Aile apartmanı, kayınvalide, bozulan psikolojim işin içinden çıkamıyorum

Oğlum zor bir çocuk. O yüzden tek bırakamıyorum annem yaşlı oldugu için genelde yapılacak birşey varsa ben yapmaya çalışırım oda şipşak çünkü oğlumla da ilgilenmem lazım. Dışarıdan iki kişi kolay bakılıyormuş gibi geliyor ama keşke evimde bir gün geçirebilseniz.
Tek başıma aşırı harekerli ikiz ve bir de büyük buyutuyorum. Yazın da yaşlı dedem bakmam için bana geliyor. Diyeceklerim bu kadar 😅

Ben doktora yapan bir kadın olarak sosyolojik bir tespit yaparak konu sahibine bakış açısı sundum.
Sizinle bir ilgisi yok. Aynı fikirde olmak zorunda değiliz. Kuşaklar ve kuşakların davranışları, davranış farkları vardır. Siz hep bana olarak düşünürsünüz biz buna bireysellesme deriz.
hanımefendi mesele doktoraysa bende ondan 2 tane var, konuyla alakasını anlamasam da....

bireyselleşme işine gelince gidip k.validenin apartmanında daireye oturup işine gelmeyince benim çocuğuma yaptığım yemeği eşim ona götürüyor demekle olmaz.

hanımefendi mesele doktoraysa bende ondan 2 tane var, konuyla alakasını anlamasam da....

bireyselleşme işine gelince gidip k.validenin apartmanında daireye oturup işine gelmeyince benim çocuğuma yaptığım yemeği eşim ona götürüyor demekle olmaz.
Ayni fikirde olmak zorunda mıyız?

Eşiniz sizin annenizle yaşıyor ama siz onun annesine evdeki 2 kap yemeği ısıtıp götürmesine mi takılıyorsunuz? Kendimi eşinizin yerine koyuyorum, hem kayınvalideyle oturacağım hem de kendi anneme yaptığım 2-3 jest göze gelecek. Eşiniz yine sabırlı kıymetini bilin.

Anladim ben de egitim vs yuzunden oyle dusunuyorsunuz sandim. Keske anneniz yardim alsaymiş. Gecmis olsun
Yardım aldı aslında ama sadece temizlik konusunu biraz torpuledi 3 senede. Ne yazık ki kişilik bozukluğu omur boyu tedavi gerektiriyor. Ancak annemi buna ikna etmek zor. Sadece kitaplarla falan destek olmaya çalışıyorum.

Ben doktora yapan bir kadın olarak sosyolojik bir tespit yaparak konu sahibine bakış açısı sundum.
Sizinle bir ilgisi yok. Aynı fikirde olmak zorunda değiliz. Kuşaklar ve kuşakların davranışları, davranış farkları vardır. Siz hep bana olarak düşünürsünüz biz buna bireysellesme deriz.
Kiralar pahalı diye kayınvalide evinde oturmak bireyselleşme olmuyor yalnız.

Aranızdaki tek sorun kadının evde yemek yapmayıp, yemeği kocanın evden götürmesi mi?

Oğlundan epilasyon aleti istemesine verdiğin tepki çok ayıp, o bir kadın sonuçta. Yaşla ne alakası var bunun.

Bir konuna şubat ayında ikinci bebek düşünüyoruz yazmışsın, bir konuna annnem bize taşındı bizimle yaşıyor yazmışsın. Eğer annen sizinle bir dönem yaşayıp, evde sadece kocan çalıştıysa, şuan adamın annesine böyle ufak şeyler almasında bir şey yok. Adam seninle anneme yemek yap diye kavga etmemiş, dolapta bulduğu yemeği ısıtmış,götürmeye kalkmış.
Yaşlanınca tüy olmuyor saniyorlar heralde. Öz bakım da yapmasın istiyorlar. Geçen sene yün dovuyordu yazmış geçen sene nenem de bir oturuşta 100 ekmek açıyordu bu yıl mutfağa zor kalkiyor

He bu arada eski konumda biliyorsunuz. Kvdem hasta evet ama torunlarına ve eltime iş ve okuldan geliyorlar diye yemek yapıyor ve indiriyor bunu görüyorum. Eşime söylediğimde asla sesini çıkarmıyor kendine yemek yapamıyorsa onlara nasıl yemek yapıyor?

Aslinda sebep belli.
Elti calisiyor, o sebeple eltiye yardim ediyor. Siz evdesiniz, ustelik sizinle kalan anneniz var, oda sizden destek bekliyor.
Bir ise girip calisirsaniz kayinvalidenizin beklentisi olmaz. Bakin eltinizden beklentisi olmadigi givi bide ona yemek yapiyor

konu x olmak y olmak değil ki

k.validenin evine kira ödemeden oturup, dışarıda kiralar yüksek diyen ve çalışmadığı halde evde annesiyle beraber 1 tane çocuğa bakamayan bir kadın ister x olsun ister y ister z. hep bana hep bana kuşağı diyelim...

MaryShelley MaryShelley Burada migrenimsi kayınvalidenin evinde kira vermeden oturan konu sahibine hep bana kuşağı demiş. Siz de buna karşılık “siz hep bana olarak düşünürsünüz biz buna bireyselleşme deriz” yazmışsınız.

Kv sizden beklentilerinde hakli demiyorum yanlis anlamayin.
Hem aile apartmaninda oturup hem calismiyorken o evde huzurla oturmaniz imkansiz gibi bisey. Ister istemez beklentileri olur. Bizim sayemizde kira vermiyorlar, gelin calismak zorunda kalmıyor deyip maddi beklentiyede girerler.
Anneniz size tasinmis, aile apartmaninda oturuyosunuz bunun avantajini kullanıp işe baslayin. Cocugunuzada bakarlar, annenizde bi kap yemek yapar size. Kafaniz rahat eder

MaryShelley MaryShelley Burada migrenimsi kayınvalidenin evinde kira vermeden oturan konu sahibine hep bana kuşağı demiş. Siz de buna karşılık “siz hep bana olarak düşünürsünüz biz buna bireyselleşme deriz” yazmışsınız.
Bu konuşmada nesil farklarına karşı bakış açıları konuşuldu. Konudan bağımsız.
Anlatabildim sanırım?

Kızlar merhaba,
Malesef 3 yıl önce mecburiyetten aile apartmanına yerleştim biliyorsunuz konuları bazen değiştirerek yazdım ki tanıdık birileri varsa anlaşılmasın diye neyse,
Buraya gelmeyi hiç istemedim ama malum artan kiralar osu busu derken burdayım ve geldiğimden beri ne buraya ne bu muhite hiç alışamadım sevemedim.
Yeni ve malesef geç de olsa psikolog terapisi almaya başladım. daha yolun başı gerekirse psikiyatri ve ilaca da başlayacağım.
Problem şu kızlar kayınvalidem hayatımda gördüğüm en gaddar ve en nefret edilesi insanlardan biri ama ben bunu buraya taşınınca anladım.
Ne kadar mesafemi korusam da onunla alakalı herşey yine yine yine evime yansıyor.
Eski konularımda var ben bu yüzden zaten eşimle bir kere boşanma aşamasına geldim.
Ben buraya geldiğimden beri kvdem tutturdu bir hastayım bildiğiniz yatalak gibi davranıp eşime sürekli ağlıyor hiçbişey yapamıyorum oğlum yemek dahi asla.
Eşimde artık bana direkt birşey söyleyemediği için annesi hastayım dediğinde ya da ne diyorsa hemen surat beş karış huzursuz ( ne kadar umursamamaya çalışsam da illaki sinirlerim bozuluyor).
Bugün mesela oğluma yaptığım yemeği ısıtıyor baktım napıyosun dedim annem hasta yemek yapamıyor ona götürücem dedi. Kendi kendine bir olaylara giriyor böyle. Oğlanı da yeni emzirmeden kestim çok huysuz o yüzden yemekte yemiyor ki ona özel hazırlıyorum mesela.
Ya size hangi birini anlatsam bilmiyorum o kadar olay var ki. Artık kendime zarar vermeye başlamıştım ki terapiye gittim dedim bu böyle olmayacak.
Yani problem şu eşim diyorki ölsem bu evden çıkmam taşınmaz o belli.
Sırf bu evden gitmek için eşimden boşanmak bile istiyorum ama adamla başka bir problemim yok yani var da öyle aman aman şeyler değil.
E zaten boşansam maddi gücüm yok bebeğim daha küçük. Her gece dua ediyorum kızlar Allah ım diyorum ben yolumu kaybettim bana ne olur hayırlı kolay bir yol göster. 3 senedir Bir gün mutlu günüm olmadı.
Tek dayanağım oğlum o olmasa napardım bilmiyorum. Kvdem nefret ediyorum yanımda nefes dahi almasına tahammülüm kalmadı artık suratına bakmaya dayanamıyorum öyle söylim.
Aa bugün oğlundan ne istemiş biliyo musunuz ayağa kalkamayan elleri tutmayan kvdem epilasyon aleti istemiş. Eşime nasıl yani dediim ağzımdan bu yaşta ne alaka giibi bişey çıktı eşim nasıl sinirlendi ne demek bu yaşta falan. (bu arada annesiyle ilgili iyi veya kötü ne desem hemen parlıyor) bak yazarken eşten de nefret ettim. Kadın evime ne alsam ondan istiyo delirmiş gibi. Birde sürekli ağlamaklı oğluna kendini acındırıyor.

Dipnot : hastalıktan kırılan kvdem geçen sene 5 yorganlık yün dövüyordu terasında ama sorsanız bir kap yemek koymaya elleri ağrıyor 🙄
Allah kurtarsın kardeş ,şu aile apartmanları başlarına yıkılsın inşallah 🙈 aynı konuda bende sıkıntılıyım valla o kadar bunaldım ki sinir hastası oldum , en sonunda araya mesafe koydum beklemedeyim 🤷

Yarın bir gün öldüğünde eşiniz size kinlenebilir.Bosanabilirsiniz bile.Ben böyle boşanan bir çift biliyorum.gelin kayınpeder kavga ediyor.arada bişeyler oluyor.Adam yapılanları, soylenenleri hazmedemiyorum diyip, boşandı.Bir kızı vardı küçük.Bu yönünü de düşünün.ölümlü dünya

Bu arada dün kaynım eşime yanımdayken şey dedi ( o götürdü kvdemi hastaneye) annemde biraz abartıyor dedi. Doktor ona hafif de olsa evde muhakkak yürü biraz az ye ekstrs kg almamaya çalış romatizma sevmez kgyu zorlanırsın demiş. Anneside ben yürüyemem zorlanırım demiş. Doktorda yaş iyice ilerledikçe hiç yapamazsın artık bunları kendini yavaşta olsa yürümeye alıştır demiş. Kaynımda diyoki annem özellikle doktor ne derse tersini yapıyo hiç hareket etmiyor abartılı yemek yiyip hemen uyumaya gidiyo sonra sürekli hastayım diyo abartıyor dedi yanımda. Eşim de hiç bişey demedi.
Romatizma annemde de var hic kolay bir hastalik degil. Gercekten cok agrilari oluyor o yuzden evet yurumesi gerekir ama sonucta yürümekte de zorlanabilir agrilardan dolayi onyargili yaklasmayin

X