Bilinçli sedasyon ile işlem yaptıran var mı?

PembeHipopotam

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
5 Haziran 2011
6.275
466
Merak ediyorum bu şekilde diş tedavisini yaptıran var mı? Gerçekten insanı rahatlatıp stres olmasına, korkup zıplamasına, "hiç uyuşmayacağım ve şimdi canım acıyacak" şeklinde beklemesine engel oluyor mu?

Diş hekimiyim. Sedasyon genelde yüksek derecede stres yaşayan, tedaviye izin vermeyecek boyutta sıkıntı yaratan durumlarda önerdiğimiz bir şey. Hasta tedavi esnasında hiçbir ağrı hissetmez, yapılan işlerin pek farkında dahi değildir ancak tam baygın durumda da değildir.

Diş hekimiyim. Sedasyon genelde yüksek derecede stres yaşayan, tedaviye izin vermeyecek boyutta sıkıntı yaratan durumlarda önerdiğimiz bir şey. Hasta tedavi esnasında hiçbir ağrı hissetmez, yapılan işlerin pek farkında dahi değildir ancak tam baygın durumda da değildir.

Siz sanırım damardan yapılan sedasyondan bahsediyorsunuz değil mi? Ben burundan verilen azot karışımlı gazla olan sedasyondan bahsediyorum. Soru sorulunca cevap veriyormuşsunuz, relax oluyormuşsunuz deniyor nette.
Cevap verdiğiniz teşekkürler.

Siz sanırım damardan yapılan sedasyondan bahsediyorsunuz değil mi? Ben burundan verilen azot karışımlı gazla olan sedasyondan bahsediyorum. Soru sorulunca cevap veriyormuşsunuz, relax oluyormuşsunuz deniyor nette.
Cevap verdiğiniz teşekkürler.
İkisinin de ekisi aynıdır. soru sorulunca cevap verebiliyorsunuz evet sadece acı hissinin kesilip stresi yok eden bir tekniktir

Olur da birileri okur diyerekten buraya güncelleme yapmak istedim. Bugün itibari ile sedasyon ile alt azı dişlerime dolgu yaptırdım. Kemiğe yapılan iğne azot gazlı sedasyona rağmen biraz acıdı. Oyulma ve kapatılma aşamalarına daha rahat katlandım. Bi ara uyuyacaktım ama ağzımı kapatmaktan korktuğum için uyumadım ve uyardım uyuyacağım diye. Hemen zaten oksijen veriyorlar ve kendinize geliyorsunuz. 45 dakka falan sürdü iki dolgum ve hassasiyet giderici lazerli bi tedavi. 4-5 saat sonra dayanamayıp bir ağrı kesici aldım. Çene kemiğim çok ağrıyordu. Hala tahriş olan diş etlerimde hassasiyet ve çenemde hafif bir ağrı var. Yatınca geçmesini umuyorum.

Çok geçmiş olsun
Bende sedasyon ile 20 lik dişi mi çektirmek istiyorum çok fazla korkum ve bulantım oluyor.
korku gidip deniliyor ama bulantı sorunu yutkınmada sorun yaşarmıyım.

Çok geçmiş olsun
Bende sedasyon ile 20 lik dişi mi çektirmek istiyorum çok fazla korkum ve bulantım oluyor.
korku gidip deniliyor ama bulantı sorunu yutkınmada sorun yaşarmıyım.

Teşekkürler.

20lik diş normal çıkmış bir diş mi? Yoksa gömülü mü? Yani imkan varsa damardan ilaç verilip uyku halinde yapılanı tercih edin bence. Öğürme olayını giderebileceğini sanmıyorum :/ yada denersiniz?? Dediğim gibi azot gazı ile olan bu sedasyonda daha cesur oluyorsun ama acıyı da hissediyorsun iğnede. İşlem yapılırken ben sürekli telkinde bulunuyordum kendime; sakin ol, insanlar bunu sedasyonsuz yaptırıyor gibi... bu korkuyu yaşayan biliyor malesef yani fobi ayrı bir durum ama insanlar anlamıyor, küçümsüyor :KK43:(

Aynen öyle
malesef Dişim gömülü
Damardan ilaç dediğiniz sedasyon mu yoksa genel anestezi mi
20lik dişim gömülüydü, sedasyon vs olmadan çekildi, korkacak bir şey yok aslında. ve bunun için genel anestezi olacağını sanmıyorum.
Çok aşırı aşırı panikseniz stres azaltıcı rahatlatıcı ilaç yapabilirler damardan.. ya da buruna verilen gaz ile de sağlanır.

Bu iki yöntemin amacı acıyı hissetmemekten ziyade daha sakin daha stressiz olmanızı sağlar.

Aynen öyle
malesef Dişim gömülü
Damardan ilaç dediğiniz sedasyon mu yoksa genel anestezi mi
Genel anestezi değil sedasyon. Genel anestezide(örneğin sezaryan olduğumuzda) nefes alıp vermemiz için tüp takılıyo ama sedasyonda normal nefes alıp veriyoruz. Gerçi bazı hekimler sedasyonu ameliyathane ortamında yapmak lazım diyor. Nefes alımı durursa işte o tüpü takmak için. Bi kısmı da gerek yok; klik yada muayenehanelerde kürtaj vb operasyonlar yapılırken de bu kullanılıyor diyo. Kafada deli sorular yani... damardan yapılanı tercih ederdim ben ama dediğim gibi yakın mesafede uygun fiyata böyle bir tedavi yoktu...

20lik dişim gömülüydü, sedasyon vs olmadan çekildi, korkacak bir şey yok aslında. ve bunun için genel anestezi olacağını sanmıyorum.
Çok aşırı aşırı panikseniz stres azaltıcı rahatlatıcı ilaç yapabilirler damardan.. ya da buruna verilen gaz ile de sağlanır.

Bu iki yöntemin amacı acıyı hissetmemekten ziyade daha sakin daha stressiz olmanızı sağlar.

Acı eşiği denen birşey var, yaşanmış kötü tecrübeler vsvs. İlkokul çocuğu kanal tedavisi yaptırıyor ben yaptıramıyorum mesela. Yani korkulacak şey yok telkinleri keşke işe yarasa ama olmuyor :KK43:

Damardan olan sedasyonda acıyı hissetmiyorsunuz. Hiçbirşey hissetmiyorsunuz

Acı eşiği denen birşey var, yaşanmış kötü tecrübeler vsvs. İlkokul çocuğu kanal tedavisi yaptırıyor ben yaptıramıyorum mesela. Yani korkulacak şey yok telkinleri keşke işe yarasa ama olmuyor :KK43:

Damardan olan sedasyonda acıyı hissetmiyorsunuz. Hiçbirşey hissetmiyorsunuz
Sonunda benim gibi biri. Aklım çıkıyor o koltuğa oturacağımı düşündükçe. Çocuk doğurdum korkmadım ama diş hekiminden ödüm patlıyor. Fiyat farkediyor mu sedasyonda

X