Atanma şansım olursa gitmeli miyim?

muallimecivciv

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
8 Eylül 2023
42
-6
25
Hanimlaaarr...Uzun süredir hayatımda takıldığım noktalarda benzer durumlar yaşayan buradaki kadınları çok dikkate aldım ancak hiç üye olmamıştım. Artık aranizdayim:)
Ama dayanamadım,cidden fikir almam çok şart..
Ben 25 yaşında bir sınıf öğretmeniyim ancak 2 sene önce evlendim ve aile birligimi duzene oturtmak icin yaşımın da genç olmasına güvenerek kpss'ye girmemistim. Şu an 7 aylık hamileyim ve bu seneki kpss'ye girdim.Cunku çalışmıştım,çocuğum olmuyordu ben de sinava hazırliklarimin ortalarına gelmiştim pat hamile kaldım. Onu veren rabbime bin şükürler olsun.. Ekim ayı sonunda atama icin bizim alana büyük bir kontenjan bekleniyor,muhtemelen kısmetse atanma imkanım olacak,sıralamam kötü değil.. her şeyi konuştuk,eşim çok tatlı ve anlayışlı bir insan,beni hiç üzmedi maşallah ancak buradaki işinde yükselmek için çok uğraşmış ve bereket versin iyi maaş iyi imkanlarda çalışan birisi. Ben, maasimin yarısı kiraya gitmesin diye hayırlısıyla ucuz illeri tercih etmeyi düşünüyorum. Eşimin işiyle alakali vicdanı sorumluluk almak istemedigim için de benimle gelmemesi için onu ikna ettim, kayinvaldem benimle gelecek. Ancak kararı aldığımdan beri bir ikilem içindeyim. Doğuma yaklaştığımız için böyle oldum sanırım; şimdi atanıp gidersem Şubat ayında göreve başlamam gerekecek. Yapanlar çok var biliyorum ama sanki çocuğumu birakamayacak gibi bir hezeyan içine girdim. 2 aylık bebekle başka bir şehir... Aynı şekilde bu sene yıllar evvel içimde ukde kalan hukuk fakültesini de kazandım baska bir ilde (devam zorunlulugu yok diye) fakat gerçekçi davranmak daha iyi olur diye kaydımı dondurdum,askıya aldım. Fakat meslegimde atamalar iyi..Sizce çocuğumun azıcık büyümesini bekleyip 2024 sınavına mı girmeliyim yoksa bu sene nasip olursa korkmadan gideyim mi?

Bu sene bir atama daha mı olacak? Emin misiniz?

Zaten hamile olduğunuz için atansanız dahi izne ayrılırsınız. Öbür sene başlarsınız.

Bir de çalışıp seneye girmeyi veya ek atamalara kalıp eşinize yakın yere atanmayı daha mantıklı buluyorum. Eşinizle ayrı şehirlerde nasıl yaşayacaksınız? Kolay olacağını sanmıyorum ve bir zaman sonra da eşinizle aranızın açılması olası.

Hukuk da sanırım İstanbul Üniversitesi. Hem öğretmenlik hem onu hem de anneliği yürütebileceğinizi ben sanmıyorum. Dersler online da değil. Zorlanırsınız.

Garip bir şekilde gitmezsem hem zaman kaybı diyorum hem de bi seneden kim ölmüş diyerek kendimi avutuyorum. Burada benzer durumları yaşamış,duymuş kişilerin fikirlerini okumaya ihtiyacım var. Hukuk fakültesi için bir zorlama ile ugrasmayacagim. Çünkü hem iş hem eğitim hem de annelik ne bileyim gerçekçi olmak lazım. Eşimle kalmak için memleketimde hukuk okumak cazip gelmişti ama birden saçma bir şekilde, öylesine girdifim kpssden güzel sonuç alınca atanma,fazla para kazanma iştahım kabardı. Cok karışık bir kararsızlık farkındayım ama illa tanık olduğunuz olmuştur

Garip bir şekilde gitmezsem hem zaman kaybı diyorum hem de bi seneden kim ölmüş diyerek kendimi avutuyorum
Siz zaten Kasım gibi doğum yapacaksınız. Göreve yılın ortasında başlamanız öğrenciler için de sıkıntı olur. Muhtemelen öbür seneye başlamanız istenir.

Bir arkadaşım hamileyken atandı ve öbür sene göreve başladı. Eşi ile ayrı şehirlerde yaşadı. Arada eşi git gel yaptı, mesleği rahat adamın. Sonra zorunlu hizmet bitince aynı şehirde yaşadılar.

Arkadaşla da annesi kalmıştı. Ama arkadaşla eşi arasındaki ilişki kuvvetliydi. Lisanstan beri beraberlerdi ve ilişkilerinde dinginlik var gibi görünüyordu.

Sizin dinamikleri bilemeyiz. Ters tepebilir.

Hanimlaaarr...Uzun süredir hayatımda takıldığım noktalarda benzer durumlar yaşayan buradaki kadınları çok dikkate aldım ancak hiç üye olmamıştım. Artık aranizdayim:)
Ben 25 yaşında bir sınıf öğretmeniyim ancak 2 sene önce evlendim ve aile birligimi duzene oturtmak icin yaşımın da genç olmasına güvenerek kpss'ye girmemistim. Şu an 7 aylık hamileyim ve bu seneki kpss'ye girdim.Cunku çalışmıştım,çocuğum olmuyordu ben de sinava hazırliklarimin ortalarına gelmiştim pat hamile kaldım. Onu veren rabbime bin şükürler olsun.. Ekim ayı sonunda atama icin bizim alana büyük bir kontenjan bekleniyor,muhtemelen kısmetse atanma imkanım olacak,sıralamam kötü değil.. her şeyi konuştuk,eşim çok tatlı ve anlayışlı bir insan,beni hiç üzmedi maşallah ancak buradaki işinde yükselmek için çok uğraşmış ve bereket versin iyi maaş iyi imkanlarda çalışan birisi. Ben, maasimin yarısı kiraya gitmesin diye hayırlısıyla ucuz illeri tercih etmeyi düşünüyorum. Eşimin işiyle alakali vicdanı sorumluluk almak istemedigim için de benimle gelmemesi için onu ikna ettim, kayinvaldem benimle gelecek. Ancak kararı aldığımdan beri bir ikilem içindeyim. Doğuma yaklaştığımız için böyle oldum sanırım; şimdi atanıp gidersem Şubat ayında göreve başlamam gerekecek. Yapanlar çok var biliyorum ama sanki çocuğumu birakamayacak gibi bir hezeyan içine girdim. 2 aylık bebekle başka bir şehir... Aynı şekilde bu sene yıllar evvel içimde ukde kalan hukuk fakültesini de kazandım baska bir ilde (devam zorunlulugu yok diye) fakat gerçekçi davranmak daha iyi olur diye kaydımı dondurdum,askıya aldım. Fakat meslegimde atamalar iyi..Sizce çocuğumun azıcık büyümesini bekleyip 2024 sınavına mı girmeliyim yoksa bu sene nasip olursa korkmadan gideyim mi?
Atan ücretsiz izne ayrıl

Duymuştum fakat adaylık durumunda kimileri bu imkanın olmadığını söylüyor. Yani 1 sene çalışma zorunluluğu. Bir tane arkadaş tanık olduğu benzer durumu çok güzel açıklamış, iyi ki kayıt olmuşum buraya..Allah kimseyi kararsızlıkla sınamasın:)

Adaylıkta doğum için ücretsiz izin hakkınız var mı onu araştırın. Küçücük bebekle başka şehirde eşiniz olmadan çok zorlanırsınız ama dişinizi sıkarsanız sonu güzel olur. Siz çalışmaya başlasanız bile nöbet verilmez, süt izniniz olur vs. İdare anlayışlıysa programınızı güzel yapar, bebeğinizden fazla ayrı kalmazsınız. Başka hiçbir şey için bu saçma durum çekilmez ama bir kadının meslek sahibi olması o kadar kıymetli bir şey ki. Pozitif düşünün, sizin için iyi olur inşallah.

Hiç bir mesleğin bebeğin ilk yıllarinda babasından mahrum kalmasına degecegini sanmiyorum eşler arasındaki kararı geçtim bebeğe büyük haksızlık. En az 3 yıl çalışmanız gerek sanırım, adaylık durumunda MEB de ücretsiz izin nasıl oluyor araştırın bu sefer 5 yil mi calismaniz gerekecek bir bakin 2. Dönem ortasinda sinifi almaniz da etik ve dogru gelmiyor hepsi degerlendirilmeli
ilk günlerde ayrı kalması ztn direk seçeneği iptal eder benim için geçen zamanın telafisi yok eşiniz ve bebek için geri dönüşü olmayan bir karar

Adaylıkta doğum için ücretsiz izin hakkınız var mı onu araştırın. Küçücük bebekle başka şehirde eşiniz olmadan çok zorlanırsınız ama dişinizi sıkarsanız sonu güzel olur. Siz çalışmaya başlasanız bile nöbet verilmez, süt izniniz olur vs. İdare anlayışlıysa programınızı güzel yapar, bebeğinizden fazla ayrı kalmazsınız. Başka hiçbir şey için bu saçma durum çekilmez ama bir kadının meslek sahibi olması o kadar kıymetli bir şey ki. Pozitif düşünün, sizin için iyi olur

Pozitiftim aslında, her şeye yetişirim bile diyordum ama ne bileyim doğum yaklastigi için mi böyle bi ikilemde kaldım yoksa aslında atanmayı çok mu gözümde büyüttüm
Hiç bir mesleğin bebeğin ilk yıllarinda babasından mahrum kalmasına degecegini sanmiyorum eşler arasındaki kararı geçtim bebeğe büyük haksızlık. En az 3 yıl çalışmanız gerek sanırım, adaylık durumunda MEB de ücretsiz izin nasıl oluyor araştırın bu sefer 5 yil mi calismaniz gerekecek bir bakin 2. Dönem ortasinda sinifi almaniz da etik ve dogru gelmiyor hepsi degerlendirilmeli
ilk günlerde ayrı kalması ztn direk seçeneği iptal eder benim için geçen zamanın telafisi yok eşiniz ve bebek için geri dönüşü olmayan bir karar

Önemseyip fikrinizi belirttiğiniz için çok teşekkür ederim. Bu boyutuyla hiç bakmamıştım biliyor musunuz

Pozitiftim aslında, her şeye yetişirim bile diyordum ama ne bileyim doğum yaklastigi için mi böyle bi ikilemde kaldım yoksa aslında atanmayı çok mu gözümde büyüttüm

Önemseyip fikrinizi belirttiğiniz için çok teşekkür ederim. Bu boyutuyla hiç bakmamıştım biliyor musunuz

Yani bence çok önemli bir nokta ve çok şaşırdım yazmamaniza. Sizin zorlanmanizdan bahşedilmiş sizde öyle yazmışsınız. Ama 3 yıl görev süresi, ilk günler ztn ayrı. Bilmiyorum ben bebeğe bunu yapamazdım eşime de bu fedakarlığı yükleyemezdim yarın pişmanlığın telafisi yok, ilk gülüş ilk konusma, birsey öğretme şansı, eve gelip onu görme. Bilmiyorum iyi dusunmelisiniz

Ben de böyle düşünüyordum hep. Bebek her zaman öncelikti. İlk çocuğuma iki sene ücretsiz izin hakkımı kullanmıştım, bana ihtiyacı var diye, bir daha o yaşlarını göremeyeceğim diye. Paradan çok daha değerli bu benim için. Ama buradaki konuları gördükçe fikrim değişti. Bebek tabii ki hala önemli ama istediği kadar mutlu bir evliliği olsun, kadının meslek sahibi olması lazım kesinlikle. Hayat bu, birden her şey tersine dönebiliyormuş. 😐

Ben de böyle düşünüyordum hep. Bebek her zaman öncelikti. İlk çocuğuma iki sene ücretsiz izin hakkımı kullanmıştım, bana ihtiyacı var diye, bir daha o yaşlarını göremeyeceğim diye. Paradan çok daha değerli bu benim için. Ama buradaki konuları gördükçe fikrim değişti. Bebek tabii ki hala önemli ama istediği kadar mutlu bir evliliği olsun, kadının meslek sahibi olması lazım kesinlikle. Hayat bu, birden her şey tersine dönebiliyormuş. 😐

O ayrı mevzu fakat var olan iyi bir evliliğinde bozulabilme ihtimali var. Eşe büyük sorumluluk, yarın senin yüzünden çocuğundan ayrı kaldım dese ne telafisi ne cevabı olur. Belki birlikte gitmek düşünülebilir belki 2. Sınav çünkü ztn sınava kdr çalışma ihtimali yok. Kimse nisanda sınıf teslim etmez tahmini konuşuyorum

İdare anlayışlıysa programınızı güzel yapar, bebeğinizden fazla ayrı kalmazsınız.
Sınıf öğretmeni için nasıl bir program yapabilir ki? En fazla İngilizce gibi derslere branş hocası girer.

Bu arada bir yıl sonra eş durumu tayini yapılmıyor muydu? Benim zamanımda öyleydi. 🤔
Sözleşmeli kalkmadı diye biliyorum. 3 yıl tayin hakkı yok.

Şu an yaşadığınız yere çıkma ihtimali yok mu?. Ben de öğretmenim. İdaremiz anlayışlı ise süt izni olsun diğer izinler olsun veriyorlar sıkıntı etmeyin.

Kimse babalık ilişkisinden veya bebeğin babası ile geçireceği zamandan bahsetmemis çok ilginç.

Şu an yaşadığınız yere çıkma ihtimali yok mu?. Ben de öğretmenim. İdaremiz anlayışlı ise süt izni olsun diğer izinler olsun veriyorlar sıkıntı etmeyin.

Yani onca dirsek curutup 85-90 arasi puanlar alıp derece yapanlar varken beni 75 puancıkla Bursa'ya atamaları gibi bir durum olursa onun adı mucize olur:):) Bir yandan da duamı ediyorum, belki kontenjan açılır da tercih etmezler falan diye ama...Çok uçuk bir hayal hocam:)

Yani onca dirsek curutup 85-90 arasi puanlar alıp derece yapanlar varken beni 75 puancıkla Bursa'ya atamaları gibi bir durum olursa onun adı mucize olur:):) Bir yandan da duamı ediyorum, belki kontenjan açılır da tercih etmezler falan diye ama...Çok uçuk bir hayal hocam:)
Öğretmenim hepimiz o yollardan geçtik. Bende eşimden ayrı kaldım 2 sene . Urfa Viranşehir'de. Hamile idim. Sürekli yollarda geçti ömrüm. Ya ben gittim ya eşim geldi her haftasonu. Ama şimdi bitti gitti. Ailemin yanındayım. Yaşamadık mi yaşadık zorluklar. Ama aileniz size destek ise dusunmeyin bence. Sizde sınıf öğretmeni siniz. Büyük bir ihtimal köye çıkar tayininiz. Bebeğinizi daha rahat buyutursunuz. Branş derslerinizi size göre ayarlar idare. Benim üç çocuğum var. Üçünde de ücretsiz izinde almadım raporda almadım. İznim bitince göreve başladım. Yeri geldi müdürüm dersime girdi ben gittim eve emzirdim geldim. Allah iyilerle karşılaştırsın diyelim sizi de.

X