35 yaşından sonra doğum yapmak?

Merhaba,

Aslında çok ciddi bi dert mi bilmiyorum. Daha tecrübeli ve bu konuda bilgi sahibi insanlar fikir verirse sevinirim. Şu anda 33 yaşındayım, bu yaz 34 olacağım ve bekarım. İnstagramda gezinirken bir kadın doğum doktorunun, 35 yaşından sonra ilk doğumlarda bebeğin hastalıklı doğma riskinin arttığını söyleyince biraz moralim bozuldu. Risk hep var aslında ama yakınlarımdaki insanlar da 35'ten sonra doğum yapmanın çok daha zor olduğunu söylüyor. 2. ya da 3. Çocuk doğurmak için değil ama ilk doğum için... yumurtalıkların sayısında da azalma oluyormuş falan filan neyse işte siz de biliyorsunuz.

Sürekli gezeyim, tozayım, şuraya gideyim şunu yapayım kafasında birisi olarak niyeyse aşırı moralim bozuldu ve bi anda ağladım. :) şu an evlenme gibi bi durumum da yok. Yani bilmiyorum, bazen kendimi evlenmiş bile olsam doğum yapabilmenin ve çocuk bakmanın sorumluluğunu kaldıramayacakmış gibi görüyorum. Çok duygusalım kesin çok zorlanırım bunu biliyorum ve bu yüzden korkuyorum. Doğum, çocuk bakımı, büyütmesi beni aşırı korkutuyor ve geriyor. Ama bi yandan da yaş geçerken doğum riskleri artıyor falan filan... evliliği öcü olarak görmüyorum ama bi tarafım isterken bi tarafım çok korkuyor. Benim gibi hisseden ya da zamanında hissetmiş olanlar yardımcı olaiblir mi?

Ay niyeyse böyle cuma cuma iş çıkışı, evde dizi film keyfi yapacaktım moralim bozuldu ağlıyorum. :)
Riskli doğum yaşı kırka çekildi bildiğim kadarıyla. Panik yok.

Yani verilen bilgiler genel bilgiler. Evet tabi ki doğru ama genellemenin dışına çıkan bir sürü de kadın var. Biri de benim. 41 yaşında ikinci kızımı dünyaya getirdim. Ne hamileliğimde ne doğumumda en ufak bir problemim olmadı. Amniyosentez yaptırdım bebek sağlıklı mı diye. Onu da 40+ olduğum için doktorum önermişti, o yüzden yaptırdım. Ama onda da bir sorun çıkmadı şükür.

Tek sorunum şu: 41 yaşında doğurduğum çocuk (şu an 2,5 yaşında) tam bir canavar çıktı. Evi başıma yıkıyor, sürekli hareket halinde, maymun gibi oradan oraya zıplıyor ve ben onun enerjisine yetişemiyorum. Durduramıyorum da. Uyarmaktan perişan oldum. Zıplama kızım, evde top oynanmaz kızım, sandalyenin sırt kısmına çıkma düşersin kızım, dolabın tepesinde ne işin var kızım, parkeleri yeme kızım vs. gibi :) Dışarda 6 saat oynasa bile eve geldiğinde bu durum değişmiyor. Komşularımla aram bozuldu, sürekli şikayet almaktan.

Yani işin özeti, hamilelik ve doğumdan öte bir çocuğa yetecek enerjiniz var mı? Onu da hesaba katın derim.

Merhaba,

Aslında çok ciddi bi dert mi bilmiyorum. Daha tecrübeli ve bu konuda bilgi sahibi insanlar fikir verirse sevinirim. Şu anda 33 yaşındayım, bu yaz 34 olacağım ve bekarım. İnstagramda gezinirken bir kadın doğum doktorunun, 35 yaşından sonra ilk doğumlarda bebeğin hastalıklı doğma riskinin arttığını söyleyince biraz moralim bozuldu. Risk hep var aslında ama yakınlarımdaki insanlar da 35'ten sonra doğum yapmanın çok daha zor olduğunu söylüyor. 2. ya da 3. Çocuk doğurmak için değil ama ilk doğum için... yumurtalıkların sayısında da azalma oluyormuş falan filan neyse işte siz de biliyorsunuz.

Sürekli gezeyim, tozayım, şuraya gideyim şunu yapayım kafasında birisi olarak niyeyse aşırı moralim bozuldu ve bi anda ağladım. :) şu an evlenme gibi bi durumum da yok. Yani bilmiyorum, bazen kendimi evlenmiş bile olsam doğum yapabilmenin ve çocuk bakmanın sorumluluğunu kaldıramayacakmış gibi görüyorum. Çok duygusalım kesin çok zorlanırım bunu biliyorum ve bu yüzden korkuyorum. Doğum, çocuk bakımı, büyütmesi beni aşırı korkutuyor ve geriyor. Ama bi yandan da yaş geçerken doğum riskleri artıyor falan filan... evliliği öcü olarak görmüyorum ama bi tarafım isterken bi tarafım çok korkuyor. Benim gibi hisseden ya da zamanında hissetmiş olanlar yardımcı olaiblir mi?

Ay niyeyse böyle cuma cuma iş çıkışı, evde dizi film keyfi yapacaktım moralim bozuldu ağlıyorum. :)
O doktoru biliyorum kafa bir dünya :) bazen inanılmaz toksik konuşabiliyor . Konuşmasını bende dinledim doktor hanımin.Evet bilimsel gerçekler var tabiki de 20-30 yaş arası vücut direnci ve kalitesi ile 30 yaş sonrası bir olamaz ama iyi bir bakım sağlıklı bir beslenme ile yasimizin çok iyi hali olabiliriz. 40dan sonra çocuk doğuran tonla insan var noldu hepsinin çocuğu otizmli mi veya başka hastalıklar mi var . Biraz nasip biraz da kendine iyi bakmakla da alakalı . Yaşım 33 valla hiç öyle telaslarim yok kendime guvenim tam çatır çatır da dogururum ailemdeki tüm kadınlar da öyle . Hiç sıkmayın canınızı .🧚🏼‍♀️

34 yaşındayım son iki yılda bin tane sağlık problemim çıktı. şimdi hamile kalsam çok zorlanırım, sağlıklı ilerler mi bilmem. 35+ yaş olup gayet sorunsuz hamilelik geçirecek bir sürü kadın vardır. bu işler pek belli olmuyor. kafaya takmaya değecek bir şey değil, zamanı geldiğinde her şeyin bir çaresi oluyor. yeter ki sağlık yerinde olsun.

Merhaba,

Ilk dogumunu 35 yas ustunde yapan bir suru kisi taniyorum. Cocuk bakmak vs konusunda da korkmayin. Bir sekilde yasarken ogrenip gidiyorsunuz. Kendinize siz bile sasirirsiniz

Merhaba,

40 yaşında sağlıklı doğum yapan birsürü kadın var ama şu konuda uyarayım yaş ilerledikçe bebek bakımı zorluyor bu bir gerçek, 29 yaşımda anne oldum ve bazen bu tempoya dayanamıyorum , 36 yaşımda anne olsam kimbilir ne kadar zorlanırım, bebeğe bakmak öyle kolay iş değilmiş hele de benim gibi buldumcuk paranoyak biri iseniz 😵

Merhaba,

39 yasinda dunya tatlisi, akilli, cok sukur saglikli bir cocugum oldu.

Yumurta rezervim yasima gore cok iyiydi. Doktorum sasirmisti. 100 kadindan birinde gorulebiliyor demisti. Hormonlarim vs sorunsuzdu. Ama daha once oldugum bir ameliyattan zarar gormus olma ihtimali olan tuplerim yuzunden tup bebek tedavisi oldum. Doktorumun tavsiyesiyle dogal yolla hamile kalmayi bekleyip zaman kaybetmemek icin tup bebek onerdi. Yumurta rezervi ve hormonlarla ilgili sikinti olmadigi icin cok sukur cabuk sonuca ulastik.

33 yas ne ki :) daha cok zamaniniz var. Cocuk bakmanin zorluklarindan korkuyorsaniz bunun yasla ilgisi yok. Bence her yasta zor bir sey. Ben erken anne olmadigim icin kendimi sansli hissediyorum. Hayatimin en guzel yillarini cocuk bakarak gecirmedim. :p

38 yasima girerken hamileydim. Yanimda 5 arkadasim vardi. Bir an masada ben de 38e girerken hamileydim diye muhabbet donmeye basladi :) hem de ucunun tek hamileligi. Yani 35ten sonra dogum artik cok siradan. Kendinizi negatife bogmayin. Hormonlariniz yuklenmis o an aglamissiniz iyi etmissiniz ama zor hamile kalirim bebekte sorun olur falan gibi seylere caninizi sikmayin. Hersey olacagina varir.

Herkesin hayat yolu başka, herkes için doğru yaş/zaman hissettiği yaş bence.

Ortalama insan ömrü uzadı artık kimse 60da ölmüyor ... 60da öleceksen tabi ki max 25 yaşında çocuk sahibi olmalısın. 80de öleceksen böyle bir zorunluluk olmuyor tabi😁😁😁

Konuya geleyim, Avrupada çoğu anne 35+, 40+ da çok sayıda. Normal şekilde yaşıyorlar, yalnız şöyle bir şey var Avrupada kadın-erkek herkes düzenli spor yapıyor. 40a gelince kaportayı çökertmemek için salonun yolunu tutmak gerek😁😁😁o konuda türkiye çok eksik bence kadın erkek fark etmez 40dan sonra yağlanıyor, kas kütlesini kaybediyor, bedensel olarak çukurdan aşağı yuvarlanıyor ... buraya dikkat ettikten sonra 30la 40ın pek farkı yok artik

Konuya geleyim, Avrupada çoğu anne 35+, 40+ da çok sayıda. Normal şekilde yaşıyorlar, yalnız şöyle bir şey var Avrupada kadın-erkek herkes düzenli spor yapıyor. 40a gelince kaportayı çökertmemek için salonun yolunu tutmak gerek😁😁😁o konuda türkiye çok eksik bence kadın erkek fark etmez 40dan sonra yağlanıyor, kas kütlesini kaybediyor, bedensel olarak çukurdan aşağı yuvarlanıyor ... buraya dikkat ettikten sonra 30la 40ın pek farkı yok artik
avrupaya son dönemdeki beyaz yaka göçünden sonra gelişen bir durum :

bu yeni göçmen kadınlar 35+ yaşta gebe kalıp doktora gidince hep tedirgin, gergin, ileri yaş gebesiyim anksiyetesiyle gidiyorlarmış

şimdi şey duymaya başladım doktorları bu kadınlara "neden son dönemde gelen Türk kadınlar hep bu anksiyeteyle geliyor kontrole?" diyormuş kadınlara...

konuda bahsi geçen doktoru bilmiyorum, reels filan izlemem ama
bizim beyaz yakalı, şehirli, yüksek eğitimli, beyaz türk artık ne diyececeksek adına, kesimdeki kadınlarda inanılmaz bir gebelik anksiyetesi var

bir de normal doğuramama durumu var -o da inanılmaz bir oranda

X