Bagaj ücreti?

Otobüs yolculuğunda mı? Benimde başıma geldi çocuklu olunca bebek arabam fazla geldi muavinin gözüne 😃 eşim normalde hiç yapmadığı bir şeyi yaptı kimliğini gösterdi muavine. Çocuk kokudan yüz defa yanımıza geldi abi yanlış anlama bir şeye ihtiyacınız var mı vs diye korktu öyle bir hakları yok çünkü. Ama yinede etik olarak aşırı eşya götürüp getirmemek gerek diye düşünüyorum. Seyahat ettiğiniz firmanın müşteri hizmetleri ile görüşüp durumu bildirin

Otobüs yolculuğunda mı? Benimde başıma geldi çocuklu olunca bebek arabam fazla geldi muavinin gözüne 😃 eşim normalde hiç yapmadığı bir şeyi yaptı kimliğini gösterdi muavine. Çocuk kokudan yüz defa yanımıza geldi abi yanlış anlama bir şeye ihtiyacınız var mı vs diye korktu öyle bir hakları yok çünkü. Ama yinede etik olarak aşırı eşya götürüp getirmemek gerek diye düşünüyorum. Seyahat ettiğiniz firmanın müşteri hizmetleri ile görüşüp durumu bildirin
Bir orta boy valiz ve 2 küçük kutu.. küçük kutudan biri fazla geldi.. kargolasam daha ucuz tutardı bu durum aslında sinirlerimi çok bozdu..
Tmm canım öyle yapiyim da sence sonuca ulaşır mı gecistirirler mi

Bir orta boy valiz ve 2 küçük kutu.. küçük kutudan biri fazla geldi.. kargolasam daha ucuz tutardı bu durum aslında sinirlerimi çok bozdu..
Tmm canım öyle yapiyim da sence sonuca ulaşır mı gecistirirler mi
Müşteri hizmetleri ile konuşurken suç duyurusunda bulunacağınızı falan söyleyin o zaman daha ilgileniyorlar

Otobüste bagaj ücreti diye bir şey olmuyor bagajınız çok mu fazla ki ekstradan ücret istediler? Yazmışsınız zaten. Bir valiz iki küçük kutuya ekstra ücret istenmez. Şikayette bulunun.
Evet gerçekten çok aşırı saçma ilk defa yaşıyorum bu durumu
Şikayet var gibi sitelere de yazabilirsiniz. Dönüş çabuk oluyor.
Tamam öyle yapicam teşekkür ederim
Müşteri hizmetleri ile konuşurken suç duyurusunda bulunacağınızı falan söyleyin o zaman daha ilgileniyorlar
Tamam öyle yapicam teşekkür ederim

Eşiniz polat alemdar galiba 🙄
Yok canım hep diyorum yorumlarda POLİS önemli bir durumu yok yani. Karşımızdaki usulsüz birşey isteyince eşimde kimliğini gösterdi. Muavinde panikledi şikayet eder diye. Merak etme haddimizi biliyoruz🤗

Otobüste bagaj ücreti diye bir şey olmuyor bagajınız çok mu fazla ki ekstradan ücret istediler? Yazmışsınız zaten. Bir valiz iki küçük kutuya ekstra ücret istenmez. Şikayette bulunun.
aslında bagaj ücreti diye bir şey var, yönetmeliğe göre ücretsiz bagaj hakkı 30 kg.

yani resmiyete dökecek olursa kanunen firmaların 30 kg'dan fazla ücretsiz taşıma zorunluluğu yok.

fakat fazla gelen bagajın ücretlendirmesinin nyeye göre yapıldığı konusunda sıkıntı var
bunu bilette yazmaları lazım normalde-bilet yolcu ile firma arasında sözleşme anlamına geliyor esasen ve fakat günümüzde e-bilet oldu malum, kimse bilet basıp vermiyor, verse de fazla bagaj neye göre hesaplanıyor diye bir madde yer almıyor.

350 liralık bilet alabildiğiniz yakın mesafede illlaaa ki bagajsız yolcular da vardır onların yerine de bagaj kullanmış saysalardı.

Yani tartip hesaplanmıyorsa bagaj hakkı,neye göre hesapladınız diye sorardım sanırım ben olsam.
Muhakkak yasal bir hak vardır belli kg ama bu durum kime ne tutturur,kimden ne koparırsam kar durumu gibi sanki.
Şikayet edin.

Çok fazla şehirler arası otobüs ile gidip geliyorum. Bu durum başıma gelmedi fakat tanık olmuşluğum mevcut. Özellikle okul açılma dönemleri öğrenciler 3-4 büyük bavul ile gidebiliyor bu durumda firma ek ücret talep ediyor. Yada memleketinden dönen kişilerde oluyor mantıken bakınca bir yolcu 3-4 bavul eşya taşısa o eşyalar nasıl sığacak. Ama sizin eşyalarınız bakınca zaten bir büyük bavul ediyor o an müdahale edip kabul etmemeniz gerekirdi.

Çok fazla şehirler arası otobüs ile gidip geliyorum. Bu durum başıma gelmedi fakat tanık olmuşluğum mevcut.
Aynen, ben de bir süre devamlı şehirlerarası gidip geldim, bazı yolcuların fazla valizleri için ek ücret talep edildiğine de şahit oldum, ki bu durum kanunsuz değil aslında, hava, kara, deniz taşıtlarının hepsinde var ama insanlar sadece uçaklardaki uygulamayı garipsemiyor demek ki.

Karayolu Taşıma Yönetmeliği:
Yolcu taşımalarında bagaj
MADDE 38
(1) Yolcunun 30 kilograma kadar olan bagajı ücretsiz taşınır. Bagajlar, bagaj sahibi yolcunun bilet bilgilerine göre iki parça olarak düzenlenmiş etiketlerle etiketlenir. Bu etiketin bir parçası bagaja bağlanır/yapıştırılır, diğer parçası ise, yolcu taşıma biletine yapıştırılır ve yolcu bilgileri ile bagaj bilgileri elektronik olarak da eşleştirilir. Yolcunun birden fazla bagajı olması halinde, bu fıkradaki işlemler her bagaj için tekrarlanır. Bu fıkraya uymayan yetki belgesi sahiplerine 10 uyarma verilir.

Aynen, ben de bir süre devamlı şehirlerarası gidip geldim, bazı yolcuların fazla valizleri için ek ücret talep edildiğine de şahit oldum, ki bu durum kanunsuz değil aslında, hava, kara, deniz taşıtlarının hepsinde var ama insanlar sadece uçaklardaki uygulamayı garipsemiyor demek ki.

Karayolu Taşıma Yönetmeliği:
Yolcu taşımalarında bagaj
MADDE 38
(1) Yolcunun 30 kilograma kadar olan bagajı ücretsiz taşınır. Bagajlar, bagaj sahibi yolcunun bilet bilgilerine göre iki parça olarak düzenlenmiş etiketlerle etiketlenir. Bu etiketin bir parçası bagaja bağlanır/yapıştırılır, diğer parçası ise, yolcu taşıma biletine yapıştırılır ve yolcu bilgileri ile bagaj bilgileri elektronik olarak da eşleştirilir. Yolcunun birden fazla bagajı olması halinde, bu fıkradaki işlemler her bagaj için tekrarlanır. Bu fıkraya uymayan yetki belgesi sahiplerine 10 uyarma verilir.
Evet hep bir usulsuzluk yetkiliyle görüştüm sadece beni oyaliyorlar neyse vermis bulundum yalnız ve hamile olduğum için bulaşmak istemedim pek tekin durmuyordu karşımdaki kişi malesef..
Teşekkür ederim yardimlariniz icin💜

X