Tahliye taahhütnamesi

Valla tüm yorumları okudum, iki tarafıda anlıyorum. Ama kiraya veren tarafından bakabileceğim; insanlar o evleri gelecekte rahat yaşayabilsinler diye yatırım amacı ile alıyorlar, yıllarca etlerinden dişlerinden vererek. Ülke bu halde ise ve her şeye %200 zam geliyorsa ev sahibi ne yapsın? İlerde başkasına hayrım dokunsun, piyasa ile karşılaştırdığında bedava fiyata kiraya verip iyilik abidesi olabileceğim evlere şimdiden yatırım yapayım diye düşünen var mıdır? Koç ailesi bile bunu düşünmez emin olun 😅
Sizin masraflara %200 zam geliyorsa, ev sahibine de geliyor?

Babamın 2 evi var - ikiside aynı binada -, o bölgede evler aynı ayar 12-16k bandında gidiyor son aylarda, bizimkiler pandemiden bu yana 2.5k da kaldı. Eve sadece emekli maaşı ve bu iki 2.5+2.5k giriyor, ama efetüfe zammını kabul etmeyen sorun çıkaran, ve evdende çıkmayan çok değerli kiracılarımızın birinde BMW var, diğeride iki kişi birden çalışan çocuksuz genç bir çift - bu çift hiç ödemiyor hele, yıl sonu toplu öderiz öderiz diye geçiştiriyorlar?

Benim babamsa, 2009 model arabasını her ay bozulduğundan sanayiye verdiği paralardan, evi geçindirmeye çalışmaktan, vergilerini ödemeye çalışmaktan, günden güne yıpranıyor. Aslında 3 tane (birinde kendileri oturuyor) mülkü olan bir ailenin orta seviye - yada bir tık üstü bir yaşam tarzı olabilmeli, dimi? ama SIFIR evi olan, ve eşek gibi çalışan, aileme destek göndermek zorunda kalıyorum her ay - kendi yatırımlarım için biriktirebileceğim halde.
Kimse o evleri, babanızın hayrı olsun diye almadı emin olun, bu bir yatırım, hatta bu bir iş ortaklığı. Evet aniden bu enflasyon ve fiyatlar üzücü. Ama bi zahmet.... Ev sahipleri de kendi paraları ile rezil olmasın.
Velhasıl kelam keşke babamda başta böyle bir evrak olduğunu bileymişte, keşke bi çıkarma hakkı olaymış.
Babanız neden ihtarname çekmiyor? Altında bmw olan insana da acımasın. Onda para boldur. 2 haklı ihtarla tahliye davası açılır.

Burada bir sivri zeka şey diyordu. O evleri zamanında bedavaya almışlar, şimdi millete pahalıya kiralıyormuş kurnazlar. Günün fıkrası. ☺️
Biride şey demiş, 'kiraları enflasyon efetüfe yüzünden 3 katına çıkarıyorlar ama bizim maaşlara 3 katı zam gelmiyor'. Sanki ev sahibine geliyor 3 katı maaş zammı 🤦‍♀️.. Tabi siz rahat yaşayın diye biz boğazımızı sıkıp, malımızı mülkümüzü kullandırırız size. 🤪

Son düzenleme:
Babanız neden ihtarname çekmiyor? Altında bmw olan insana da acımasın. Onda para boldur. 2 haklı ihtarla tahliye davası açılır.
Ya kaç konuştu. Hatta o kiracıları da hani işleri falan düzgün, normal normal öderler beni zorda koymazlar diye kabul etti. Ama azcık belalı cıngar konuşuyorlar. Babam anladığım kadarıyla yüzgöz olmaktan korkuyor. Bide ihtarnameydi, mahkemeydi falan derken o sürede hiç kira alamamaktanda korkuyor. Geriye 8.500 emekli maaşı kalacak, neye yeter? kardeşim başka şehirde okuyor.
Ben dedim, bana yönlendir aradan çık, ben konuşayım yola gelmiyolarsa da avukat arkadaşıma veririm, ikimizde aradan çekiliriz, diye. Ama yok kızım eylüle kadar daha bekleyelim bakalım dedi. O da ayrı bir yumuş yumuş adam. 🤕 Beladan, sorundan hiç hoşlanmaz

Bu konuda geride kalmışsınız o zaman. Araştırabilirsiniz kendi hukukçu çevrenizden. Sonra aydınlatırsınız konu sahibini. İyi günler :)

1 yıldır bu taahhütname işiyle kafayı bozmuş biri olarak 😂 bu şekilde bu belgenin bir geçerliliği yok. Konu sahibinin elinde belgenin tarihsiz fotoğrafı varmış. Bu büyük bir delil. Dava açarsa ev sahibi kaybeder
Biz kiracı olarak iki yıldır bu taahhütname ile tehdit ediliyoruz diyebilirim. Kirasını düzenli ödemeyenler için denilerek iki sene önce imzalatıldı bu belge. Sonra bir anda kiralar artınca daha bir sene dolmadan ev sahibi fahiş fiyattan zam için pazarlık yapmaya başladı bizle. Iki yıldır yeni ev kiralıyormuşuz gibi yeni bir kira zammıyla karşılaşıyoruz. Karşınızdaki kişinin vicdani ile alakalı yani bu durum. Bu taahhütnameyi tarih koymadan imzalarsanız ya da imzaladıktan sonra örneğini siz almazsanız, ev sahibi de açgözlüyse sıkıntılı bir süreç yasayabilirsiniz. Biz dava süreçlerini de araştırdık. Bu sözleşmeyi ne zaman imzaladığınızın ispatı sizden bekleniyor. Ancak emlakçılar taahhütname kiracılara verilmiyor diye imzalanmış halinin örneğini size vermiyorlar. Imzaladığınız her sözleşmede tarih olmasına dikkat ederek ve örneğini ozellikle isteyerek ya da fotografini çekerek hakkınızı sizin korumanız gerekiyor. Formalite bir belge kesinlikle degil yani. Ama gecerli oldugu ve geçersiz oldugu haller var. Dikkat edilmesi gerekiyor
Bizimki de aynı. Bu belgeyle bizi tehdit etti. %300 zam istedi. Tamam dedik elinden geleni ardına koyma o zaman, madem orta yol yok. Dava bile taa 1 yıl sonraya verildi.

Evet geçerli fakat şöyle bir detay var, eğer evliyseniz ve eşinizle ikamet ediyorsanız o evde, karı koca iki kişinin imzası olması gerekiyormuş taahhütnamede. Eğer sadece birinizin imzası varsa çıkartamıyormuş
Evet. Bunun için de ev kiralık da olsa gidip aile konutu şerhi koydurtmanız gerekiyor. Basit bir şey onu yapmak da

İşte büyük ihtimalle kendisi kira tarihini sonradan atacak. Elimde tarihsiz halinin fotoğrafı var.

Avukata gidip hemen o taahhütnameyi geçersiz kıldırabilirsiniz. İlk 1 ay mıydı 1 yıl mıydı, gidip itiraz etme hakkınız var. Gidip iptal ettirin. Elinizde tarihsiz halinin fotoğrafı varmış, bir şey de yapamaz ya neyse

Konuşuyor işte. Anlat bakalım bize nfrtettti kadın hukuk anlat, hmk, medeni kanun anlat da öğrenelim birasenden feyz alalim
Hanımefendiavukat degil hakim olduğunuzu belirtiniz bende hakimlerde hukuk fakultesi bitirdigi için onlarda bir avukattir dedim.avukatim hukukcuym demedim üslubunuz çok saygısızcabelki hakim olmuşsunuzsunuz bilmiyorum o konuda emin değilim

Madem bedavaya aliniyormusta kendisi neden almamış :)
Kendisi de almış sanırım, sallamıyorsa. 5 sene önce 200 bine alınan ev şu an 2.2 milyonmuş, bu durumda ev sahibi 2 milyon kâr etmiş. Bir türlü anlatamadık kadına evin aslında değerlenmediğini, buna enflasyonun sebep olduğunu. O zamanın 200 bini=Şimdiki 2 milyon. İkisiyle de ancak bir daire sahibi olunabiliyor dedik ama anlamadı. 🥲

Kendisi de almış sanırım, sallamıyorsa. 5 sene önce 200 bine alınan ev şu an 2.2 milyonmuş, bu durumda ev sahibi 2 milyon kâr etmiş. Bir türlü anlatamadık kadına evin aslında değerlenmediğini, buna enflasyonun sebep olduğunu. O zamanın 200 bini=Şimdiki 2 milyon. İkisiyle de ancak bir daire sahibi olunabiliyor dedik ama anlamadı. 🥲
Anlamayan insana laf anlatmak çok zor yapacak bişey yok. Bu bikac gündür burda çok konuşuldu bu mevzu. Fırsatçı olan kiracıda çok ev sahibide. Ama bu çekişmelerden kiracı zarar görür bence uzun vadede o yüzden herşey iki taraf içinde makul olmali. Biz hep çok uyguna oturttuk senelerdir aynı kiracimizdi çok komik bir rakam diyim kendi kiramizi bile karşılamiyordu. Bikac aya çıkacak ve içine gelecek olan kiracıda hazır ederi neyse ona kiraya verecegiz. Ev sahibi hayır kurumu değil yani yapacak bişey yok. Durduğu yerde değerleniyormus ev ne varmışta uyguna otursalarmis. Oldu 😁 o evi alırken o borcu öderken ortak mıydık?

Arkadaşlar tartışmayın boşu boşuna sözde uyanık ev sahibi iki tarihinde yani tahliye tarihi ve imzalanma tarihini de boş bırakarak aldı imzaları hakime hanımın dediği doğru teyit de aldım bir kaç yerden hiçbir şey olmazmış yani. Okuyan kiracı arkadaşlar da dediğim gibi her şeyin fotokopisini alsın imkanı yoksa benim gibi fotoğrafını çeksin.

Bir yakınımın başına geldi ev sahibi atmış sonradan tarihi demekki uğraşsa uğraşırmış bilmiyorduk ama evleneceği için zaten çıkacaktı. Çıktığı günden beri evi tutan da olmadı piyasadan yükseğe koyduğu için orası ayrı bi konu. Bilgi veren herkese cok teşekkür ederiz.

Eklentiler

• IMG_4690.png
    IMG_4690.png
    549,3 KB · Görüntüleme: 86
kısacık özet geçeyim. İçime dert oldu avukat arkadaşlar varsa kanuni yönden bilgilendirirlerse yada başına benzeri olay gelen varsa cevap verirse çok sevinirim.

yeni ev tuttuk emlakçı vasıtasıyla. Kira sözleşmesini imzalarken tahliye taahhütnamesi çıktı meydana. Neymiş bir önceki kiracı çok çektirmiş.

Taahhütname tarihsiz üzerinde yazılanları ek olarak ekleyeceğim. Ne alaka diye sordum bir önceki kiracı çok çektirmiş çıkmamış vsvs bir sürü şey saydı. Emlakçı ise tüm ev sahipleri yaptırıyor artık dedi.

Bunun hukuki bir geçerliliği var mı arkadaşlar istediği zaman tarih atıp evden çıkarabilir mi? İçime dert oldu çok üzüldüm her an çıkabilecek olmanın stresi çok zor. Öyle bir durumda ne yapabiliriz.
Bunun bir takım kuralları var geçerli olması için.İnternette araştırın.Orada hukukçu sitelerinden yorumlar oluyor.

İnternetten
ÖNEMLİ!: Tahliye taahhütnamesi geçerliliği konusunda en önemli şart söz konusu taahhütnamenin ne zaman alınacağıdır. Kanuna göre tahliye taahhütnamesi kiralanan taşınmazın kiracıya teslim edilmesinden sonra alınabilir. Uygulamada bu süre 15 gün veya 1 ay olarak belirlenebilir. Bu kuralın konulmasının amacı zor durumda kalan kiracıyı korumaktır. Kiraya verenin taşınmazı ancak taahhütname karşılığında kiralayacağı gibi bir zorlamada bulunmasını engellemektir. Zira belirli süreli kira sözleşmesini süre bitiminde sonlandırma hakkını kanun yalnızca kiracıya tanımıştır.Bu bağlamda tahliye taahhütnamesi kira sözleşmesinin yapılmasından ve taşınmazın tesliminden sonra alınabilir. Burada belirli bir süre içerisinde yapılma zorunluluğu yoktur. Kira sözleşmesinde belirlenen süre içerisinde tahliye taahhütnamesi alınabileceği gibi sözleşme süresinin uzatıldığı dönemlerde de alınabilir.Uygulamada kiraya veren kişilerin kira sözleşmesi ile birlikte yaptığı tahliye taahhütnamesine ileri bir tarih koyarak geçerlilik sağlamaya çalıştığı görülmektedir. Bu durumda kişinin iradesi sakatlanmış olacaktır. Aşağıda ayrıntılarına değineceğimiz üzere kişi böyle bir durumda her türlü delil ile sözleşmenin sakat olduğunu ileri sürebilir

Yani ne denir bilemedim.
Az evvel depremzede birinin konusunu okudum,evi yıkılmiş ama kendi evine giremiyor neden,arsiz kiracisi çıkmıyor birde üstune şubattan beri ha çıktım,ha çıkacağım deyip kira da ödemiyor. Bunlari okuyunca ev sahibine hak veriyorum hakkıdır diyorum. Sonra kirasına %500 zam yapmaya çalışan ev sahibini duyuyorum kiracıya yazık diyorum.
Bilemedim ev sahibi daha evvel sorun yaşadıysa(hukuki tarafını bilemiyorum)hakkıdır ama umarım o aç gözlülerden birine dönüşmez bu belge sayesinde. Kafasına estikce zam isteyip alamayınca çık evimden demez.

Hukuki geçerliliği olan bir belge olsada eğer evliyseniz aile meskeniniz olarak o evi kiraladığınız da ev kontratina eşiniz imza tmissa tahliye taahhütnamesi ne de eşiniz imza attıysa 🤩 burası önemli eğer biz beraber evi tuttuk ama.benim.haberim.yok derse eşlerden biri taahutname.bile işe yaramıyor..yani evlilik birliği içinde tahliye taahhüdü ne eşlerin birlikte imza atması asl olan.evet herkes artık gerçekten işgalci gibi evine coreklenen kiraciyla ugrasabilmek adına bunu imzalanıyor çünkü mevcut piyasa şartlarında fiyat artırımı yapmayan %25 gibi çok sembolik bir artirimla ev sahiplerini mağdur eden bu düzenleme sonrası herkes imzalanıyor ama yine yanlış açık olan bir kısmı var onuda yaparka yaşayarak görecek insanlar.bir an önce %25 lik yaptırımın kalkması ümidiyle her iki taraf içinde makul anlaşmalara gidilmeli.yoksa adliyelerde emsal fiyat bedeli davalarında daha çok artacak çıkartmak isteyenlerde bunu geçtik yaşayan her iki tarafa da ciddi psikikolojik sorun biri balkona çıkmak istemez diğeri tüm komşuları 12 bine otururken kendi kiracisininn2 bine oturması maddi olarak da kayba zarara sokar halde bir durum. İnşallah ekonomi düzelir tüfe ye göre bir artırım olur serbest piyasa koşulları birilerini birilerine bıraksalar vatandaşlar daha iyi anlasirkennsimdi kavga gürültü sulh veya ticari hukukla çözülecek işler adlı yargıya dek düşmüş halde o ona vurdu bu bunu dövdü evine giremedi ışığı kapatıldı sartel artırıldı neler neler...

İnsanlarımız doyuma ulaşması ümidiyle...
Ama bunu derken de bir kiracisindannaldigi meblayi kendi kirasını öderken de bir düşünülmeli evine coreklenen fırsat zihniyetlere birileri dur demeli.

kısacık özet geçeyim. İçime dert oldu avukat arkadaşlar varsa kanuni yönden bilgilendirirlerse yada başına benzeri olay gelen varsa cevap verirse çok sevinirim.

yeni ev tuttuk emlakçı vasıtasıyla. Kira sözleşmesini imzalarken tahliye taahhütnamesi çıktı meydana. Neymiş bir önceki kiracı çok çektirmiş.

Taahhütname tarihsiz üzerinde yazılanları ek olarak ekleyeceğim. Ne alaka diye sordum bir önceki kiracı çok çektirmiş çıkmamış vsvs bir sürü şey saydı. Emlakçı ise tüm ev sahipleri yaptırıyor artık dedi.

Bunun hukuki bir geçerliliği var mı arkadaşlar istediği zaman tarih atıp evden çıkarabilir mi? İçime dert oldu çok üzüldüm her an çıkabilecek olmanın stresi çok zor. Öyle bir durumda ne yapabiliriz.
Bu şey.. ortalığın şartları o kadar fena ki artık ev sahipleri de evlerini kiraya vermeye korkar oldu. Şurdan biliyorum, satın almak için ev arıyordur bir ay kadar önce adam kiraya veremem onla uğraşamam o yüzden satıyorum, kiracı girerese bir daha uzum süre satamama.. falan diye alel acele satmaya çalışıyordu. Ev sahipleri uğraşamayınca emlakçılar kazanır oldu hatta; katı sözleşmeler yapıp bunu sunuyorlar kiracıya.
Neyse biz evi aldık falan.. bizimkiler kararsız taşımsak mı kiraya mı versek? Ama taşınırsak bir daha uzun süre çıkamaz falan diyimce emlakçı sözleşme yaparız ona kafa yormayın; tazminat belirtiriz çıkmazsa öder… falan diye konuştular. Bu o olsa gerek..
anlayacağınız işler kötü. Biz de karar verip erteleyeceğiz kira işini muhtemelen mesela.

X