Bebeklik aşıları

Emilikya

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
5 Haziran 2016
21
8
6. Aylık aşılarımız var yarin basindan beri yaptiriyorum ama icime sinerek degil hic yan etki yasamadik kolay atlattik ama ozellikle canlı asılara daha bi tedirgin yaklasiyorum yarin cocuk felci asisi var oral 5 li karmanin icinde enjekte ediyorlar zaten ayrica 5 li karma ve hepatit b yapilcak bilemiyorum kafam cok karisik dogdugunda vurulan k vitamini gercekten olmazsa olmaz mi baska ulkelerde bebege bu kadar ası yok ulkemizde neden bu kadar kucukken basliyorlar ve bu kadar yukleniyorlar mesela 2. Ayda ayni gune 3 asi koyuyorlar ama verem asisi birkac kisi olunca aciliyormus sayi eksik olunca ertelediler madem bir arada yapilmasina gerek yok neden ayni gün yapip cocuklari mahvediyorlar vucuduna bir gunde birsuru madde enjekte ediyorlar

Son düzenleme:
Aşıların bazılarının gerekli olduğunu düşünüyorum küçük başlama nedenleri vücudun tolere edebileceği ay hangisiyse onda başlıyorlar geciktirebilrsiniz ama riske değermi ben ucretlileri bile düşünüyorum ama emin olamıyorum

yaptırın sonra başınıza bir sey gelir pişman olursunuz. ben bebekliğimden beri tüm aşılarımı yaptırdım ve şu an bir çok bulaşıcı hastalığa pozitif bağışıklığım var. bu aşı karşıtlarını da anlamıyorum cidden 😂

Okudugum bazi makalelerde mesela kızamıgın artk cok eskiden oldugu gibi öldürücü olmadigi virusun zayifladigi yani ası olmadan cocugun bununla bas edebilecegi yonunde ayrica birkac prof hepatit asilarinin gereksiz oldugunu savunuyor gelismis ülkelere bakinca bu kadar aşı yok ülkeye gore gorulen hastaliklara gore degisir tabi ama bilemiyorum ozelikle 18 ay asisindan sonra yan etki goren cok fazla havale geciren cocuklar asi karsitlari gibi komplo teorileri kuruyorum ama saglik bakanligi da ne biliyim pek iyi is cikariyormus gibi gelmiyor asılar ulkemizde uretilmiyor zaten

Okudugum bazi makalelerde mesela kızamıgın artk cok eskiden oldugu gibi öldürücü olmadigi virusun zayifladigi yani ası olmadan cocugun bununla bas edebilecegi yonunde ayrica birkac prof hepatit asilarinin gereksiz oldugunu savunuyor gelismis ülkelere bakinca bu kadar aşı yok ülkeye gore gorulen hastaliklara gore degisir tabi ama bilemiyorum ozelikle 18 ay asisindan sonra yan etki goren cok fazla havale geciren cocuklar asi karsitlari gibi komplo teorileri kuruyorum ama saglik bakanligi da ne biliyim pek iyi is cikariyormus gibi gelmiyor asılar ulkemizde uretilmiyor zaten
su makaleleri bi atin da biz de bakalim

Rica etsem makalelerin linkini atabilir misiniz? Ben de okumak isterim. Teşekkür ederim.

6. Aylık aşılarımız var yarin basindan beri yaptiriyorum ama icime sinerek degil hic yan etki yasamadik kolay atlattik ama ozellikle canlı asılara daha bi tedirgin yaklasiyorum yarin cocuk felci asisi var oral 5 li karmanin icinde enjekte ediyorlar zaten ayrica 5 li karma ve hepatit b yapilcak yaptirmayi dusunmuyorum 4 doz 5 li karma icin fazla demisti doktorumuz bilemiyorum kafam cok karisik hepatit b ye de gerek var mi bilemedim dogdugunda vurulmustu ilk doz hepatit aşılarinin gereksiz olduguna dair cok dazla bilgi dolasiyor gelismis ulkelerde bebege bu kadar ası yok ulkemizde neden bu kadar kucukken basliyorlar ve bu kadar yukleniyorlar mesela 2. Ayda ayni gune 3 asi koyuyorlar ama verem asisi birkac kisi olunca aciliyormus sayi eksik olunca ertelediler madem bir arada yapilmasina gerek yok neden cocuklari mahvediyorlar vucudune bir gunde birsuru madde enjekte ediyorlar
Hiç hepatit b bulaşmış bir bebek gördünüz mü? Ben gördüm, birkaç saat önce kucağımda oynatır avuturken bir kaç saat sonra ölümünü gördüm. Bir diğerinin hepatit yüzünden karaciğerini kaybedip nakil olup yoğunbakımda aylarca yatıp karnındaki dikişlerle oyuncak gibi oynarken aldığı ilaçlar ve narkoz yüzünden hiçbir zaman normal zekada olamayacağını gördüm. Yine bir diğerinin hepatitten karaciğerini kaybedip nakil olup yoğun bakımda yatarken anne diye feryatlarını hiçbir hemşirenin sakinleştiricinin yatıştıramadığını kriz geçirip bayıldığını gördüm
Ülkemizde cahil insanlar çocuklarına aşı yaptırmadığı için bilinç seviyesi gelişmiş ülkelerde çoktan biten bulaşıcı hastalıklar kaldırılan aşılar bizim ülkemizde hala uygulanmak zorunda
Kızamık ve kızamık nedeniyle hayati riske girip hastanede yatan bebek-çocuk-yetişkin sayısı bu yıl hiç olmadığı kadar yüksek
Çocuk felci nedir ne yapar hiç bilmiyorsunuz değil mi
Çocukları mahvetme amaçları olsaydı aşısız bırakırlardı

6. Aylık aşılarımız var yarin basindan beri yaptiriyorum ama icime sinerek degil hic yan etki yasamadik kolay atlattik ama ozellikle canlı asılara daha bi tedirgin yaklasiyorum yarin cocuk felci asisi var oral 5 li karmanin icinde enjekte ediyorlar zaten ayrica 5 li karma ve hepatit b yapilcak yaptirmayi dusunmuyorum 4 doz 5 li karma icin fazla demisti doktorumuz bilemiyorum kafam cok karisik hepatit b ye de gerek var mi bilemedim dogdugunda vurulmustu ilk doz hepatit aşılarinin gereksiz olduguna dair cok dazla bilgi dolasiyor gelismis ulkelerde bebege bu kadar ası yok ulkemizde neden bu kadar kucukken basliyorlar ve bu kadar yukleniyorlar mesela 2. Ayda ayni gune 3 asi koyuyorlar ama verem asisi birkac kisi olunca aciliyormus sayi eksik olunca ertelediler madem bir arada yapilmasina gerek yok neden cocuklari mahvediyorlar vucudune bir gunde birsuru madde enjekte ediyorlar

Kendi şahsi kararınız elbette, ama çocuk aşı ile bağışıklık kazanacağı bir hastalık ile karşılaştığında ağır atlatır ise siz üzülürsünüz.
Ülkemiz eskisi gibi değil, bir çok ülkeden göç alıyor. Uzun zamandır karşılaşılmayan pek çok hastalık ülkemizde yeniden görülmeye başladı. Ben risk almazdım.

Sağlık Bakanlığı tarafından Dünya Sağlık Örgütüne (DSÖ) bildirilen resmî verilere göre, Türkiyede 2023ün ilk 4 ayında 1.440 kızamık vakası görüldü.

TTB Pandemi Çalışma Grubu üyesi Dr. Esin Şenol, kızamık ön tanısıyla incelenen olgularda, 1 yaş altında vakaların neredeyse tümünün, 1-4 yaş arası vakaların ise yarıdan fazlasının aşısız olduğunu söyledi.

DSÖ Avrupa Bölgesi Kızamık ve Kızamıkçık Raporuna göre Türkiye, Rusya ve Tacikistandan sonra en fazla kızamık vakasının görüldüğü ülke konumunda.

Koca pazartesi günü Twitter hesabından yaptığı açıklamada, yurt dışından gelen vakalara bağlı olarak kızamık vakalarında artış yaşandığını belirtti.

Haberin tamamı->MSN
——————

Karar Annelerin😌

Sağlık Bakanlığı tarafından Dünya Sağlık Örgütüne (DSÖ) bildirilen resmî verilere göre, Türkiyede 2023ün ilk 4 ayında 1.440 kızamık vakası görüldü.

TTB Pandemi Çalışma Grubu üyesi Dr. Esin Şenol, kızamık ön tanısıyla incelenen olgularda, 1 yaş altında vakaların neredeyse tümünün, 1-4 yaş arası vakaların ise yarıdan fazlasının aşısız olduğunu söyledi.

DSÖ Avrupa Bölgesi Kızamık ve Kızamıkçık Raporuna göre Türkiye, Rusya ve Tacikistandan sonra en fazla kızamık vakasının görüldüğü ülke konumunda.

Koca pazartesi günü Twitter hesabından yaptığı açıklamada, yurt dışından gelen vakalara bağlı olarak kızamık vakalarında artış yaşandığını belirtti.

Haberin tamamı->MSN
——————

Karar Annelerin😌
Teşekkür ederim evlatlarımız adına

Neredeyse kökünü kazıdık diyebileceğimiz hastalıklar bile son yıllarda hortladı. Aşı karşıtları ve ülkesinde aşının kelime anlamını bilmeyen bazı kişilerin göç istilası sonucu.
Ben hemşireyim, gördüğüm vakaları anlatmayacağım çünkü sinirlerim bozuluyor. İnstagramda 3-5 hesabın gazına gelmeyin

Neredeyse kökünü kazıdık diyebileceğimiz hastalıklar bile son yıllarda hortladı. Aşı karşıtları ve ülkesinde aşının kelime anlamını bilmeyen bazı kişilerin göç istilası sonucu.
Ben hemşireyim, gördüğüm vakaları anlatmayacağım çünkü sinirlerim bozuluyor. İnstagramda 3-5 hesabın gazına gelmeyin
Anlatın lütfen anlatın belki bir bebeğin hayatı kurtulur sayenizde

Teşekkür ederim evlatlarımız adına
Rica ederim + olarak hayatımın en acı tecrübesini de anlatayım, 43 yıl önce o zamanlar 8 yaşında olan kardeşimi kızamıktan kaybettik detayları yazarak kendimi de kimseyi de üzmek istemiyorum ama kardeşimin kaybı ailemin içini yakarken bana da acı bir tecrübe oldu ve kızımın bebeklik dönemi hiçbir aşısını atlamadım sağlık bakanlığı listesinde olmayan aşıları bile yaptırdım.

Rica ederim + olarak hayatımın en acı tecrübesini de anlatayım, 43 yıl önce o zamanlar 8 yaşında olan kardeşimi kızamıktan kaybettik detayları yazarak kendimi de kimseyi de üzmek istemiyorum ama kardeşimin kaybı ailemin içini yakarken bana da acı bir tecrübe oldu ve kızımın bebeklik dönemi hiçbir aşısını atlamadım sağlık bakanlığı listesinde olmayan aşıları bile yaptırdım.
Offff içim sızladı
Ne diyebilirim bilmiyorum Allah sizin ve ailenizin acısını azaltsın sabrınızı artırsın

Cehalet berbat birşey

Offff içim sızladı
Ne diyebilirim bilmiyorum Allah sizin ve ailenizin acısını azaltsın sabrınızı artırsın

Cehalet berbat birşey
Amin🙏 anneler aşılara önyargılı olmasınlar, bebeklere yapılan aşılar hayat kurtarıcıdır, kızım 15 aylıkken yüksek ateşe bağlı havale geçirmişti, benim ve çevremdekilerin yaşadığı kötü tecrübelerden ders çıkararak kızıma menenjit aşısı da yaptırmıştım, o aşının faydasını gördüğümüzü düşünüyorum zira havale sonrası yapılan tetkikleri temiz çıkmıştı EEG’sinde de hiçbir soruna rastlanmamıştı.

Son düzenleme:
Oğlum 8 aylık ve ben hepsini yaptırdım. Hatta paralı olanları da yaptırdım. Çünkü yaptırmadığım virüsü kaparsa çok çok daha kötü.

Böyle sağdan soldan birşeyleri duyup şöyle gereksizmiş böyle zararlıymış diyen insanları gerçekten ciddiye alamıyorum ya her yıl kaç çocuk ölüyor sizin gibi aileler yüzünden bunlarıda araştırın bakalım.

X