K.B.B. - Kulak-Burun-Boğaz Bademciklerini aldıran veya bu konuda fikri olan var mı?Paylaşım alanı

yorumların üzerinden epey geçmiş bademciklerini aldıran biri olarak bende yorum eklemek istedim. 9 yaşında ameliyat oldum çocukluğumda hiç hastalığım geçmezdi az bir soğuk görsem anında bademciklerim şişerdi iğnelerden bıkmıştım artık. Ameliyat sonrasında hatırladığım şey yutma zorluğuydu güzel yanı ise sürekli dondurma yememdi :KK1: Kan kusma falan olmadı.
Aldırdığımdan beri bir sorun yaşamadım ufak tefek soğuk algınlıkları oldu oda normal ama boğaz ağrısı hiç bilmiyorum iyi ki de küçükken ameliyat olmuşum diyorum.
Küçük yaşta ameliyat olmakla yetişkin yaşta olmak çok farklı sadece bir uzmanın lafına bakılmamalı ayrıca bahseden arkadaşlar da olmuş yılda 4-5 kez ağrıyan bademciklerin işlevi giderek zayıflamaktadır. İyice analiz edilmeli.

Hiç ameliyattan sonra pis bi tat alan olmadı mı.. sorun bende mi :KK14:
sürekli pis bi tat , pis bi koku :KK14:

çocukken hep bademciklerimle sorunum vardı şişerdi kış bahar. biraz soğuk yeterliydi. kestirmek istedim sonra vaz geçtim korkudanş iyikide yaptırmamışım zamanla geçti gitti. ayrıca kestirmek çok zararlı. dikkat ederseniz geçicektir. soğuk su içmemeye gayret gösteriyorum. ılık suya alıştırdım kendimi. :) yazın bile :)

6 yaşındaki kızımın hem bademcikleri hem geniz eti alınacak... bizde korkuyoruz :KK50: bakalım 8 gn sonra olacak deneyimlerimizi burdan paylaşırız inşallah :126:

Benimde nişanlımın bademcikleri var...
Şuan askerde ve orda aldırmak istiyor.
Bizde kendisine bakamaz, hastanede kalacak, vs. korkuyoruz ve olmasını istemiyoruz.

Boşunamı panik yapıyoruz...
15 dk'lık bir ameliyat diyo kendisi ama biz korkuyoruz...

Merhaba arkadaşlar bir sorum olacak bademciklerimi aldırmayı düşünüyorum da acaba Thermal Welding yöntemini duydunuz mu? veya uygulayan varmı bu tedaviyi? Yardımlarınza ihtiyacım var.

Kucukken yapildiginda cok sorun olmuyor.Ileri yaslarda sorun.Nisan ayi gibi dusunuyorum bende.

çocukluğumdan beri sürekli bademciklerim şişiyordu. her doktora gidişimde bir torba iğne ile geliyordum . geçen sene aniden bademciklerim şişti ateş bulantı halsizlik şikayeti ile doktora gittim tahlil sonuçlarına göre bademcik intihabını kana vermişti vucudumun büyük bölümü enfeksiyondu . serum iğne tedavisi görmeye başladım doktor ameliyat etmem dedi bu durumda. 1 hafta tedavinin ardından daha kötü oldum mecburen almak zorunda kaldılar . aylarca iyileşmeye çalıştım halen bile sorun yaşıyorum bademcik kalp ve eklem romatizması yaptı aşırı kilo verdim saçlarım hızla döküldü . 1 yıl geçmesine rağmen halen vitamin ve ilaç tedavisine devam ediyorum . bademciklerimden kurtuldum ama çok geç olrak . çünkü doktorlar bi kaç şişmeden sonra alınması gerektiğini söylediği halde aldırmadım ve yarım insan oldum . keşke ilk dediklerinde aldırsa idim . arkadaşlar size tek tavsiyem geciktirmeyin

Bende bu sabah itibariyle bademcik ameliyati oldum.Suan evdeyim.Biraz agrilarim var ama agri kesici suruplarla baya agrilarim azaliyor.Rahat rahat konusuyorum ve en guzel yani kase kase dondurma yiyorum.Hasret kalmisim resmen soguk biseyler yemege.Allaha cok sukur hicbir sikinti gecirmeden bitti bu surec.Umarim 2. ve 3. gunlerimde cok agrili olmadan gecer.Ben simdi kendime neden 1 sene bosuna bu kadar sikintiyi cektim diye kiziyorum.

Bende bu sabah itibariyle bademcik ameliyati oldum.Suan evdeyim.Biraz agrilarim var ama agri kesici suruplarla baya agrilarim azaliyor.Rahat rahat konusuyorum ve en guzel yani kase kase dondurma yiyorum.Hasret kalmisim resmen soguk biseyler yemege.Allaha cok sukur hicbir sikinti gecirmeden bitti bu surec.Umarim 2. ve 3. gunlerimde cok agrili olmadan gecer.Ben simdi kendime neden 1 sene bosuna bu kadar sikintiyi cektim diye kiziyorum.

Tabii bu msji yazdigimda daha ilk gunumdu.Evet ameliyat sureci sikintisiz atlatildi.Fakat 3.ve 4 gunden itibaren cok sancili surec basliyor evet suruplarla azaliyor ama surekli tekrarlamasi insani biraz gucsuz birakiyor.Bugun 9. Gunum az da olsa biseyler yiyebiliyorum.Biliyorum en zoru atlattim.8.gunum yani dun hafif bir kanam oldu bu arada ama doktorum kabuklar dusunce bazen olabildigini soyledi.
Herseye ragmen iyiki oldum ve umarim kurtulmusumdur.

Tabii bu msji yazdigimda daha ilk gunumdu.Evet ameliyat sureci sikintisiz atlatildi.Fakat 3.ve 4 gunden itibaren cok sancili surec basliyor evet suruplarla azaliyor ama surekli tekrarlamasi insani biraz gucsuz birakiyor.Bugun 9. Gunum az da olsa biseyler yiyebiliyorum.Biliyorum en zoru atlattim.8.gunum yani dun hafif bir kanam oldu bu arada ama doktorum kabuklar dusunce bazen olabildigini soyledi.
Herseye ragmen iyiki oldum ve umarim kurtulmusumdur.

benim de olmuştu kanamam. boğazını zorlayacak şeyler yeme canım, hep püre tarzı şeyler ye ki güçden kuvvetten kesilme. artık çok daha iyi olacaksın
kurtuldun tabii ki:KK34:

Pazartesi gunu saat 11:00 de bademcik ameliyatina alindim 11:30 da odamdaydim. Hic bir sorun yoktu doktor 5 gun konusma dedi. Konusabiliyodum ama konusmuyordum. 2. Gun biraz daha siddetlendi agrilarim. 4. Gun aksami kontrole gittik dayanamadim. Bugun 5. Gunum ve ilk defa 4. Gecemde acidan uyandim. Gun gectikce duzelmek yerine kotulesiyorum. Konusamiyorum. Puding ve su dan baska birsey yiyip icemiyorum. Ne zaman gecicek bu agri? Canimi aliyolar sanki yutkunurken:KK43:

Pazartesi gunu saat 11:00 de bademcik ameliyatina alindim 11:30 da odamdaydim. Hic bir sorun yoktu doktor 5 gun konusma dedi. Konusabiliyodum ama konusmuyordum. 2. Gun biraz daha siddetlendi agrilarim. 4. Gun aksami kontrole gittik dayanamadim. Bugun 5. Gunum ve ilk defa 4. Gecemde acidan uyandim. Gun gectikce duzelmek yerine kotulesiyorum. Konusamiyorum. Puding ve su dan baska birsey yiyip icemiyorum. Ne zaman gecicek bu agri? Canimi aliyolar sanki yutkunurken:KK43:
Cok uzgunum arkadasim ama 12-13 gunden once gecmiyor bu agrilar.Bol bol uyumaya bak.

Cok uzgunum arkadasim ama 12-13 gunden once gecmiyor bu agrilar.Bol bol uyumaya bak.

Cok tesekkr ediyorm oncelikle..Uyumuyorum bilerek gun icinde cunku bogazim cok kuruyor uyanmak daha zor oluyor :KK43: ben corba iciyorum blenderla falan tanesiz yapiyorum ama zarari olurmu? Cok sikildim artik gecsin baska bisey istemiyorum :KK43:

Cok tesekkr ediyorm oncelikle..Uyumuyorum bilerek gun icinde cunku bogazim cok kuruyor uyanmak daha zor oluyor :KK43: ben corba iciyorum blenderla falan tanesiz yapiyorum ama zarari olurmu? Cok sikildim artik gecsin baska bisey istemiyorum :KK43:
Eger icebiliyorsaniz icin.Ben tam 10 gun agzima sut,su ve meyveli yogurttan baska birsey koyamadim.Corba asiri yakiyordu yarayi.
Cok zorlamayin bogainizi.Tahmin edebiliyorum acinizin boyutunu gecicek biraz daha sabir.

Eger icebiliyorsaniz icin.Ben tam 10 gun agzima sut,su ve meyveli yogurttan baska birsey koyamadim.Corba asiri yakiyordu yarayi.
Cok zorlamayin bogainizi.Tahmin edebiliyorum acinizin boyutunu gecicek biraz daha sabir.

Evet bunlari yazarken corbamin sogumasini bekliyordum. Icemedim yarami cok yakti agladim hatta acidan. Bide sadece sol tarfimda sorun var sag tarfim acimiyor. Bademcigim sistiginde de hep sol taraf siserdi. Ona bagliyorum. Peki bu kabuklar nasil dokuluyor? Ben farkinda olmadan mi yutuyorum yoksa agzimdan mi cikiyor?

Evet bunlari yazarken corbamin sogumasini bekliyordum. Icemedim yarami cok yakti agladim hatta acidan. Bide sadece sol tarfimda sorun var sag tarfim acimiyor. Bademcigim sistiginde de hep sol taraf siserdi. Ona bagliyorum. Peki bu kabuklar nasil dokuluyor? Ben farkinda olmadan mi yutuyorum yoksa agzimdan mi cikiyor?

İste benim sorunum sogukta icsem orayi hep yakiyordu.Ne lanet sey bilirim.Hungur hungur agladigim zamanlarida.
Geciyor ama iste oyle ya da boyle.
Kabuklari yutuyorsun yutkundukca.Farketmezsin bile.Ama arada kanaman olabilir.9.gunumde kanamam oldu.Cok korktuk.Boyle bir durum hic beklemiyorduk.Seninde aklinda olsun oyle bisey olursa kaygilanma.Buz gibi soguk su ic.Soguk kani durdurur.Eger herseye ragmen gecmezse dr.nu ara.Geciyor ama buyuk ihtimalle.Kabuklar dokukdukce normal.Bende oldu ama mesela arkadasimda boyle bisey olmadi.Herkese gore degisiyor bu durum.Allah kolaylik versin.Baska sorun varsa cvplarim.

Son düzenleme:
İste benim sorunum sogukta icsem orayi hep yakiyordu.Ne lanet sey bilirim.Hungur hungur agladigim zamanlarida.
Geciyor ama iste oyle ya da boyle.
Kabuklari yutuyorsun yutkundukca.Farketmezsin bile.Ama arada kanaman olabilir.9.gunumde kanamam oldu.Cok korktuk.Boyle bir durum hic beklemiyorduk.Seninde aklinda olsun oyle bisey olursa kaygilanma.Buz gibi soguk su ic.Soguk kani durdurur.Eger herseye ragmen gecmezse dr.nu ara.Geciyor ama buyuk ihtimalle.Kabuklar dokukdukce normal.Bende oldu ama mesela arkadasimda boyle bisey olmadi.Herkese gore degisiyor bu durum.Allah kolaylik versin.Baska sorun varsa cvplarim.

Cok sagol. Boyle ne yapacagini bilememekte zor bir durum. Oksurugum var bir de oksurdugumde tabiki cok fazla aciyor. Dondurma her zaman yemelimiyim daha sonra dondurmadan hasta olmayayim?

Cok sagol. Boyle ne yapacagini bilememekte zor bir durum. Oksurugum var bir de oksurdugumde tabiki cok fazla aciyor. Dondurma her zaman yemelimiyim daha sonra dondurmadan hasta olmayayim?

Muhtemelen problemlerin bir nebze azalmistir ama ben yine de yaziyim.Oksuruk yazik ki bas belamdi benim.Bogulurcasina oksuruk geliyordu hemen balkona cikip su iciyordum.Ehh iste bir sure sonra geciyordu.
Dondurma bence artik yeme.bence artik cok soguk ve cok sicak seylerden kacin.Hasta olacagindan degil de sureci uzatacagindan.
Benim iki ay oldu hala tat almada gucluk cekiyorum.Duyduguma gore 6 ayda anca duzeliyormus bu durum.Olsun napalim en azindan kutu kutu antibiyotikten kurtulduk :)))))

bende yaptirddim inanin arkadaslar muthis korkuyordum hastahaneye giderken yolun uzanmasini istiyordum amma ALLAHA sukurler olsunki yappdirdim canim kurtardi soyuq seyler icemiyordu yani cok kotu vakitlerim keciyordu oysa ameliyat oldum derler bitdi ilk once randevu almak icin gidiyorsun bogazina burnuna kulagina bakiyorlar randevu veriyorlar geliyorsun.saba olanda gidiyorsun ilk once iyne yapiyorlar kola seni sinamak icin ki sen bu iyneyi goturuyorsun ya yok sonra ameliyathaneye gidiyosun bir iynenin ucun goruyorsun o dakka uyuorsun kola vuruluyor ameliyatdan cikanda cikanda agrilarin oluyo o sartsiz ama canim kurtuluyo be arkadas artik her sey yiyip ice biliyosun inanin hep ameliyat olmamsisdan once saytlari arayip vidyolara bakip bu hakda oyrenerdim cok korkardim aklima bile gelmezdiki bende bir gun oturup bunu yazarmisim sonra 1 hafta filan konusamiyorsun acliqdan oluyorsun ama sadece 1hafta filann bence1 hafa icin butun yilinizi berbat etmeyin kesdirin gitsin hem sen onun kesildiyini gormuyosun ki ama sizi cok iyi anliyorum ben asil korkuyodumsa titriyotdum SUkurler OLSUN BUYUK ALLAHA bende bu yaziyi yazdim bence hemen kesdirin iyi gunler:KK17:

X