35 yaşından sonra doğum yapmak?

Şimdi gelmişim 30 yaşına.kimseye öyle aman ne de sığ ve acınasısınız falan diyerek tepeden tepeden konuşarak kendimi elit hissetmek falan değil derdim.kendi yorumumu yazacağım.çocuğu hayat amacı yapmak mantıklıdır.herhangi bir nesneyi ya da kişiyi hayat amacı yapmak da mantıklıdır.çünkü hayat amacı gerekli bir olgudur.benim takıldığım nokta herkes birbirinin hayat amacı olarak dünyaya geliyorsa bu zinciri birisi kırsa insanların yaşama amacı kalmayacak mi yani? Birinin yaşama amacı ya da yaşama nedeni olarak dünyaya gelmek mantıklı bir durum mu? Buna değer mi? Yaşlanınca yanlız kalmayayım, canim sıkılmasın çocuk büyüteyim. Bu mudur yani? Şimdi yaşadığımız ülkede adam gibi bir iş bulana kadar 25 yaşını geçiyoruz.o yaşa kadar gelecek kaygısı, çalışma, bunalım derken sıkıntıyla geliyoruz.25 yaş da iyimser ihtimal.çoğu kişi hayatı boyunca bile öyle çok düzenli ve rahat geçim sağlayacak iş bile bulamıyor.hadi iş hayatını geçelim.aşk hayatı.kaç tame konu açılıyor.ne zaman evleneceğim, ne zaman sevgilim olacak beklemekten depresyona girdim diye.hadi diyelim 35 yaşına geldin.ikisini de az çok tutturdun.işin de var eşin de.bu yaşlanmaya kadar geçecek zamanda.10, 15 sene hayatıma anlam gelsin benim de çocuğum olsun diye bu kadar çilenin içine birini seve isteye getirmek bana mantıklı gelmiyor.astarı yüzünü karşılıyor mu yani? Çok güzel bir duygudur da o çocuk bu dünyaya 70, 80 sene maruz kalacak.ben duygu yaşayacağım diye mi bunca şey şimdi?

İlk kez sonuna kadar hak verdim sana yazının sonunda bahsettiğin o 10-15 sene var ya insan hayatının yaşanacak kısmı. Her işi halledip kaliteli yaşayabileceğin süre ancak o kadar. 55-60 dediğin zaman zaten sağlık sorunlarından kıpırdayamıyorsun. 40 ile 55 arası hayatın bence en rahat zamanı ...

Size kendimi anlatıyım 10 senelik evliyim defalarca tüp bebek de dahil olmak üzere denememize rağmen çocuğum olmadı. Şu anda da bin tane sağlık problemim var tüp bebeğe sıra gelmiyor. Çocuğum olur mu, daha ne kadar ömrüm olur bilmiyorum şu aniniza odaklanın bu kaygıları bırakıp hayata 1 kere geliyoruz.
Kıyamam bende aynıyım yaaa...

Kürtaj yapıp yapmamak herkesin kendi seçimi kimse kimseyi kınamaz. Korunduğun halde hamile kalıp istenmedik gebelik oluşunca kürtaj olmasını anlayabiliyorum da hiç korunmayıp 3 defa kürtaj yapmayı anlayamam. Korunmazsan hamile kalacağın belli. İstatistik tutmak için mi korunmuyordun hamile kalır mıyım kalmaz mıyım diye?
O kadar da değil.piyasadaki çoğu kontrol yöntemini denedim.özellikle hormonal yöntemler bende kullanılamayacak kadar çok yan etki yaptı.piyasadaki hapların hepsini tek tek denedim.spirali bile doğum yapmayan kadınlara takmamalarına rağmen denedim.ee vücut kabul etmedi tabi.vajina yeterince geniş değilmiş doğum yapmadığım için.ee diğer yönetemler de hormonal zaten.bir prezervatif kalıyor.o da sık ilişkiye girenler için çok zor bir yöntem.her seferinde her seferinde.zaten ben de bir halt anlamıyorum seksten. O kadar da gamsız biri değildim yani.baktım çok zor oluyor o yüzden biraz saldım, göze alabildim.yoksa 2, 3 ayda bir hamile kalan kadınlardan olsaydım mecburen korunacaktım bir şekilde.

Merhaba,

Aslında çok ciddi bi dert mi bilmiyorum. Daha tecrübeli ve bu konuda bilgi sahibi insanlar fikir verirse sevinirim. Şu anda 33 yaşındayım, bu yaz 34 olacağım ve bekarım. İnstagramda gezinirken bir kadın doğum doktorunun, 35 yaşından sonra ilk doğumlarda bebeğin hastalıklı doğma riskinin arttığını söyleyince biraz moralim bozuldu. Risk hep var aslında ama yakınlarımdaki insanlar da 35'ten sonra doğum yapmanın çok daha zor olduğunu söylüyor. 2. ya da 3. Çocuk doğurmak için değil ama ilk doğum için... yumurtalıkların sayısında da azalma oluyormuş falan filan neyse işte siz de biliyorsunuz.

Sürekli gezeyim, tozayım, şuraya gideyim şunu yapayım kafasında birisi olarak niyeyse aşırı moralim bozuldu ve bi anda ağladım. :) şu an evlenme gibi bi durumum da yok. Yani bilmiyorum, bazen kendimi evlenmiş bile olsam doğum yapabilmenin ve çocuk bakmanın sorumluluğunu kaldıramayacakmış gibi görüyorum. Çok duygusalım kesin çok zorlanırım bunu biliyorum ve bu yüzden korkuyorum. Doğum, çocuk bakımı, büyütmesi beni aşırı korkutuyor ve geriyor. Ama bi yandan da yaş geçerken doğum riskleri artıyor falan filan... evliliği öcü olarak görmüyorum ama bi tarafım isterken bi tarafım çok korkuyor. Benim gibi hisseden ya da zamanında hissetmiş olanlar yardımcı olaiblir mi?

Ay niyeyse böyle cuma cuma iş çıkışı, evde dizi film keyfi yapacaktım moralim bozuldu ağlıyorum. :)
arkadaşım 42 yaşında doğum yaptı biri de 43. hiçbirşey olmadı çocukların ikisi de sağlıklı. öyle düşünmeyin bence.

O kadar da değil.piyasadaki çoğu kontrol yöntemini denedim.özellikle hormonal yöntemler bende kullanılamayacak kadar çok yan etki yaptı.piyasadaki hapların hepsini tek tek denedim.spirali bile doğum yapmayan kadınlara takmamalarına rağmen denedim.ee vücut kabul etmedi tabi.vajina yeterince geniş değilmiş doğum yapmadığım için.ee diğer yönetemler de hormonal zaten.bir prezervatif kalıyor.o da sık ilişkiye girenler için çok zor bir yöntem.her seferinde her seferinde.zaten ben de bir halt anlamıyorum seksten. O kadar da gamsız biri değildim yani.baktım çok zor oluyor o yüzden biraz saldım, göze alabildim.yoksa 2, 3 ayda bir hamile kalan kadınlardan olsaydım mecburen korunacaktım bir şekilde.
Bu kadar korunduğunu bilmiyordum aklımda hep hamile kalamamaktan yakındığın yorumların kalmış hayret. Neyse hayat senin.

Size kendimi anlatıyım 10 senelik evliyim defalarca tüp bebek de dahil olmak üzere denememize rağmen çocuğum olmadı. Şu anda da bin tane sağlık problemim var tüp bebeğe sıra gelmiyor. Çocuğum olur mu, daha ne kadar ömrüm olur bilmiyorum şu aniniza odaklanın bu kaygıları bırakıp hayata 1 kere geliyoruz.
Bu yaşta ne sağlık sorunu çıktı ki?

Bu yaşta ne sağlık sorunu çıktı ki
Evet 1, 2 ya da 3. günü gittiğinizde vajinal muayene oluyor. O ay sağ ve solda kaçar yumurta var ona bakabiliyor. AMH ve FSH için de kan alınıyor aynı gün. Ben de 1 yıl oluyor embriyo dondurttum. Ama çocuk istiyor muyum bilmiyorum. Rezervim 0.1 falandı (olması gereken 2 falan bu yaşlarda) ileride pişman olmamak için dondurduk. Size de tavsiye ederim. Hem tüp bebekle hamile kaldığınızda embriyoda gen taraması da yaptırabilirsiniz. Bu arada 34e girmek üzereyim :)
Çok pahalı değil mi?

Benim annem 37 yaşındayken kardeşime hamile kaldığını öğrendi hüngür hüngür ağladı istemiyorum nasıl olacak falan diye, sonra istedi bebeği bu sefer de down sendromlu dedi yıllardır güvendikleri doktorlar ona rağmen doğurdu aldırmak istemedi ve kız kardeşim doğdu.Bir bacağı diğerinden kısa doğmuş ve çift bebek bezi takılarak sanırım düzelmiş ben tam hatırlamıyorum .Şu an kendisi 7 yaşında ve hala o kadar tatlı ki ,evin en güzel kızı ay parçası gibi canımızın içi.Annem iyiki zamanında aldırmamış çok sağlıklı Allaha şükür :nazar: sizde korkmayın illaki çözümleri vardırve risk her zaman var.Hamilelikte sağlıksız denilipte sonra sağlıklı da çıkabilir ,kaldı ki o kadar istemiyormuşsunuz da keyfinize bakın.:KK200:

Merhaba,

Aslında çok ciddi bi dert mi bilmiyorum. Daha tecrübeli ve bu konuda bilgi sahibi insanlar fikir verirse sevinirim. Şu anda 33 yaşındayım, bu yaz 34 olacağım ve bekarım. İnstagramda gezinirken bir kadın doğum doktorunun, 35 yaşından sonra ilk doğumlarda bebeğin hastalıklı doğma riskinin arttığını söyleyince biraz moralim bozuldu. Risk hep var aslında ama yakınlarımdaki insanlar da 35'ten sonra doğum yapmanın çok daha zor olduğunu söylüyor. 2. ya da 3. Çocuk doğurmak için değil ama ilk doğum için... yumurtalıkların sayısında da azalma oluyormuş falan filan neyse işte siz de biliyorsunuz.

Sürekli gezeyim, tozayım, şuraya gideyim şunu yapayım kafasında birisi olarak niyeyse aşırı moralim bozuldu ve bi anda ağladım. :) şu an evlenme gibi bi durumum da yok. Yani bilmiyorum, bazen kendimi evlenmiş bile olsam doğum yapabilmenin ve çocuk bakmanın sorumluluğunu kaldıramayacakmış gibi görüyorum. Çok duygusalım kesin çok zorlanırım bunu biliyorum ve bu yüzden korkuyorum. Doğum, çocuk bakımı, büyütmesi beni aşırı korkutuyor ve geriyor. Ama bi yandan da yaş geçerken doğum riskleri artıyor falan filan... evliliği öcü olarak görmüyorum ama bi tarafım isterken bi tarafım çok korkuyor. Benim gibi hisseden ya da zamanında hissetmiş olanlar yardımcı olaiblir mi?

Ay niyeyse böyle cuma cuma iş çıkışı, evde dizi film keyfi yapacaktım moralim bozuldu ağlıyorum. :)
Annem beni 35 inde sogurmus sapa saglamim çok sukur

Çok pahalı değil mi?
Yani 1 sene önce 0.1 olan değerim şu an daha da düşmüştür yaşa bağlı olarak ve erken menapoz belirtilerim de başladı. Büyük ihtimalle embryo dondurmasaydık çocuk sahibi olamayabilirdim hiç ya da bu tedavi için verdiğimin çok daha fazlasını verip defalarca yumurta toplatmam gerekebilirdi. O yüzden maddiyatı 2. aşamada bırakmamız gerekti.

Ha şu an çocuk istiyor muyum bilmiyorum ama 2 3 yıl sonra en azından düşünürsek deneme şansım olacak. Olmazsa da doktora bağış yaptık artık :KK70:

Oğlumu 26 yaşımda doğurdum ve preeklampsi geçirdim yani gebelik zehirlenmesi tansiyon cikiyor ve tek care bebegin alinmasi yoksa anne de bebekte eks oluyor 35 haftalikken acil sezeryan ile aldilar kizima 30 yasimda hamile kalıp 31 yaşıma yakın aldım kucagima sorunsuzca doğdu vallahi oğlandan zeki 😂 işin özü daha gençkende sorunlar olabiliyor

Yerinizde olsam muayene olurdum anne olmak istiyorsam şayet .. yumurta rezervlerine falan baktirirdm az ise gerekiyorsa dondurturdum

Oğlumu 26 yaşımda doğurdum ve preeklampsi geçirdim yani gebelik zehirlenmesi tansiyon cikiyor ve tek care bebegin alinmasi yoksa anne de bebekte eks oluyor 35 haftalikken acil sezeryan ile aldilar kizima 30 yasimda hamile kalıp 31 yaşıma yakın aldım kucagima sorunsuzca doğdu vallahi oğlandan zeki 😂 işin özü daha gençkende sorunlar olabiliyor

Yerinizde olsam muayene olurdum anne olmak istiyorsam şayet .. yumurta rezervlerine falan baktirirdm az ise gerekiyorsa dondurturdum
Dediğin yaşlar zaten ideal yaşlar ki.35 üstün konuşuluyor en az.

Yaşlarınız ileri falan değil.ben bu konuların ince ince istatistiğe dökülmüş sağlam bir belgeselini izlemiştim.herşey oranlarla araştırılmış, öyle boş sözlü muhabbet değil.45 yaşına kadar hamile kalma ihtimali, oranları falan.20 yaşındaki bir kadınla 35 yaşındaki bir kadın arasındaki fark o kadar düşük ki hani ihmal edilebilir düzeyde derler ya.ufak ufak küsüratlar oynuyor yani sadece.35 yaşı eleyip 40 üstüne gelmişler.burada da daha genç yaşlar 4 ayda hamile kalıyorsa 40 üstü 6 ayda kalıyormuş.o bile her zaman değil.ki önemli bir anekdot söyleyeyim.bilinenin aksine erkek yaşı kadının hamile kalmasında kadının kendi yaşından daha önemliymiş.iş erkekte bitiyormuş.hani kadınlar bizim biyolojik yaşımız var, erkeklerin ömür boyu oluyor şanslılar muhabbeti biraz saçmalık.şu hastalık muhabbetlerinde de küsüratlar oynuyor sadece.demem o ki bu muhabbetler bizim doktorların ortayı olmayan şeyler için velveleye vermesinden kaynaklanıyor.yani şehir efsanesi bile denebilir.menepoza kadar sağlıklı kadın sağlıklı kadındır.
Haa kendimi de ekleyeyim.30 yaşınadayım. Sektörü gitsem o herkeste olan çikolata kişilerinden bile yok.doktorlar bile şaşırıyor.herşey çok iyi çıkıyor.1 seneden önce hayatta hamile kalamayan bir kadınım mesela.bu işler kısmet.yaşla.değil.
Kaç kere hamile kaldın?

Ay erkeğin 80 inde bile çocuğu olur kadın 35 den sonra doguramaz lafı bana hep garip geldi....hayır 80 yaşında ki adamın baba oldugunda çocukta zeka geriligi ve bir sürü hastalık olacağı fikrini hiç dillendirmiyor kimse ....gerçeği böyle ama kadında nasıl doğurganlık bitiyorsa menopoz ile...antropoz ile erkekte de yaş ile birlikte sağlığını yitiriyor..kadının yaşına takik..erkek savunucularina yazayım bunu içimde kalmasin dedim.Size gelince doktorlar tabiki bu işin egitimini alıyor hayatda herşeyin bir riski var olacak olana önleminizi alıp o zaman düşünürsünüz önce hayırlısı ile evlenin gerisi elbet bir hal yoluna konmuştur hayırlısı olsun hakkinizda bunları okuyup bunlara kafa yormamanizi öneriyorum vakti geldiğinde en baştan iyi bir doktor gözetiminde planlı yol alırsınız içiniz rahat rahat

X