Anket Başkalarının Anlattıklarından Dolayı, Birine Karşı Düşünceniz Değişir mi?

Başkalarının Anlattıklarından Dolayı, Birine Karşı Düşünceniz Değişir mi?

• Ankete Katılan
    133
hiç tanımadığım biri hakkındaysa acaba derim ama onun demesine görede hareket etmem tanımaya çalışırım. tanıdığım biriyse hiç etkilemez. reelde de böyleyim. çok şükür kullanayım diye rabbim akıl vermiş fikir vermiş...

Diyelim ki sevdiğiniz bir arkadaşınız var kk da , yine sevdiğiniz başka bir arkadaşınız birşeyler anlattı o kişi hakkında, ondan soğumanıza neden olur mu. Uzaklaşır mısınız?

Ya da sevmediğiniz uzak olduğunuz biri var , sevdiğiniz arkadaşınız onun hakkında güzel şeyler söylüyor, etkilenir ve yakınlık duyar mısınız?

Ya da birine karşı nötrsünüz, dışardan gelen yorumlara göre uzaklaşıp, yakınlaşırmısınız?

Düşünmeden ezbere cevap vermek yok ama, söz mü?
Diyelim ki sevdiğiniz bir arkadaşınız var kk da , yine sevdiğiniz başka bir arkadaşınız birşeyler anlattı o kişi hakkında, ondan soğumanıza neden olur mu. Uzaklaşır mısınız?
1. hayır soğumam.ancak yinede ona karşı daha dikkatli olurum...bu söylenilende doğruluk payı varmıdiye arkadaşımı gözlemlerim..
Ya da sevmediğiniz uzak olduğunuz biri var , sevdiğiniz arkadaşınız onun hakkında güzel şeyler söylüyor, etkilenir ve yakınlık duyar mısınız?
2. hayır,etkilenmem. o sevmediğim kişiye gayet iyi davranıyor olabilir..ben onu sevmiyorsam,zaten bana yapmış olduğu yanlışlar vardır. belki ona yapmıyordur.bana yapıyordur..herkes herkesi sevemez. birinin çok iyi anlaştığı kişiyle ben anlaşamayabilirim. bu bazen tanımasan bile olabilir. nasıl söyleyeyim,yıldızımın barışmaması gibi...neden bile olmaz bazen.ama antipati duyabilirim. ve asla onla ilgili duyduğum güzel şeyler beni etkilemez
Ya da birine karşı nötrsünüz, dışardan gelen yorumlara göre uzaklaşıp, yakınlaşırmısınız
3. . bir değil birçok kişiden aynı yorumu duyarsam ,doğal olarak ona karşı mesafeli olurum. ne de olsa ateş olmayan yerden duman çıkmaz...

sitede hayir,baglamaz beni cünkü sonucta hepimiz sanal ortamdayiz,heran beraber olmak yada cook samimi olmak icin cok zaman var diye düsünüyorum.
ama gercek hayatta olabilir.mesela evlenmeden önce annemin sevmedigi arkadaslarimdan hep kazik yedim,annemide dinlemez sürekli görüsürdüm..keske en azindan tedbirimi alsaymisim diyorum simdi.
ama iki samimi arkadasimdan birisi digeri hakkinda kötü seyler söylüyorsa gider direk ona sorarim,icimi karartmam yani...

Ben sabit fikirliyimdir.Bir insanla dostsam ölümüne.Gözümle görmedikten sonra asla başkasının lafı beni bağlamaz.Ama ona da sorarım.Senin hakkında şunu söylüyorlar diye.Cesareti olan yüzüne söyler,arkasından konuşmaz.

Yok, soğumama neden olmaz. Sevdiğim insanların birbirlerini sevmelerini isterim ne yalan söyleyeyim gamyoncuiremsu , aralarında mutlaka yanlış anlama olmuştur diye düşünürüm ve bir gün bu yanlış anlaşılmanın düzeleceğini düşünürüm .

Sevdiğim bir arkadaşım, sevmediğim biri hakkında iyi birşeyler söylüyorsa etkilenirim, şans veririm.

Ya da birine karşı nötrsünüz, dışardan gelen yorumlara göre uzaklaşıp, yakınlaşırmısınız?

Yanlış bir hareketini görmemişsem hakkında olumsuz düşünmem, hakkında olumlu konuşuluyorsa dikkatimi çeker ve en küçük bir fırsatta yakınlaşırım sanırım.

Karşımdaki insana fazla önyargı ile yaklaşmam.
Başka bir insan için kötü konuşuyorsa ben neden kötü konuşayım
İlk önce onu tanımaya çalışırım
Etki altında kalmam hiç bir zaman.
Bazende insanları olduğu gibi kabul etmek gerekir
İyisiyle yada kötüsüyle

eskiden olsa bazen secenegini isaretlerdim
ama simdi Hayir degismez
ben kisiyi yalnislariyla dogrulariyla taniyip arkadas olarak kabul ettiysem,olay bitmistir...

Hakkında konuşulan kişiyi ne kadar tanıdığıma ve bana anlatan kişiye ne kadar inandığıma bağlıdır...Hakkında konuşulan kişi çok iyi tanıdığımı düşündüğüm biriyse, çok sevdiğim bir arkadaşım dahi fikrimi değiştiremez. Beni seven ve benim de sevdiğim 2 arkadaşım birbirlerinden hoşlanmayabilir bu gayet normal...
Şayet pek tanımıyorsam, bana olumsuz şeyleri söyleyen arkadaşım çok sevdiğim ve fikirlerini isabetli bulduğum biriyse etkilenirim, fikrimi değiştirecek bir olayı yaşadığım anda o etkiden kurtulurum; belki o olayın altyapısını ben kurarım...

Tabi her kişi ve konu için genelleme yapamam, anlatılan şeylere de bağlı bu...kimi zaman sezgiler size anlatılanın tam tersini söyler, o zaman sezgiler de ağır basabilir...

bu söyleyenle ilgili biraz.fikirlerine güvendiğim biri ise hemen görüşüm değişmez ama aklımda tutarım o söylediklerini.kişinin tavırları da bunu destekliyorsa tamamdır.

önyargıyı sevmiyorum
genelde başka biri hakkında olumsuz şeyler söylenilicek ortamdan kaçarım
istisnalar olur tabii
etkilemez beni demiyorum her söz bi etkileşime sebep olabilir
kendi düşüncem en muhimidir tabiki de
ama aklımın bi köşesinde kalır hep söylenen...
bu yüzden sevmiyorum zaten dedikoduyu:)

bu söyleyenle ilgili biraz.fikirlerine güvendiğim biri ise hemen görüşüm değişmez ama aklımda tutarım o söylediklerini.kişinin tavırları da bunu destekliyorsa tamamdır.

evet begimin dediği gibi biraz da
söyleyen kişinin hali ,yakınlıgımız... bunlarda önemlii etkenler..

başkalarının sözleri benim için sadece referans olur, karşımdaki kişinin hal, hareket, tavırlarını görmeden, gerekli detayları takip etmeden, olayı irdelemeden o kişi hakkında karar vermem,

en yakın arkadaşım söylese bile, son karar merci benimdir

şükür muakeme yeteneğim mevcut başkalarının sorunu fikirlerimi etkilemez
önyargım yoktur karar bana aittir ve tek kalemde hiç kimseyi çizmem her zaman bir şans veririm şansını zorlayana tavır alırım.. bu nedenle dostluklarım bakidir...

başka birisi o kişi hakkında ne söylerse söylesin ne sevdiğim birinden soğurum ne de sevmediğim birini sevmeye başlarım... ben o kişiyi tanımış, onunla konuşmuş ve onu sevmemişsem başka birinin söylediği birkaç cümle nasıl onu sevmemi sağlayabilir ki (ya da tam tersi)... bir kişinin sözüne göre birini yargılamak, onun hakkında karar vermek bana çok yanlış geliyor...

ya sanal ortamda kime ne kadar güvenebilirsin o tartışılır ama kendi arkadaşlarım hakkında kötü duyumlar alırsam soğumam düşündürür ama kendim görene kadar soğumam yani

bazen banada olabiliyo yani önyargılı olabiliyorum.ilk baş o insandan soğumaya başlıyorum sonrada kendi kendime diyorumki onun doğru söylediği ne malum.......yani kendime kızıyorum.

eğer anlatan kişi güvendiğim biriyse bazen önyargılı olabiliyorum. ama kötülenen kişi tanıdığım ve sevdiğim biriyse kesinlikle değişmez fikrim hatta hakkında kötü konuşturtmam.

X