Borsa sevenler😁 hisse biriktiyoruzzz

Fistiklicikileta

Guru
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
12 Nisan 2012
3.943
5.995
Selamlar herkese😁 borsaya yaklaşık iki sene once girdik . Tabi acemilik , bilmeden al sat yaptik . Fazla bir şey kazanamadık.

Vazgeçmek yerine öğrenmeye karar verdim . Elimden geldiğince video falan izliyorum. Twiterdan birilerini takip ediyorum.

Az çok fikrim oldu. Ama öğrenmeye devam ediyorum. Öyle kolay değil.

Ben küçükken ailem ve komşularımız her ay dolar veya altin biriktirirlerdi. Altin kolay alınmıyor, dolar almiyoruz biz ( hem yatırım aracı gormedigimizden ,hem de malum doları düşürme cabalari) .Biz de hisse biriktiriyoruz😁

Hisse kucuk paralarla alınabiliyor. Bir nevi kumbara olarak kullanıyorum şimdilik.
Özellikle çocuklarıma biriktiriyorum .kızlarım harçlıklarını bana verip, bana hisse al anne diyor😁

Neden bilmiyorum,borsa yatirimini cok sevdim.hem sirketlere ve ulkemize destek ,hem yatirim.

Sadece borsa demiyorum . Yanimda altinda almak lazim. Yani sepet.

Çevrem cogunlukla altin aliyor.onlara da anlatıyorum. Yani sırf altin olmaz ,yanında hisse de almak mantikli. Bana da daha önce anlatsalardi, çok sevinirdim.

Suan borsa düşüşte. Malum savaşları ekonomi borsayı çok etkiliyor. Ama düşük olması, az miktarda biriktirenler için sevindirici.

Hisse biriktirenler, borsayı öğrenmeye çalışanlar hepinizi bekliyorum😁😁

Bende bankada kalan küçük paralarla alıyorum. Ufak ufak 4 ayrı hisse aldım. Gidip çekmeye üşendiğimden hem de biriktirip altın alayım diye bekleyemediğimden sevdim hisse işini. Büyük şirketlerinkini alıyorum. Twetterdan tüyo alıyorum bazen. Bazılarını yüksekten almışım ama olsun en az 5 yıl dokunmayacağım.
Şimdilik aselsan tyh eregli kalekim var
Yatırım tavsiyesi değildir.

Merhaba, bende 1 yıldır borsa takip ediyorum. Halka arzlara giriyorum çoğunlukla Aralık ayına kadar aslında güzel hisselerin vardı ama patır patır döktüler bir günde korktum ve çıktım.

Bu sene zorlu bir sene yaşıyoruz. Savaşlar, enflasyon vs. O yuzden borsa dusuyor ,çıkıyor. Testere misali.
Biriktirme senesi diyorlar. İyi şirketlerde, uzun vadede fırsatlar sunacağını dusunuyorum .

İki sene once girdiğimde, ilk işim buraya bakmaktı. Fikir alabileceğim yer olarak. Nasıl öğrenebilirim diye. Pek bir sey bulamamistim.sonra bir topikte biraz konuşulmuştu.devam edemedi hepimiz acemi, borsa düşünce insan tereddüt ediyor.

Biz arkadas tavsiyesiyle al sata yönlendirildik malesef.bilmedigimiz için kazanamadık. Oysa sırf ilk aldığımız hisselerde kalsaydık bile 2 3 kat yapmistik. hepsi değil tabi benim aldıklarım hisselerden bazıları.

O yuzden bilmeyenler için iyi şirket ve uzun vade😊

Ben burada kendim öğrenirken nereleri takip ettiğimi paylaşmak istiyorum arada.

Mesele ilk olarak küçük para ile ,örneğin 500 lira farketmez girilebilir. Para biriktirmek için kumbara olarak düşünüyorum. Lotlarimi arttırmak benim için motivasyon kaynağı.

Ben büyük şirketlerde bile manipülasyonu gördükten sonra çok soğudum. Yabancı oranı düşük, tahtalar çok kolay yönetilebilir geliyor bana. Önümüzdeki sürecide düşününce çok uzaklaşıyorum
En bilinen temettü hisselerinde bile reklam ve viop oldu, hisse yüzde 25 aşağıda şu anda. Destek direnç bilmeyen düştükçe alır ama nereye kadar?
Defalarca alıp defalarca hesabı boşalttım pisman olacak olsamda önümüzdeki 2 yılı dışarıdan izlemeyi tercih ediyorum

Pandemide uçuşlar kapanınca thy düştü mesela. Açılınca yükseldi. Piyasa okumayı iyi bilmek lazım. İşi bilenler güzel kazanıyor ama çık sabır istiyor.
Aynen katılıyorum. Yine bekleyen yada THY a ekleme yapan kazandı. Ama temel ve teknik analiz öğrenmeye fırsat varsa daha çok kazanılabilir.
Mesela THY dönemsel oluyor saniyorum . Yazın ucuclar arttığı için.
Iste twiter YouTube takip ederek öğrenmeye çalışıyorum.

Ben büyük şirketlerde bile manipülasyonu gördükten sonra çok soğudum. Yabancı oranı düşük, tahtalar çok kolay yönetilebilir geliyor bana. Önümüzdeki sürecide düşününce çok uzaklaşıyorum
En bilinen temettü hisselerinde bile reklam ve viop oldu, hisse yüzde 25 aşağıda şu anda. Destek direnç bilmeyen düştükçe alır ama nereye kadar?
Defalarca alıp defalarca hesabı boşalttım pisman olacak olsamda önümüzdeki 2 yılı dışarıdan izlemeyi tercih ediyorum
Doğrudur yabancı oranı düşük. İşte böyle krizler borsa da fırsat diyorlar , dusukten toplamak için.
Bir de ülke de istikrar sağlanırda yabancılar gelirse o zaman güzel yukselis başlar.
Zaten çok büyük miktar para için bilgi çok önemli. Stressiz biriktirme için her ay belli miktar ,kumbara misali biriktirme.
Bir de temettü hissesi olunca ,daha iyi.
Yani altin yanında olmalı bence hisse😁

Herkes diyor ya para biriktiremiyorum diye. Biz de şu bu gereksiz şeyler alıp, pek koyamıyorum. Şimdi düşünüyorum hep gerekli mi? Ben bununla hisse alirim 😅

Bence izleme fırsat bu zamanlar. Umarım salgın, savaşlar biterse normale dönersek yani,öyle olacak ins😁

Doğrudur yabancı oranı düşük. İşte böyle krizler borsa da fırsat diyorlar , dusukten toplamak için.
Bir de ülke de istikrar sağlanırda yabancılar gelirse o zaman güzel yukselis başlar.
Zaten çok büyük miktar para için bilgi çok önemli. Stressiz biriktirme için her ay belli miktar ,kumbara misali biriktirme.
Bir de temettü hissesi olunca ,daha iyi.
Yani altin yanında olmalı bence hisse😁

Herkes diyor ya para biriktiremiyorum diye. Biz de şu bu gereksiz şeyler alıp, pek koyamıyorum. Şimdi düşünüyorum hep gerekli mi? Ben bununla hisse alirim 😅

Bence izleme fırsat bu zamanlar. Umarım salgın, savaşlar biterse normale dönersek yani,öyle olacak ins😁

Salgın ve savaştan ziyade bizim hapşırsak yıkılan bir borsamiz var daha doğrusu önceden haber alıp patır patır kaçan tahtacilarimiz var. Rusya ne kdr değer kaybetti 10 gün kapalı kaldı ruble çok çabuk toparladı. Ayni süreci biz yaşasak üste para verirdik herhalde.
Benimki sadece ihtimal içimden bir ses hep uzak dur izle diyor. Sonunda pişman olacağım ihtimali ile seçim süreçlerini geçirmek istiyorum hatta ara ara bakarım takip ettiğim hisseler ne durumda diye.. ztn finansal anlamda eğitim surecindeyim hedefim 23 24 yılları
Su an amerikayi yeniden keşfetmiş gibi hissediyorum her defasında kendime anaa bak o zmn napmistin diyorum

Haklisin. Her düşüşte içim cız ediyor. Daha da düşüşler görülecek gibi .
Şimdi Çin olayı var. Etkiler muhtemelen.

Ben yine de hem ogrenip hem biriktirmeyi tercih ettim . Bir yandan destek direnç, ayı boğa piyasasını öğrenerek, lot artırmayı hedefliyorum .

Mesela bir hissem var . Bayağı çıkıyor, hop dusuyor. Yılda kaç kere böyle yaptı. Tepe de satmayı bilsem , aşağıdan daha cok lot alırdım.

Gecen çıktı , en yüksek seviyesini gördü. Dedim kesin yine dusecek. Ama net bilmediğimden satamadim. Şimdi düştü daha da dusecek diyorlar😁
Iste bunu öğrenmek istiyorum .

Destek direnç falan vs biraz öğrendim ama borsa da dibin dibi var, ya da satıyorsun daha da gidiyor bazı hisseler. Kaçırmamak adına aliyorum yada satmiyorum.

Twitter yorumları yanıltıcı oluyor. Örneğin klrho hissesi için kiler holdingin diye yerden yere vurdular sanırım 10 tavanı geçti hala da kazandırıyor. Koroplast için de tamamı borçlara gidecek kötü denildi girmedim iki tavan yaptı iki günde
Siz kimleri takip ediyorsunuz izahname okumayı bilmiyorum benimki biraz bodoslama oluyor hisse bozunca kaçıyorum kışın daha cesurdum vesbe, Ereğli,toaso, Kardemir, İsdemir vardı elimde bir günde hepsi taban olunca sattım. Çevremde de bilen yok zaten kumar sanıyorlar o yüzden çokta bahsetmiyorum.

Twitter yorumları yanıltıcı oluyor. Örneğin klrho hissesi için kiler holdingin diye yerden yere vurdular sanırım 10 tavanı geçti hala da kazandırıyor. Koroplast için de tamamı borçlara gidecek kötü denildi girmedim iki tavan yaptı iki günde
Siz kimleri takip ediyorsunuz izahname okumayı bilmiyorum benimki biraz bodoslama oluyor hisse bozunca kaçıyorum kışın daha cesurdum vesbe, Ereğli,toaso, Kardemir, İsdemir vardı elimde bir günde hepsi taban olunca sattım. Çevremde de bilen yok zaten kumar sanıyorlar o yüzden çokta bahsetmiyorum.
Ben twettera göre al sat yapmıyorum.

Söyle yapmaya yeni başladım. Biraz indikator öğrendim. Rsi , macd, bollinger band ,başka da var şuan bakmadan yazmak istemedim.
5 günlük 21 günlük kesişim var .günlükte bunlara bakmaya çalışıyorum. Al verince ,alıp, sat verince satacağım.
Twitter da temeli sağlam hisseler görürsem, kendim grafiğini bakarak karar veriyorum diyelim.
Bunu az miktar ile deniyorum şimdilik. Temel sağlam olduğu için beklemekte sıkıntı yapmıyorum.

Ben de ilk başlarda zararına sattım, yada dusuyor duye sattım. Sonra takip ettikçe baktım ki. Sürekli çıkıyor,dusuyor. Geldiği yeri görüyor.
Bazı hisselerde satmadım yıllık bazda bakınca 2 ye katladı. Ama sene içinde çok çıkıp iniyor.
Bir kısım suan biriktiriyorum hiç satmadan artık. Temettusune odaklandım.

Bazı hisseler var iki gün tavan hah bu iyi diyorum bı bakıyorum üç gün taban resmen oyun oynanıyor küçük yatırımcı ile
Aynen spek oluyor o kagitlarda. Ben YouTube dan hissenin ismini yazıyorum. Temel analizini dinliyorum . Yatırımlarına göre ben de o hisseye yatırım yapiyorum.
Iste yatırım yaparken alış yerin iyiyse yat uzun zaman😁200 günlük ortalama mesela.
Bir yandan kumbara olarak gördüğüm için bazen fiyat çok etkilemiyor beni.kendime hediye olarak aliyorum😁

Merhaba topiğin hayırlı olsun :)
ben hisse yatırımı 6 senedir ufak ufak yapıyordum ama 2 senedir öğrenmeye gayret ediyorum.
önceleri senin gibi al sat yapılması gerekiyor sanıyordum. ama bir hissem 2 ye katladı sattım şu an 4 e katladı ve temettü de veren bir şirket. öğrendikçe sattığıma pişman oldum.
neyse şu anki süreçte bir kaç hissede lot hedefim olmakla birlikte bazı beğendiğim hisseleri de 1-2 adet alımlar yaparak çeşitlendirmeye başladım. ileride belki onlar için de lot hedefi belirlerim..

Merhaba, topigin hayırlı olsun.🥰
Ben de dün altın hesabındaki parayla hisse senedi aldım, al-sat yapmayı düşünmüyorum. O paraya ihtiyacım yok, torunumun gelecegi için biriktirdiğim para. Uzun vade hisse senedinde tutacağım, bakalım hayırlısı...

Topiğin hayırlı, bol bereketli olsun fıstıklı cikolata^^
Ben şu an işsizim,o yüzden biriktirdiklerimi yeme dönemindeyim.
Normalde hep altın dolar alirdim. YouTube videoları izledikçe gümüş de, eş dost gaza getirince bitcoin de almaya, yatırım topiginde gezdikçe halka arz da almaya başladım:)
Gerçekten en güzeli sepet. Biri düşse biri çıkıyor.
Ben işten ayrılmadan önce 33 bin kredi çekip tamamıyla altın dolar almistim, 36 ay geri ödeyecegim. Yeniden işe girince yine aynı şeyi yapacağım,ne kadar veriyorlarsa o kadar kredi çekip borcumu TL olarak ödeyeceğim. Bu enflasyonda her ay maaştan altın almaktan daha uygun benim için.
Krediler hariç Birikime ayıracagim parayla da lot almaya başlamayı düşünüyorum...
Ama hiç aşina değilim tabirlere , borsayla ilgili çok basit anlatan videolar da izledim,yine kafam basmadı 😂 o yüzden topigi takipte olacagim

Merhaba topiğin hayırlı olsun :)
ben hisse yatırımı 6 senedir ufak ufak yapıyordum ama 2 senedir öğrenmeye gayret ediyorum.
önceleri senin gibi al sat yapılması gerekiyor sanıyordum. ama bir hissem 2 ye katladı sattım şu an 4 e katladı ve temettü de veren bir şirket. öğrendikçe sattığıma pişman oldum.
neyse şu anki süreçte bir kaç hissede lot hedefim olmakla birlikte bazı beğendiğim hisseleri de 1-2 adet alımlar yaparak çeşitlendirmeye başladım. ileride belki onlar için de lot hedefi belirlerim..
Merhaba teşekkür ederim😁
Ben de iki senedir hem hisseleri, hem de bir sürü twiterdan borsaci ve yatırımcı takip ediyorum.
Hisselerim var ,uzun vade tutmak istiyorum . Ama çıkıyor iniyor,kar alıp lot sayımı bu şekilde arttırmak için öğrenmek istiyorum.
Ayrıca zevkte aliyorum ogrenmekten😁

Ben daha önce giriş yapmadığım için çok pişmanım. O yuzden herkese anlatmak istiyorum.
Ama biraz da ilgi ve bilgi olursa süper olur.

Merhaba, topigin hayırlı olsun.🥰
Ben de dün altın hesabındaki parayla hisse senedi aldım, al-sat yapmayı düşünmüyorum. O paraya ihtiyacım yok, torunumun gelecegi için biriktirdiğim para. Uzun vade hisse senedinde tutacağım, bakalım hayırlısı...
Merhaba teşekkür ederim😁
Ben de çocuklarım için ayrı olarak alıyorum. Temettü hissesi aliyorum . Temettuleriyle artarak çoğalır inşallah. Onlar büyüyen kadar

X