Bakıcı, Kreş, Oyun Ablası Yabancı yatılı bakıcı çalıştıranlar

Çocuğunuzun bakıcı veya kreş deneyimleri, önerirler, tavsiyeler, karşılaşılan problemler, oyun ablaları ve oyun grupları
Bakıcı konusu ciddi sıkıntılı bir konu. Ben 5 - 6 tane türkten sonra Türkmen biri ile çalışmaya başladık. 3 sene oldu ama 3 sene icerisinde bir çok şey yaşadık. Tek önm verdiğim çocuğuma çok iyi baktı. Çocuğu gibi ilgilendi. Kendini Türkçesini geliştirdi. Yemek, uyuku ilaç vs gibi konularda kurallarıma uydu. Önemli olan ilk sizin kurallarınıza uyması.
Benim ilk soyledigim Elinde sürekli telefon görmeyeceğim di. Çünkü dizi izlemeye ve telefonda konuşmaya bayılırlar. Bu konuda çok ciddi oldugumu soylememe rağmen başladığı 2. haftasında telefon zırr zırr çalıyordu. Uyardım ve br daha sorun olmadı. Kuralınızda ne kadar net oldugunuzu net sekilde belirtin.
2. Eve kamera bence mutlaka takın.
3. İlaç kullanımı konusunda ciddi uyarın. size sormadan asla ilac vermeyecegini bilmeli. Çunku uzun sureli çocuga bakınca kendisininde bu konularda karar verebilecegini dusunup sizin hoslanmayacaginiz ilaclar kullanmasını sağlayabilir.
4. Saatler konusunda titiz olması gerekitigini vurgulayın. Çünkü iişe geliş cıkıs saatlerini uzatıp yaymaya çok musaitler.
5. Kesinlikle ailevi konularını uzun uzun dinlemeyin. kendinize dert etmeyin. Asırı duygu somurulerine kanmayın. Unutmayın hepimiz bir mucadele icindeyiz. İse gitmemiz hem kendi hem de çocuklarımızın gelecegini en guzel hali ile yasamak ve yasatmak icin. Onlarda bunun icin geliyorlar.
6. Ona muhtac , mecbur, o olmazsa naparım gibi bir durumunuzu hissetmesinler . iste o zaman izin gunlerinde gidip gelmiyorlar. Basladıktan sonra hemen 1. ay sonunda zam isterler. Kanmayın bunlara. Arkadasım sadece cocuga bakıyor bilmem kac dolar alıyor gibi cumleleri de oenmsemeyin. Ona dedigim şu, Sen de buraya para kazanıp evlatlarına donmek icin geldin. Para onemli senin icin. Daha fazla veren oldumu gitmek istersen gidebilirsin. Hakkın. Yeter ki bana 1 bir kac gun onceden haber ver.

Aslında yazacak daha çok şey var :) belki biraz acımasız biri gibi gorunmus olabilrim ama tamamiyle tecrubelerden dlayı yazılmıstır.
3 yıl boyunca bunlarla uğraşan bir anneden şimdilik bu kadar. Bir anda bırakıp giderse sakın üzmeyin kendinizi. İnsallah duzgun birini bulursunuz. Çunku rahatlık kısmı tartısılmaz:)

Bence acımasız değilsiniz kötü biri olsanız zaten 3 sene kimse kimseyle para için kalmaz diye düşünüyorum.
Evet net kurallar olduğunda çok daha iyi oluyor.En önemlisi çocuğa iyi bakması geçen gün çocuğuma minik kızdım bakıcının kapısına vurdu acayip hoşuma gitti demekki kadının yanında kendini güvende hissediyor diye.
Başkası şu kadar para alıyor muhabbeti galiba hepsinde var.Bende o konuda net tavrımı koydum.Üzgünüm benim vereceğim bu kadar ama başka yerde çalışmak istersen tabiki gidebilirsin dedim.2000 Lira veriyorum az olduğunu düşünmüyorum.Gelirime göre hesaplayınca eğer daha fazla kazansaydım daha fazla vereceğimi biliyor zaten.
Rahatlık kısmı ise kesinlikle...Yardımcı olduğu için çocuğumla çok verimli zaman harcıyorum.24 saat çocuk baksaydım tahammülsüz olabilirdim ama şuanda her yan yana geldiğimizde oyun oynuyoruz sürekli eğlenceli geçiyor.

Benim deneyimlerim oğluma baktıkça ailesini özlemiş, o sebeple sürekli ağlamaya başladı o ağladıkça oğlumda ağlamaya başladı ve ekstra saçma sapan hareketler sergilemeye başladı , sonuç gönderdim daha ilk bakıcıdan yaşadığım olay. Çok canım sıkıldı yapılacak bişi yok

Benim deneyimlerim oğluma baktıkça ailesini özlemiş, o sebeple sürekli ağlamaya başladı o ağladıkça oğlumda ağlamaya başladı ve ekstra saçma sapan hareketler sergilemeye başladı , sonuç gönderdim daha ilk bakıcıdan yaşadığım olay. Çok canım sıkıldı yapılacak bişi yok
Çok büyük şans ilk bakıcıda yüzünüzün gülmesi . O yüzden 3.4. denemelisiniz Çok büyük rahatlık haklarını yiyemem. Mutlaka bir gün iyi biriyle karşılaşırsınız. İmkanınız varsa yardımcı alın, çünkü hayat o zaman çocuklar ile birlikte daha güzel ve anılar dolu oluyor. :)

Arkadaşlar merhaba, ben yatılı bakıcı arıyorum. İmese yakın oturuyorum. 2,5 yaşında kızım. Tanıdığınız var mı?

Merhaba ben yeni bir türkmen bakıcı başlattım. Öncelikle iyi birine benziyor.. ancak ütü çamaşır katlama yemek falan hiçbirşey bilmiyor. Temizlik konusundada bizim gibi değiller.. bez ayrımı ne nerede kullanılır onu bilmiyor.. daha önce tecrübesi yok..ilk işi.. ama yağlı bulaşıkları bile tam temizleyemiyor.. ben söylüyorum hep sıcak suyla yıka şunu şurda kullan.. ütüyü falan gösteriyorum.. şimdilik annem yanında ama gidecek o da. Eli biraz yavaş.. napsam bilemedim normal mi bu kadar ev işlerinden anlamamaları??

Merhaba, Umarim mesajimi görürsünüz. Tecrubelerinizi paylastiginiz icin tesekkurler, Ben de eylul sonunda doğum yapicam insallah, bir de 3 bucuk yasinda kızım var. Şirketten yatılı bakıcı istiyorum kışı atlatana kadar. Ilk kızım bana cok yapışık, evimin temizliği ve ara sıra kızımla oynasin işitiyorum. Fakat biraz beceriksizim ben, yönetme konusunda. Bi de her seyi kendim yapan bi tipim. Bazi seyleri bilmem gerekiyor. Yatma kalkma saatleri nasil oluyor, mesela 9da odama cekilirim gibi bisey mi oluyor yoksa ben mi ayarlayacağım gunde calisma saatinin toplamını. Mesela gec baslayip sabah 10 gibi, sonra gec yatmasını soyleyebilir miyim?

Merhaba, Umarim mesajimi görürsünüz. Tecrubelerinizi paylastiginiz icin tesekkurler, Ben de eylul sonunda doğum yapicam insallah, bir de 3 bucuk yasinda kızım var. Şirketten yatılı bakıcı istiyorum kışı atlatana kadar. Ilk kızım bana cok yapışık, evimin temizliği ve ara sıra kızımla oynasin işitiyorum. Fakat biraz beceriksizim ben, yönetme konusunda. Bi de her seyi kendim yapan bi tipim. Bazi seyleri bilmem gerekiyor. Yatma kalkma saatleri nasil oluyor, mesela 9da odama cekilirim gibi bisey mi oluyor yoksa ben mi ayarlayacağım gunde calisma saatinin toplamını. Mesela gec baslayip sabah 10 gibi, sonra gec yatmasını soyleyebilir miyim?
Merhaba
Eger yonetim konusunda beceriksiz oldugunuzu dusunuyorsaniz, once kendinizi hazirlayin. Cunku eger siz birsey soylemezseniz, hic bisey yapmazlar. Siz ne yapmasi gerektigini soylemezseniz, kacta kalkmasi kacta odasina cekilmesi gerektigini ise alirken soylemezseniz, kafalarina gore takilirlar. Herseyin basinda anlasma yaparken konusun. Yoksa ipin ucu kacar. Biz yasadik bunu. Neredeyse bizden cay isteyecek hale gelmisti. Sonra farkli bir baska turkmen kadin deneyiminden sonra anladik ki, ne kadar isten kacarsak o kadar kar diyorlar. Hersey acik ve net olacak. Bu saatte bu, sabah bu isler, aksam bu isler, gun su saatte baslar bu saatte biter gibi... sakin onun insiyatifine birakmayin uzulursunuz. Cocugu da hic birzaman yuzde yuz teslim etmeyin. Hep bi goz uzerinde olmali. Kamera olmali evde. Sakin sorgusuz sualsiz guvenmeyin. Allah kolayliklar versin...

Merhaba
Eger yonetim konusunda beceriksiz oldugunuzu dusunuyorsaniz, once kendinizi hazirlayin. Cunku eger siz birsey soylemezseniz, hic bisey yapmazlar. Siz ne yapmasi gerektigini soylemezseniz, kacta kalkmasi kacta odasina cekilmesi gerektigini ise alirken soylemezseniz, kafalarina gore takilirlar. Herseyin basinda anlasma yaparken konusun. Yoksa ipin ucu kacar. Biz yasadik bunu. Neredeyse bizden cay isteyecek hale gelmisti. Sonra farkli bir baska turkmen kadin deneyiminden sonra anladik ki, ne kadar isten kacarsak o kadar kar diyorlar. Hersey acik ve net olacak. Bu saatte bu, sabah bu isler, aksam bu isler, gun su saatte baslar bu saatte biter gibi... sakin onun insiyatifine birakmayin uzulursunuz. Cocugu da hic birzaman yuzde yuz teslim etmeyin. Hep bi goz uzerinde olmali. Kamera olmali evde. Sakin sorgusuz sualsiz guvenmeyin. Allah kolayliklar versin...
Hala ayarlayamadik. Yarin bi gorusme olucak hayirlisi. Mesajiniz icin Teşekkür ederim ♡

Bence acımasız değilsiniz kötü biri olsanız zaten 3 sene kimse kimseyle para için kalmaz diye düşünüyorum.
Evet net kurallar olduğunda çok daha iyi oluyor.En önemlisi çocuğa iyi bakması geçen gün çocuğuma minik kızdım bakıcının kapısına vurdu acayip hoşuma gitti demekki kadının yanında kendini güvende hissediyor diye.
Başkası şu kadar para alıyor muhabbeti galiba hepsinde var.Bende o konuda net tavrımı koydum.Üzgünüm benim vereceğim bu kadar ama başka yerde çalışmak istersen tabiki gidebilirsin dedim.2000 Lira veriyorum az olduğunu düşünmüyorum.Gelirime göre hesaplayınca eğer daha fazla kazansaydım daha fazla vereceğimi biliyor zaten.
Rahatlık kısmı ise kesinlikle...Yardımcı olduğu için çocuğumla çok verimli zaman harcıyorum.24 saat çocuk baksaydım tahammülsüz olabilirdim ama şuanda her yan yana geldiğimizde oyun oynuyoruz sürekli eğlenceli geçiyor.
Merhabalar acaba yıllık izin olarak kaç gün vermektesiniz bazı yerler 1 hafta bazıları 2 hafta veriyor hiç bermeyenleri de duydum! Ama bir çalısanın da yılda dinlenme hakkı sanırım vardır diye düşündüm.bizim bakıcımızla 1.yılımız dolmak ğzere ama cevremde sorabileceğim kimse yok maaşsef

X