Askıda Ekmek ne demek ?

Kazen

Yönetim
Administrator
14 Kasım 2001
21.405
69.766
ASKIDA EKMEK

$1426751_758102454204462_1507624945_n.jpg

Ekmek almak için bir fırına giriyorum, fırının giriş kapısına bir askı koyulmuş, poşette asılı birkaç ekmek. Ekmek almak için beklerken askıda öylece asılı duran o ekmeklere takılıyor gözlerim.

__Pardon o ekmekler nedir? Diye soruyorum.
__Ekmek ihtiyacı olan fakir insanlar için onlar. Ekmek almak için gelen bazı müşterilerimiz bir tane de askıya bırakmak için alır. İhtiyacı olan gelir alır askıdan ekmeğini, dedi.

‘’Askıda kahve’’ gibi yani, dedim. Fırıncının askıda kahveden haberi yoktu;

Efendim?? Dedi.

Çok güzel bir uygulama olmuş, bir tane de askı için alayım, lütfen, dedim.

‘’Askıda Kahve’’ çok eski bir İtalyan geleneğiydi. Okuduğumda çok etkilenmiş, ne güzel gelenekler var şu dünyada dedirtmişti.
Bu geleneğe göre herhangi biri kafeye girer ve " due caffee, uno sospeso" ( iki kahve biri askıda) der. Adam iki kahve parası öder, bir kahve içerek çıkar. Askıda kahveler için kapının girişinde bir pano vardır. Garson panoya askıda kahve olduğunu belirten bir kağıt iliştirir. Sonra bir adam girer kafeye, bana bir kahve askıda olsun, der. Garson bu adamın kahvesini de hazırlar aynı özenle ve içmesi için uzatır, sonra da panodaki kağıtlardan birini çıkarır. Ne kahve ısmarlayan kime ısmarladığını bilir ne de kahvesini içen; hiç kimseye minnet etme duygusu yaşamaz. Askıda kahve panosunun da kafenin dışında olması kahve içmek isteyeni zor durumda bırakmaz. İçeri girip de ‘’Askıda kahve var mı?’’ diye sormak zorunda kalmaz. Kapının girişindeki panodan görür olup olmadığını ve gönül rahatlığıyla girip kahvesini söyler. Bütün inceliğiyle düşünülmüş bir gönül alış - verişi.

Askıda ekmek de bu gelenekten esinlenip yapılmış bir uygulamaydı zahir. Olsun ne güzel bir uygulama. Ne hoş, bir geleneği sürdürmeye çalışmak! Yabancı bile olsa bu kadar insani bir gelenek her toplumda baş tacı edilip sürdürülmeli bence.

Bir ekmek parası diye dilenenler, gerçekten bütün derdi ekmekse eğer bunu dile getirip dilenmek zorunda kalamayacak. Gidip fırındaki askıdan alacak ekmeğini.

Toplumsal dayanışmanın ne güzel bir örneğidir bu; ekmeğini paylaşabilmek. İnternetten araştırdım daha sonra meğer Ispartalı genç iş adamlarının askıda kahveden esinlenerek geliştirdikleri bir projeymiş bu. Bütün Türkiye’deki fırınlarda yaygınlaştırmak için çaba gösterilen bir proje. Ben duymamıştım, eminim birçok fırıncının da haberi yoktur bu projeden.

$askida ekmek baner 2.JPG

Son düzenleme:
ben bu askida kahve olayinin duymustum hatta 2000li yillarin basinda cihangird bir makarnacinin yunan sahibi tarafindan yapiliyormus..tabi bu askida ekmegi tum firincilar yapsa cok iyi olur zaten bu ihtiyac sahiplerinin bir nepzede olsa yuzunu guldursede en cok mekanciya kazanc saglayacak bir is...

Ne kadar da güzel bir paylaşım bu:KK16:
Ama bizim burada yok böyle askıda ekmek:KK31:
Olsaydı keşke,maddi durumu düşük çok insan var:KK43::KK43::KK43:
Rabbim herkese yardım etsin:KK43:Kimseyi yoklukla sınamasın (amin):KK43:

Bazı yerlerde uygulanıyor, mesela Balıkesir'deki fırınlarda vardı askıda ekmek uygulaması.
Düşünenlerden de, bu projeyi bizlere duyurandan da Allah razı olsun.

burada var bir fırın kutuya para atıyorlar durumu olmayanlar için eğer fakirler ekmek almak isterse oraya gidiyor fırıncı da o kutudan para alıyor aldığı ekmek kadarsa ...

her gittiğimde para atıyorum ve hep dolu Allah razı olsun elini uzatanlardan...

:KK16::KK16::KK16:

Son düzenleme:
ben bu kış istanbulda kadıköyde bir fırının önünden geçerken askıda ekmek vardır yazısını görünce girmiştim içeriye,emin olmak için tekrar sordum askıda ekmek olayınız var mı diye,olunca hemen iki tane parası ödedim çıktım ama dilerim yerine ulaşıyordur yani sadece parayı alıp vermemezlik yapmıyorlardır.o_O

ben sivasta yaşıyorum.. burdaki bazı fırınlar da yapıyor.. küçük bir tabelaları var insanlar parasını ödedikçe tabelaya sayıyı yazıyorlar.. ihtiyaç sahipleri de gelip aldıkça sayıyı azaltıyorlar..
bulunduğunuz ilde tanıdığınız bakkallar, fırınlar varsa siz de önerebilirsiniz.. herkes hem sevaba girmiş olur hem de aç insanımız azalır..

Takdir ettiğim bir uygulama. Bizim evimizin yakinindaki bir firin yapiyor .onceleri parayi cebe mi atiyorlar diye dusunerek az meblaglar verdigim firinda birgun sans eseri ise yaradigini gorup her ay duzenli miktarda askiya ekmek viraktigim hatta birkac kisiden dualarini aldigim mukemmel bir yardim. Malesef cok bileni yok bu durumun

"Askıda ekmeği " duymuştum.. Askı ' da kahveyi ilk duyuyorum. İkiside çok anlamlı.

Bizim buralarda da senelerdir var ama askıda ekmek şeklinde değil.

Mahallenin belirlediği bir kaç markete belirli miktar ekmek sayısı kadar para bırakıyorsun..
Adam da her gün gelen para kadar dolaba ekmek bırakıyor.. Dolabın üstüne yazılıyor sayısı. Gelip alıp gidiyorlar..

Sonra biraz sıkıntı olmaya başlayınca içeriye isim yazdırma sistemine geçtiler.

Mahallede başlatan ise muhtarmış.

Ben 4yıldır malatyadayım burada var o gelenek fırın önüne ekmek sandığı koyuyorlar.. hatta eşim evin yanındaki firinda sandık yok biz yaptırsak falan diyordu:)

Çok güzel bir uygulama ama henüz benim yaşadığım semtte böyle bir uygulama yok. Olur olmaz yardım edicem.

Mete YARAR'ın Askıda Ekmek köşe yazısının okunmasını tavsiye ederim.
Boğazımın düğüm düğüm olmasına neden olmuştur.
Umarım bu uygulama her il'de uygulanmaya başlanır ve gerçekten ihtiyacı olan insanlara gider ama en önemlisi Mete YARAR'ın dediği gibi "İsterim ki ona hiç ihtiyaç olmasın ama üzerine çizik attıran bol olsun."

Bizim firinlarda var
Girip bir kendinize aliyorsunuz bir veya iki askida diyerek parasini veriyorsunuz duvrda panoya sayi olarak ekleniyor
İhtiyac sahipleri firina gidip kac tane alicaksa aliyor panodan aldiklari sayi siliniyor Masallah panolari pek bos gormem
Ayrica bazi bolgelerin pastanelerinde gunluk urunlerinin kalanini saat 20 00 dan sonra ihtiyac sahiplerine ucretsiz verme haraketide baslamis cok mutlu oldum

ben bu askida kahve olayinin duymustum hatta 2000li yillarin basinda cihangird bir makarnacinin yunan sahibi tarafindan yapiliyormus..tabi bu askida ekmegi tum firincilar yapsa cok iyi olur zaten bu ihtiyac sahiplerinin bir nepzede olsa yuzunu guldursede en cok mekanciya kazanc saglayacak bir is...
Oyle dusunme cnm mekanciya kazanc olacak bir sey yok bence o ekmekler sokaga atilmiyorr okadar ihtiyac sahibi varki ben mardinde ikamet ediyorum mahallede fakirler muhtaclar tespit ediliyor atiyorum kisi basi gunluk 1 ekmek bazen okadar cok duyarsiz varki 300 ekmek toplanmasi gerekirken 100 ekmek bagislayan bile yok ve ben gozlerimle sahit oldumm o firincinin 300ekmegi dagittiginii ama 100 ekmegin parasinin yazildigini diger 200 ekmek o mekancinin cebinden gidiyor ne kazanci olabilirki zaten o ekmekler satilacak ha parasini sen odedinn habennn fark ne ? Rabbim kimseyi muhtac etmesinn

X