10 aydır şartları iyi güzel bir isim var yoğunluğum eh normal ama o yol bitirdi beni 4 saat gidiş dönüş. En iyi ihtimal 3 saat. Daha altı olmadı ve toplu taşıma. Oldum dedim daha ölmedim bir de küçük kızım var Allah sabır versin hayat çok zor iki gömleğe iki kahveye hayatımı satiyorum

Dert bitmiyor ki dert köşesine bir dert konusu daha açılmasın :) çalışmayı çok seviyorum, çalışmaya aşığım. Uğruna çok şey feda ettim; okuduğum bölüm ile ilgili kendimi geliştirecek iş olmayınca memleketi ailemi, en sevdiğim arkadaşlarımı bırakıp büyük şehire yerleşip sıfırdan bir hayat kurmak gibi, özel hayatımla ilgilenmeyi tamamen bırakıp önceliği ilk işime vermek gibi evet meyvelerini de alıyorum yakın zamanda terfi oldum vs çalışmak çok güzel ama çok çalışmak?

Okuduğum bölüm özel sektörde iş yapıyor, ataması çok az bundan kaynaklı kamuda değil, özel sektörde çalışıyorum. 9 Saat mesai, trafik ile birlikte üç-dört saat yol günün birçoğu gidiyor. Eve gidince de temizlik, çamaşır, kişisel bakım ve hijyen derken iki - üç saat kalıyor. Son zamanlarda serbest zaman saatlerini çok özlüyorum. Kendime, sevdiklerime ayırdığım saatler,i uzun uzadıya kahve merasimlerini, özenle hazırlanan kahvaltıları ve acelesiz keyifle yenen lokmaları. Trafiksiz hafta içi iş saati ile sessiz sakin yapılan gezmeleri. Evet bunlar için para lazım ve bunun içinde çalışmak lazım. Para konusunu bir yana bırak evde üç gün kalsam bunalıma girerim çalışmak her şeyden önce kafamı dağıtmama olanak sağlıyor ve üretmek iyi geliyor. Ama özel sektörde mesailerin uzunluğu ve büyük şehirde trafik yoğunluğu derken bazen yoruyor. Siz ne düşünüyorsunuz?
Kazandığın parayı harcayacak zaman yok desene,cidden çok zormuş;kolaylıklar diliyorum

Ben de böyleyim 9 10 aydır şartları iyi güzel bir isim var yoğunluğum eh normal ama o yol bitirdi beni 4 saat gidiş dönüş. En iyi ihtimal 3 saat. Daha altı olmadı ve toplu taşıma. Oldum dedim daha ölmedim bir de küçük kızım var Allah sabır versin hayat çok zor iki gömleğe iki kahveye hayatımı satiyorum
Büyük şehirde yürüme mesafesi ya da bir metro hattı değilse eğer 3 saat oluyor minimum. Trafik almış başını gidiyor. İş yerinde kendimize ayırdığımız bir saat öğle molasını hayat sayıyoruz. Buna da fazlası ile şükrediyorum orası ayrı.
Kazandığın parayı harcayacak zaman yok desene,cidden çok zormuş;kolaylıklar diliyorum
Yoo kazandığım parayı bir çırpıda harcıyorum aslında :KK70:

Dert bitmiyor ki dert köşesine bir dert konusu daha açılmasın :) çalışmayı çok seviyorum, çalışmaya aşığım. Uğruna çok şey feda ettim; okuduğum bölüm ile ilgili kendimi geliştirecek iş olmayınca memleketi ailemi, en sevdiğim arkadaşlarımı bırakıp büyük şehire yerleşip sıfırdan bir hayat kurmak gibi, özel hayatımla ilgilenmeyi tamamen bırakıp önceliği ilk işime vermek gibi evet meyvelerini de alıyorum yakın zamanda terfi oldum vs çalışmak çok güzel ama çok çalışmak?

Okuduğum bölüm özel sektörde iş yapıyor, ataması çok az bundan kaynaklı kamuda değil, özel sektörde çalışıyorum. 9 Saat mesai, trafik ile birlikte üç-dört saat yol günün birçoğu gidiyor. Eve gidince de temizlik, çamaşır, kişisel bakım ve hijyen derken iki - üç saat kalıyor. Son zamanlarda serbest zaman saatlerini çok özlüyorum. Kendime, sevdiklerime ayırdığım saatler,i uzun uzadıya kahve merasimlerini, özenle hazırlanan kahvaltıları ve acelesiz keyifle yenen lokmaları. Trafiksiz hafta içi iş saati ile sessiz sakin yapılan gezmeleri. Evet bunlar için para lazım ve bunun içinde çalışmak lazım. Para konusunu bir yana bırak evde üç gün kalsam bunalıma girerim çalışmak her şeyden önce kafamı dağıtmama olanak sağlıyor ve üretmek iyi geliyor. Ama özel sektörde mesailerin uzunluğu ve büyük şehirde trafik yoğunluğu derken bazen yoruyor. Siz ne düşünüyorsunuz?
Aleeev sen misin?
Tamda arkadaşım gibi yazmışsınız. Ama o bu noktaya geldi mi bilemiyorum. En son konuştuğumuzda yemek yemeyi atladığını , bunun onun için sorun olmadığını filan söylemişti. Ama bence sorun, büyük sorun hem de.
Bu işlerin bir doyum noktası olmalı. Şu kadar yıl aktif çalıştım şimdi sakin moda geçiyorum gibi. Yoksa pil bir yerde biter. Yaş gençken görülmeyen şeyler, ileri yaşta maddi- manevi yorar insanı.

Bende özel sektör kölelerindenim. 9-6 mesai bunun harici işe giderken 2 saat dönerken 2 saat derken toplam 4 saat yol ilave ekleyelim. Ev gel yemek bulaşık çamaşır sınava hazırlanıyor birde derken zaten uykum geliyor uyuyorum. Ama mecburum ödemem gereken kiram ve borçlarım var. Lüks sayılabilecek (?) giderlerim var. Bunları yapabilmem için paraya para kazanabilmek için çalışmaya ihtiyacım var. Ne doğuştan zenginim nede sonradan zengin oldum Bunu hazmettim. Yani pencereden bakıp h.içi bu saatte insanlar nasıl geziyor ben neden pc başındayım diye sorgulamaktansa şükrediyorum ki işim var. Burada olmak için can atan binlerce kişi var allah yardımcısı olsun herkesin :)

Aleeev sen misin?
Tamda arkadaşım gibi yazmışsınız. Ama o bu noktaya geldi mi bilemiyorum. En son konuştuğumuzda yemek yemeyi atladığını , bunun onun için sorun olmadığını filan söylemişti. Ama bence sorun, büyük sorun hem de.
Bu işlerin bir doyum noktası olmalı. Şu kadar yıl aktif çalıştım şimdi sakin moda geçiyorum gibi. Yoksa pil bir yerde biter. Yaş gençken görülmeyen şeyler, ileri yaşta maddi- manevi yorar insanı.
Aylık ihtiyaçlarımı karşılayabilecek kadar gelirim olsa doyum noktası dediğimiz dinlenme sürecine geçeceğim bir süre ama maalesef ki sürekli artan fiyatlar derken asla aylık gider karşılayacak meblayı göremiyorum :KK70:
Bende özel sektör kölelerindenim. 9-6 mesai bunun harici işe giderken 2 saat dönerken 2 saat derken toplam 4 saat yol ilave ekleyelim. Ev gel yemek bulaşık çamaşır sınava hazırlanıyor birde derken zaten uykum geliyor uyuyorum. Ama mecburum ödemem gereken kiram ve borçlarım var. Lüks sayılabilecek (?) giderlerim var. Bunları yapabilmem için paraya para kazanabilmek için çalışmaya ihtiyacım var. Ne doğuştan zenginim nede sonradan zengin oldum Bunu hazmettim. Yani pencereden bakıp h.içi bu saatte insanlar nasıl geziyor ben neden pc başındayım diye sorgulamaktansa şükrediyorum ki işim var. Burada olmak için can atan binlerce kişi var allah yardımcısı olsun herkesin :)
Tabi ki ben de şükrediyorum, arada serzenişimde oluyor ama şükretmesem işe gelecek motivasyonu bulamazdım. Hepimize kolaylıklar diliyorum.

Belki başka bir Büyükşehir düşünebilirsin imkan varsa. İstanbul’daysan eğer gerçekten trafik çok yorucu

Belki başka bir Büyükşehir düşünebilirsin imkan varsa. İstanbul’daysan eğer gerçekten trafik çok yorucu
Kamu da çalışmadığım için buradan ayrılırsam gideceğim tek yer memlekete dönmek olur büyük ihtimalle. Evet İstanbul gerçekten çok yoruyor her anlamda. Ve daha kötüsü insan alışıyor da bu şehire bu tempoya. Şuan ayrı zorlanıyorum gidersem ayrı zorlanacam.

Kamu da çalışmadığım için buradan ayrılırsam gideceğim tek yer memlekete dönmek olur büyük ihtimalle. Evet İstanbul gerçekten çok yoruyor her anlamda. Ve daha kötüsü insan alışıyor da bu şehire bu tempoya. Şuan ayrı zorlanıyorum gidersem ayrı zorlanacam.
Dışarıdan gidince çok zevkli de içinde yaşarken zor evet. Yoldan kurtarmak adına yakın bir yere taşınma ihtimali ?

annem esnaf, 7 gün çalışır
kötü de kazanmaz. ama hep şöyle söyler, para kazanıyorum ama harcayacak zamanım yok
yani harcayacak zaman olmadıktan sonra çook çalışmanın ne anlamı var ki eğer bariz bi hedef yoksa ?
hedef dediğim de atıyorum birikim yapmak, araba almak, ev almak falan gibi

Dışarıdan gidince çok zevkli de içinde yaşarken zor evet. Yoldan kurtarmak adına yakın bir yere taşınma ihtimali ?
Yoğun trafik bölgesinde çalışıyorum, iş yerine yürüme mesafesinde ev bulmadığım sürece her yer trafik her yer en az 2 saat gidiş geliş yol mesafesi. Büyük şehir için normal karşıladığım için farklı ev arayışına girmedim açıkçası. İlk geldiğimde gidiş geliş 6 saat bir yerde çalıştığım oldu asıl zoru oydu.
annem esnaf, 7 gün çalışır
kötü de kazanmaz. ama hep şöyle söyler, para kazanıyorum ama harcayacak zamanım yok
yani harcayacak zaman olmadıktan sonra çook çalışmanın ne anlamı var ki eğer bariz bi hedef yoksa ?
hedef dediğim de atıyorum birikim yapmak, araba almak, ev almak falan gibi
Aslında personel arayışında olabilir eğer çok sıkışık bir süreç geçirmiyorsa. Bir yaştan sonra dinlenme taraftarıyım dilerseniz siz de annenize naçizane önerilerde bulunabilirsiniz.

bi de iş için kendini çok paralamak da yoruyor insanı
ilk iş deneyimimde hem hevesim olduğu için hemde deneyim kazanmak için kendimden çok verdim
ofisten eve gelince bi de evdeki bilgisayarı açar çalışırdım
hafta sonları bazen ofise gider çalışırdım
meğer beni buna iten asıl şey bana fazla yük bindirmeleri ve benim de yükün altında ezilip kendimi yetersiz hissetmemmiş
yani suç işverendeydi ama ben o dönem sorun bende sanıyordum
1 sene dolmadan burn out gibi bişi oldum ve strese bağlı sağlık sorunlarım olmaya başladı
bi de kendimi paralıyor olmam kimsenin umurunda değildi kimse ne kadar çabaladığımı görmüyordu
aslaa ama asla yaranamıyordum karşılığını alamıyordum
işi de aşırı sahiplenmiştim ki bu çok gereksiz babanın firması bile olsa o kadar sahiplenmeye gerek yok
sonra bi gün kapının önüne konuldum senden verim alamıyoruz eskisi gibi bi de artık çok mutsuzsun denilerek :KK70:
e tabi alamaz kimse çünkü 5 kişinin yapması gereken işi sadece ben sırtlanıyordum ve eziliyordum artık
kısa bi süre sonra şuan çalıştığım yerde başladım ve kendime bi söz verdim
burayı asla önceki yer gibi gereksiz sahiplenme moduna girmeyeceğim . her işin bi gün sonu gelecek
burada da ilk 1 sene çok toy olduğum için kendimi ispatlama çabasıyla ve fazla iş yükü ile geçti
sonra bişeyler yoluna girdi iş yüküm hafifledi falan derken sistem daha rahat oturdu
önceki yerde hep kovulmaktan korkuyordum başıma da gelmişti, o iş yerimden çıkarılmıştım
burada psikolojik olarak bu işten çıkarılma korkumu yenmeyi başardım . ve bu psikoloji ile çok daha verimli ve başarılıyım
işi aşırı sahiplenmemek işi düzgün yapmamak anlamına gelmiyor
işimi tabi ki sahiplenip en iyi haliyle yapıyorum gayret ediyorum
ancak duygusal anlamda aşırı bağlı değilim . bugün var yarın yok
bi de kaç sene oldu artık şey kafasındayım yani, çıkarırlarsa da tazminat öderler bende gider başka iş bulurum üstelik +100 bin lira fazladan para olur cebimde kafasındayım
duygusal yükleri attığımdan beri çook daha rahatım
bi işyeri senin işine gelmiyorsa oradan çıkmaktan , daha iyi alternatiflere yönelmekten korkma
ben o ilk iş yerimde çok toy olduğum için buradan başka yerde çalışamam kimse beni kabul etmez kafası vardı
çok şükür çoktan aştım bu da duygusal bi yüktü mesela

Meslekte acemiliğim aynen anlattığınız gibi geçti. Şimdi ustalık evresindeyim. Çalışma saatlerim daha az. Kendime daha fazla vakit ayırabiliyorum. Sizin de öyle olur zamanla. Sadece sabır.

bi de iş için kendini çok paralamak da yoruyor insanı
ilk iş deneyimimde hem hevesim olduğu için hemde deneyim kazanmak için kendimden çok verdim
ofisten eve gelince bi de evdeki bilgisayarı açar çalışırdım
hafta sonları bazen ofise gider çalışırdım
meğer beni buna iten asıl şey bana fazla yük bindirmeleri ve benim de yükün altında ezilip kendimi yetersiz hissetmemmiş
yani suç işverendeydi ama ben o dönem sorun bende sanıyordum
1 sene dolmadan burn out gibi bişi oldum ve strese bağlı sağlık sorunlarım olmaya başladı
bi de kendimi paralıyor olmam kimsenin umurunda değildi kimse ne kadar çabaladığımı görmüyordu
aslaa ama asla yaranamıyordum karşılığını alamıyordum
işi de aşırı sahiplenmiştim ki bu çok gereksiz babanın firması bile olsa o kadar sahiplenmeye gerek yok
sonra bi gün kapının önüne konuldum senden verim alamıyoruz eskisi gibi bi de artık çok mutsuzsun denilerek :KK70:
e tabi alamaz kimse çünkü 5 kişinin yapması gereken işi sadece ben sırtlanıyordum ve eziliyordum artık
kısa bi süre sonra şuan çalıştığım yerde başladım ve kendime bi söz verdim
burayı asla önceki yer gibi gereksiz sahiplenme moduna girmeyeceğim . her işin bi gün sonu gelecek
burada da ilk 1 sene çok toy olduğum için kendimi ispatlama çabasıyla ve fazla iş yükü ile geçti
sonra bişeyler yoluna girdi iş yüküm hafifledi falan derken sistem daha rahat oturdu
önceki yerde hep kovulmaktan korkuyordum başıma da gelmişti, o iş yerimden çıkarılmıştım
burada psikolojik olarak bu işten çıkarılma korkumu yenmeyi başardım . ve bu psikoloji ile çok daha verimli ve başarılıyım
işi aşırı sahiplenmemek işi düzgün yapmamak anlamına gelmiyor
işimi tabi ki sahiplenip en iyi haliyle yapıyorum gayret ediyorum
ancak duygusal anlamda aşırı bağlı değilim . bugün var yarın yok
bi de kaç sene oldu artık şey kafasındayım yani, çıkarırlarsa da tazminat öderler bende gider başka iş bulurum üstelik +100 bin lira fazladan para olur cebimde kafasındayım
duygusal yükleri attığımdan beri çook daha rahatım
bi işyeri senin işine gelmiyorsa oradan çıkmaktan , daha iyi alternatiflere yönelmekten korkma
ben o ilk iş yerimde çok toy olduğum için buradan başka yerde çalışamam kimse beni kabul etmez kafası vardı
çok şükür çoktan aştım bu da duygusal bi yüktü mesela
Ne için kendinden ödün verirsen ver bir önemi olmuyor artık. Değer görmeyi karşıdan bekleme devri bitti artık kendine değer verme vakti malesef. 100 bin tazminat güzel bir motivasyon kaynağıymış gerçekten :KK70:
Meslekte acemiliğim aynen anlattığınız gibi geçti. Şimdi ustalık evresindeyim. Çalışma saatlerim daha az. Kendime daha fazla vakit ayırabiliyorum. Sizin de öyle olur zamanla. Sadece sabır.
Teşekkür ederim, umarım :)

Ben 12 sene senin dediğin gibi çalıştım. Maaş iyiydi ama muamele insanlık dışıydı. Kamuya geçtim şimdi yıllarca köle gibi çalıştığımı , kamudaki çalışmanın bunun yanında devede kulak olduğunu gördüm ve kendime, geçen yıllarıma çok üzüldüm.

Tek isteğim bir ev sahibi olmaktı , hem çocukluğum rutubetli çok soğuk yazın da hamam gibi sıcak bir evde geçtiğinden, boşanırken de eski eş bozuntusu beni evden kovduğundan , baba evine gidince de babamın beni kovmasından sonra kimsenin bana çık git diyemeyeceği bir evim olsun istedim. Evim oldu ama bu sefer çok eski bir eve anca gücüm yetti aldığımdan beri sorunları bitmedi.

Geriye dönüp baktığımda en güzel yıllarımı boşa geçirmiş hissediyorum. 36 yaşındayım tekrar evlenicem, çocuk yapmak bile gözümde büyüyor mesela her şeye geç kalmış hissediyorum . Daha bir yurdışına bile çıkamadım işyerinden asla izin alamıyordum

bil fiil 24 yıldır çalışıyorum
ama zorundayım ve ne yalan söyleyeyim severek de çalışıyorum

sabah 06:15 servise biniyorum mesela 16:45 iş çıkışı eve varmam 18 18:15
servis nimet kesinlikle yoksa yol çok daha uzun sürerdi bende İstanbul'dayım

bende bazen diyorum evde otursam çocuklarımı okula göndersem kendim yatsam işlerimi yavaş yavaş yapsam vs

ama biliyorum sıkılacağım :)
keşke 2 3 ay ara verme şansım olsa diyorum ama vazgeçiyorum
Allah hepimize sağlık sıhhat çalışma gücü versin:KK200:

Ne için kendinden ödün verirsen ver bir önemi olmuyor artık. Değer görmeyi karşıdan bekleme devri bitti artık kendine değer verme vakti malesef. 100 bin tazminat güzel bir motivasyon kaynağıymış gerçekten :KK70:

Teşekkür ederim, umarım :)
motivasyon değil aslında, 100 bini almaktansa çalışabildiğim kadar çalışmayı tercih ederim burada
ama en azından züğürt tesellisi olabiliyor
temelli dımdızlak kalma fikri kadar korkunç değil
6 ay kadar galiba işsizlik maaşı da oluyor. yani kaç sene emek vermişsem onun bi nevi karşılığı aslında
bunlar bu devirde para değil sadece hiç yoktan iyidir tesellisi anca

X