Sizin yerinize konuşulması

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Abartmayın. İlk mesele tanıtmak oluyor, adınıza konuşmak değil.
Arkadaşlarınıza 'burada çalıştığımı bilmelerine gerek yok, söyleme öyle' diyebilirsiniz, ikinci mesele adına konuşuyorum. Ama eşinizin iş arkadaşlarını uyarmak gibi saçma bir şey de yapmamışsınız iyi ki, siz değil eşiniz kötü olurdu onlarla.

Kızlar merhaba bir şey soracağım, bazen bu durum hoşuma gitmiyor benim. Geçenlerde eşimin işyerine gittim ve öğlen yemeğe çıktık, eşim yoğundu gelemedi ben de oradakilerle gittim. Gittiğimiz restoran mı lokanta mı her neyse eşim sürekli oraya gittiği için tanıyorlarmış, neyse yemek yedik kalkarken, oranın sahibi de eşime selam söyledi, X Abi’ye de çok selam diye. Kızlardan biri de beni göstererek bu arada X Abi’nin eşi dedi. Sinir oldum ama tanışmak durumunda kaldım, yemekler çok güzeldi vs diye konuştum öyle ayaküstü muhabbet. Ama benim adıma konuşmuş olmasına sinir oldum, saygısızlık gibi geliyor bana. Eşime selam söylediler diye atlayıp ben de onun eşiyim demek tuhafıma gitti, söylemedim yani. Kızı da dönerken uyarmak istedim ama uyarmadım. Benim adıma konuşmazsan sevinirim, ben gerek görürsem tanıtırım kendimi diyecektim. Bazen bu tarz durumlar oluyor bende, arkadaşlarım vs bir tanıdıkla karşılaşıyor aaa bu da şu arkadaşım şurada çalışıyor vs diye benim adıma konuşuyorlar. Ben ilk defa gördüğüm insanlarla ayaküstüyse eğer merhaba merhaba, sevmem detay vermeyi, hele başkasının benim adıma konuşmasını da sevmem. Beni ezmek olarak algılarım. Sizce yanlış mı düşünüyorum, gereksiz bir hassasiyet mi benimki? Çok sinirleniyorum o an ve suratıma da yansıyor.
ay ne saçma bi konu. iyiki kızı uyarıp kendinizi gülünç duruma düşürmemişsiniz. arkanızdan baya dalga geçerlerdi haklı olarak. kimsenin sizin yerine konuştuğu falan yok, sizi tanıtmış sadece.

İyi ki kizi uyarmadan buraya yazmışsınız. Kadın sizin eşinizin selamını sahiplenip sizi disarda bırakmamak için tanıştırmak istemiş sizi. Görgü kuralı. Kadın selamı iletirim diyip iletse siz varken o da hoş değil. Ne kadar tuhaf bir düşünce biçimi yani anlam veremedim.

Diğer konuda haklısınız, birisi izniniz olmadan çalıştığınız yeri başkasına neden söyler ki. Bu da x arkadasimizla ortak arkadaşımız de geç yani.

arkadaşlarım vs bir tanıdıkla karşılaşıyor aaa bu da şu arkadaşım şurada çalışıyor vs diye benim adıma
Calistiginiz yeri söylemelerine gerek yok ama iki tarafi taniyan kişi takdim eder genelde bu zaten boyle yapilir.
Bunun eziklikle alakasi yok siz cooook komplekslisiniz bence kendi icinizde sorun yasiyorsunuz bu konuda o yuzden yapilan hareketleri de eziyorlar gibi algiliyorsunuz.

Aksine sizin eşinizin adı geçtiği için size bi şıklık yapmış sizi tanıtmış bana yapılsa çok memnun olurum. Bence siz yanlış düşünüyorsunuz aksine eşinizin adı geçtiğinde sizi tanıtmasa kabalık olurdu ! Haa detay vermesine gerek yok aa bı arada X in eşi diye tanıtılır bu nezaket kuralıdır aksi nezaketsizlik

Kızlar merhaba bir şey soracağım, bazen bu durum hoşuma gitmiyor benim. Geçenlerde eşimin işyerine gittim ve öğlen yemeğe çıktık, eşim yoğundu gelemedi ben de oradakilerle gittim. Gittiğimiz restoran mı lokanta mı her neyse eşim sürekli oraya gittiği için tanıyorlarmış, neyse yemek yedik kalkarken, oranın sahibi de eşime selam söyledi, X Abi’ye de çok selam diye. Kızlardan biri de beni göstererek bu arada X Abi’nin eşi dedi. Sinir oldum ama tanışmak durumunda kaldım, yemekler çok güzeldi vs diye konuştum öyle ayaküstü muhabbet. Ama benim adıma konuşmuş olmasına sinir oldum, saygısızlık gibi geliyor bana. Eşime selam söylediler diye atlayıp ben de onun eşiyim demek tuhafıma gitti, söylemedim yani. Kızı da dönerken uyarmak istedim ama uyarmadım. Benim adıma konuşmazsan sevinirim, ben gerek görürsem tanıtırım kendimi diyecektim. Bazen bu tarz durumlar oluyor bende, arkadaşlarım vs bir tanıdıkla karşılaşıyor aaa bu da şu arkadaşım şurada çalışıyor vs diye benim adıma konuşuyorlar. Ben ilk defa gördüğüm insanlarla ayaküstüyse eğer merhaba merhaba, sevmem detay vermeyi, hele başkasının benim adıma konuşmasını da sevmem. Beni ezmek olarak algılarım. Sizce yanlış mı düşünüyorum, gereksiz bir hassasiyet mi benimki? Çok sinirleniyorum o an ve suratıma da yansıyor.
Bir ortama sizi tanımayan biri geldiğinde orada sizi tanıtan kişiler takdim eder. Bence abartıyorsunuz.

ay ne saçma bi konu. iyiki kızı uyarıp kendinizi gülünç duruma düşürmemişsiniz. arkanızdan baya dalga geçerlerdi haklı olarak. kimsenin sizin yerine konuştuğu falan yok, sizi tanıtmış sadece.
Size mi soracağım konu açarken? Okuyup geçseydin o zaman. Zaten gereksiz hassasiyet mi gösteriyorum diye sordum evet öyleymiş

Bu sizin yerinize konuşmak değil yalnız sizi tanıtmış sadece. Gereksiz hassasiyet sizinkisi. Birde çok sinirleniyorum yazmışsınız. Gerek yok hayat kısa. Kk nün bazı üyelerinin cidden hiç derdi yok dert ürettiklerini düşünüyorum

Aaa ben bunu hep yapıyorum. Ben bunu bir incelik bir görgü kuralı olarak yapıyordum.

Mesela "x de yeni arkadaşımız kendisi de avukattir ve doktora yapıyor harika da resim yapar kendisi". "Y ile tanışıyor muydunuz o da harika yemek yapar senin gibi." Gibi şeyler söylerim çünkü bunun o kişiyi ortama katmak onore etmek o kişiyi de dışlanmış hissettirmemek olduğunu düşünürüm. Yani ben bunu bir görgü kuralı olarak biliyordum. Daha önce hiç bundan rahatsız olan biriyle karsilasmamistim.

Aaa ben bunu hep yapıyorum. Ben bunu bir incelik bir görgü kuralı olarak yapıyordum.

Mesela "x de yeni arkadaşımız kendisi de avukattir ve doktora yapıyor harika da resim yapar kendisi". "Y ile tanışıyor muydunuz o da harika yemek yapar senin gibi." Gibi şeyler söylerim çünkü bunun o kişiyi ortama katmak onore etmek o kişiyi de dışlanmış hissettirmemek olduğunu düşünürüm. Yani ben bunu bir görgü kuralı olarak biliyordum. Daha önce hiç bundan rahatsız olan biriyle karsilasmamistim.
Have you met TED 😅

Modern toplumlarda biri ortama yeni girmişse ortama aşina olan insanlar nezaket gereği yeni gelmiş kişiyi tanıtır. Eskiden takdim edilmeden konuşup ben de x diye kendini tanıtmak kabalık sayılırmış. Neyse ki kendinizi tutup tepki vermemişsiniz bir daha yüzünüze bakmazlardı.

Evet onu düşündüm ben de ya. Aklima ilk gelen Marcel proustun kitaplarında mesela ve hatta bütün Avrupa edebiyatında ve Tanzimat sonrası turkiyede de, tanistirilmamis oldukları için selam verememek diye bi kavram okuduk biz hep. Yani takdim edilmek diye bi olay var ve bence hala geçerli. Her zaman çevremde gözlemlediğim bir davranış takdim etme ve nezaket gereğidir. İlk defa bunu saygısızlık addeden birini duydum...

Birde bayılsaydın Feriha.
Umarım günlük hayattada böyle basit şeylere takılıp kendinize ve etrafınıza zehir etmiyorsunuzdur herşeyi.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X