Davranış Bozuklukları Atipik otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Benimde 3,5yaşında ikizlerim var 1tanesine1yıl önce otizm teşhisi aldık 6.ayın sonununda atipik dedi doktor 1yıldır özel eğitim alıyor 3aydırda kreşe gidiyor şuan bizimle tek bir kelimesi bile yok ama ağzı çok dolu yakında çıkar kelimeler diyor hocası, göz teması güzel ama çevresine pek ilgili değil ismine ara sıra bakıyor sevinince kollarını çırpıyor, neşeli bir çocuk hırçınlığı hiç yok çoğu komutları anlıyor, siz nasıl yollardan geçtiniz nasıl belirtilerini vardı lütfen paylaşırmısınız, çok üzülüyorum ümitsizliğe kapılıyorum bazen

Benim kızımda aynı böyle 16 aylık çok neşeli bazen bakıyor heyecanlaninca el çırpıyor ellerini tam manasında kullanamıyor, henüz konuşamıyor, bizimle tam iletişime geçmedi parmağıyla göstermiyor birseyi

Çok üzülüyorum rabbim yardımcımız olsun inşallah düzelir ama yakın ve teşhis almış olanları gördükçe bütün umudum tükeniyor

Benim kızımda aynı böyle 16 aylık çok neşeli bazen bakıyor heyecanlaninca el çırpıyor ellerini tam manasında kullanamıyor, henüz konuşamıyor, bizimle tam iletişime geçmedi parmağıyla göstermiyor birseyi

Çok üzülüyorum rabbim yardımcımız olsun inşallah düzelir ama yakın ve teşhis almış olanları gördükçe bütün umudum tükeniyor
Kızınız henüz çok küçük ama şüpheleriniz varsa hemen bi çocuk psikayatrisine götürün ve eğitim almaya başlasın benim gittiğim kurumda çok küçük başlayıp 4 ayda toparlayanlar var, benim çocuğumda 1,5 yaşına kadar herşey normaldi biranda herşey tersine döndü, TV kesinlikle izletmeyin göz teması kurun çokça, Rabbim yardımcımız olsun

Kızınız henüz çok küçük ama şüpheleriniz varsa hemen bi çocuk psikayatrisine götürün ve eğitim almaya başlasın benim gittiğim kurumda çok küçük başlayıp 4 ayda toparlayanlar var, benim çocuğumda 1,5 yaşına kadar herşey normaldi biranda herşey tersine döndü, TV kesinlikle izletmeyin göz teması kurun çokça, Rabbim yardımcımız olsun

Götürdük bursada kabul etmediler 18 aydan önce, çocuk psikiyatrisine gidiyoruz 13 aylıktan beri onun tavsiyeside o şekilde, Rabbim sizinde yardımcınız olsun

duzelecek hepsi gececek sabirli sakin ve mutlu olun onu oyle kabullenin kabullenildikleri zaman normallediyorlar simdi benim ki 8 yaşında ilkokul 3 e gidiyor basarili ve sosyal 2 yildir bezsiz ve konuşuyor ama gorseniz bu cocuk o degil sanki şükür cok toparlandi o da iyi olacak annesi yıpratmayın kendinizi insallah herşey güzel olacak
Sevgılı birce0635 yazdıklarınıza noktasına kadar katılıyorum oğlumu 3 yaş psikoloğa götürdüm kınuşma yoktu ama bütün alfabeyı biliyordu renklerı sayıları ıngılızce türkçe adına bakardı göz teması vardı 1.5 yaşlarında sevınınce zıplayıp el çırpma vardı uyardım bıraktı işaret etmıyordu ıkı günde ben öğrettim bay bay yapamıyorfu ama öpücük atıyordu komutlarda sıkıntı vardı al ver yapardı ama mesafeli komutları yapamazdı psıkolog tablete çok mağruz kaldığı için gerilik var dedi isterseniz özel eğitim aldırın yada kendınız fazlasıyla ilgılenın dedi şu noktaya değnmek istıyorum özellikle çocuk pediatırımız kesınlıkle izin vermedi çocuğun taklitle öğrenme yaşı dedi merkezde gördüklerinden kötü etkilenir dedi .şu an 4 yaşında tabletı kısıkladık tüm gün izlerdi günde yarım saat oda hafıza oyunları geliştirici şu an inatçılığı ce tutturmaları konusunda davranış problemi yok konutları sıkıntısız yapar kendı tabağını toplar üstünü çıkarıp giyer 2.5 yaş wc eğitimini kendı söyledi gece gündüz aynı gün bıraktık konuşma başladı ıkıli üçlü hatta öyle dıkkatlı kibar kı yeni birşey alıp gıydiğimde hemen farkeder anne çok güzel der bunları duymak rüya gıbı benim için çok çok haklısınız en önemlisi çocuğu normal görüp öyle davranmak çok doğru buldum yazınızı burdaki annelerde umudunu kaybetmesin zamanla düzeliyor ufak tefek sıkıntılar tabıkı kalabılır bunlarda karakter olarak kalıcak hangımızın takıntıları tuhaflıkları yokkı

Benim 23 aylik kizim var bebekliğinden beri sakindi parmak ucu hariç isme bakmama etrafında dönme konuşmama komut almıyordu isaret parmagini kullanmiyordu götürdüm doktora otizim degil gelisim geriligi var dedi 3 hafta sonraya randevu verdi çok aşırı tv izliyordu ve korumacı bir anneydim aman yorulmadım merdiven çıkmasın susamasın su istemeden su vereyim vs.vs yanlız büyümesi uyaran vermemem kısacası kizim a her türlü otistik bulguyla aynı şeyler verdi 1 hafta kızımla surekli ilgilendim hep uyaran verdim 1 hafta sonra ismine bakmaya başladı TAM 1 ay geçti ve bütün belirtiler kayboldu 20 kelimesi var artik parkta bebek görse sarılıp öpüyor yaşıtlarıyla paralel oynuyor işaret ediyor her şeyi yarim yamalakda olsa konusma hevesi var ne söylersem tekrar taklit ediyor kısacası ilgi alaka şevkat ve bol uyaran verdim yavrum artik normal cocuk benim kizim böyleyse sizin kızınızla tek ayırıcı özelliği hırçın olması bu bir karakter olmasın peki benim kizim çok usludur mesela sizin ki de çok hircinmis çok normal ben hep uslu bir bebekmisim bana benzemiş yani karakteri hırçın olabilir bence baska bir doktora daha götür
Merhaba bende ayni dusunceler icindeyim ne gibi uyaran verdiniz nolir cevap verin ne yapicagimi bilmiyorum nasil davranacagimi

Merhabalar benim cocugumda 2.5 yasinda tek sorununuz goz temasi cok zayif kurmak istemiyor bazen adina bakmadigida oluyor ama iki bazende 3 kelimelik cumleler kuruyor istedigi herseyi hem isaret hem sozel olarak soyluyor anne su verir misin dondurma istiyorum gibi herkesin adinida bilir cagirir cocuklari sever ama oyuncak paylasmaz acidigi yeri soyler legolardan kule yapar oyun kurar oyuncaklariyla konustugu oluyor ama goz temasi kurmuyor bi turlu cok fazla bebekliginden beri tv izledi kimse yok oyle cocuklu goturebilecegim tek basina buyudu acaba duzelirmi zamanla

Merhabalar benim cocugumda 2.5 yasinda tek sorununuz goz temasi cok zayif kurmak istemiyor bazen adina bakmadigida oluyor ama iki bazende 3 kelimelik cumleler kuruyor istedigi herseyi hem isaret hem sozel olarak soyluyor anne su verir misin dondurma istiyorum gibi herkesin adinida bilir cagirir cocuklari sever ama oyuncak paylasmaz acidigi yeri soyler legolardan kule yapar oyun kurar oyuncaklariyla konustugu oluyor ama goz temasi kurmuyor bi turlu cok fazla bebekliginden beri tv izledi kimse yok oyle cocuklu goturebilecegim tek basina buyudu acaba duzelirmi zamanla

Dikkat artırma setleri var setleri var deneyin pedagogda muhtemelen kreş tavsiyesi verecektir. çok panik yapmayın

Çok geçmiş olsun torunuma onyedi aylıkken atipik dendi şuanda 29 aylık tanimiz kalktı çok Şükür bizde de eline bakma parmaklarını ustuste koyma vardı sürekli yapıyordu dikkatini çekin sert bir şekilde kızın ilgisini başka şeylerere çekin zamanla unutacaktir başka ne gibi sıkıntılar var bizde sıkıntı çöktü alkış dahi yapamıyordu şimdi çok iyiyiz isterseniz özelden tel yazın görüşelim
Hangi doktora gittiniz nasıl duzeldı acaba oglum 18 aylık anlattığınız gıbı

Merhabalar benim oğlumda 2 yaşında konuşmuyor.yeni yeni ga gu ba ba başladı.Canı istediğinde bakıyor canı istediğinde ismine bakmıyor.Göz teması iyi ama.cok fazla tv telefon izledi.bakıcı baktı çok fazla dışarı çıkmadı.Cocuk psikiyatrisine götürdüm.evde cektiğim abisiyle oynarken benimle oynarken videoları dr.gösterdim.hemen otizm teşhisi konmaz büyük ihtimal yok gelişim geriliği var dedi.kreş oyun var tv telefon yok dedi.1 adır tv telegon yok 2 haftafır da kreşe gidiyor.değişikler var gibi .ama Ben yine acabalardayım?bir dr daha mı gitsem bilemedim.

Gelişmeleri yazar mısınız. Çünkü oğlum da benzer durumda. Çok endişe liyim teşekkür ederim

3 sene olmuş ama şuan durumunuz nedir geçti mi iyileşti mi çocuğunuz

Tüm islam aleminin kadir gecesi mübarek olsun, arkadaşlar hepinizin çocuğuna duacıyım Allah bizleri de feraha kavuştursun inşallah

Merhabalar, cok merak ettim suan nasil ikizlerin durumu. Aynı durumu bende ikizlerimde yaşıyorum. Lutfen cevap yazarsaniz cok mutlu olurum

Iyiakşamlar çok olmuş yazalinizama yazmak istedim benim oğlum da 22 aylık bugün atipik otizm üzerinde duruldu özel eğitim önerildi siz ne gobi süreler yaşadınız ve düzelme sağlandini bu surecte

Iyiakşamlar çok olmuş yazalinizama yazmak istedim benim oğlum da 22 aylık bugün atipik otizm üzerinde duruldu özel eğitim önerildi siz ne gobi süreler yaşadınız ve düzelme sağlandini bu surecte
Canim benim 11 haftalik hamileyim yeni öğrendim ilk 3 ayda yüksek dozda folik asit kullanimi da otizmi tetikliyormus ve ben maalesef yüksek dozda kullanmisim( Folbiol 5 mg) yani 5000 mg oysa 400 olmaliymis ...:KK43: size sorum şu sizde böyle bir hap kullanmismiydiniz ? Cok merak ediyorum psikolojim bu ara cok kötü:KK43:

Öncelikle herkese merhaba.Umarım bu yazımı okurdunuz.ileri derece premature doğmuş 2 ay yogun bakımda kalmış tek yumurta ikizlerim var 3 yasindakar.aslinda 33 aylıklar.ekran maruziyetimiz oldu yogun bir şekilde ne yazikki 6 aylıktan beri.suan 1 ay dır tv vs hicbisey yok.gizel gelişmeler var.1 ay önce atipik otizm semptomları gözlemlediğim soyledi dk 20 dk psikiyatr gözlem sonucu.benimde dikkatimi çeken şeyler oldu gelişimlerine.20 aylik yürüdüler 15 ayık oturdular desteksiz.dr lar normal demişti şüphe etmemiştim.dogduklari günden beri göz teması gülme temas var.konusma yok babilfqma var oyuncakla oynamayı ayranla oynamayı bilmiyor.bu yaşına kadar 2 yıl pandemi ve çekirdek aile olmakiz yaşadığım hepsi birleşti ve hiç bir tane hile ayranı arkadaşı olmalı sadece benle.cok üzgünüm özel eğitime başladık evde oyun kulubune yazılı az 1 saatlik hep disaridayiz parklarda evde dans oyun herseyinyapiyoruz bu tanı kalkarmi çok üzülüyorum uyku uyuyamiyorum

Öncelikle herkese merhaba.Umarım bu yazımı okurdunuz.ileri derece premature doğmuş 2 ay yogun bakımda kalmış tek yumurta ikizlerim var 3 yasindakar.aslinda 33 aylıklar.ekran maruziyetimiz oldu yogun bir şekilde ne yazikki 6 aylıktan beri.suan 1 ay dır tv vs hicbisey yok.gizel gelişmeler var.1 ay önce atipik otizm semptomları gözlemlediğim soyledi dk 20 dk psikiyatr gözlem sonucu.benimde dikkatimi çeken şeyler oldu gelişimlerine.20 aylik yürüdüler 15 ayık oturdular desteksiz.dr lar normal demişti şüphe etmemiştim.dogduklari günden beri göz teması gülme temas var.konusma yok babilfqma var oyuncakla oynamayı ayranla oynamayı bilmiyor.bu yaşına kadar 2 yıl pandemi ve çekirdek aile olmakiz yaşadığım hepsi birleşti ve hiç bir tane hile ayranı arkadaşı olmalı sadece benle.cok üzgünüm özel eğitime başladık evde oyun kulubune yazılı az 1 saatlik hep disaridayiz parklarda evde dans oyun herseyinyapiyoruz bu tanı kalkarmi çok üzülüyorum uyku uyuyamiyorum
Çocuk yerine düşünüp her işlerini bizim yapmamızın ne kadar yanlış olduğunu farkettim, pandemide özellikle eve kapanma olumsuz etkiledi çocukları malesef. Bol bol dışarı çıkarıp konuşun, gözlerine bakarak konuşmaya çalışın, senaryolu oyunlar oynayın kuklaları konuşturun, tercih soruları sorun yani bazı şeyleri kendi seçsin, basit sorular sorun oyunlaştırarak cevaplamasını isteyin(var-yok gibi basit cevapları olan), sağlıklı beslenme çok önemli, ben fırsat oldukça parka götürüyorum ve bişeyleri kendileri başarmasına fırsat verin evde işlerde yardım isteyin, zaten oyun grubuna vermişsiniz dışarı çıkıyormuşsunuz moralinizi bozmayın lütfen.. Büyüdükçe daha iyi olacaktır..

X