Davranış Bozuklukları Atipik otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Çocuk yerine düşünüp her işlerini bizim yapmamızın ne kadar yanlış olduğunu farkettim, pandemide özellikle eve kapanma olumsuz etkiledi çocukları malesef. Bol bol dışarı çıkarıp konuşun, gözlerine bakarak konuşmaya çalışın, senaryolu oyunlar oynayın kuklaları konuşturun, tercih soruları sorun yani bazı şeyleri kendi seçsin, basit sorular sorun oyunlaştırarak cevaplamasını isteyin(var-yok gibi basit cevapları olan), sağlıklı beslenme çok önemli, ben fırsat oldukça parka götürüyorum ve bişeyleri kendileri başarmasına fırsat verin evde işlerde yardım isteyin, zaten oyun grubuna vermişsiniz dışarı çıkıyormuşsunuz moralinizi bozmayın lütfen.. Büyüdükçe daha iyi olacaktır..
Cok teşekkür ederim inşallah ya nasip

Zeynep Hanıma götürdük. Oyun gözlemine girdi (15 dk) Hırçın,inatçı istediğini yapan evde ara sıra müzik çaldığı zaman kısa süreli (10 saniye)kendi etrafında dönüp şarkı söylemeye çalışan ve müzik eşliğinde oyun eşliğin de ara sıra parmak ucu yürümesi(10 saniye) yapıyor kelime dağarcığı çok ama cümle kuramıyor. İsteklerini söylüyor ve işrat ediyor teşhis tamamiyle bunla bağlı kondu ama doktorda ileride geçebilir belki de karakteristiktir bilemiyoruz ama şuan tanısı atipik otizm dedi. Biz de kesin bir şey olmadığı için rapor almadık ama özel eğitime başlıyoruz Allah nasip ederse bize hep bilinçli gibi geldi yaşıtlarıyla yan yana geldiğin de şuan hiç bir fark gözükmüyor bunların dışında... saklambaç top park etkinlikleri hepsini 1,5 yaşından beri yapıyor. her şeyi amacına uygun oynuyor çabuk öğreniyor göz teması kısa süreli dendi ama bakıyor yani başka biri olsa asla inatçılığı dışında anlaması imkansız anlamadılar da zaten bana hep saçmalıyorsun dendi yakın çevrem. Evladımın psikolojisi için şuan herkese ailem de dahil bir şeyi yok diyorum.
Kurcalatmayın çocuğu artık. Her şeyi yapıyormuş Maşallah. Ona zaman tanı ve çok sev annesi ❤️

X