Abimm :(

daisiesss

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
4 Mart 2011
201
6
Bu aralar ne kadar da kötü bir dönemden geçiyorum… Eşimle ilgili yaşadığım sorunları atlatmaya çalışırken abimin bize ettikleri beni bunalıma sürükledi.
Yanlış anlaşılmalara sebep olmak istemiyorum, yazacaklarım uzayabilir, şimdiden kusura bakmayın ve okuyanların gözlerine sağlık.

98 senesinde annesiz kaldık. Ben 11, abim 18, ablam da 19 yaşındaydı. Babam bizi kendi başına okuttu, büyüttü bakım verdi, Allah razı olsun. Ama yapı olarak otoriter bir babadır kendisi. Bu annem varken de öleydi, vefat ettikten sonra da öle oldu. Babam mizac olarak serttir, disiplini sever, dediğim dediktir. Ben babamı böle kabul ettim ve sevdim.
Abim ilk önce sehir dısında bir üniversiteyi, cok yüksek bir puanla kazandı ve gitti. Artık abimle sadece tatillerde görüşebiliyorduk. Zaten abimle ilişkilerimizde her zaman bir sınır vardı. Bize özel hiçbir şeyini anlatmazdı, sadece günlük konulardan konuşurduk, bize karşı her zaman soğuk olmuştur. Biz ona karşı öyle davranmadık ama, yemek yeneceği zaman cağırırdık gelmezdi, tv izlerken hiç yanımıza gelmezdi, onun dünyası odasındaki bilgisayar ve arkadaşlarıydı. Başımızda babamdan başka bir büyük olmadığı için de belki de biz de bu durumu görmezden geldik ve geçiştirdik, düzeltmek için bir çaba sarf etmedik.

Her neyse abim sehir dışında 2 sene okudu. 3. senesinin başında tam biz okula gidecek diye hazırlık yaparken abim birdenbire ortadan kayboldu. Hem de babamın arabası ve evdeki birikmiş parayla birlikte… yani abim evden kaçtı. Babamlar abimi 2 hafta aradılar, bulamadılar. 2 hafta sonunda abim bir akrabamızın evine gitmiş. Okulda 2 sene üst üste sınıfta kalmış ve böle durumlarda okul otomatik olarak öğrencinin kaydını siliyormuş. Tabi bizim bu durumdan haberimiz yok, abim bize hep okul çok iyi gidiyor diyor. Bu durumdan korktuğu içinde abim kaçmış. Neyse bizim akrabamız aracılık yaptı, abimi babamla görüştürdü, babam abimi affetti sen yeter ki evine gel tekrar okursun, her şeye yeniden başlarız dedi, abim de döndü.

Ertesi sene abim bu sefer bizim yaşadığımız şehirde başka bir üni kazandı ve diğer bölüme göre bu bölüm daha fazla sevdiği ve ilgi duyduğu bir alandı. ancak abimin okulu uzadıkça uzadı…. İnanın kızlar tam sene veremeyeceğim ama abim okula başlayalı da en az 6 7 sene olmuştur. Abim 2. kazandığı okula giderken ben üniversite bitirdim ve şuan 2 yıllık öğretmenim siz hesap edin artık. Buarada ablam evlendi, ben de geçen sene evlendim. Babamla abim yaşamaya başladılar. Ama ben babamlara çok yakın oturuyorum, sık sık yanlarındayım ve ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyorum.

Biz abimin bu sene şubat ayında mezun olmasını bekliyorduk; çünkü öyle söylemişti. Bize şubatta mezun oldum, çıkış belgemin hazırlanmasını bekliyorum, askere gidicem dedi ve martın sonuna kadar oyaladı. Ve mart sonunda yine aynı şeyi yaptı… evdeki paraları ve arabayı alarak kaçtı…

Yaklaşık bir ay ondan haber alamadık. Bir gece abimden msj geldi ‘Müsaitseniz bu gece sizde kalabilir miyim?’ diye soruyordu. Hemen tabi bekliyoruz diye mesaj gönderdim ve geldi. O gece hiç konuşmadık, rahatlamasını istedim. Ertesi günlerde konuşmaya çabaladık ama o cevap vermedi. Günlük konularda yine çok güzel konuşuyordu, neden gittiği konusu açılmadığı sürece keyfi çok yerindeydi.

Bu arada babam okuluna gidip abimin durumunu sordu, tabiki de yine mezun olamamıştı. Sınavını geçmesi gereken tek dersi ve projesi varmış. Bu tek ders de 2. dönemin dersiymiş, yani istese de şubatta mezun olamazmış, proje de sene başından seçilip hazırlanıyormuş, tabi bizimki onu da seçmemiş. Yani bütün bir sene ben şubatta mezun olacağım diye bizi uyutmuş.

Sonra bir gün eşim neden böyle oldu diye konuyu açtı ve abim konuşmaya başladı. Ben o evde yaşamak istemiyorum, babam çekilmez bir insan, huysuz ihtiyarın teki, onunla yaşanmıyor, o evde huzursuzum, parasızım dedi. Benim tabi başımdan aşağı kaynar sular döküldü. Çekinip yine gider diye fazla ağır konuşamadım. Abi babam bunca sene bize baktı, emek verdi, yicek verdi. Yaşlanınca karşılığı bu mu olmalı dedim. Babam zaten mizac olarak sert bir insan ve onu öyle kabul etmemiz lazım dedim. Ben o eve bbir daha geri dönmem dedi. Peki ne yapacaksın diye sordum, bilmiyorum dedi. Ne elinde diploması var ne iş tecrübesi ne de askerlik yapmış ve bu adam 31 yaşında… ne yapabilrdi ki? Sen dedim bunlardan şikayetçisin ama şimdiye kadar çözüm üretmek için hiçbir şey yapmamışsın dedim. Babam yine de snn evine dönmeni istiyor tek ders için geleceğini yakmasın, bitirsin okulunu diyor dedim. Ben o eve dönmem de dönmem diyor bu. Ayda insana150 lira para mı verilir sadaka gibi, bana 150 lira veriyor ama kendisine yeni araba almak istiyordu, araba almaya parası var ama diyo bakarmısınız yaa. Ben de sen o 150 lirayı verdiğine şükret, babam snn geçimini sağlamak zorunda değil, adam bunca sene tek başına çalışmış tabiki de araba alacak, sana ne bana ne? Ne isterse onu alır helali hoş olsun dedim.

Bunları konuştuğumuzun ertesi günü abim ablama gitti. Ablam o uyurken cüzdanına bakmış 5 lirası varmış, bütün parayı bir ayda bitirmiş yani (5 bin küsur lira). Abimin yine kaçmayacağını bilsem ben ona öyle güzel bir konuşurdum kii… madem o evde huzurun yok ne diye bizi babamı bunca sene oyaladın, adamcağız oğlum mezun olacak diye bekliyordu, hazırdan para yemek kolay tabii.. babamın vermek zorunda olmadığı 150 lirayı beğenmiyorsan girip bir işe çalışsaydın derdim. Son sene bütün sene yattı, tek dersi olduğu için okula gitmedi, kaç ay evde geçirdi, iş beğenip çalışmadı da.. şimdi de o evde parasızım huzursuzum diyor. Ne bekliyor gökten para yağmasını mı? Parasızsan huzursuzsan adamın arabasını paralarını çalıp kaçman mı gerekiyodu, bi de hala babamı beğenmiyo. Beğenmediğin adamın malına neden tenezzül ediyosun??? 30 yaşında adam, elinde sağlam bir mesleği olsaydı kendi geçimini kendi sağlayabilseydi kimse onu babamın dizinin dibinde otur diye zorlayamazdı ki… madem evden memnun değilsin girseydin bi işe çıksaydın ayrı eve… onun yaptığı sırf şikayet sırf bahane. Bunların hiçbirini şuan ona söylemedim ama elbet birgün söylicem. Ki eminim abimin parası 2 gün sonra bitseydi 2 gün sonra bana sizde kalabilirmiyim diye mesaj atacaktı. Bizi özlediğinden ya da pişman olduğundan değil, parası bittiğinden geri döndü.

1 haftadır da bir arkadaşında kalıyor. Ben de bilerek bizde kal demiyorum, burnu sürtsün diye. Babacığım da abimin onunla ilgili söylediklerinden habersiz, niye çağırmıyorsun, elalemde kalıyor çocuk sen kardeşisin sende kalsın diyor. Ona da anlatamıyorum üzülmesin diye, sonuçta abimin evine dönmesi lazım. Bir ömür boyu milletin evinde kalamaz. Ama ikna edemiyoruz.

Bana bir yol gösterin kızlar ne olur aslında kendim için değil babam için istiyorum bu yardımı adamcağız perişan oldu. Konuşmak bir care değil, çünkü çok denedik. Gitmem diyor başka bir şey demiyor. Ve o gitmeden önce de babamla aralarında hiçbir husumet yaşanmamış, neden böyle yaptı hala anlayamıyoruz…

evde misafiriniz sayıldıgı için sert konuşmamışsınız ama o nankörlük ederken bu benim babam böyle konuşmiyim dememişki siz bukadar ince düşünesinz...
kardeşimin eşinin yanında bunları konuşmiyim diye akıl etmiyor..
babamı kötü tanıtmıyım öyle bilmesinler diye düşünmüyor..
bence dedilrinde sonuna kadar haklısın..
insanlar yemege ekmek bulamıyorda yinede kimseye tenezzül etmiyor gecesini gündüzüne katıyor çalışıyor..
mesleği yoksa girsin bi magazada çalışsın..
markette çalışsın para kazansın kendine baksın..
baba bu yaa.. adam bu yaşta arkasına yaslanıp çocuklarının ona bakacagı yerde hala oğlunu düşünüyor..
Abinin aklının başına gelmesi lazım..
Bence çekinmeden söyleyin..
Abi böyle olmaz babamdan bekleme.. gir bi yerde çalış paranı kazan diye..

Son düzenleme:
Çok üzüldüm durumuna canım.. Anladığım Abinin yaptığı şımarıklık oluyor. Babanın dön dememesi sizin arka çıkmamanız lazım bunca senedir siz sesinizi çıkarmadığınız için bu hale gelmiş bence.. 30 yaşında bir adamın 18 yaşında çocuk gibi davranması normal değil. Bence bırakın kendi haline bi süre burnu sürtsün o beğenmediği 150 tlyi bulamayınca ne yapacak acaba.. O yaşta adam cocuk değil bence bırakın ne hali varsa görsün dersini alsın.. Sizi kaçarak korkutmayı huy edinmiş endişelenmeyin sadece blöf baksanıza her seferinde kürkçü dükkanı...

Allah gecinden versin ama ya babana bişey olsa bu adam bu sefer sizin başınıza kalacak. Abla para gönder demeye başlayacak.. Sende yuva kurmuşsun.. Sağlığı yerinde adama canı istemiyor diye sen mi bakacaksın..

bu erkek çocuklar neden böyle ki ciddi konular konuşulacağı zaman hoppp kaçış
ama bu arkalarını her halükarda toplayacak onları affedecek bir anne baba olduğu için oluyo benim kardeşimde sıkıldığı yada yanlış bişey yaptığında telefonu bile açmaz hemde aylarca :KK47:
cnm sana tavsiyem abidir falan ama evine çağırma derim koca adam başının çaresine baksın babanada söyle böyle böyle diyo diye seninde evinde huzurun kaçmasın eşlerimiz süperde olsa misafirlik uzayınca azıcık suratları düşüyo malum :44:

Çok üzüldüm durumuna canım.. Anladığım Abinin yaptığı şımarıklık oluyor. Babanın dön dememesi sizin arka çıkmamanız lazım bunca senedir siz sesinizi çıkarmadığınız için bu hale gelmiş bence.. 30 yaşında bir adamın 18 yaşında çocuk gibi davranması normal değil. Bence bırakın kendi haline bi süre burnu sürtsün o beğenmediği 150 tlyi bulamayınca ne yapacak acaba.. O yaşta adam cocuk değil bence bırakın ne hali varsa görsün dersini alsın.. Sizi kaçarak korkutmayı huy edinmiş endişelenmeyin sadece blöf baksanıza her seferinde kürkçü dükkanı...

Allah gecinden versin ama ya babana bişey olsa bu adam bu sefer sizin başınıza kalacak. Abla para gönder demeye başlayacak.. Sende yuva kurmuşsun.. Sağlığı yerinde adama canı istemiyor diye sen mi bakacaksın..

ben de snnle aynı fikirdeyim cnm, burnunun sürtmesi lazım. ama babam bu sefer bana darılıyo, abini sahipsiz bırakıyosun diyo. e kırılmasın diye ona da anlatamıyorum. bırak baba biraz snn evinin kıymetini anlasın diyorum, olmaz öyle şey bnm olum sahipsiz değil diyor ne yapacağımı şaşırdım :KK59::KK59:

Arkadaşım valla bilemiyorum bizlere ahkam kesmek kolay, yaşamayan bilemez ama yinede içimden geçenleri söylemek istiyorum kusura bakmazsan sevinirim.

Ağbinizin yaptıkları şımarıklıktan başka birşey değil ve iki kere babanızın parasını alıp kaçması, o paraları da bi güzel afiyetle yemesi kelimenin tam manasıyla bence ayıptır.

Ağbinizi kendi haline bırakın bence burnunu sürtsün, parasız ne kadar daha arkadaşında kalabilir ki eninde sonunda ya baba evine dönecek yada bir işe girip çalışacak ki benim temennim bir işe girip çalışmasıdır. Ağbiniz 31 yaşında bir erkek ve hala sorumluluk alacak kapasiteye sahip değil. Babanıza da durumu bu şekilde açıklayabilirsiniz. Ağbinizin şımardığını, bunun böyle gitmeyeceğini, sorumluluk sahibi olması için biraz burnunun sürtülmesi gerektiğini söyler babanızdan ağbinize karşı daha lakayt bir tutum izlemesini istersiniz. Bunun ağbinizin geleceği için daha hayırlı olacağını da özellikle belirtirsiniz.

Umarım anlatabilmişimdir. Bazen en sevdiklerimize karşı bile biraz katı bir tutum izlemek gerekiyor. Tabiki zordur böyle davranmak ama ne yapacaksınız hayat bazen zordur.

ben de snnle aynı fikirdeyim cnm, burnunun sürtmesi lazım. ama babam bu sefer bana darılıyo, abini sahipsiz bırakıyosun diyo. e kırılmasın diye ona da anlatamıyorum. bırak baba biraz snn evinin kıymetini anlasın diyorum, olmaz öyle şey bnm olum sahipsiz değil diyor ne yapacağımı şaşırdım :KK59::KK59:

Babana durumu güzelce anlat..O yaşta adam sahip çıkılmaya muhtaç değil ki sen çıkasın.
Şimdiye kadar hep arakasında olduk elimize geçen 31 yaşında sorumluluklarını bilmeyen bir adam, bundan sonra daha farklı birseyler denemeliyiz.. Veya buna benzer cümlelerle açıklamaya çalış.

Seninde eşin var hoş mu yani koca adam ihtiyacı olmadığı halde keyfinden gelsin sizde kalsın. Bir zaman sonra eşin de gıcık olur. Allah korusun sizinde huzurunuz kaçar.

Yok illa sana geliyorsa fikrini açıkça söyle çalışsın tek dersi kalmış madem hem okul harçlığını çıkarır hemde dersini verir. Beğenmediği 150 liraya muhtaç kalmaz.

Arkadaşım valla bilemiyorum bizlere ahkam kesmek kolay, yaşamayan bilemez ama yinede içimden geçenleri söylemek istiyorum kusura bakmazsan sevinirim.

Ağbinizin yaptıkları şımarıklıktan başka birşey değil ve iki kere babanızın parasını alıp kaçması, o paraları da bi güzel afiyetle yemesi kelimenin tam manasıyla bence ayıptır.

Ağbinizi kendi haline bırakın bence burnunu sürtsün, parasız ne kadar daha arkadaşında kalabilir ki eninde sonunda ya baba evine dönecek yada bir işe girip çalışacak ki benim temennim bir işe girip çalışmasıdır. Ağbiniz 31 yaşında bir erkek ve hala sorumluluk alacak kapasiteye sahip değil. Babanıza da durumu bu şekilde açıklayabilirsiniz. Ağbinizin şımardığını, bunun böyle gitmeyeceğini, sorumluluk sahibi olması için biraz burnunun sürtülmesi gerektiğini söyler babanızdan ağbinize karşı daha lakayt bir tutum izlemesini istersiniz. Bunun ağbinizin geleceği için daha hayırlı olacağını da özellikle belirtirsiniz.

Umarım anlatabilmişimdir. Bazen en sevdiklerimize karşı bile biraz katı bir tutum izlemek gerekiyor. Tabiki zordur böyle davranmak ama ne yapacaksınız hayat bazen zordur.

bence de cnm bir işe girip çalışması lazım... ama bu adam daha askerliğini bile yapmadı, elinde sadece lise diploması var. bir işe girip çalışsa bile alacağı en fazla 1000 liradır. o paraylakiramı ödeyecek faturalarını mı yatıracak karnını mı doyuracak. bnm akılsız abim okulunu zamanında bitirseydi ne ben ne babam ne kendisi bunları yaşardı, ama bitirememiş işteee.. bi insan 7 8 senede nasıl bir okulu bitiremez yaa :84:

Çok üzüldüm.Düşünüyorum ben olsam ne yapardım diye...
Herhalde ablamı da alıp abimle herşeyi açıkça konuşurdum.Artık yetişkin bir erkek olarak hayatını kazanması gerektiğini,onunsa sorumsuz olduğunu,okulu bitirmemekle hata ve ayıp ettiğini vs... herşeyi dan dan söylerdim.

Haa küser mi darılır mı ? Darılsın.Nasılsa şimdi de parayı bulunca çekip gidiyor,kimseyi arayıp sormuyor.
Neden sessiz kalıp her dediğine tamam densin ? O da bilsin hatasını,hoş karşılanmadığını,birşeyler yapması gerektiğini.Abin,kendini hala evin oğlu veya delikanlı sanıyor herhalde.Onun yaşındakiler çoktan çoluk çocuğa karıştılar da geçim derdine düştüler.Sizinki hala öğrenci modunda yaşıyor.

Şaşırdım aslında.Anneni kaybettikten sonra kardeşlerin kenetlenip birbirine destek olması beklenirdi.Abin de evin tek oğlu olarak kızkardeşlerine kol kanat germeliydi.

Babanızın bunca şey karşısında anlayışı mizacının okadarda sert olmadıgını gösteriyo.. Babanız ve sizin için üzüldüm ama abiniz için aynı şeyi söyleyemem insan bi hatayı 1 kere yapar 2 kere yapar.. :KK19: Tekrarlaması o davranışı benimsemesi ve sizi kürkçü dükkanı gibi görmesindendir.. ben bunu yapıyorum nasılsa kabul ediliyorum düşüncesiyle .. Babanız için söyledikleri sadece yükü üstünden atma çabası.. Ne yapacagınızı bilemem tabiki ama ben sizin kadar anlayışlı olamam açık açık konuşurdum .. bu insanların duygularını sömürmekten başka bişey değil.. bunu yapan insan bide karşıma geçip babam hakkında bunları söylicek ve ben susucam .. hiç sanmıyorum.. Allah yardımcınız olsun abinizede hidayet nasip etsin inşAllah. bundan sonra yapılması gereken sadece dua etmek gibi gözüküyo.. siz nekadar destek olursanız onu okadar rahata alıştırırsınız e çalışmadanda lüks yaşayabiliyosa ve istediğinde geri dönebiliyosa neden çalışsınki düşüncesinde.. Çok yazık .. ama siz bu durumda abinize kesin bi dille ne hissettiğinizi ne düşündüğünüzü söylemelisiniz.

Babanızın bunca şey karşısında anlayışı mizacının okadarda sert olmadıgını gösteriyo.. Babanız ve sizin için üzüldüm ama abiniz için aynı şeyi söyleyemem insan bi hatayı 1 kere yapar 2 kere yapar.. :KK19: Tekrarlaması o davranışı benimsemesi ve sizi kürkçü dükkanı gibi görmesindendir.. ben bunu yapıyorum nasılsa kabul ediliyorum düşüncesiyle .. Babanız için söyledikleri sadece yükü üstünden atma çabası.. Ne yapacagınızı bilemem tabiki ama ben sizin kadar anlayışlı olamam açık açık konuşurdum .. bu insanların duygularını sömürmekten başka bişey değil.. bunu yapan insan bide karşıma geçip babam hakkında bunları söylicek ve ben susucam .. hiç sanmıyorum.. Allah yardımcınız olsun abinizede hidayet nasip etsin inşAllah. bundan sonra yapılması gereken sadece dua etmek gibi gözüküyo.. siz nekadar destek olursanız onu okadar rahata alıştırırsınız e çalışmadanda lüks yaşayabiliyosa ve istediğinde geri dönebiliyosa neden çalışsınki düşüncesinde.. Çok yazık .. ama siz bu durumda abinize kesin bi dille ne hissettiğinizi ne düşündüğünüzü söylemelisiniz.

bana kalsa ben söylerim zaten, o konuda hiçbir sıkıntı yaşamam. tek korkum ben bunları söyledikten sonra yine çekip gitmesi ya da kendini geri dönülmez bir yola sokması ne biliyim ya da ailesini tamamen silmesi. ama bu sefer babamın ve ailemin gözünde ben suçlu olurum. daisiesss abisiyle sert konuştu, daha kötü oldu denir.
psikolojik destek alalım dedim, daha neler gerek yok dedi.
babamdan mı çekiniyorsun dedim. ne cekinicem ondan ya dedi. babamdan yana çekinilcek bi durumun olmasın o yeterki gelsin modunda ama sen kendin çekiniyorsa da bu çok normal abi dedim. çekinmemen anormal olurdu, çekinmen normal ve snn bunu yaşaman lazım dedim. hiç ses çıkarmadı... :KK59:

X