Bakıcı, Kreş, Oyun Ablası Yabancı yatılı bakıcı çalıştıranlar

Çocuğunuzun bakıcı veya kreş deneyimleri, önerirler, tavsiyeler, karşılaşılan problemler, oyun ablaları ve oyun grupları

acikcay

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
1 Şubat 2016
1.872
1.828
Yakın tarihte iş başı yapacağım. Türk bakıcılar hem işten kaçma derdinde hem de çok para alayım derdinde. Bizde yabancı yatılı bakıcı çalıştırmaya karar verdik.
Nelere dikkat etmeliyim? Bu konuda deneyimi olanlar paylaşabilirse çok sevirim.

Umarım gönlünüze göre bulursunuz demeye geldim.
Halamın da Türkmen yatılı bakıcısı var çok memnun. Türkçeyi iyi konuşuyor çocuk ile iletişiminde sıkıntı çıkmadı. Biraz el lezzetleri farklı oda zamanla oturdu. Çok canla çalışıyor, kızını memlekette annesine bırakıp çalışmaya gelmiş.. umarim iyisine denk gelirsiniz..

Halamın da Türkmen yatılı bakıcısı var çok memnun. Türkçeyi iyi konuşuyor çocuk ile iletişiminde sıkıntı çıkmadı. Biraz el lezzetleri farklı oda zamanla oturdu. Çok canla çalışıyor, kızını memlekette annesine bırakıp çalışmaya gelmiş.. umarim iyisine denk gelirsiniz..
İnşallah , hep kaçanları duymuştum bu örnek çok moral oldu çok teşekkür ederim.

Merhabalar, bizde hasta çocuğumuz olduğu için onlara muhtacız fakat gelenlerin hepsi karaktersiz çıktı maalesef :KK43: sizden rica etsem halanızın çalışanına sorsanız tanıdığı var mı boşta olan

Merhabalar, bizde hasta çocuğumuz olduğu için onlara muhtacız fakat gelenlerin hepsi karaktersiz çıktı maalesef :KK43: sizden rica etsem halanızın çalışanına sorsanız tanıdığı var mı boşta olan
Halam İstanbul da. Sanırım şirketten ayarladi. Bilgi alip doneyim size.

Bende yabancı yatılı bakıcı baktım ama türklerden daha çok istiyorlar benim görüştüklerim
Oturma izni olmayan 650 dolar
Oturma izni olan 700 dolar
Haftasonu çıkışlarında da 50 tl harçlık istediler
Özbek baktım ben acaba özbekler mi çok istiyor
Benim ilk tercihim türk ama bulamadım kendime göre

Bende yabancı yatılı bakıcı baktım ama türklerden daha çok istiyorlar benim görüştüklerim
Oturma izni olmayan 650 dolar
Oturma izni olan 700 dolar
Haftasonu çıkışlarında da 50 tl harçlık istediler
Özbek baktım ben acaba özbekler mi çok istiyor
Benim ilk tercihim türk ama bulamadım kendime göre
Ben de hala görüşüyorum yeni gelenler 500 dolar, 650-700 dedikleriiniz deneyimli olanlar. Buarada dolar da arttı tam kötü zamana denk gekdi
Türkmen özbek aynı istiyor türkiyeye gelme bulunma süreleri ve deneyimleri rakamları arttırıyor

Ben de hala görüşüyorum yeni gelenler 500 dolar, 650-700 dedikleriiniz deneyimli olanlar. Buarada dolar da arttı tam kötü zamana denk gekdi
Türkmen özbek aynı istiyor türkiyeye gelme bulunma süreleri ve deneyimleri rakamları arttırıyor

Danışmanlık firmasından mı buluyorsunuz sizde
Şu arada komisyon alan kişiler

Yeni olsun ne farkeder ki
Ev işi sonuçta ne kadar farkeder bilemedim

Danışmanlık firmasından mı buluyorsunuz sizde
Şu arada komisyon alan kişiler

Yeni olsun ne farkeder ki
Ev işi sonuçta ne kadar farkeder bilemedim
Bebek de bakacak türkçesi yok ama ben ztn 3 ay yanındayım öğretirim diye düşünüyorum.
Evet şirket aracılığıyla ama ztn siz maaşın yarısını onlara yarısını aldığınız elemana veriyorsunuz yani ekstra bişi çıkmıo sizden.
İstanbuldaysanız size telefonlarını verebilirim özelden benim ismimi de verip görüşebilirsiniz

Bebek de bakacak türkçesi yok ama ben ztn 3 ay yanındayım öğretirim diye düşünüyorum.
Evet şirket aracılığıyla ama ztn siz maaşın yarısını onlara yarısını aldığınız elemana veriyorsunuz yani ekstra bişi çıkmıo sizden.
İstanbuldaysanız size telefonlarını verebilirim özelden benim ismimi de verip görüşebilirsiniz

Bende danışmanlık firmasından bakıyorum ama 500 dolara çalışan yok
Ben aralık da dogum yapacagım o zamana kadar bebek bakımı yok bende türkçesi yoksa öğretebilirim sanırım
Türkmen yada özbek arasında farkeden bir sey oluyor mu sizce ?

Bende danışmanlık firmasından bakıyorum ama 500 dolara çalışan yok
Ben aralık da dogum yapacagım o zamana kadar bebek bakımı yok bende türkçesi yoksa öğretebilirim sanırım
Türkmen yada özbek arasında farkeden bir sey oluyor mu sizce ?
Bence fark yok ikisi arasında , inşallah iyilerle karşılaşırız. Ben biriyle anlaştım pazartesi başlayacak. Dediğim gibi isterseniz telefon verebilirim

Bence fark yok ikisi arasında , inşallah iyilerle karşılaşırız. Ben biriyle anlaştım pazartesi başlayacak. Dediğim gibi isterseniz telefon verebilirim

Alayım telefon size zahmet
Birde ne kadara anlaştınız acaba?

Ben de bgn başladım bakalım inşallah her şey yolunda gider.
Mesela neler yaptırıyorsunuz? Nelerden memnunsunuz? Nelerden değilsiniz?

Bu benim 2.yabancı bakıcım 1.faciaydı bebeğim sevmiyordu bende değiştirdim.2.si ona açıkçası ben şunu yap bunu yap demedim.Bebeğim öncelik tabiki dedim.onun banyosu yemeği her şeyi...günlük toparlama ve yemek yapıyor dediğim gibi bunları ona ben yap demedim kendi kendine girişti.

Açıkçası evet emekçi ama mesafeli olmanı tavsiye ediyorum.

Bu benim 2.yabancı bakıcım 1.faciaydı bebeğim sevmiyordu bende değiştirdim.2.si ona açıkçası ben şunu yap bunu yap demedim.Bebeğim öncelik tabiki dedim.onun banyosu yemeği her şeyi...günlük toparlama ve yemek yapıyor dediğim gibi bunları ona ben yap demedim kendi kendine girişti.

Açıkçası evet emekçi ama mesafeli olmanı tavsiye ediyorum.
Bakalım beni neler bekliyor , yaşadıkça paylaşırım

Bakalım beni neler bekliyor , yaşadıkça paylaşırım

Dün çok yazamadım.Bugün ayrıntılı yazıyım. Öncelikle yabancı bir insanla aynı evde yaşıyorsun her anınıza tanık oluyorsunuz.Bu yüzden bazen o insanlarda mutsuz olabiliyor ne biliyim benim yanımda çalışan kadın bazen çocuklarını özlüyor ve suratı asılıyor.Ben onu anlıyorum bebeğime yansıtıyor mu hayır yansıtmıyor.Hatta ona daha iyi performans gösterebilmesi için yıllık iznini erken kullanmasına izin vericem gitsin ailesini görsün özlemi bitsin geldiğinde daha iyi çalışır diye düşünüyorum.
Eğer senin bakıcın yeni başladıysa biraz üşengeç davran ben öyle yaptım bilerek mi hayır zaten üşengeçim kadın baktı yemek yapmaktan nefret ediyorum kendisi girişti.ona evin her alanını kullanabileceğini ve canı bir şey isterse çekinmeden söylemesi gerektiğini söyledim.Bi baktım Kırgız yemekleri yiyoruz çok güzel
Tek ama tek sorunun kızımda küçük bir sağlık sorunu olduğunda beni suçlaması ben onu suçlamazken...Hastalıklarda ben çok evhamlıyım o benden daha evhamlı çıktı.Keşke biraz sakin olabilseydi. Bu iyi mi kötü mü anlamadım.

Dün çok yazamadım.Bugün ayrıntılı yazıyım. Öncelikle yabancı bir insanla aynı evde yaşıyorsun her anınıza tanık oluyorsunuz.Bu yüzden bazen o insanlarda mutsuz olabiliyor ne biliyim benim yanımda çalışan kadın bazen çocuklarını özlüyor ve suratı asılıyor.Ben onu anlıyorum bebeğime yansıtıyor mu hayır yansıtmıyor.Hatta ona daha iyi performans gösterebilmesi için yıllık iznini erken kullanmasına izin vericem gitsin ailesini görsün özlemi bitsin geldiğinde daha iyi çalışır diye düşünüyorum.
Eğer senin bakıcın yeni başladıysa biraz üşengeç davran ben öyle yaptım bilerek mi hayır zaten üşengeçim kadın baktı yemek yapmaktan nefret ediyorum kendisi girişti.ona evin her alanını kullanabileceğini ve canı bir şey isterse çekinmeden söylemesi gerektiğini söyledim.Bi baktım Kırgız yemekleri yiyoruz çok güzel
Tek ama tek sorunun kızımda küçük bir sağlık sorunu olduğunda beni suçlaması ben onu suçlamazken...Hastalıklarda ben çok evhamlıyım o benden daha evhamlı çıktı.Keşke biraz sakin olabilseydi. Bu iyi mi kötü mü anlamadım.

İnsan olarak kesinlikle iyi niyetini göster ama mesafeli ol.Bazıları yazmış kocam evdeyken banyo yapmasın,bizimle aynı masada yemek yemesin diye o bana saçma geliyor.Görevleri konusunda evet taviz vermeyin sonuçta köle değil onu evine aldıysan banyoyada girsin kocan varken abartmamak lazım böyle şeyleri

Bakıcı konusu ciddi sıkıntılı bir konu. Ben 5 - 6 tane türkten sonra Türkmen biri ile çalışmaya başladık. 3 sene oldu ama 3 sene icerisinde bir çok şey yaşadık. Tek önm verdiğim çocuğuma çok iyi baktı. Çocuğu gibi ilgilendi. Kendini Türkçesini geliştirdi. Yemek, uyuku ilaç vs gibi konularda kurallarıma uydu. Önemli olan ilk sizin kurallarınıza uyması.
Benim ilk soyledigim Elinde sürekli telefon görmeyeceğim di. Çünkü dizi izlemeye ve telefonda konuşmaya bayılırlar. Bu konuda çok ciddi oldugumu soylememe rağmen başladığı 2. haftasında telefon zırr zırr çalıyordu. Uyardım ve br daha sorun olmadı. Kuralınızda ne kadar net oldugunuzu net sekilde belirtin.
2. Eve kamera bence mutlaka takın.
3. İlaç kullanımı konusunda ciddi uyarın. size sormadan asla ilac vermeyecegini bilmeli. Çunku uzun sureli çocuga bakınca kendisininde bu konularda karar verebilecegini dusunup sizin hoslanmayacaginiz ilaclar kullanmasını sağlayabilir.
4. Saatler konusunda titiz olması gerekitigini vurgulayın. Çünkü iişe geliş cıkıs saatlerini uzatıp yaymaya çok musaitler.
5. Kesinlikle ailevi konularını uzun uzun dinlemeyin. kendinize dert etmeyin. Asırı duygu somurulerine kanmayın. Unutmayın hepimiz bir mucadele icindeyiz. İse gitmemiz hem kendi hem de çocuklarımızın gelecegini en guzel hali ile yasamak ve yasatmak icin. Onlarda bunun icin geliyorlar.
6. Ona muhtac , mecbur, o olmazsa naparım gibi bir durumunuzu hissetmesinler . iste o zaman izin gunlerinde gidip gelmiyorlar. Basladıktan sonra hemen 1. ay sonunda zam isterler. Kanmayın bunlara. Arkadasım sadece cocuga bakıyor bilmem kac dolar alıyor gibi cumleleri de oenmsemeyin. Ona dedigim şu, Sen de buraya para kazanıp evlatlarına donmek icin geldin. Para onemli senin icin. Daha fazla veren oldumu gitmek istersen gidebilirsin. Hakkın. Yeter ki bana 1 bir kac gun onceden haber ver.

Aslında yazacak daha çok şey var :) belki biraz acımasız biri gibi gorunmus olabilrim ama tamamiyle tecrubelerden dlayı yazılmıstır.
3 yıl boyunca bunlarla uğraşan bir anneden şimdilik bu kadar. Bir anda bırakıp giderse sakın üzmeyin kendinizi. İnsallah duzgun birini bulursunuz. Çunku rahatlık kısmı tartısılmaz:)

X