Konuşma Problemleri Artık Konuşsunlar

Geç konuşma, kekeleme, her türlü konuşma probleminin paylaşıldığı konular.
2 buçuk yasinda bebegim 1 ay içinde gelişmeler gösterdi. Henüz tam bizim gibi konusamasa da kelimeler birikmeye başladı.
Uzmana götürsem benim psikolojim bozulacak bu çocuğuma da yansıyacak istemeden kötü enerji sacacagim diye olumlu düşünerek kötü düşünceleri beynimden silerek ise başladım

2 yaşına girdiğinde söylediği kelimeler anne baba dede nene mamma emmi abla abi . Bir de yapma diyebilen bir çocuktu. Internetteki kelime haznesi 100 ken benimki 8 kelime olunca aldım çocuğu karşıma .başladım çalışmalara.

Ben 3 ay üzerinde durdum kelimeler söyletmeye çalıştım pek istekli davranmadı. Parklara götürdüm sosyallessin her çocuk kendi halinde oynadığı için bizimki de öyle o hayalimdeki sosyalleşme olmadi. Ama çocukları seviyor. Kovalamaca oynuyor. Biri gelip merhaba deyince bizimki de elini uzatıyor maaba diyor.
Neyse son 1 ay da olan yaz tatili olunca akrabalarla görüştük çocuk burda 1 den 10 a kadar saymayı hayvanların seslerini bazılarının isimlerini kendi ismini söylemeyi öğrendi. Ama herkesten yardım istedim bu konuda herkes öğretmen oldu bebegimin karşısında. Bir ay da kelime haznesine 20 - 30 kelime ve bir kaç eylem de eklendi. Şimdilik gelişmeler bu şekilde inşallah şakır şakır konuşuyor diye yazarım buraya.

Tv tlf hayatından tamamen çıktı sayılır. Göz temasına çok olumlu etkisi oluyor o renkli ekranları çocuktan uzak tutmak.

Sizlerde yazın istiyorum. Gelişmeleri birlikte yazalım. Sizlerde çocuğunuz konuşmuyor mu ya da geç mi konuştu az kelimesi mi var yazın.

Benim Oğlumda 20aylık. Anne, baba, dede, mama, su içmek isterse HÜp, acıktığında ham ham ve arabaya inn inn demesi dışında göz, burun ve dudak dediğim de bana parmağıyla gösteren, Ayrica elimi tut, otur, dur, yavaş, komutlarını anlayan bir çocuk.
Bende daha çok göz teması kurmak istiyorum onunla Konuşunca ama benim oğlum çok aktif yerinde duramayan çocuk parkını görünce kendi kendine bağırıp çağıran bir yaramaz böcek.
O beni anlıyor. Bazen bana birșey anlatmak istediğini anlıyorum ama anca el kol hareketleriyle oluyor bu.

- tecrübesi olanlar ben takipteyim lütfen paylaşın bilgilenelim

Benim Oğlumda 20aylık. Anne, baba, dede, mama, su içmek isterse HÜp, acıktığında ham ham ve arabaya inn inn demesi dışında göz, burun ve dudak dediğim de bana parmağıyla gösteren, Ayrica elimi tut, otur, dur, yavaş, komutlarını anlayan bir çocuk.
Bende daha çok göz teması kurmak istiyorum onunla Konuşunca ama benim oğlum çok aktif yerinde duramayan çocuk parkını görünce kendi kendine bağırıp çağıran bir yaramaz böcek.
O beni anlıyor. Bazen bana birșey anlatmak istediğini anlıyorum ama anca el kol hareketleriyle oluyor bu.

- tecrübesi olanlar ben takipteyim lütfen paylaşın bilgilenelim
Çok ideal zaman eğitimin için canım. Hikaye oku muhakkak uyuturken onun da algisinin açılması için çok faydası oluyor. Anlamsiz bir şeyler anlatmaya çalışıyor mu ?
Göz teması için onun göz hizasına al ilgi alanı olan şeyleri konuşurken en çok o zaman göz teması kuruluyor.
Benimki de çok hareketli en çok oyuncaklarinin başına oturunca sakin oluyor o zaman konuşuyorum daha çok dinliyor.

Benim oğlum da 20 aylık ama aç, anne, gel, dede diyordu artık omlarında söylemiyor. Her gün parkamgideriz, kitap oluruz, Yanında bir işle ilgilensem bile yaptığım işi ona anlatırım ama artık çocuğum konuşmayı bıraktı kafam çok karışık bunun nedeni nedir bir türlü bulamıyorum

Benim oğlum da 20 aylık ama aç, anne, gel, dede diyordu artık omlarında söylemiyor. Her gün parkamgideriz, kitap oluruz, Yanında bir işle ilgilensem bile yaptığım işi ona anlatırım ama artık çocuğum konuşmayı bıraktı kafam çok karışık bunun nedeni nedir bir türlü bulamıyorum
Bugünlerde tv tlf var mu hayatında ? Ya da yakın zamanda hasta oldu mu

Çok ideal zaman eğitimin için canım. Hikaye oku muhakkak uyuturken onun da algisinin açılması için çok faydası oluyor. Anlamsiz bir şeyler anlatmaya çalışıyor mu ?
Göz teması için onun göz hizasına al ilgi alanı olan şeyleri konuşurken en çok o zaman göz teması kuruluyor.
Benimki de çok hareketli en çok oyuncaklarinin başına oturunca sakin oluyor o zaman konuşuyorum daha çok dinliyor.

Yok aslında anlamsız değilde. Mesela arabası koltuğun altına kaçıyor bana bir şeyler anlatmaya çalışıyor parmağıyla gösteriyor. TV ya ister istemez günde bir iki saat (toplamda) oluyor bazen. Bazende hiç.
Biz şöyle uyuyoruz ben ona sütünü veririm bide uyku arkadaşı var onu alır eline sütünü içerken veya biraz yatağında dönerken uyuya kalır bende sessizce odada oturum damlasını bekliyorum kitabı hiç denemedim uyku öncesi. Daha çok gün içinde. Bu arada ben tuvalet eğitime ve emzik bıraktirmayi da başlamak istiyorum 🙄

Yok aslında anlamsız değilde. Mesela arabası koltuğun altına kaçıyor bana bir şeyler anlatmaya çalışıyor parmağıyla gösteriyor. TV ya ister istemez günde bir iki saat (toplamda) oluyor bazen. Bazende hiç.
Biz şöyle uyuyoruz ben ona sütünü veririm bide uyku arkadaşı var onu alır eline sütünü içerken veya biraz yatağında dönerken uyuya kalır bende sessizce odada oturum damlasını bekliyorum kitabı hiç denemedim uyku öncesi. Daha çok gün içinde. Bu arada ben tuvalet eğitime ve emzik bıraktirmayi da başlamak istiyorum 🙄
Burdan gelişmeleri yaz cnm

Bugünlerde tv tlf var mu hayatında ? Ya da yakın zamanda hasta oldu mu
TV yemek yerken izletiyordum, Kendi kendine yemek yemeye başladı ben de televizyon izletmeyi bıraktım yemek yerken. Konuşmayı bırakmasıyla televizyonu buraya izlemeyi bırakması hemen hemen aynı dönemlere denk geliyor aslında. Hastalık geçirmedik Yakın zamanda

TV yemek yerken izletiyordum, Kendi kendine yemek yemeye başladı ben de televizyon izletmeyi bıraktım yemek yerken. Konuşmayı bırakmasıyla televizyonu buraya izlemeyi bırakması hemen hemen aynı dönemlere denk geliyor aslında. Hastalık geçirmedik Yakın zamanda

Inşallah başlar geri canım. Gelişmeleri yaz muhakkak.

Bizde Bu günlerde bol sevgi bol ilgi ve bol sohbet var . Kelimeler biraz arttı bu sayede.bizde bu şekilde gelişmeler olmaya başladı.

Inşallah başlar geri canım. Gelişmeleri yaz muhakkak.

Bizde Bu günlerde bol sevgi bol ilgi ve bol sohbet var . Kelimeler biraz arttı bu sayede.bizde bu şekilde gelişmeler olmaya başladı.
Sevgi ve ilgi gelişimde olmazsa olmazlar. Bebeklerimiz sağlıkla büyüsün, Allah önce sağlık versin, gerisi bol ilgi ve sevgi

Benim oğlum 29 aylık malesef bizde de
Baba babasının adı süt git gel bi iki o kadaf başka hiç kelime yok
Ama talimatları çok güzel alıyor
Algıları çok kuvvetli ama asla konuşmuyor
Bir de çok inatçı sinirlibir çocuk
Büyük oğlum da çok geç konuştu şimdi susmuyor ama o en azından anne falan da diyordu

Benim oğlum 29 aylık malesef bizde de
Baba babasının adı süt git gel bi iki o kadaf başka hiç kelime yok
Ama talimatları çok güzel alıyor
Algıları çok kuvvetli ama asla konuşmuyor
Bir de çok inatçı sinirlibir çocuk
Büyük oğlum da çok geç konuştu şimdi susmuyor ama o en azından anne falan da diyordu

Siniri konuşmamasından kaynaklanıyor zaten cnm. Bizim çocukta bazen bir kelimeyi tam söyleyemiyor ben düzeltiyorum. Hadi doğru şeklini söyle diyorum çok sinir oluyor ve sonra sinirli davranmaya başlıyor.

Siniri konuşmamasından kaynaklanıyor zaten cnm. Bizim çocukta bazen bir kelimeyi tam söyleyemiyor ben düzeltiyorum. Hadi doğru şeklini söyle diyorum çok sinir oluyor ve sonra sinirli davranmaya başlıyor.
Aynen dediğin gibi oluyor bizde de
Herşeyi işaret ediyor
Oğlum şu mu istiyorsun diyorum suyu dahi içmiyor su dememek için offf deyip gidiyor.

Cikaramadigi harf var mı onu tespit et muhakkak. Benim çocuk ş,s, r, bunları hiç kullanmıyor. O yüzden su dedirtemiyorum.
Sesli harflerin hepsi çıkıyor.

Cikaramadigi harf var mı onu tespit et muhakkak. Benim çocuk ş,s, r, bunları hiç kullanmıyor. O yüzden su dedirtemiyorum.
Sesli harflerin hepsi çıkıyor.
Genel olarak söylediği çok kelime yok zaten
Içinde ç geçen seyleri belirgin söylüyor
Üç ağaç aç gibi
Onun dışında hiç yok söylediği şeyi bile tekrar ettirmek isteyince asla tekrar etmiyor

X