Aile evinde bunalmak

25 yaş depresyonu bunun adı.
25 yaşına gelmiş ve hala ne yapacağını bilmiyorsun. Ya KPSS yi hallet ya kendi alanında kurslara git kendini geliştir İngilizce öğren program öğren. Ya evlen yani.

Neyse siz kpss yi kazanın da acil bir koca bulun
Malum artık memur kocalar memur kız istiyor bence de memur olmak için iyi bir amaç
O size kaşını bile kaldırmaz
Duş temizliyorum diye laf eden var şaka gibi sanki evdekiler bu prenseslerin hizmetlisi
Saçını temizle duş sonrası arkasını temizle

Her duş sonrası duşakabin silinmezse kireçlenir her yer, uğraşması daha zor olur. Takıntı derecesinde temizlik isteği değil aslında bu olması gereken bi şey. Ha kendileri duş alıp size sildiriyorlarsa haklısınız ama kendi duşunuzdan sonra silmeniz çok doğal bi şey, şu an evlilik düşüncenizde böyle şeylere yer olmayabilir ama yapmadığınız her şey size ekstra zorluk çıkarınca mecbur alışkanlık haline getiriyorsunuz. Duş sonrası banyoyu temizlemek için 10 dakika ayırmıyorsanız sonra o banyo temizlenirken 1 saat ayırmak zorunda kalırsınız yani, vaktimizi buna harcayamayız mantıksız bi savunma. Ben eve yardımcı alırım haftada 3 diyorsanız o da ayrı mesele, siz bilirsiniz

Not: Aile evinde sıfır temizlik yapan, "aman kızım sen ders çalış yeter" diye büyütüldüğü için çıkardığı donu bile kirli sepetine atmamış biriyim üzülerek. Evlendikten sonra temizlik algım oturmaya başladı. Konunun kocaların çoraplarını yerden alıp almamasıyla da pek alakası yok, o ev işleri bi şekilde yapılacak ya siz ya müstakbel kocanız tarafından.
Bana kalırsa böyle şeyler zamandan çalan takıntılar. Bu gibi şeylerden evde kavga çıkması çok saçma geliyor, benzer şeyleri yaşıyorum konu sahibiyle. Ben de 10 yaşından beri evde yalnız bırakılan bir çocuğum, gelip de biri bakmadı okuldan geldiğimde önüme yemek koymadı. Annem çalıştığı için çok erken yaştan itibaren bu işlerle tanışmak zorunda kaldım, hala uğraşıyorum. Konunun kocalarla alakası var çünkü evlenince kocanın kılını da toplayacaksın ailene aman bir şey deme diyip üstten üstten konuşarak akıl verdiğini zannedenler, evde yükten bunalıp burada millete sarıyor. Kendilerini hemen belli ettiler. Sevgilim yıllardır yalnız yaşayan biri, doğal olarak birçok ev işini biliyor ve başından her şeyi konuştuk. Bu gibi durumlar söz konusu olsaydı evliliği aklımın ucundan bile geçirmezdim.

Bana kalırsa böyle şeyler zamandan çalan takıntılar. Bu gibi şeylerden evde kavga çıkması çok saçma geliyor, benzer şeyleri yaşıyorum konu sahibiyle. Ben de 10 yaşından beri evde yalnız bırakılan bir çocuğum, gelip de biri bakmadı okuldan geldiğimde önüme yemek koymadı. Annem çalıştığı için çok erken yaştan itibaren bu işlerle tanışmak zorunda kaldım, hala uğraşıyorum. Konunun kocalarla alakası var çünkü evlenince kocanın kılını da toplayacaksın ailene aman bir şey deme diyip üstten üstten konuşarak akıl verdiğini zannedenler, evde yükten bunalıp burada millete sarıyor. Kendilerini hemen belli ettiler. Sevgilim yıllardır yalnız yaşayan biri, doğal olarak birçok ev işini biliyor ve başından her şeyi konuştuk. Bu gibi durumlar söz konusu olsaydı evliliği aklımın ucundan bile geçirmezdim.
Üzüldüm yaşadıklarınız için. Ben hiç temizlik konusunda takıntılı biri olmadım, mutfak dağınıktır akşam toparlayamazsam ertesi gün toplarım. Ertesi gün içimden gelmezse bi sonraki gün toplarım. Hiç düzenli bi ev temizliği yapmadım. Bok içinde yaşamıyoruz ama temiz de değiliz yani rahatsız değilim bu durumdan. Ama işte bugün yapılmayan şey yarın daha çok uğraştırıyor bu bi gerçek, o yüzden takıntı da değil dediğim gibi, düzenli bi ev için olması gerekenler sadece. Ha yaparsınız ya da yapmazsınız orası size bağlı, ben yapmayıp ertesi gün daha çok uğraşan taraftayım 😅 Sevgilinizin kendi işini kendi gören biri olmasına da sevindim, mutluluklar 🫶🏿

Üzüldüm yaşadıklarınız için. Ben hiç temizlik konusunda takıntılı biri olmadım, mutfak dağınıktır akşam toparlayamazsam ertesi gün toplarım. Ertesi gün içimden gelmezse bi sonraki gün toplarım. Hiç düzenli bi ev temizliği yapmadım. Bok içinde yaşamıyoruz ama temiz de değiliz yani rahatsız değilim bu durumdan. Ama işte bugün yapılmayan şey yarın daha çok uğraştırıyor bu bi gerçek, o yüzden takıntı da değil dediğim gibi, düzenli bi ev için olması gerekenler sadece. Ha yaparsınız ya da yapmazsınız orası size bağlı, ben yapmayıp ertesi gün daha çok uğraşan taraftayım 😅 Sevgilinizin kendi işini kendi gören biri olmasına da sevindim, mutluluklar 🫶🏿
Benim hiç ertesi gün mutfak topladığım olmadı mesela kokar diye, evde yalnız kaldığım zamanlar da oldu ama hiç salmadım kendimi. Ne siz ertesi güne bıraktınız diye pasaklı oldunuz ne de ben bırakmadım diye takıntılı oldum. Kimsenin hayatını evini görmeden tek konu üzerinden birinin üstüne yürümek çok yanlış.
Çok teşekkür ederim ☺️✨

kactiginiz sey kafanizin icindeyse eger gittiginiz yere onu da götürürsünüz. dolayisiyla su an evlilik dusunmek icin dogru zaman gibi gözükmüyor. muhtemelen geleceginize dair kaygilariniz oldugu icin, ev icinde yasanan son derece kucuk pürüzleri bile büyütme ve cikis yolu arama egilimindesiniz. aileniz size araba alacak kadar destek ve önem veriyor aile dinamiklerinizi bilemem ama belki de bircok kisiye göre cok sanslisiniz. sac olayinda babaniz utanirsiniz diye muhtemelen direkt size söylememis annenize söylemis.

size önerim, bu stresli sürecte kendinizi rahatlatacaginiz aktiviteler bulmaniz yönünde. haklisiniz bir bilinmeyen icin caba vermek kaygi verici, ama bunun suclusu ayni evi paylastiginiz aileniz degil. daha sakin ve daha dengeli bir ruh halinde kalmak icin bilincli bir caba icinde olmaniz cok önemli. Henüz ortada hicbir sey yokken, evlilik gibi yepyeni ve büyük bir adimin kafanizi kurcalamasi sadece sizi asagiya cekecektir.

Umarim dilediginiz basariya ulasirsiniz

Sac tellerini banyoda unutacak kadar aklin nerdeydi acaba 🧐babanin kizmasi hakli aferim kizim diyecek hali yok kirilmays her ariyorsunuz belki kariyer konusunda basariyi yakalamis olabilirsiniz ama aileyle yasamak icin uygun degilsiniz artik ayri eve cikacak paran yok ama araba alincak paraniz var o araba alacak parayla ayri eve cik😂o kadar basari nasil baba parasi yiyiyorsun hala neyse babandir vermistir ama yani bari deme ayri eve cikacak param yok dertsiz basina dert ariyorsunuz elbette mutlu olacaksinz bunun icin biraz sosyal hayatin olmali belki özel sana ait bir evin tamamen sizin tercihiniz bence imkansizda degil

Aynen eş zorbalığı görenler direkt belli ediyor kendini.Unutmuşum diyorum hâlâ "arkanı topla" diyenler var. Eşim unuttuğum bir şeyi uzattıkça uzatırsa olmasın yani. Erken evlenmemiş olmak belki bu açıdan iyidir.Neyi isteyip neyi istemediğimi biliyorum. Eşimdir ne yapsa yeridir düşüncesinde değilim. Her insanın özdeğeri vardır. Kendime karşı olumsuz anlamsız davranışlar da istemem karşımdaki insana da yapmam. Allah uyumlu insanlarla karşılaştırsın ne diyeyim yani.

Evlenip daha rahat eden,bekar zamanını özlemeyen birçok insan tanıyorum ama illaki evliliği olumsuz şartlandıracaklar bilinçaltımızda 🤣

Sac tellerini banyoda unutacak kadar aklin nerdeydi acaba 🧐babanin kizmasi hakli aferim kizim diyecek hali yok kirilmays her ariyorsunuz belki kariyer konusunda basariyi yakalamis olabilirsiniz ama aileyle yasamak icin uygun degilsiniz artik ayri eve cikacak paran yok ama araba alincak paraniz var o araba alacak parayla ayri eve cik😂o kadar basari nasil baba parasi yiyiyorsun hala neyse babandir vermistir ama yani bari deme ayri eve cikacak param yok dertsiz basina dert ariyorsunuz elbette mutlu olacaksinz bunun icin biraz sosyal hayatin olmali belki özel sana ait bir evin tamamen sizin tercihiniz bence imkansizda degil
Bir köşeye aldım havlu aldıktan sonra atacaktım çöpe o ara unutmuşum. Babam bana dese "aa unutmuşum" der alırdım. O ara ben odamdayken anneme demiş. Annem de bunun için suratını asıp neden beni çağırıyorsun diye o akşam trip atmış. Ertesi güne uzayınca öğrendim konuyu. Ben konu uzadı diye tartıştım aslında. Ilk bana söylese normal tepki verir alırdım konu uzamazdı. Benim içten içe kızdığım iletişim bozukluğu

kactiginiz sey kafanizin icindeyse eger gittiginiz yere onu da götürürsünüz. dolayisiyla su an evlilik dusunmek icin dogru zaman gibi gözükmüyor. muhtemelen geleceginize dair kaygilariniz oldugu icin, ev icinde yasanan son derece kucuk pürüzleri bile büyütme ve cikis yolu arama egilimindesiniz. aileniz size araba alacak kadar destek ve önem veriyor aile dinamiklerinizi bilemem ama belki de bircok kisiye göre cok sanslisiniz. sac olayinda babaniz utanirsiniz diye muhtemelen direkt size söylememis annenize söylemis.

size önerim, bu stresli sürecte kendinizi rahatlatacaginiz aktiviteler bulmaniz yönünde. haklisiniz bir bilinmeyen icin caba vermek kaygi verici, ama bunun suclusu ayni evi paylastiginiz aileniz degil. daha sakin ve daha dengeli bir ruh halinde kalmak icin bilincli bir caba icinde olmaniz cok önemli. Henüz ortada hicbir sey yokken, evlilik gibi yepyeni ve büyük bir adimin kafanizi kurcalamasi sadece sizi asagiya cekecektir.

Umarim dilediginiz basariya ulasirsiniz
Haklısınız. Teşekkür ederim tavsiyeleriniz için 🌸

Neredeyse 20 kez yazdım mesajlarda sadece o gün unuttum diye. Okuduğunu anlayana tabi ...
Ben dahil buradaki kimse gerizekalı değil, okuduğumuzu gayet iyi anlıyoruz, adam da çamaşırını yerden almayı unutabilir dimi

Neden babanıza ondan bu sebeple soğuduğunuzu, artık onlarla yaşamak istemediğinizi filan anlatmıyorsunuz
Hala size sevgi besliyor muhabbet duyuyor, gerçekleri bilmek hakkı değilmi
Hatta belki annenizle seferber olur koca bile bulurlar size
Öyle sadece soğuduğun sevmediğin ananın babanın evinde yaşamakla olmaz tüm imkanları sömüreceksin. Madem saçlarını banyodan temizlemeyen evladına laf etmiş bedelini ödesin
Neyse ya en kötü öldüklerinde miraslarını yersiniz soğuduğunuz sevmediğiniz ana babanızın üzülmeyin

Ben dahil buradaki kimse gerizekalı değil, okuduğumuzu gayet iyi anlıyoruz, adam da çamaşırını yerden almayı unutabilir dimi

Neden babanıza ondan bu sebeple soğuduğunuzu, artık onlarla yaşamak istemediğinizi filan anlatmıyorsunuz
Hala size sevgi besliyor muhabbet duyuyor, gerçekleri bilmek hakkı değilmi
Hatta belki annenizle seferber olur koca bile bulurlar size
Öyle sadece soğuduğun sevmediğin ananın babanın evinde yaşamakla olmaz tüm imkanları sömüreceksin. Madem saçlarını banyodan temizlemeyen evladına laf etmiş bedelini ödesin
Neyse ya en kötü öldüklerinde miraslarını yersiniz soğuduğunuz sevmediğiniz ana babanızın üzülmeyin
Seferber olup koca bulmak ... 🤣

Neyse daha fazla yazmayacağım size vaktime yazık. Sizi göz ardı edip geçmek en iyi cevap olacak

İyi kötü bir işe girip hem para kazanıp az da olsa gene kpss ye hazırlayabilirsiniz hem biraz meşgul hem evden gün boyunca uzak olmak hepinize iyi gelir part time da olabilir .....evlenmeyi geçin bu sebepler ile olmaz zaten düşünmüyorum demişsiniz önce iş önce ekonominizi yönetin.Belli bir yaştan sonra evet zor anne baba eline bakmak seçeceğiniz eş babanız gibi bir süre sonra farklı konularda daha beter olabilir görüyoruz benim param var senin neyin var kadınlar boşanıp iş bulmak zorunda kalıyor bilmem kaç sene sonra bunları göz önüne alın sıralamayı doğru yapin.

Ben de çok unutkan biriyim tabii dikkat ediyorum ama bazen insanın dalgınlığına gelebiliyor. Kimse hiç mi ocakta yemek unutmamış, yaptığı yemeği akşam dolaba koymayı unutmamış.. Normal şekilde uyarılmakta da bir problem yok bana göre. Siz de tabii dikkat edince sorun çözülecektir :)

Ama aile evinde yaşarken bazen bunalabiliyor insan, uyum problemi yaşayabiliyor. Ortak kuralların bulunduğu bir yer olduğu için bazen sıkılman çok normal. Ama bunları fazla takıntı haline getirme, çünkü geçici şeyler. Üniversite sınav streslerin olduğu için hassas dönemlerinde olabilirsin. Ben de aile evindeyken bazen sıkılırdım ama şimdi uzak olduğum için tartışmalarımızı bile özlüyorum

Selam arkadaşlar. 25 yaşındayım ailemle yaşıyorum. Genel olarak aramız iyi ama bazen sabrımın taştığı da oluyor. Kendime ait bireysel hayat kurabilecek kadar yüksek kazancım yok. KPSS'ye hazırlanıyorum bu yıl atanabilmek için. Atanabilirsem güzel olucak ama son 3 yılım malesef bu şekilde geçti bu durum beni üzüyor ...

Ailemle aram iyi sayılır ama bir sorun olunca soğudum mu soğuyorum çok net. Babam araba alacak mesela bana.Araba modellerini attı geçen hafta.
Ama dün banyoda saç tellerim kalmış diye tartıştık. Duştan sonra unutmuşum o gün ( normalde dikkat ediyorum fazlasıyla). Büyütülecek bir sorun değilken böyle gereksiz şeylerden sorun çıkarması benim baya mesafe koymama neden oldu. Araba alsa da istemem yani arada sevgi muhabbet olmadıkça maddiyat beni mutlu etmez.

Bu şekilde olunca da evlenmek istiyorum ama buna uygun doğru kişiyle de karşılaşamadım. Çevremde evlenenler olunca onlar adına sevinip mutlu oluyorum kendim içinse biraz üzülmeye başladım bu aralar. Ama evlenmek için de evlenilmez. Malesef çoğu kişi sırf evlenmek uğruna yanlış tercihler yapabiliyor. Bunu yapmamak için acele etmiyorum ama bazen de fazlasıyla sıkıyor bu durum beni. Aynı zamanda 2. üniversitemde 3. sınıfa geçicem seneye. Yani bir şeyler yapıyorum ama isteklerime ulaşamıyorum gibi. Normalde olumlu düşünen,hayata umutla bakan bir insanım. Bu yönüm kaybolup gidecek diye korkuyorum. Ne tavsiye edersiniz ?
Bence sıkılmışsınız ve kafanız karışmış. Her aile de bu tür şeyler olur. Babanız düşünceli bir baba olmasa size araba almayı bırakın o evde senelerce sınava bile hazırlanamazdınız. Evlilik konusunu da kenara bırakın. Sınava okula odaklanın bu sene atanmaya bakın.olmazsa da bir işe girerek hayata atılmanızı öneririm.

Selam arkadaşlar. 25 yaşındayım ailemle yaşıyorum. Genel olarak aramız iyi ama bazen sabrımın taştığı da oluyor. Kendime ait bireysel hayat kurabilecek kadar yüksek kazancım yok. KPSS'ye hazırlanıyorum bu yıl atanabilmek için. Atanabilirsem güzel olucak ama son 3 yılım malesef bu şekilde geçti bu durum beni üzüyor ...

Ailemle aram iyi sayılır ama bir sorun olunca soğudum mu soğuyorum çok net. Babam araba alacak mesela bana.Araba modellerini attı geçen hafta.
Ama dün banyoda saç tellerim kalmış diye tartıştık. Duştan sonra unutmuşum o gün ( normalde dikkat ediyorum fazlasıyla). Büyütülecek bir sorun değilken böyle gereksiz şeylerden sorun çıkarması benim baya mesafe koymama neden oldu. Araba alsa da istemem yani arada sevgi muhabbet olmadıkça maddiyat beni mutlu etmez.

Bu şekilde olunca da evlenmek istiyorum ama buna uygun doğru kişiyle de karşılaşamadım. Çevremde evlenenler olunca onlar adına sevinip mutlu oluyorum kendim içinse biraz üzülmeye başladım bu aralar. Ama evlenmek için de evlenilmez. Malesef çoğu kişi sırf evlenmek uğruna yanlış tercihler yapabiliyor. Bunu yapmamak için acele etmiyorum ama bazen de fazlasıyla sıkıyor bu durum beni. Aynı zamanda 2. üniversitemde 3. sınıfa geçicem seneye. Yani bir şeyler yapıyorum ama isteklerime ulaşamıyorum gibi. Normalde olumlu düşünen,hayata umutla bakan bir insanım. Bu yönüm kaybolup gidecek diye korkuyorum. Ne tavsiye edersiniz ?
Çok hassas bir yapınız mı var sanki? Ne var yani bende cocuğuma hiç hoşlanmadığım yada defalarca kez uyarmış olmama rağmen aynı şeyi tekrarlamışsa bir daha sert bir şekilde uyarabilirim kaldı ki adamcağız sizi rencide etmemek adına annenize söylemiş. Daha dikkatli olabilirsiniz
Araba konusuna gelince ben doğru bulmuyorum bir yerlere gelip kişi kendi parasıyla edindiğinde daha kıymetli oluyor her şey sizde istemiyorsanz kibarca reddedin. Ve mutlu bir evliliğim olmasına rağmen aile evindeki o tatlı sürtüşmeleri bile o kadar cok özlediğimi hissediyorum ki zamanı gelince sizde anlayacaksınız suan ne desek boş

Sınav dönemi kaygı ve stres kaynaklı zihniniz sürekli meşgul ve unutkanlık normal, stres de keza öyle... Her evde olan şeyler bunlar.

Ben de anne babamın temizlik yaptırmadığı, ders çalış yeter dediği kesimdenim ama ne kadar toleranslı olurlarsa olsunlar yine sorun yaşayabilirsiniz, insanız çünkü. Bir de kızların belli bir yaştan sonra özellikle bir başkasının düzeninde yaşamasının zor olduğunu düşünüyorum. Anne ile yaşanan çatışmaların temelinde biraz da bu var bence. Evlilik hepimiz için bir parça da kendi düzenimiz olduğundan cazip geliyor. Ama aile evinde kurallar neyse uymak gerektiğini düşünüyorum. Her banyodan sonra duşakabin silmek herkes için bir kuralsa, buna da uyulmadı. Çocuk sahibi olunca sizin de kurallarınız olacak. Kendinizi hizmetçi hissetmemek ve çocuğunuza bilinçli olmayı öğretmek adına bu kurallara uyulmasını bekleyeceksiniz.

Her işi vaktinde yapmak istemeyen erteler, isteyen de düzenli tertipli olur, bu kendi tercihi. Sadece benim de evli olarak size tavsiyem erkeklere ve vaadlerine güvenmeyin. Her erkek, evde iş yapan biri varsa, arkasını toplayan biri, salma eğiliminde oluyor, yıllarca yalnız yaşamış olanlar dahil. Yardım da eder elbette ama bu durum biraz da kaçınılmaz. Doğal olarak çorabını sepete atar mısın hayatım, iç çamaşırlarını yerde bırakma hayatım, su içtiğin bardağı makinaya atıversen canım gibi cümleler kuruluyor. Ben de eşim gibi su bardağını tezgahın üzerinde bırakıp en son hepsini birden toplamayı tercih ediyorum mesela, 3 gün sonra bile olsa, bizim için temizlikten daha önemli şeyler var, aynı düşünmek çok önemli. Ama bu tarz durumlarda erkek takıntılı ise bambaşka şeyler de ortaya çıkabiliyor (örneğin söylenen erkek modeli, bu model erkektense çorabını kaldırmayanı tercih eder herkes, babanızı tenzih ediyorum ama yaşadığınız saç meselesine benzer bir durum bu. Doğrudan size söylese de hoşunuza gitmeyecek ve biraz utanacaktınız belki de)

Burda yorum yapan evli insanlar, emin olun eşlerinin peşini toplayıp onlara laf edemediği için size yazan insanlar değil. Tam tersi belki de keyifle eşiyle birlikte temizlik yapan, yemek yapan ve süper keyifli zaman geçiren insanlar. Sizi uyardıkları nokta, beklentinizi yüksek tutup mutsuz olacağınıza hemen her evlinin yaşayıp tecrübe ettiği gerçekleri sizinle paylaşıp bu beklentiyi düşürmeniz, aile evinden bunaldığınızda aklınıza evliliği getirmek değil de stressiz ve normal zamanda evlenmeyi düşünmeniz.

Umarım her şey gönlünüzce olur.

X