20lik Diş Belası

Ya kızlar sağolun okudum hepsini de benim dişlerim zaten değişik aslında diş teli taktırmak gerekiyordu ama tabi dişçi den korkan bir ben ve yetti gari diye bunalan bi ailem vardı sanırım 😅. Ya benim küçükken süt dişlerim bile kendi düşmüyordu çektieiyordum. Hatta bi süt dişim var hala ağzımda 🤦🏻‍♀️. Açıkcası diş görüntüm beni rahatsız etmiyor bi tek köpek dişlerim önde biraz, çenem dar sanırım. Bu durumda yazılanlara bakarsak kesin sorun çıkartacak bana bu dişler... En iyisi ben bir özel Dr gidip göstereyim o zaman. İkincisi de yolda bu ard ufaktan ucunu belli etmiş 🤦🏻‍♀️.

Çürüywceğini pek zannetmiyorum ama ufakken dişlerimi fırçalamazdım inadımdan, hiç çürük sorunu yaşamadım, ama diğer dişlere baskı yaparsa sıkıntı olacak tabi... Sağolun tekrardan, öpüyorum hepinizi :)

Seninki hiçbir şey değil daha

Benimki çıkarken boğazım şişti, başının bir yanı ağrımaya başladı. Yutmak ve konuşmak benim için büyük lükse dönüştü. Acıdan kıvrandım.

Başımı öne eğince sanki arkadan bir ton ağırlığında kızgın bir çivi diş etime çakılıyordu.

Ölüyordum .

Sonra biri ameliyatla alındi. Diğerleri normal çekildi. Ameliyat zor. Ameliyattan sonra diş etindeki derin boşluk ağrı yapıyor.

Ama hiç-bir ağrı ve acı o diş agizdayken verdiği acıdan büyük değil.

20lik diş cekilmeye mahkumdur. Bir sorun yoksa cekilmesi ertelenir. Ama yüzde 95 oranında çürür. Çünkü çene arkasinda kalır. Ve fırlaçanamaz.

Gidip bir diş hastanesinde tecrübeli bir doktora derdiniz anlatıp çektirin. Kurtulun.

Çektir gitsin. 20'likler en gereksiz dişler ağızda.

En arkada oldukları için çürümeye de daha yatkın oluyorlar.

Çekimden de korkma sakın, uyuşturduğu an zaten hiçbirşey anlamıyorsun. Çektirmezsen başına bela alırsın, tecrübe konuşuyor burada:)

Normalde eğer çıkmayacak gibi olsa idi doktor hemen çekelim derdi merak etmeyin.
Üniversitede diş hekimliği fakültesi var ise oraya gidin derim içinize yatmadı ise. Benim 4 dişim de gömülü idi. Sadece bir tanesini çektirdim. Açıkçası o kadar zor bir süreç geçirdim ki tekrar cesaret edemedim doktorum çok iyi olmasına rağmen bünyem o kadar dayanıklı değil çünkü.
Doktor gerek yok dedi ise hiç çektirmeyin o zaman da kaymaya sebep olabiliyor.

Merhaba kızlar, benim ilk 20liğim 2.5 ay önce hafif sızlanma şeklinde çıkmaya başladı. 1-1,5 ay öncesinde de şuanki halini aldı. Şükürler olsun ağrı ateş vs hiç birşey yoktu sadece sızlanma o da sanki balık kılçığı batmış gibi Br sızlamaydı. Bir süre sızısı da gitti, sonra bir 20liğimin daha ucunu farkettim diş etimde.

Tabi bu arada araştırma yaptım genelde dar alanda olduğu içn ağrı vs yapar diye bazı 20liklere en kısa sürede müdahale edilmeliymiş. Hemen Dr randevu aldım korkumdan.

Dr gittim, bir problem olmadığını söyledi. 20liklerin çok zor çekildiğini rahatsız etmedikçe ve çürümedikçe çektirmememi önerdi. Ama o gün hafif bi kaşıntı vardı diş üzerinde bende hafif diye sallamadım açıkcası, Dr bilgilendirmedim yani bu konuda. 2 gün sonra aman allahım dişimin üzerinde bir şey gelsin sızlıyor, offf derken o et gerilip acıyor sanki. Dişin 4te 3ünün üzerinde bir deri var, muhtemelen ondan acıyor.

Normal mi bu deri? Sizce Dr tekrar gitmem gerekir mi? Çoğu kişide oluyormuş galiba ama 1 haftadır çekiyorum bunu ve muhtemelen de uzun bir süre devam edecek. Yardım edin, başına gelen var mı :)

Güncelleme: Diş tam çıkmadı hafif gömük şuanda, ama anamı ağlatıyor :)
Açılın şu an bunu yaşıyorum :KK43: yarın doktora gideceğim.
Allah Allah neden öyle demiş? Panoramik film çektirdiniz de o filme istinaden söylemediyse tuhaf. Bence siz doktorunuzu değiştirin... O dişler diğer dişleri de çarpıklaştırır ki :KK43: Ben tel taktım iki sene kadar bu sene yirmilikler zorlamaya başladı, doktorum tanıdığımız ve fotoğrafımı görmüş yirmilikler eğriltiyor acil muayeneye gel yazmış. Düşünün daha ortada diş yok ama bu kontrol edilmesi gereken bir diş. Zaten çok da kolay çürüyorlar.

Seninki hiçbir şey değil daha

Benimki çıkarken boğazım şişti, başının bir yanı ağrımaya başladı. Yutmak ve konuşmak benim için büyük lükse dönüştü. Acıdan kıvrandım.

Başımı öne eğince sanki arkadan bir ton ağırlığında kızgın bir çivi diş etime çakılıyordu.

Ölüyordum .

Sonra biri ameliyatla alındi. Diğerleri normal çekildi. Ameliyat zor. Ameliyattan sonra diş etindeki derin boşluk ağrı yapıyor.

Ama hiç-bir ağrı ve acı o diş agizdayken verdiği acıdan büyük değil.

20lik diş cekilmeye mahkumdur. Bir sorun yoksa cekilmesi ertelenir. Ama yüzde 95 oranında çürür. Çünkü çene arkasinda kalır. Ve fırlaçanamaz.

Gidip bir diş hastanesinde tecrübeli bir doktora derdiniz anlatıp çektirin. Kurtulun.
Merhaba çene kemiği ağrısı ve bademcik sismesi de yapmıs mıydı? Sağ çenem o diş bölümü cok ağrıyor.. dişçiye gideceğim pzt:KK43:

Yıllardır çektiğim hayatımı mahveden ağrı sebebidir bu 20'lik dişler. :KK42:sana tavsiyem bu dişler çıkar çıkmaz kesin çektir çünkü hiçbir işe yaramıyor hatta sağlam olan dişlerine zarar verebiliyor . ben ağrıdan dolayı çenemi fazla oynatamıyorum şimdi çene tembelliği oldu bende. ağırdığı zamanda tek bir ağrı kesici yetmiyordu 3 tane aynı anda içiyodum hemde 3 üde farklı ağrı kesici olması gerekiyodu baktım zararlı bende içmiyorum dayanabildiğim kadar dayanıyorum ağrıya dayanamadığım anda içiyorum sadece . dişlerimi bile çoğu zaman fırçalayamıyorum acıyodu. bazen geçiyo bazen başlıyo bu ağrılar acillik olduğum zamanlar bile oldu. doktorlarda çıkmamış dişe bişe yapamayız diyolar anca eğer gömülü olursa onuda ameliyatla alıyolarmış. Allah sabır versin, tez zamanda kurtulalım inşallah şu dişlerden. :kızgın:
Merhaba dişiniz ne durumda:KK43: suan sağ çenem cok ağrıyor..

Merhaba çene kemiği ağrısı ve bademcik sismesi de yapmıs mıydı? Sağ çenem o diş bölümü cok ağrıyor.. dişçiye gideceğim pzt:KK43:
Yapar. Zannettiginizden fazlasını yapar hem de. Iltihap yapar bazen. Iltihap yapmışsa önce abtibiyotik verir doktor. Iltihap kuruyunca çekim yapılır. Geçmiş olsun

Merhaba dişiniz ne durumda:KK43: suan sağ çenem cok ağrıyor..
Merhaba, dişlerim çoktan çekildi ama aynı yerler sanki hala yeniden diş çıkacakmış gibi kaşınıyo ağrıyo bazen, doktora gittim röntgen çektiler bişeyin yok diyo ama çenemde sorun var ağzımı açtığımda tak diye ses geliyo hep gittiğim hastanede uzman çene cerrahı yokmuş o yüzden iyi bi uzman araştırıyorum. Bulursam gidicem.

Merhaba, dişlerim çoktan çekildi ama aynı yerler sanki hala yeniden diş çıkacakmış gibi kaşınıyo ağrıyo bazen, doktora gittim röntgen çektiler bişeyin yok diyo ama çenemde sorun var ağzımı açtığımda tak diye ses geliyo hep gittiğim hastanede uzman çene cerrahı yokmuş o yüzden iyi bi uzman araştırıyorum. Bulursam gidicem.
Evet bende de o ses var gece diş sıkıyorum acaba ondan mı

Evet bende de o ses var gece diş sıkıyorum acaba ondan mı
Evet olabilir bana doktor sormuştu gece dişlerini sıkıyomusun diye ama ben hiç sıkmıyorum tam tersine hep aralık durur çenem ama yinede oluyo, doktor parmaklarıyla çene kemiğimin iki tarafınında yan oynak yerlerindeki o hareketli yerdeki boşluğa parmağıyla bastırarak sıkışmayı açar gibi yaptı hatta bende you tube da araştırırken görümüştüm kendi kendime denemiştim ama bi faydası olmadı. Hala aynıyım.

Evet olabilir bana doktor sormuştu gece dişlerini sıkıyomusun diye ama ben hiç sıkmıyorum tam tersine hep aralık durur çenem ama yinede oluyo, doktor parmaklarıyla çene kemiğimin iki tarafınında yan oynak yerlerindeki o hareketli yerdeki boşluğa parmağıyla bastırarak sıkışmayı açar gibi yaptı hatta bende you tube da araştırırken görümüştüm kendi kendime denemiştim ama bi faydası olmadı. Hala aynıyım.
Stresli bi insansanız farketmeden sıkıyosunuzdur

Stresli bi insansanız farketmeden sıkıyosunuzdur
Bazen çok rahat oluyorum bazen takmıyorum ama çok çene ağrısı yaşadığım için istesemde sıkamıyorum sanırım biraz çenem hassas ama doktor daha iyi bilir ama belkide dediğiniz gibi ben farketmiyoda olabilirim

X