Oftalmoloji - Göz Hastalıkları 13 yaşında kızımın lens isteği

Benim arkadasim orta okul 3 ten beri lens kullanıyor yani 14 yasindaydik o zaman tabi. Suan 27 yasinda hala kullaniyor renkli lenslerden ama gozunde miyopta var . Bi ara dikkat etmemisti sivilce gibi bise çıkmıştı gozunde ama sonra hep kullandi yani lens suyu falan hep çantasında ama onda goz tansiyonu da var bu neyden oldu bilmiyorum :KK43:

Ameliyati kucuk yasta yapmazlar yapilmamali yani.. haricinde bir kac sene goz dereceleri stabil olmak zorunda..

Buarada benim tanidiklarimda 13-15 yasinda basladilar lens kullanmaya. O zaman ben gozume sokup beceremedigimden, parmak kadar bebeler yapiyorsa bende yaparim deyip tekrar azim edip basarmistim😂 Sen genede bi sor
benim kızım taktı mı yapar maşallah azimlidir
ama benim içime sinmiyor işte teşekkür ederim

Benim arkadasim orta okul 3 ten beri lens kullanıyor yani 14 yasindaydik o zaman tabi. Suan 27 yasinda hala kullaniyor renkli lenslerden ama gozunde miyopta var . Bi ara dikkat etmemisti sivilce gibi bise çıkmıştı gozunde ama sonra hep kullandi yani lens suyu falan hep çantasında ama onda goz tansiyonu da var bu neyden oldu bilmiyorum :KK43:
işte çok dikkatli kullanmak gerekiyor
keşke doktor hayır dese de içine sinen bir gözlük takıp mutlu mesut olsa

kızım da kızar böyle şeylere :)
doktorla 1 gün önce telefon ile görüşeceğim görüşebilirsem
Bazen çocuğunuzu koruduğunuzu sanarken ona başka şekilde zarar veriyorsunuz ve bu zararı siz olsun diye nitelendiriyorsunuz. Kararı doktora bırakmanız gerekir. Kullanmasında sakınca yoksa,ki kullananlar var, köpekler bile lens kullanıyor, kullansın
Gözünün enfeksiyon kapma ihtimali olabilir, ama arkasından iş çevirip izin vermediğinizde kızınızın kendini çirkin hissetme ihtimali yüzde 100.
Anlayışlı olmak lazım ebeveyn olarak.

Bazen çocuğunuzu koruduğunuzu sanarken ona başka şekilde zarar veriyorsunuz ve bu zararı siz olsun diye nitelendiriyorsunuz. Kararı doktora bırakmanız gerekir. Kullanmasında sakınca yoksa,ki kullananlar var, köpekler bile lens kullanıyor, kullansın
Gözünün enfeksiyon kapma ihtimali olabilir, ama arkasından iş çevirip izin vermediğinizde kızınızın kendini çirkin hissetme ihtimali yüzde 100.
Anlayışlı olmak lazım ebeveyn olarak.
teşekkür ederim
oy iyicekafam karıştı

Merhaba arkadaşlar
13 ve 3,5 yaş iki kız çocuğu annesiyim
büyük kızım yıllardan beri gözlük kullanıyor ama gelin görün ki şu 2 aydır takmıyor (hipermetrop)
çirkin olduğunu özgüveninin kaybolduğunu söyleyip ısrarla gözlük takmıyor
taktı kafaya lens de lens diye nisan başı doktor kontrolü var
tabiki doktora da danışacağım
fikir olsun diye yazıyorum erken yaşta lens kullananınız oldu mu
kafam karıştı...

16 yaşımdan beri kullanıyorum. Ergenlik döneminde dış görünüş çok kafaya takılıyor malum. Temizliğine dikkat etmesi gerekiyor. Renkli lens falan asla almasın.

Onun dışında bir sorun olacağını sanmam.

teşekkür ederim sürekli anlatıyorum ileride ameliyat şansın düşecek diyorum ama nafile
gözlüğü kemik gözlük metal olana ikna oldu biraz ama bir gözü diğerinden yüksek olduğu için olmayabilir dediler
lensi gördükten sonra bazen lens bazen gözlük takmaz kuzu :)

Ameliyat şansı düşecek diye bir şey yok. Ben 15 yıldır kullanıyorum, ameliyat şansın düşecek diye hiç bir doktor söylemedi. Tabi ben sabah takıp gece yatarken çıkarmıyorum, eve geçince akşam çıkarır gözlük takarım, haftasonu falan gözlük takarım.

16 yaşımdan beri kullanıyorum. Ergenlik döneminde dış görünüş çok kafaya takılıyor malum. Temizliğine dikkat etmesi gerekiyor. Renkli lens falan asla almasın.

Onun dışında bir sorun olacağını sanmam.
teşekkür ederim
yok renkli lens genç kız olunca o konuda hemfikiriz (18-20 yaş) :KK70:

Ameliyat şansı düşecek diye bir şey yok. Ben 15 yıldır kullanıyorum, ameliyat şansın düşecek diye hiç bir doktor söylemedi. Tabi ben sabah takıp gece yatarken çıkarmıyorum, eve geçince akşam çıkarır gözlük takarım, haftasonu falan gözlük takarım.
demek ki kimi insanlarda oluyor canım
kısmet bakıcaz

Merhaba. 2 sene lens kullandım. En son düğünümde taktığım lensi yorgunluktan ve yoğunluktan bir kaç gün cikarmayinca gözüm enfeksiyon kaptı. Bir kaç gün boyunca gözlerim kıpkırmızıydı ve su gibi iltihap aktı. Bu deneyimden sonra bir daha hiç lens kullanmadım.

Lensler, gözün kapladığı bölümünün oksijenle temasını kestiği için gözün tamamında kılcal damarlar belirginlesiyor. Gözdeki aydınlık görüntü azalıyor anlayacağınız. Gelişim çağında bir gözün oksijenlenmesi çok daha önemlidir diye tahmin ediyorum. Ayrıca lensi gün içinde bir kaç saatten fazla kullanmak tavsiye edilmiyor. Okulda en az 6 saat kullanması gerekecek, bu konuyu iyi düşünün.

Kullanacağınız marka çok önemli. Lensin incecik ve şeffaf olması sağlık açısından en güvenli olanı. Renkli lensler kalın olmak zorunda. Lens ne kadar kalın olursa oksijen geçirgenliği o kadar az oluyor. Ben Acuvue Oasys marka kullanmıştım. Pahalı ama denediğim en iyi lensti. Yanlış hatırlamıyorsam 15 günlüktü bu marka, yani bir lensi 15 gün kullanıp atıyorsunuz.

Bir kaç tane havalı çerçeve alın, moduna göre onları kullansın, tarzı olur daha çok sever belki 😊 Çok önemsediği günlerde de lens takabilir.

Merhaba. 2 sene lens kullandım. En son düğünümde taktığım lensi yorgunluktan ve yoğunluktan bir kaç gün cikarmayinca gözüm enfeksiyon kaptı. Bir kaç gün boyunca gözlerim kıpkırmızıydı ve su gibi iltihap aktı. Bu deneyimden sonra bir daha hiç lens kullanmadım.

Lensler, gözün kapladığı bölümünün oksijenle temasını kestiği için gözün tamamında kılcal damarlar belirginlesiyor. Gözdeki aydınlık görüntü azalıyor anlayacağınız. Gelişim çağında bir gözün oksijenlenmesi çok daha önemlidir diye tahmin ediyorum. Ayrıca lensi gün içinde bir kaç saatten fazla kullanmak tavsiye edilmiyor. Okulda en az 6 saat kullanması gerekecek, bu konuyu iyi düşünün.

Kullanacağınız marka çok önemli. Lensin incecik ve şeffaf olması sağlık açısından en güvenli olanı. Renkli lensler kalın olmak zorunda. Lens ne kadar kalın olursa oksijen geçirgenliği o kadar az oluyor. Ben Acuvue Oasys marka kullanmıştım. Pahalı ama denediğim en iyi lensti. Yanlış hatırlamıyorsam 15 günlüktü bu marka, yani bir lensi 15 gün kullanıp atıyorsunuz.

Bir kaç tane havalı çerçeve alın, moduna göre onları kullansın, tarzı olur daha çok sever belki 😊 Çok önemsediği günlerde de lens takabilir.
teşekkür ederim ne dersem de vazgeçiremedim
doktora danışacağız artık

Merhaba arkadaşlar
13 ve 3,5 yaş iki kız çocuğu annesiyim
büyük kızım yıllardan beri gözlük kullanıyor ama gelin görün ki şu 2 aydır takmıyor (hipermetrop)
çirkin olduğunu özgüveninin kaybolduğunu söyleyip ısrarla gözlük takmıyor
taktı kafaya lens de lens diye nisan başı doktor kontrolü var
tabiki doktora da danışacağım
fikir olsun diye yazıyorum erken yaşta lens kullananınız oldu mu
kafam karıştı...
Güzel estetik bir gözlük alın bence çocuksu bir gözlük kullanıyorsa ondan olabilir lens için liseyi bekleyin bence

lise 2de falan kullanmaya başlamıştım ben. numarasına bağlı olarak gözlük camı kalınsa dalga geçiyorlardır üzülüyordur. gözlük camı kalın değilse de dalga geçerler çocuklar acımasız ve iğrenç o yaşlarda hep. doktorla konuşun doktor kızınıza lens kullanmanın zorluklarını sorumluluğunu anlatsın hala kullanmak isterse alın tabi ki. ama her gün takıp çıkarmak zorunda olduğunu ve temiz kullanması gerektiğini iyice öğrensin kullanmadan önce

X