20lik Diş Belası

snag

Girl Power
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
4 Ocak 2019
200
211
Merhaba kızlar, benim ilk 20liğim 2.5 ay önce hafif sızlanma şeklinde çıkmaya başladı. 1-1,5 ay öncesinde de şuanki halini aldı. Şükürler olsun ağrı ateş vs hiç birşey yoktu sadece sızlanma o da sanki balık kılçığı batmış gibi Br sızlamaydı. Bir süre sızısı da gitti, sonra bir 20liğimin daha ucunu farkettim diş etimde.

Tabi bu arada araştırma yaptım genelde dar alanda olduğu içn ağrı vs yapar diye bazı 20liklere en kısa sürede müdahale edilmeliymiş. Hemen Dr randevu aldım korkumdan.

Dr gittim, bir problem olmadığını söyledi. 20liklerin çok zor çekildiğini rahatsız etmedikçe ve çürümedikçe çektirmememi önerdi. Ama o gün hafif bi kaşıntı vardı diş üzerinde bende hafif diye sallamadım açıkcası, Dr bilgilendirmedim yani bu konuda. 2 gün sonra aman allahım dişimin üzerinde bir şey gelsin sızlıyor, offf derken o et gerilip acıyor sanki. Dişin 4te 3ünün üzerinde bir deri var, muhtemelen ondan acıyor.

Normal mi bu deri? Sizce Dr tekrar gitmem gerekir mi? Çoğu kişide oluyormuş galiba ama 1 haftadır çekiyorum bunu ve muhtemelen de uzun bir süre devam edecek. Yardım edin, başına gelen var mı :)

Güncelleme: Diş tam çıkmadı hafif gömük şuanda, ama anamı ağlatıyor :)

Merhaba kızlar, benim ilk 20liğim 2.5 ay önce hafif sızlanma şeklinde çıkmaya başladı. 1-1,5 ay öncesinde de şuanki halini aldı. Şükürler olsun ağrı ateş vs hiç birşey yoktu sadece sızlanma o da sanki balık kılçığı batmış gibi Br sızlamaydı. Bir süre sızısı da gitti, sonra bir 20liğimin daha ucunu farkettim diş etimde.

Tabi bu arada araştırma yaptım genelde dar alanda olduğu içn ağrı vs yapar diye bazı 20liklere en kısa sürede müdahale edilmeliymiş. Hemen Dr randevu aldım korkumdan.

Dr gittim, bir problem olmadığını söyledi. 20liklerin çok zor çekildiğini rahatsız etmedikçe ve çürümedikçe çektirmememi önerdi. Ama o gün hafif bi kaşıntı vardı diş üzerinde bende hafif diye sallamadım açıkcası, Dr bilgilendirmedim yani bu konuda. 2 gün sonra aman allahım dişimin üzerinde bir şey gelsin sızlıyor, offf derken o et gerilip acıyor sanki. Dişin 4te 3ünün üzerinde bir deri var, muhtemelen ondan acıyor.

Normal mi bu deri? Sizce Dr tekrar gitmem gerekir mi? Çoğu kişide oluyormuş galiba ama 1 haftadır çekiyorum bunu ve muhtemelen de uzun bir süre devam edecek. Yardım edin, başına gelen var mı :)
Bence daha fazla agrisi tutmadan kurtul o dişten. İlk 20lik dis agrisi 8 haftalik hamileyken tuttu beni tam 5 hafta bekledim neler cektim.. cektirdim rahatladim.
Şimdi önceki hafta alt dislerime dolgu yaptirdim. Dişçi ust 20likleri cektirmemi soyledi. Birinin ucu kirik ve agizda daralma yapiyolarmis. Cerrahi cekim olacak dendi. Fakat yine hamileyim cektiremicem suan insallah agrimazlar :)

Gidin ve acilen kurtulun. Bir kez ameliyatla aldırdım. Ondan kurtuldum derken diğeri başladı. Bu ramazan anamı ağlattı. Öyle hafif olmasına aldanmayın, aniden bir kabus gibi çökebilir üzerinize.o kadar ağrı sızı çektim gık demem ama 20 lik diş beni hüngür hüngür ağlatmıştır

Geçmiş olsun öncelikle.
Gömülü 20lik dişler genellikle sorun yok gibi duruyorlar sonra birden patlıyor ağrısı. Çekim olacak gibi görünüyor. Ertelemeyin muhakkak gidin ilerde çürüdüğünde yanındaki azı dişi de çürütebilir.
Çekimden korkmayın lütfen. Ben yaklaşık 10 ay kadar önce 6 azı dişimi çektirdim. Ve dişerim kaplama için yontulmuştu. Doktor başlamadan önce dediki küçülmüş diş kırılabilir kökü damağını yarıp alabiliriz vs vs. Korkutmak için değil de hazırlıklı olmam için söylemişti. İnanın 1 2 3 dedi diş bütün geldi. Hiç bi dişimde de sorun yaşamadım. Doktor şaşkın ben şaşkın. Mutlu mesut ayrıldık. Sonuçta doktorun becerisi ve sizin siş köklerinizin sağlamlığı ile alakalı bir durum. Gömülü olduğu için bir kaç dikiş olabilir onda da talimatlara ilk 48 saat uyduktan sonra hiç bir problem kalmıyor. Şimdiden geçmiş olsun.

Dişleriniz agrıyorsa çektirin bence
Benim dişlerime tel takılacaktı eger yirmilik çıkarsa tedaviyi olumsuz etkiler diye altta iki gömülüyü çektirdim bir ayda ikisini iki hafta arayla çekmişti ve 15 yaşındaydım. İkiside çok küçüktü ama çekerlerken ağrım sızım olmadı. Sadece diş aletlerinin sesi rahatsız edebilir

Benim 20 lik diş ağrım 18 yaşında başlamıştı,ama hafif hafifti boyle rahatsiz etmiyordu sonralari hic önemsemedim ağrımadı da..
Nerdeyse 10 sene sonra dilimi surekli arka tarafa dokundurdugumu fark ettim. Tik oldu yani.
Doktora gittim yamuk cıkmış ve tabi yarısı gömülü ucu var sadece
Aaa dedim bu tik oldu bende,gittim cektirdim. 10 dakika surdu surmedi. Hicte zor olmadi.
Eger çektirmezseniz ilerleyen zamanda,sıkıştırıp ön dişleri yamultma ihtimali var.
Zaten fırça yetismicek ve muhtemelen de çürüyecek.
Bence cektirin gitsin.

Benim çıkana kadar neler çektim neler agrisindan ne yemek yiyebildim ne uyku uyuyabildim fazla ilaçta kullanamadım emzirdigim için öyle ağrıyla geçti 15 20 günüm sonunda çıktı o deri bende de oluşmuştu sonra gitti şimdi bakınca tan yerine girmiş durumda:KK76:

O et ya da deri dış çıktıkça kaybolur bene de vardı çok çektim 20 likten...

ben 27 yasima kadar cektim o dis derdini damaklar siser ic yanaklar siser patlar bir dert allah sabir versin

Hic bekleme, ilerde cururse daha cok agti yapar. Hem tam cikamadigi zaman on dislerini carpiklastirir. Git cektir. Ben yasadigim icin soyluyorum.

20 lik dişten çektiğimi hiç birşeyden çekmedim ben 🙄 allah başka dert vermesin gerçi .
Bide herkeste aynı olacak diye birşey yok , benim 4’ü de içeri gömüktü ve çıkamıyordu , başka yollardan büyümeye çalıştıkları için çengel şeklini almışlar 4’ü de kesilip , alındı . Her seferinde yüzüm balon gibi şişmiş , işe gidememiştim .
Demem o ki , baştan müdahale etmek en güzeli. Yine de siz ve doktorunuz daha iyi bilirsiniz .
Geçmiş olsun 🌸

Benimkilerde gömülüydü. Tam 4 sene çektim onun ağrısını. Sonra ağrı durdu. Ama diğer dişlerim ağrımaya başladı. Meğer üstteki iki 20 lik diş diğer dişlerime baskı yapıyorlarmış. Korkmuştum doktora gitmeye zor çekiliyormuş diye ama en son gittim ve kurtuldum onlardan🎉🎉🎉🎉🎉 bir an önce kurtulmanı tavsiye ederim.

Geçmiş olsun benim 3 tane 20’lik dişim çıktı ama hepside çok oldu suratım şekil değiştirirdi resmen bir tanesini sadece ucu çok az çıktığında çektirdim.Bu arada çekimi bir uzman yaparsa çokta zor olmuyor.Ağrı devam ederse bence hiç çekmeyin bir an önce çektirin zaten çıktıktan Sonra çok kolay çürüyebilen gereksiz bir diş

benim 1 tanesi 15 yaşındayken falan çıktı
1 tanesi doğuştan yokmuş
2 tanesi de gömülüydü çenem dar olduğu için çektirdim.
o 2 ameliyattan sonraki ağrı yemin ederim doğum ağrısından daha zordu :)

çok geçmiş olsun seninki yer var ki çıkıyor, bence dayan

Çene yapısıyla ve dişin pozisyonuyla alakalı olarak bu değişir. Çenede yeterli yer var mı, diğer dişlere baskı yapıp çatlatma yamultma ihtimali var mı, dişler çenede dik mi yan mı duruyor buna göre değişir. Bir çene cerrahına görün

Bir tanesi çıkmış bence diğeri de çıkar yer varsa. Haliyle o kadarcık ağrı olur. Yukarıda yazdığım durumlarda genelde çekim gerekli oluyor. Çünkü diş şişiyor yanağa kadar defalarca apse yapıyor çıkamıyor, pozisyonu doğru olmuyor. Ya da çıksa bile diğer dişlere baskı yaptığı için çatlatmaya başlıyor benim öyleydi

Dişin 4te 3lük kısmının üzerinde dişeti olması ve tam sürememesi ağrı mevcut olmasa bile çürüme olasılığı taşır. Çünkü besin artıklarının temizlenmesinde problem yaratır, bu da zamanla çürüğe, ağrıya ve daha sonrasında enfeksiyona neden olabilir. Bir çene cerrahına muayene olmanızı tavsiye ederim, geçmiş olsun.

Yıllardır çektiğim hayatımı mahveden ağrı sebebidir bu 20'lik dişler. :KK42:sana tavsiyem bu dişler çıkar çıkmaz kesin çektir çünkü hiçbir işe yaramıyor hatta sağlam olan dişlerine zarar verebiliyor . ben ağrıdan dolayı çenemi fazla oynatamıyorum şimdi çene tembelliği oldu bende. ağırdığı zamanda tek bir ağrı kesici yetmiyordu 3 tane aynı anda içiyodum hemde 3 üde farklı ağrı kesici olması gerekiyodu baktım zararlı bende içmiyorum dayanabildiğim kadar dayanıyorum ağrıya dayanamadığım anda içiyorum sadece . dişlerimi bile çoğu zaman fırçalayamıyorum acıyodu. bazen geçiyo bazen başlıyo bu ağrılar acillik olduğum zamanlar bile oldu. doktorlarda çıkmamış dişe bişe yapamayız diyolar anca eğer gömülü olursa onuda ameliyatla alıyolarmış. Allah sabır versin, tez zamanda kurtulalım inşallah şu dişlerden. :kızgın:

Cekimi cok zor diyen dishekiminin dis hekimliginden suphe ettim. Bana kac yil once rontgende gorulen 20 lik dislerim icin bunlarin alinmasi lazim diger disleri sıkıstiriyor demisti doktor. Cunku ikisi gomuk ve yan duruyordu. Korkudan hep erteledim. Bir gram agri sizi yapmadigi halde ucunu de cektirmek zorunda kaldim cunku alt dislerimi hafif carpitti o erteledigim 2 sene icinde. 2 gomulu disim ameliyatla alindi. Korkudan bayilarak gittim ama 15 dakika surdu surmedi ve hicbisey hissetmedim. Sadece sonrasinda bir hafta 10 gun kadar yanaklarim sisti ki bende sislik cok oldu. Herkesin oyle degilmis.

Size onerim 20 liklerinizi kesinlikle cene cerrahi uzmani bir hekimine cektirin.

benim 20lik diş lise sonda iken çıktı hemen çektiler sabaha kadar ağrıdan durmamıştım. bnce başka doktora giidin derim

X