1 ay aralıklı oruç ve sporla kilo verme denemesi

sozden_96

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
29 Eylül 2014
40
9
27
Merhaba,

Yavaş yavaş normalleşmeye başladığımız şu günlerde, evde kaldığım süreçte aldığım kiloları vermek için haziran ayında aralıklı oruç uygulaması ve sporla kilo vermeye çalışacağım. Aslında bu virüs salgınından dolayı evde kaldığım 3 ayda çok fazla kilo almadım ama sağlıksız bir yeme düzenim oldu, gece geç saatlerde daha çok bir şeyler yemeye başladım. Ramazan ayından önce evde Leslie videolarıyla sık sık yürüyüş yapıyordum ama yeme konusunda bir kısıtlamaya gitmediğim için kilo vermek için değil sadece kilo almamak için spor yapıyordum. Ramazan'da onu da bıraktım ve şu an 1-2 kilo almış durumdayım.
Bu süreçte çok kilo almasam da zaten son yıllarda hep kilo vermek isteyen biriydim, daha önce birçok kez farklı şeyler de yaptım bunun için. 7 gün hiçbir şey yemeyip açlık orucu da yaptığım da oldu, farklı bir zamanda diyet ve yürüyüşle sağlıklı bir şekilde 10 kilo da verdim. Ama hiçbiri kalıcı olmadı ve ben birkaç ay içinde tartıda eski kilomu hatta daha fazlasını gördüm. Boyum uzun (176 cm) olduğu için hep kilomu göstermediğimi söylerler ama mesele dışarıdan kilomu gösterip göstermemem değil, ben kendimi aynada gayet kilolu görüyorum ve bu beni mutsuz ediyor. Bu yüzden artık geri almamak üzere kilo vermek istiyorum. 77 kiloyum, 1 ayda ne kadar veririm bilmiyorum ama hedefim tartıda 60'larda bir sayı görebilmek :) Hem ayın başı hem de pazartesi günü olan 1 Haziran'da aralıklı oruca ve spora başlamamam için bir bahanem yok diye düşünüyorum.
Motive olmak için buradan paylaşmak istedim. 16/8 aralıklı oruç uygulayacağım. Günlük 2-3 mil Leslie ile yürüyüş yapmayı düşünüyorum. Günlük olarak neler yaptığımı buraya yazacağım. Eğer yarından itibaren benimle birlikte 1 aylık bir sürece başlamak isteyen varsa beklerim :)

Son düzenleme:
1,5 ay kadar aralıklı oruç ve spor yaptım evet 6 7 kilo’ya kadar verdim ama Ramazan dolayısı ile bu sağlıklı yeme stilim evde hazırlanan akşam yemeklerinde biraz bozuldu yağ şeker ve tuz ekmek tüketmiyordum Ramazan’da şeker dışındakilere döndüm. Benim 1,5 ayım başı ve sonu adet zamanlarıma denk geldi ve şunu söylemem gerekir ki benim bu IF veya sağlıklı yaşam adet düzenimi sarma duman etti ilk başladığımda 1 hafta 10 gün kadar geç oldum ve sadece 1 gün sürdü sonraki ay 2 gün kadar sürdü. Sağlıksız! beslenme stilime dönünce adetim düzeldi. En iyisi diyetisyen kontrolünde kilo vermek sanırım.

Cevap için teşekkür ederim, aslında kilo vermekten çok özellikle gece yeme alışkanlığımdan vazgeçmek için denemek istiyorum bunu, diyetisyeni de düşündüm ama şimdilik öyle bir bütçem yok, biraz deneyip kendim yapamazsam o zaman diyetisyene başvurmayı düşünüyorum. Neticede kişiden kişiye de değişebilir bu sonuçlar, ben de bir deneyeyim bakalım :)

1,5 ay kadar aralıklı oruç ve spor yaptım evet 6 7 kilo’ya kadar verdim ama Ramazan dolayısı ile bu sağlıklı yeme stilim evde hazırlanan akşam yemeklerinde biraz bozuldu yağ şeker ve tuz ekmek tüketmiyordum Ramazan’da şeker dışındakilere döndüm. Benim 1,5 ayım başı ve sonu adet zamanlarıma denk geldi ve şunu söylemem gerekir ki benim bu IF veya sağlıklı yaşam adet düzenimi sarma duman etti ilk başladığımda 1 hafta 10 gün kadar geç oldum ve sadece 1 gün sürdü sonraki ay 2 gün kadar sürdü. Sağlıksız! beslenme stilime dönünce adetim düzeldi. En iyisi diyetisyen kontrolünde kilo vermek sanırım.

Birinci gün: İlk öğünü 13.00 civarı, akşam yemeğini de 19-19.30 gibi yedim. Yarın 11-12'ye kadar çay/su dışında bir şey yok. Leslie ile 3 mil yürüdüm.

Daha önce denedim bu yöntemi sporla beraber, güzel sıkılaştım 54 kg civarına düştüm. 57 kilo idim gerçi ama 1 aylık bir sürede bu noktaya geldim. Karantina dolayısıyla tekrar kilo aldım ama hunharca yedim ben. Şimdi yine 12:00 - 20:00 penceresine geri döndüm. Ofisete işe başladığım için rahat oluyor. Şu an spor salonları açılmadı, ama asansör yerine merdiven kullanmaya başladım. Sadece bugün 2 kere indim çıktım ve tahminimce en az iki kere daha inip çıkacağım. Ofisim 7.katta :)

Dün şöyle yedim:
Öğlen: Domates çorbası, kıymalı ıspanak yemeği ve yoğurt (1 dilim ekmekle)
Ara öğün: 1 dilim ev yapımı kek
Akşam: 2 tane kabak dolması (küçük), 5-6 kaşık kısır ve yoğurt

Bugün henüz yemeye başlamadım ama bir tane sade türk kahvesi ve 2 fincan çay içtim.
Bol su..
Öğlene bakarım artık, ya yine sebze yemeği ya da ızgara köfte.. Tavuk hiç sevmiyorum..

İki gündür yazmayı unutmuşum :)
İkinci ve üçüncü gün: 3 mil Leslie ile yürüyüş yapıldı. 8-20 arası dışında yiyecek yok ve günlük en az 2 litre su içmeye çalışıyorum.

Daha önce denedim bu yöntemi sporla beraber, güzel sıkılaştım 54 kg civarına düştüm. 57 kilo idim gerçi ama 1 aylık bir sürede bu noktaya geldim. Karantina dolayısıyla tekrar kilo aldım ama hunharca yedim ben. Şimdi yine 12:00 - 20:00 penceresine geri döndüm. Ofisete işe başladığım için rahat oluyor. Şu an spor salonları açılmadı, ama asansör yerine merdiven kullanmaya başladım. Sadece bugün 2 kere indim çıktım ve tahminimce en az iki kere daha inip çıkacağım. Ofisim 7.katta :)

Dün şöyle yedim:
Öğlen: Domates çorbası, kıymalı ıspanak yemeği ve yoğurt (1 dilim ekmekle)
Ara öğün: 1 dilim ev yapımı kek
Akşam: 2 tane kabak dolması (küçük), 5-6 kaşık kısır ve yoğurt

Bugün henüz yemeye başlamadım ama bir tane sade türk kahvesi ve 2 fincan çay içtim.
Bol su..
Öğlene bakarım artık, ya yine sebze yemeği ya da ızgara köfte.. Tavuk hiç sevmiyorum..

Öyle mi ne güzel, ben de verebilirim inşallah :) Bir ayda zaten verebileceğim kilo sınırlı ama sıkılaşmak istiyorum ben de. 1 aydan sonra da yeme alışkanlığı olarak bu şekilde biraz daha devam ederim diye düşünüyorum bakalım ama sporu her gün yapabilir miyim bilmiyorum.
Karantinada kilo almayan çok az kişi vardır heralde, evde olunca ağzı durmuyor insanın :) Merdiven çıkmak da güzel bir egzersiz olur bence, istediğiniz kiloya ulaşırsınız inşallah, başarılar :)

X