K.B.B. - Kulak-Burun-Boğaz Bademciklerini aldıran veya bu konuda fikri olan var mı?Paylaşım alanı

mltm87

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
16 Ekim 2008
2.327
4
arkadaşlar benim bademciklerim sürekli şişer yaz kış demeden hele kışın iltihap olur yutkunamam bile..
artık o kadar çok canımı sıkmaya başladı ki bu durum küçüklüğümden beri yaşıyorum bu durumu sürekli..
bademciklerimi aldırsam mı ki diyorum.nette biraz araştırdım gerçi pek bilgi de yoktu hepsi birbirinin tekrarı idi alıntı yapmışlar hep..
ama bi kaç forumda yazmışlar ki;
""""bademciklerini aldıran 2. bi ameliyata hazır olmali o da apandis ameliyatı..apandis ameliyatı olan da kansere hazır olmalı.."""""
"""bademciklerimi aldırmadan önce azından bademciğim şişer hastalıklardan korunurdum şimdi bademciğim olmayınca direk ciğerlerime vuruyor""
"""bademciklerimi aldırdığımdan beri hiç bi tat alamıyorum""
""bademcik ameliyatından sonra 1 hafta boyunca yuttuğun kanları kusuyosun""
""bademcikler vücudun kalesidir alınırsa kale yıkılır vücut tamamen savunmasız kalır"""
gibi yorumlar vardı
benimde kafam çok karıştı ne yapsam ne etsem bilemiyorum ama çokta acı çekiyorum yemek yiyemiyorum yutkunamıyorum yutkunabilirsemde iltihap yuttuğum için midem bulanıyor
bu konuda fikri olanlar yardımcı olabilirler mi??
haa bi de korkuyorum acır mı diye:çok üzgünüm:

daha dun arastırdım bende bu konuyu benımde aldırmam gerekıyor ama acayıp korkuyorum nette yazılan yazıları okuyunca daha bı korktum aldıranlar var cevremde gecen sene kuzenım aldırdı hıcbır sıkayetı de yok hatta bana bosuna korkuyosun dedı ama napıyım elımde degıl ..ınsallah tecrubesı olanlar bıseyler yazar...

daha dun arastırdım bende bu konuyu benımde aldırmam gerekıyor ama acayıp korkuyorum nette yazılan yazıları okuyunca daha bı korktum aldıranlar var cevremde gecen sene kuzenım aldırdı hıcbır sıkayetı de yok hatta bana bosuna korkuyosun dedı ama napıyım elımde degıl ..ınsallah tecrubesı olanlar bıseyler yazar...

inşallah çıkar cnm yaa:KK43:((((benide korkutan akciğerime vuruyor lafıyla 2. ameliyata hazır olunsun lafı..
eğer öyleyse gerçekten böyle yaşamaya katlanırım napim:çok üzgünüm::çok üzgünüm:

benimde bademciklerim var çok büyükler hatta hasta değilken bile çok net bir şekilde görünüyorlar
küçükken çok hasta olurdum, doktorlar alalım filan demişlerdi tam biz hazırlandık kışın ameliyat olacak diye, o arada bi daha hasta oldum babam bi tanıdık doktora götürmüş, o da demişki sakın aldırmayın bademcikleri, bademcikler vücudun bütün mikrobunu toplar. kaldı ameliyatım o kalanlarla, geçenlerde yine doktora gitmiştim rahatsızlığımdan, doktor bi baktı dedi senin bademciklerin çok büyük bunların alınması lazım, annemlere söyledim aldırma dediler bende ne yapsam şaştım :S

arkadaşlar merhaba.ben 24 yaşındayım.çocukken acayip şişiyordu boğazlarım.gittiğimiz doktor bademciklerini aldırın dedi.biz taraf olmadık ve başka bir doktora gittik.o doktor aldırmayın dedi.küçük yaşlarda bademcikler çok şişer dedi ama bademciklr vücudun direnç mekanizmasını oluştururlarmış.yani en ufak mikropta bademciklerimiz şişermiş.ama eğer alınırsa o zaman vücudumuza giren mikroplar başka yerde rahatsızlık verirmiş.örneğin böbreklerde falan.neyse biz aldırmadık.lise yıllarımda hemen hemen hiç boğazlarım ağrımadı.ama üniversiteyi sivasta okudum ve allah sizi inandırsın 2 haftada 1 boğaz ağrısı yaşıyodum.birde iğnesiz geçmiyodu.çok çektim.ama yinede aldırmadım.bu sefer işte yok burnunda kemik eğri o yüzden oluyo.burun ameliyatı ol falan dediler.onu da olmadım.şimdi yine ist deyiö.ünv bitti.ve sivastaki kadar boğaz ağrısı yaşamıyorum.binde bir oluyorum.yani kısaca.bence aldırmayın arkadaşlar

canım ne alakası var bence kesınlıkle aldırılmalı ve kurtulunulmalı.ben aldırdım rahatladım..

arkadaşım karar herzaman için kişinin kendine aittir.biz burda sadece görüşlerimizi konuşuyoruz.ne alakası var yazmışsın.neye ne alakası var dediğini anlayamadım ama yazılanlarda yanlış bir taraf göremiyorum ben.sen aldırdıysan rahatlıklarından bahset o zaman.böylece arkadaşların karar vermesinde yardımcı olursun.

guzel bir konu acmissin
ben bademciklerimi aldirdim

1-ACI: bir hafta boyunca konusmak yok, kalem kagida yazarak derdini anlatabilirsin, surekli canin yanacak hap yutmak bile seni saatlerce acidan aglatabilir, (ki ben anestezi olmadan dis dolgusu yaptiran bir insanim)
2- KAN: ameliyattan cikinca ilk yapacagin sey kusmak olacak, cunku miden kan dolu olacak ve yuttugun kanin haddi hesabi yok.
3-YEMEK:bir hafta boyunca yemek yemek yok, sadece ılık meyve suyu ve sut ki onlari icerken bile canin aciyacak, sicak soguk kati herseyi unut, aci ve acliktan 3-4 kilo vereceksin. ameliyat sonrasi dondurma mi, su icerseniz aci cekmeden dua edin.
4-UZUN VADELI SONUCLAR: bademciklerinin sismesinin nedenini bulmalari lazim, buyuk ihtimalle allerjin var, ya da kendine bakmadigin icin sisiyor,

her ikisinde de bademciklerin alininca omur boyu farentit olacaksin en iyi ihtimal ki bunun acisi da ayni bademcik iltihabi gibi,
kronik bronsit olma riskin yuksek aldigin hava temizlenmeden direkt akcigerlere gidiyor,
bagisiklik sistemin zayiflayacak vücudundaki mikroplari bademcikler topluyor

3-4 doktora gidin hepsi alinmasi sart diyorsa o zaman gereklidir, bir doktorun sozune kanmayin, paraniza kiyin adam gibi pahali ozel hastanelerden birinde muayene olup fikir alin 100-150 verirsiniz ama omur boyu sagliginizi mahvedecek bir gereksiz ameliyattan kurtulursunuz. zaten oyle iyi bir doktor da ameliyat sart derse dogrudur yaptirin.

ameliyat olmana gerek yok derlerse de adam gibi nedenini arastirsinlar
alerjiniz olabilir
farenjitiniz reflunuz tetikliyor olabilir
bagisiklik sisteminiz yavas olabilir
bunlari sonucu iltihap ortaya cikmis olabilir
onemli olan iltihabi ortadan kaldirmak komple kolayina kacip bademcikleri kesip atmak degil o en son care

Son düzenleyen: Moderatör:
guzel bir konu acmissin
ben bademciklerimi aldirdim

1-ACI: bir hafta boyunca konusmak yok, kalem kagida yazarak derdini anlatabilirsin, surekli canin yanacak hap yutmak bile seni saatlerce acidan aglatabilir, (ki ben anestezi olmadan dis dolgusu yaptiran bir insanim)
2- KAN: ameliyattan cikinca ilk yapacagin sey kusmak olacak, cunku miden kan dolu olacak ve yuttugun kanin haddi hesabi yok.
3-YEMEK:bir hafta boyunca yemek yemek yok, sadece ılık meyve suyu ve sut ki onlari icerken bile canin aciyacak, sicak soguk kati herseyi unut, aci ve acliktan 3-4 kilo vereceksin. ameliyat sonrasi dondurma mi, su icerseniz aci cekmeden dua edin.
4-UZUN VADELI SONUCLAR: bademciklerinin sismesinin nedenini bulmalari lazim, buyuk ihtimalle allerjin var, ya da kendine bakmadigin icin sisiyor,

her ikisinde de bademciklerin alininca omur boyu farentit olacaksin en iyi ihtimal ki bunun acisi da ayni bademcik iltihabi gibi,
kronik bronsit olma riskin yuksek aldigin hava temizlenmeden direkt akcigerlere gidiyor,
bagisiklik sistemin zayiflayacak vücudundaki mikroplari bademcikler topluyor

3-4 doktora gidin hepsi alinmasi sart diyorsa o zaman gereklidir, bir doktorun sozune kanmayin, paraniza kiyin adam gibi pahali ozel hastanelerden birinde muayene olup fikir alin 100-150 verirsiniz ama omur boyu sagliginizi mahvedecek bir gereksiz ameliyattan kurtulursunuz. zaten oyle iyi bir doktor da ameliyat sart derse dogrudur yaptirin.

ameliyat olmana gerek yok derlerse de adam gibi nedenini arastirsinlar
alerjiniz olabilir
farenjitiniz reflunuz tetikliyor olabilir
bagisiklik sisteminiz yavas olabilir
bunlari sonucu iltihap ortaya cikmis olabilir
onemli olan iltihabi ortadan kaldirmak komple kolayina kacip bademcikleri kesip atmak degil o en son care

""anestezi olmadan dis dolgusu yaptiran bir insanim "" lafın cidden çok korkuttu gözümü:1shok:benim de canım çok tatlıdır en ufak bişeyde elime iğne bile batsa kıyametleri koparırım hele ki küçükken çok az canım acısın ambulans çağırın diye kendimi yırtardım..
benim reflüm var, bağışıklık sistemimde gerçekten çok yavaş hemen hasta oluyorum o sebeplerden olabilir demekki..kendime de çok dikkat ediyorum ama :sm_confused:
offffff yaa:çok üzgünüm:

Benimde bademciklerimi aldırmam gerekiyor ama bende çok korkuyorum malesef:çok üzgünüm:
Yaa bide kan kusmak nedir yaaa bunu okuyunca hepten korktum ben 6 yaşındayken bademciklerim alınıcakmış ama bir yakınımızın o günlerde bademcik ameliyatından sonra çocuğu ölünce tabi bizimkilerde bunu duyunca vazgeçmişler babam kesinlikle olmaz demiş:bbo:benneyaptımki
Ben yıllarca çektim yediğim iğnelerin haddi hesabı yok ve aynen tam gaz devam aldırmak şimdi sorumu yani bu bademcikler işemi yarıyor ben bunu tam anlayamadım:uhm:

Arkadaşlar neden korkuyorsunuz ben 1978 yılında aldırdım çokta memnunum ve rahatım.
Apandist ameliyatıda olmadım ciğerlerimde sağlam çok şükür
Tek sıkıntı yutma zorluğu tabiki oda normal heleki şimdi tıp çok ilerledi .
Beni uyuşturmuşlardı o zamanlar şimdi narkoz veriliyor herhalde
İnanın çok hastalanırdım o zamanlar şimdi olmuyor
Geçmiş olsun size

bademcik ameliyatını 12 yaşında oldum bu zaman kadar hiç problem yaşamadım senede 1 belki o da kışın farajit oluyorum o kadar .
hem o ameliyattan sonra kan kusma falan hikaye bence .hiç öyle bişi yaşamadın.belki bünyeye göre değişiyodur.sadece yutkunmakta problem yaşıyosun o kadar 1 hafta sonra hiç bişiyin kalmıyo.
ben o küçücük yaşta kendim aldım ameliyat gününü.bıkmıştım çünkü .senede 7-8 defa şişerdi bademciklerim.yazın sıcağında yer yatak yatardım.işkence sürekli penisilin iğneler yiyodum canıma tak etmişti.aldırdım ve kurtuldum.

Bademciklerimden çektiğim kadar hiç bir hastalıktan çekmedim ben.Senede 5-6 defa tonsilit olup doktorcuğumu ziyaret etmeden iyileşemiyordum.En sonunda dokturumla beraber ameliyat olup onlardan kurtulmamda karar kıldık.Hatırladığım kadarıyla senede 4-5 enfeksiyon geçirenler de bademciklerin alınmaması alınmasından daha çok zarar veriyor vücuda çünkü bademcikler mikrop yayıyor vücuda...
Kurtuldum ben bademciklerimden 7 sene geçti üzerinden hala apandist ameliyatı falan geçirmedim...
Öyle korkulacak bir şey değil onlarlayken yaşadıklarının yanında sadece 3 gün ağrı 1 hafta iyileşme süreci....

Benimde bademciklerimi aldırmam gerekiyor ama bende çok korkuyorum malesef:çok üzgünüm:
Yaa bide kan kusmak nedir yaaa bunu okuyunca hepten korktum ben 6 yaşındayken bademciklerim alınıcakmış ama bir yakınımızın o günlerde bademcik ameliyatından sonra çocuğu ölünce tabi bizimkilerde bunu duyunca vazgeçmişler babam kesinlikle olmaz demiş:bbo:benneyaptımki
Ben yıllarca çektim yediğim iğnelerin haddi hesabı yok ve aynen tam gaz devam aldırmak şimdi sorumu yani bu bademcikler işemi yarıyor ben bunu tam anlayamadım:uhm:

vallahi bende bunu anlayamadım ne demek istediğinizi anlamadım evet tabi ki soru bu konuda pek bi fikrim yok çünkü.... işe yarıyo muhakkak ki..hemde çok ama zararı da dokunuyo işte

""anestezi olmadan dis dolgusu yaptiran bir insanim "" lafın cidden çok korkuttu gözümü:1shok:benim de canım çok tatlıdır en ufak bişeyde elime iğne bile batsa kıyametleri koparırım hele ki küçükken çok az canım acısın ambulans çağırın diye kendimi yırtardım..
benim reflüm var, bağışıklık sistemimde gerçekten çok yavaş hemen hasta oluyorum o sebeplerden olabilir demekki..kendime de çok dikkat ediyorum ama :sm_confused:
offffff yaa:çok üzgünüm:

solgarin cok guzel bagisiklik guclendirici dogal takviyeleri var onlari tavsiye ederim
sicak soguk seyler yememeye bak.
kendin demissin bagisiklik sistemin zayif diye bademcikler vücuttaki mikrobu toplayan bir organ aldirirsan iyice nanemolla olursun bence.
hem gereksiz bir organ olsa niye olsun orada degil mi Allah gereksiz bir sey yaratmaz.
ben zamaninda kendi canima bu kadar baksaydim bademciklerimi aldirmama gerek kalmazdi.
atkimi beremi taksaydim, sicak caylari, soguk dondurmalari yemeseydim...

bence reflu tedavine yogunlassan bademciklerin daha rahatlar gibi...

Son düzenleyen: Moderatör:
arkadaşlar benim bademciklerim sürekli şişer yaz kış demeden hele kışın iltihap olur yutkunamam bile..
artık o kadar çok canımı sıkmaya başladı ki bu durum küçüklüğümden beri yaşıyorum bu durumu sürekli..
bademciklerimi aldırsam mı ki diyorum.nette biraz araştırdım gerçi pek bilgi de yoktu hepsi birbirinin tekrarı idi alıntı yapmışlar hep..
ama bi kaç forumda yazmışlar ki;
""""bademciklerini aldıran 2. bi ameliyata hazır olmali o da apandis ameliyatı..apandis ameliyatı olan da kansere hazır olmalı.."""""
"""bademciklerimi aldırmadan önce azından bademciğim şişer hastalıklardan korunurdum şimdi bademciğim olmayınca direk ciğerlerime vuruyor""
"""bademciklerimi aldırdığımdan beri hiç bi tat alamıyorum""
""bademcik ameliyatından sonra 1 hafta boyunca yuttuğun kanları kusuyosun""
""bademcikler vücudun kalesidir alınırsa kale yıkılır vücut tamamen savunmasız kalır"""
gibi yorumlar vardı
benimde kafam çok karıştı ne yapsam ne etsem bilemiyorum ama çokta acı çekiyorum yemek yiyemiyorum yutkunamıyorum yutkunabilirsemde iltihap yuttuğum için midem bulanıyor
bu konuda fikri olanlar yardımcı olabilirler mi??
haa bi de korkuyorum acır mı diye:çok üzgünüm:

canim kirmizi olan yerleri ilk kez senden duyuyorum yemisler seni
olur mu oyle sey apendisitim benim saglam.
1 hafta boyunca kan mı yutulur, sadece narkozdan ilk uyandiginda
o da midendeki kanlar kendi kanin ve hazmedemeyip rahatsiz ettigi icin kusabiliyorsun ama bir kere
oyle yesilcam filmlerindeki gibi elinde mendille gezmiyorsun:roflol:

bence Allah acinin sabrini da verir sen gerekli mi degil mi onu dusun bence

ne bileyim cok iyi profesorler var onlar alalim diyorsa dogrudur
ben acikcasi diger doktorlara BU KONUDA guvenemiyorum hepsi ayri telden caliyor

canim kirmizi olan yerleri ilk kez senden duyuyorum yemisler seni
olur mu oyle sey apendisitim benim saglam.
1 hafta boyunca kan mı yutulur, sadece narkozdan ilk uyandiginda
o da midendeki kanlar kendi kanin ve hazmedemeyip rahatsiz ettigi icin kusabiliyorsun ama bir kere
oyle yesilcam filmlerindeki gibi elinde mendille gezmiyorsun:roflol:

bence Allah acinin sabrini da verir sen gerekli mi degil mi onu dusun bence

ne bileyim cok iyi profesorler var onlar alalim diyorsa dogrudur
ben acikcasi diger doktorlara BU KONUDA guvenemiyorum hepsi ayri telden caliyor

bende o kırmızı olanları nette okudum bi kaç forumda öyle yazmışlar..daha doğrusu her kafadan ayrı bi ses çıkmış diyebilirim:bbo:bi de o kan kusma meselesi devrik olmuş ondan öyle anlaşılıyo yani 1 hafta boyunca kan yutma değil de yuttuğun kanları bi hafta boyunca kusma şeklinde okumuştum

ben de bademciklerimden çok çekmişimdir. sürekli hastaydım en sonunda geceleri yatarken nefes almamda sorun yaratıyordu bu nedenle aldırdım. Hem de sigorta hastahanesinde aldırdım. Ancak çocukken aldırmakla yetişkinlikte aldırmak arasında çok fark oluyor. Çocukken iyileşme süreci daha hızlı oluyor dolayısıyla 1 hafta gibi kısa sürede iyileşiyorsunuz. Ancak ben 2 sene önce aldırdım ve iyileşme sürem 1 ayı buldu. tabi işe erken başlamam da bunda etkili olmuş olabilir bilemiyorum. Ancak aldırdıktan sonra çok rahatladım. Çünkü artık çok nadir hastalanıyorum. Yani benim bağışıklık sistemiz daha iyi şu anda. Yeterli tetkiklerden sonra aldırabilirsiniz. Geçmiş olsun.

bende o kırmızı olanları nette okudum bi kaç forumda öyle yazmışlar..daha doğrusu her kafadan ayrı bi ses çıkmış diyebilirim:bbo:bi de o kan kusma meselesi devrik olmuş ondan öyle anlaşılıyo yani 1 hafta boyunca kan yutma değil de yuttuğun kanları bi hafta boyunca kusma şeklinde okumuştum

bir kere narkozdan uyandiginda kusarsin onu bile kusmayanlar var
zaten bir hafta boyunca yemek yiyemezsin cok canin aciyor deneyemezsin bile
meyve suyu iceceksin sadece
miden hep bos olacak karnin ac
dolayisiyla ilkinden sonra kusacak bir sey kalmiyor midede

bak cnm ben aldırdım çünkü aldırmak zorundaydım artık ayın 15 gününden fazla boğazlarım şilşiyor ve acı veriyordu artık pelisilin iğneleri bile bir fayda etmiyorduki içtiğim anitibiyotiğin haddi hesabı yoktu....doktorlar iltihap geçmediği için ameliyat bie yapamıyorlardı düşünün.. hastanede aslında özel olmayan ama bana tahsis edilmiş bir odam vard oraya tv falan getirmişti annemler çarşaflarım hep serili dururdu odada niye hemşire hastabakıcı doktor olmak üzere tüm herkez ertesi gün o odaya yatacağımı bilirdi tekrar azmış ama asla inmemiş enfeksiyon yüzünden.. koca bir yazı hastanede geçirdim diğer günlerdede aıdan konuşamıyordum zaten... almak zorundalardı artık enfeksiyon bırakmıyordu peşimi ilaçlara rağmen.. her sabah doktorun odasına giderdim doktor hiç bir uyuşturma yapmadan ağzımı açığ bademcikleri bir kaç yerden yırtardı kendi özel bıçağıyla intihap insin die ama acılar yanıma kar kalır beş para etmezdi yapılanlar artık en son şiş olmasına rağmen almaya karar verdiler bademciklerimi ve sonunda aldılar...nemi oldu artık hastanede yatmıyorum en azından aylar süren acılarım 3 yıl önce sona erdi.. bademcik hastalığım itibariyle artık daha bir kırgın vücudum.. faranjitimi kendime dikkat ederek uzaklaştırıyorum bünyemden ama şükürler olsun kurtuldum o lanet şeyerden ama enfeksiyon hala vücudumun biryerlerinde yaşıyor nerede olduğunu bile bulamıyor doktorlar.. geçmiş olsun cnmmmm

X