8 Mart Kadınlar Gününüz Kutlu Olsun

az önce ben yine erkek terörü yaptım ama inan dayanamıyorum artık. Bile bile parfüm sorusunu gitmiş nereye açmış...
Aynı şeyi kadınlarda birbirine yapıyor, yazacak çok şeyim var, bu akşam dinlediğim bir haberde tetikledi beni, okuyanlardan sabır isteyeceğim bir yazı gelecek benden.

Ayten 17 yaşında, faili erkek arkadaşı, öldürülme nedeni ayrılma isteği.

Rojbin 22 yaşında, faili kocası, öldürülme nedeni şüphe.

Nurcan 38 yaşında, faili eski kocası, öldürülme nedeni barışma talebini reddetmesi.

Azize 43 yaşında, faili kocası, öldürülme nedeni kaza-ymış, inandınız mı?

Nazlı "7" yaşında, faili babası, öldürülme nedeni "BİLİNMİYOR" inandınız mı?

Selenay 16 yaşında, faili babası, öldürülme nedeni "Dolaylı" o nasıl oluyorsa?

Betül 11 yaşında, faili babası, öldürülme nedeni "TARTIŞMA"

Dilek 16 yaşında, faili erkek arkadaşı, öldürülme nedeni cinsel ilişkiye girmeyi reddetmesi.

Habibe 28 yaşında, faili kocası, öldürülme nedeni boşanmak istemesi.

Gülseven 49 yaşında, faili erkek kardeşi, öldürülme nedeni maddi kaynaklı.

Selva 62 yaşında, faili kocası, öldürülme nedeni şüphe.

Öznur 24 yaşında, faili erkek kardeşi, öldürülme nedeni "NAMUS/TÖRE"

Nazlı 44 yaşında, faili "OĞLU" öldürülme nedeni "TÖRE"

Kevser 25 yaşında, faili kocası, öldürülme nedeni "KAZA"

Eylem 37 yaşında, faili tanıdığı bir erkek, öldürülme nedeni "TECAVÜZ"

Ganime 75 yaşında, faili kocası, öldürülme nedeni tartışma.

Zeynep "6" yaşında, faili tanıdıkları bir erkek, öldürülme nedeni "Dolaylı"???

Güldünya, Burcu, Deniz, Betül, Münevver, Özgecan ve her gün bir yenisi eklenen kadın cinayetleri :KK43:

8 yılda istatistiklere geçen 2000 kadın cinayeti var, 2016'da 397, 2017'de 472 kadın öldürüldü, 2018 Şubat'ndaysa tam 47 kadını yitirdik.

2 küçük kızı eski eşi tarafından öldürülen Dilek ve yine eski eşi tarafından 10 yaşındaki oğlu öldürülen Neriman'da çocukları katledilerek "dolaylı" öldürüldü.

8 Mart 2018 bugün Dünya Emekçi Kadınlar Günü.

Bizim günümüz ama sevinemiyorum, kutlamaya değer göremiyorum, her gün bir bir yitip giderken yaşasın dünya kadınlar günü diyemiyorum.

Şu an belki bir kuytu köşede, karanlık tenha bir yerde bu saatte burada ne işi var bahanesiyle bir kadın tecavüze uğruyor, belki evinde kocası yemeğe salçayı az koydu diye bir kadını darp ediyor ya da bir kadın oğlu, kardeşi, babası tarafından namus töre denip katlediliyor.

Bugün bize çiçekler vermeyin, her gün dövüp yalnızca bugüne özel sevmeyin.
Bize haklarımızı verin, bize özgürlüklerimizi verin, bize saygınlığımızı geri verin.
Geri verin de ne demek??
Biz o kadar caizmişiz isteyelim biz kazanamoyoruz??

Ben o kadınım!

Kirpigimin ucuna aşkla bakan
Ayrıyken adımı sayıklayan
Öpüp koklayan adamın kapana sıkıştırıp Yüreğinde yaralar açan zulüm gören kadınım!

Ben kadınım..!

Annemin çicegi

Babamın ilk göz ağrısı

Ben kadınım!

Doğmamamış çocuklarımın hem annesi hem babasıyım çünkü ben güçlüyüm çünkü ben kadınım!
Ben o kadınım!
Düştüğü yerden Tek başına kalkan
Zırhlı Demir gibi ayak da duran o güçlü kadınım!
Sesini duyuran güçlü kadınlara Evet.. Kadına şiddete hayır..

Buda benden olsun burda kalsın..
Ellerim titreye titreye içimden geleni yazabildim

Zeynep henna.. /

Yazacaklarım için şimdiden özür dilerim maksadım yermek vb değildir belirtmek isterim, ben böyle günleri kutlama olarak göremiyorum, tabirimi mazur görün ama cenaze evinde gülmek gibi geliyor zira Dünya Emekçi Kadınlar Günü, 8 Mart 1857'de tekstil fabrikasında çıkan yangın sonucu ölen 120 kadın işçi anısınadır, anmadır aslında.

O yüzden böyle günleri kutlama alerjisi olan biriyim, indirimler promosyonlar, hediyeler falan belki bir nebze olsun yüzümüzü gülümsetmek için lakin dediğim gibi ben dünyaca kabul edilmiş bazı günlere alerjiliyim, bu tamamen benim tersliğim.

Özgecan'ı unutmadık unutamadık değil mi? Özgecan'dan sonra yaklaşık 2000 kadın daha öldürüldü, hafızalarımızda en taze olanlar koca diye gezen vahşinin canice öldürdüğü Emine Bulut, su gibi bir genç kız olan ve önüme kim gelse öldürecektim o geldi onu öldürdüm diyen katilin katlettiği Ceren Özdemir, öğrencisi tarafından öldürülen Ceren Damar Şenel.

Bu akşam haberlerde ismi dahi verilmeyen bir kadıncağız daha ayrıldı aramızdan, aile meclisi toplanmış karar vermiş, kardeşinin eline silahı vermişler 2 çocuğunun gözleri önünde katletmişler.

Kaç kadın daha ölecek böyle?

Yılda bir gün elimize çiçek tutuşturup seminerler düzenlenince sorunlarımız çözülecek mi gerçekten?

Zihniyet değişmedikçe hiçbir şeyin değişeceğine inanmıyorum ama ben erkekler kadar kadınları da suçluyorum, birbirimizin yaşam tarzına bile saygımız yok çünkü, sürdüğümüz rujdan giydiğimiz kıyafete kadar en sert eleştirileri kadınlardan alıyoruz, ilk ayıplayan dışlayanlarda kadın, analığımıza doğurganlığımıza müdahale hakkını görenlerde kadın, ataerkillik öyle bir içimize işlemiş ki kızıp sinirlenince ağzımızdan çıkan argo bile erkek ağzı.

Boşanan arkadaşını eşinden uzak tutmaya çalışanda kadın, bekar kadını evde kalmış diye yaftalayanda, kadının erkek çalışma arkadaşıyla sohbeti kadınlar arası dedikodu sebebi, çirkin yakıştırmaları yapanlarda kadınlar.

Hücrelerimize kadar işlemiş bu ayrımcılık varken ne değişecek ne kadar değişecek?
Etrafımızda dolanan katilleri, pedofilileri, sapıkları yetiştiren kadınlardır, kadın değişecek, en azından başka kadınların farklı yaşamları olduğunu kabul edip saygı duyacak ki değişim olsun.

Umudum var mı? Bilmiyorum çünkü hala bazı zincirleri kıramadığımızı görüyorum.

Biz değerli kadınların 8 Mart değil her günü kutlu olsun inşallah 🤲💋
Kadın hayattır ..
Kadın candır ..
Kadın abladır ..
Kadın annedir ..
Kadın eştir ..
Kadın umuttur ..
Kadın gelecektir ..
Geleceğimize sahip çıkalım En Büyük TÜRKİYE:KK37:

Ben de 14 Şubat’ta,Anneler Günü’nde,Babalar Günü’nde,Yılbaşı’nda dünya ticaretini ranta çevirenlere karşıyım.
Ne yani,sen hediye almıyor diye annene,babana ,eşine,sevgiline,arkadaşına değer vermiyor musun?
Sonuçta sevgi kalpten gelir...
Tüm kadınların değer görmesi,incinmemesi dileğiyle kadınlar gününü kutluyorum🌸

Aklınıza koyduğunuz her şeyi yapabilirsiniz ... En derin denizde yüzebilir, en yüksek zirveye tırmanabilirsiniz… Güçlü, güzel, şefkatli, sevgi dolu, merhametli… Kelimelerin ifade edebileceğinden çok daha fazlasınız!Günümüz kutlu olsun..

Yazacaklarım için şimdiden özür dilerim maksadım yermek vb değildir belirtmek isterim, ben böyle günleri kutlama olarak göremiyorum, tabirimi mazur görün ama cenaze evinde gülmek gibi geliyor zira Dünya Emekçi Kadınlar Günü, 8 Mart 1857'de tekstil fabrikasında çıkan yangın sonucu ölen 120 kadın işçi anısınadır, anmadır aslında.

O yüzden böyle günleri kutlama alerjisi olan biriyim, indirimler promosyonlar, hediyeler falan belki bir nebze olsun yüzümüzü gülümsetmek için lakin dediğim gibi ben dünyaca kabul edilmiş bazı günlere alerjiliyim, bu tamamen benim tersliğim.

Özgecan'ı unutmadık unutamadık değil mi? Özgecan'dan sonra yaklaşık 2000 kadın daha öldürüldü, hafızalarımızda en taze olanlar koca diye gezen vahşinin canice öldürdüğü Emine Bulut, su gibi bir genç kız olan ve önüme kim gelse öldürecektim o geldi onu öldürdüm diyen katilin katlettiği Ceren Özdemir, öğrencisi tarafından öldürülen Ceren Damar Şenel.

Bu akşam haberlerde ismi dahi verilmeyen bir kadıncağız daha ayrıldı aramızdan, aile meclisi toplanmış karar vermiş, kardeşinin eline silahı vermişler 2 çocuğunun gözleri önünde katletmişler.

Kaç kadın daha ölecek böyle?

Yılda bir gün elimize çiçek tutuşturup seminerler düzenlenince sorunlarımız çözülecek mi gerçekten?

Zihniyet değişmedikçe hiçbir şeyin değişeceğine inanmıyorum ama ben erkekler kadar kadınları da suçluyorum, birbirimizin yaşam tarzına bile saygımız yok çünkü, sürdüğümüz rujdan giydiğimiz kıyafete kadar en sert eleştirileri kadınlardan alıyoruz, ilk ayıplayan dışlayanlarda kadın, analığımıza doğurganlığımıza müdahale hakkını görenlerde kadın, ataerkillik öyle bir içimize işlemiş ki kızıp sinirlenince ağzımızdan çıkan argo bile erkek ağzı.

Boşanan arkadaşını eşinden uzak tutmaya çalışanda kadın, bekar kadını evde kalmış diye yaftalayanda, kadının erkek çalışma arkadaşıyla sohbeti kadınlar arası dedikodu sebebi, çirkin yakıştırmaları yapanlarda kadınlar.

Hücrelerimize kadar işlemiş bu ayrımcılık varken ne değişecek ne kadar değişecek?
Etrafımızda dolanan katilleri, pedofilileri, sapıkları yetiştiren kadınlardır, kadın değişecek, en azından başka kadınların farklı yaşamları olduğunu kabul edip saygı duyacak ki değişim olsun.

Umudum var mı? Bilmiyorum çünkü hala bazı zincirleri kıramadığımızı görüyorum.

O kadar güzel yazmışsınız ki. Hangi yüzle kutluyoruz, neyi kutluyoruz aklım hiç almadı almayacak. Hadi günün amacının aslında farklı olmasını geçtim, yani emekçi kadınların yangında can vermelerini pek kimsenin bilmemesini, bugünün aslında kadınların ne şartlarda bazı hakları kazandığının anlaşılması için anma günü olarak belirlenmesini ve bunu çoğu kişinin bilmiyor oluşunu geçtim, hepsini bir tarafa koydum ama hemen her gün bildiğimiz veya bilmediğimiz en az 1 kadının sırf kadın olduğu için, sırf erkek olmadığı için bir erkeğin şiddeti ve caniliğiyle toprağın altına koyulduğu bu devirde bu dünyada kadınlar günü kutlamayı benim aklım almıyor.

Tek isteğim, tek dileğim dünya üstündeki tüm kadınlar için, kendilerine en ufak bir zarar verme potansiyeli gördükleri erkeklerden uzak durmaları. Tek dileğim bundan sonra hiçbir kadının sırf kadın olması sebebiyle psikolojik, fiziksel, cinsel ve maddi yönden şiddete ve istismara maruz kalmaması.

Dilerim kadınlar kendi canlarının değerini bilirler artık.

O kadar güzel yazmışsınız ki. Hangi yüzle kutluyoruz, neyi kutluyoruz aklım hiç almadı almayacak. Hadi günün amacının aslında farklı olmasını geçtim, yani emekçi kadınların yangında can vermelerini pek kimsenin bilmemesini, bugünün aslında kadınların ne şartlarda bazı hakları kazandığının anlaşılması için anma günü olarak belirlenmesini ve bunu çoğu kişinin bilmiyor oluşunu geçtim, hepsini bir tarafa koydum ama hemen her gün bildiğimiz veya bilmediğimiz en az 1 kadının sırf kadın olduğu için, sırf erkek olmadığı için bir erkeğin şiddeti ve caniliğiyle toprağın altına koyulduğu bu devirde bu dünyada kadınlar günü kutlamayı benim aklım almıyor.

Tek isteğim, tek dileğim dünya üstündeki tüm kadınlar için, kendilerine en ufak bir zarar verme potansiyeli gördükleri erkeklerden uzak durmaları. Tek dileğim bundan sonra hiçbir kadının sırf kadın olması sebebiyle psikolojik, fiziksel, cinsel ve maddi yönden şiddete ve istismara maruz kalmaması.

Dilerim kadınlar kendi canlarının değerini bilirler artık.
Dileklerinizin hepsine katılıyorum, en büyük sorunlarımızın başında erkek terörü geliyor ama kadının kadına yaptıkları da erkek terörünü körüklüyor ya da hiç olmadı onay veriyor gibi.

Kendi isteğiyle evli kalmaya devam edenler müstesna, şiddet gördüğü erkekten boşanmak istese bile çevresindeki kadınların yaratacağı toplum baskısı yüzünden cesaret edemiyor çünkü biz evliliği, kocayı statü olarak görüyoruz, boşanmışsanız statünüz yoktur erkeksiz kadın potansiyel tehlikedir düşüncesindeyiz.

Giyinip makyaj yapıyoruz, bunu kendimiz için yapıyoruz aslında, belki biraz da kadınlar arası iyi görünmek için ama onu dahi erkeklere kendini beğendirmek için yapıyor yakıştırması geliyor kadınlardan, mini etek giyiyorsanız baştan çıkarmak içindir, makyaj erkeğe güzel görünme çabası.
Akşam dışarı çıkamazsınız, çıktınız mı başınıza gelecek herşeyi hak etmişsinizdir, bir adama aşık olur evlenmek istersiniz kayınvalide adayınız sizi alınacak bir eşya gibi görüp gelin aldım der, biz seni aldık bizim dediğimiz olacak.

Bir kadın ölür biz saat kaçta öldürüldü hangi kıyafeti giyiyordu kısmına bakarız, bunlar kırıcı eleştiriler belki ama maalesef bir o kadar da gerçek.

Özgecan öldürüldü, çocuğun saat kaçta minibüse hangi kıyafetle bindiği konuşuldu, sosyal medyada saçma ve ahlaksızca yapılan eleştirileri beğenenlerin bir kısmı kadındı maalesef.

Ceren Damar Şenel öldürüldü, sanık avukatı çirkin ifadelerle iftiralarla savundu caniyi, tepki gördü görmesine ama savunma adına yine bir kadına belden aşağı yakıştırmalar yapıldı, niye çünkü o bir kadın, niye çünkü bir kadının ahlakını toplum içerisinde yerle yeksan etmek ayaklar altına almak en kolayı.

Paralel evrende "Dünya Kadınlar Günü" dendiğininde

öldürülen,
kesilen,
asitle yakılan,
ölüsüne bile saygı duyulmayıp tecavüz edilebilen, çocuğunun gözlerinin önünde bıçaklanan,
tehdit edilen,
darp edilen,
bir parça şanslıysa ikinci saldıraya kadar yaralı yaşayabilen,
yuvayı yap, yemeği yap, eşine kur yap durma bir de birikim yap, bekleme ikinci çocuğu yap diye baskılarla gün be gün sindirilen,
iş yerinde gülmüyorsa soğuk biraz gülse yollu diye etiketlenen

Kadınların gözümün önünden film şeridi gibi geçmediği güzel bir ülkeysek milyon kere kutlanırdı aslında...

b8c9841e07a318f1170cf97942f7dd48.jpg

X