Üroloji - İdrar Yolları Hastalıkları Sistit

9 yasinda idrar yolu enfeksiyonu oldum iki kez hastanelerde yattim cok kotuydu :KK43: sanirim silsit enfeksiyonun daha hafif bir versiyonu benim arada olur usutmekten dolayi. Size tavsiyem mutlaka ayaklarinizi sicak tutun silsit usutmekle ortaya cikar ve bol su icin ben herhangi bir ilac kullanmiyorum basladigini hissettigim zaman hemen corap ve sulara sariliyorum, agri olmuyor ama on dakikada bir tuvalete gitme hissi beni mahvediyor :KK43:
Bir ilac vardi adini unuttum simdi c ile basliyordu yatmadan once tuvalete gidin sonra bu ilaci cay bardagina koyup su dokun ustune icin, gece bobrekleri temizleyip bakterileri yokediyor bu ilac bir kere kullandim aninda gecti

Nasıl yani anlamadım iç çamaşırı giymemek mi gerek

Kadınlar Kulübü Mobil uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

Merhaba Kızlar;

Öncelikle tüm içtenliğimle bu hastalıktan kurtulmanızı çok istiyorum.
Benim yapmadığım şey kalmadı maydanoz suları kekik bilmemneleri karnıbahar kürleri 3 litre su içmleler falan yok arkadaş olmuo geçmio bu illet bir ayda 5 gün arayla doktra gidiyordum sistit için iğneler antibiyotikler artık dişlerim sapsarı oldu sonra bana bundan çok çekmiş biri dediki string giyiyomusun evet dedim ince iç çamaşırı giyiyomusun evet dedim işte giyme bak geçiçek dedi tam bir sene oldu nerdeyse ve ben hiç olmadım belki birilerinin işine yarar bu bilgi çoook geçmiş olsun

İç çamaşırı kısmını daha açık anlatır mısınız

Sistit gebeliğe engel mi arkadaşlar o ay hamile kalinmaz mi

bende bu hastalıktan çekiyorum yaklaşık 1 senedir..kullanmadığım ve uygulamadığım yöntem kalmadı.. bu dertten kurtulanların yardımına ihtiyacımız var... doktora gitmekten bıktım çünkü, hayatım hastane ve ev arasında geçiyor....

oncelikle bu illetle ugrasan herkeze cooook gecmis olsun ,nasil beter bir hastalik oldugunu benden iyi kimse bilemez:KK43:evlendim basladi ve yillarca bu pis hastalikla ugrastim ki halada ugrasiyorum diyebilirimo_Ogitmedigim Doktor denemedigim ilac,bitki kalmadi ama sanirim maaalesef bu hastaligin kesin bir cozumu yok.Gittigim bi urolog bana mumkun olsa kendi kizima yardim ederdim dedi o anki hayal kirikligimi siz dusunun artik ama ayni zamanda evlimisin neden hamile kalmiyosun demisti o anki aciyla o Kadar kizmistim ki adama anlatamam benimle dalga geciyo sandim o aciya ilac alamadan hamilelik gecirilirmi dedim kendi kendime :KK43:bu arada bi arkadasta sormus sistit hamile kalmaya engel degil.yillarca ugrastiktan sonra gittigim baska bi urolog bana bi asidan bahsetti ama maalesef sanirim ki tr de yok ben yurtdisindayim recete ile verilen grip asisi gibi bir igne bu sistiti olusturan bakterilerden var icinde antibiyotik tedavisiyle birlikte bu asidan oldum ayni zamanda immun guclendirici ilaclar tabiiki en onemlisi bol su:rolleyes:bi donem rahat ettim duzeldim galiba deyip bi cesarette bulunup hamile kaldim gebelik doneminde bir iki kere oldu ama oncekiler gibi acili sancili degildi ve oglum dogduktan sonra uzuuuuun bir sure hic olmadim nasil bir etkisi oldugunu bilemiycem ama gebelik ve dogum gercekten iyi geldi diyebilirim bir iki kere daha oldum derken yine hamile kaldim suan 32 haftalik hamileyim allahima sukurler(dilimi isiriyorum)daha hiic olmadi:)insallah boylede gider.Konuyu acan arkadas iliskiden sonra oldugunu soylemis bi kadin dogumdada iyice muayene olmani tavsiye ederim ikinci gebeligimde rahimde kucuk bir yara tespit edildi ve Doktor direk idrar yollarinda Problem yasayip yasamadigimi sordu bununla bile alakali olabilir dedi simdi dogumdan sonra ona baktiricam belki kucucuk bisey sizin bu Kadar aci cekmenize sebep oluyo olabilir.En icten dileklerimle hepinize coooook gecmis ve acisiz gunler dilerim:)

oncelikle bu illetle ugrasan herkeze cooook gecmis olsun ,nasil beter bir hastalik oldugunu benden iyi kimse bilemez:KK43:evlendim basladi ve yillarca bu pis hastalikla ugrastim ki halada ugrasiyorum diyebilirimo_Ogitmedigim Doktor denemedigim ilac,bitki kalmadi ama sanirim maaalesef bu hastaligin kesin bir cozumu yok.Gittigim bi urolog bana mumkun olsa kendi kizima yardim ederdim dedi o anki hayal kirikligimi siz dusunun artik ama ayni zamanda evlimisin neden hamile kalmiyosun demisti o anki aciyla o Kadar kizmistim ki adama anlatamam benimle dalga geciyo sandim o aciya ilac alamadan hamilelik gecirilirmi dedim kendi kendime :KK43:bu arada bi arkadasta sormus sistit hamile kalmaya engel degil.yillarca ugrastiktan sonra gittigim baska bi urolog bana bi asidan bahsetti ama maalesef sanirim ki tr de yok ben yurtdisindayim recete ile verilen grip asisi gibi bir igne bu sistiti olusturan bakterilerden var icinde antibiyotik tedavisiyle birlikte bu asidan oldum ayni zamanda immun guclendirici ilaclar tabiiki en onemlisi bol su:rolleyes:bi donem rahat ettim duzeldim galiba deyip bi cesarette bulunup hamile kaldim gebelik doneminde bir iki kere oldu ama oncekiler gibi acili sancili degildi ve oglum dogduktan sonra uzuuuuun bir sure hic olmadim nasil bir etkisi oldugunu bilemiycem ama gebelik ve dogum gercekten iyi geldi diyebilirim bir iki kere daha oldum derken yine hamile kaldim suan 32 haftalik hamileyim allahima sukurler(dilimi isiriyorum)daha hiic olmadi:)insallah boylede gider.Konuyu acan arkadas iliskiden sonra oldugunu soylemis bi kadin dogumdada iyice muayene olmani tavsiye ederim ikinci gebeligimde rahimde kucuk bir yara tespit edildi ve Doktor direk idrar yollarinda Problem yasayip yasamadigimi sordu bununla bile alakali olabilir dedi simdi dogumdan sonra ona baktiricam belki kucucuk bisey sizin bu Kadar aci cekmenize sebep oluyo olabilir.En icten dileklerimle hepinize coooook gecmis ve acisiz gunler dilerim:)

canım teşekkürler çok güzel anlatmışsın, bende çok iyi bir profösöre ankarada tedavi oluyorum.. soramadım cocuga zararı olurmu, daha ben çocuk bile düşünemedim.. bu derdim geçtikten sonra yaparım dedim ama yaşımda artık 30 ları geçti.. herşey bir yandan sıkıntı.. ne yapacağımı şaşırdım...bende artık sisteskopi yapacam bunla yara olup olmadığına bakacaklar..bende de yara olabilir diye düşünüyorum.. umarım bizlerde senin gibi şanslı olabiliriz..bilgilerin için teşekkürler..

ekstra bişeyler aklına gelirse lütfen bize bilgi ver.. antibiyotik kullanılırke hamile kalma şansımız olurmu.. ve hamilelikte antibiyotik alabilirmiyiz.

Yazmayi unutmusum ben sistoskopide yaptirdim ve hic birsey cikmadi sadece iltihap ve surekli antibiyotik kullanmaktan mesanenin cok yipranmis ve hassas oldugunu soylediler hep ustuste geldi bi toparlanamadi cunku antibiyotigin biri bitmeden digerine basladim:KK43:cok kotu gunler gecirdim gercekten ,o yuzden sizleri cok ama cok iyi anliyorum:KK61:uzun sureli antibiyotik tedavisi iyi gelebilir doktorlar en az 6 ay uyguluyo genelde 50 mg lik olarak ama immun sistemini guclendirici biseyler kullanmanizi mutlaka tavsiye ederim dusuk dozda olsa bu seferde mantar sikayetleri basliyo antibiyotikte o bolgenin ph sini dogalligini oldukca bozuyo ve is resmen kisirdonguye bagliyo .Doktor bana antibiyotik kullanirken dogum kontrol hapina guvenmemem gerektigini koruyuculugunu yitirdigini soylemisti yani antibiyotik alirken ve sistitiniz varken bile rahatlikla hamile kalabilirsiniz ama tabi o korkuyu cok iyi bilirim ya hamile kalirda bu acilarim gecmezse ne yaparim diyede iciniz icinizi yer:confused:benim hamilelik dneminde sikayetlerim oldukca azaldi ve agriyi daha hafif yasadim diyebilirim hamilelik ve emzirme doneminde kullanilabilen antibiyotiklerde mevcut hatta tek doz kullanimlik sase bir antibiyotik var onu aliyosun 3-5 Saat sonra biseyin kalmiyo yeniden dogmus gibi oluyosun:KK71:tabii gonul ister hic olmasin ama .Eger imkaniniz varsa zaten cocukta istiyoduk diyosaniz kendi tecrubemden yola cikarak diyebilirim ki hic korkmadan hamile kalin :)saglikli gunler dilerim:KK24:

bende 2 kez oldum arkadaşlar acısını iyi bilirim, ilkinde antibiyotik tedavisi görmüştüm enfeksiyon çok yüksek orandaydı, ikincisinde ise enfeksiyon çok fazla değildi ve her gün 1 çorba kaşığı kuru yaban mersini yiyerek 3 günde atlatmıştım. Tahlil ve enfeksiyonun hangi düzeyde olduğunun bilinmesi şart. Ayrıca evli arkadaşlar, her ilişkiden sonra mutlaka idrara çıkmalı ve özel bölge temizliğini ihmal etmemeliler. Herkese geçmiş olsun

idrar testi sonucunda sistitin ne ile bulastigi belli oluyor mu?
Boyle bisey mumkun degil idrar testi sadece idrarda bakteri olup olmadigini tespit etmek icin yapiliyo eger pozitif bi sonuc elde edilirse idrar kulturune bakilarak hangi bakteriden kaynaklandigi tespit edilir .

Boyle bisey mumkun degil idrar testi sadece idrarda bakteri olup olmadigini tespit etmek icin yapiliyo eger pozitif bi sonuc elde edilirse idrar kulturune bakilarak hangi bakteriden kaynaklandigi tespit edilir .

aynen öyle o kadar şeyler ögrendim ki.. bir doktor kadar tecrübeye sahibim diyebilirim bu konuda.. idrar kültürü verilerek hangi bakteri oldugu anlaşılıyor ve buna uygun antibiyotik kullanılıyor.. yoksa herhangi bir antibiyotiğin etkisi yok.. sadece böbreklerinizi yormaktan başka bir yere gitmez.. kültür yaptırmadığınız takdirde.

canım aslında bunları seninle konuşurken meyer hamileymişim, istediğim buudu ama.. 2 hafta cipro kullandım bilmeden farkına varmadan.. doktor almamız lazım dedi çok riskkli..bir sistit hayatımı, herşeyimi engelledi..aldırmakta istemiyorum hayattan sıkıldım bu kadarmı şanssız olunur..

canım aslında bunları seninle konuşurken meyer hamileymişim, istediğim buudu ama.. 2 hafta cipro kullandım bilmeden farkına varmadan.. doktor almamız lazım dedi çok riskkli..bir sistit hayatımı, herşeyimi engelledi..aldırmakta istemiyorum hayattan sıkıldım bu kadarmı şanssız olunur..
Doktor bebeginmi alinmasi gerektigini soyledi:KK57:

Doktor bebeginmi alinmasi gerektigini soyledi:KK57:

evet aynen öyle dedi.. ama başka bir hastanenin farmakoloji(yani ilaçların insan üzerine etkisini inceleyen) bölüm ise daha henüz yeni olan hamilelikte bir etkisi olmaz dedi, kesinlikle almayınız dedi... nasıl bir noktaya geldim böyle..kendi doktorum çok iyi bir profösör oda kesinlikle alınması gerekiyor dedi..

evet aynen öyle dedi.. ama başka bir hastanenin farmakoloji(yani ilaçların insan üzerine etkisini inceleyen) bölüm ise daha henüz yeni olan hamilelikte bir etkisi olmaz dedi, kesinlikle almayınız dedi... nasıl bir noktaya geldim böyle..kendi doktorum çok iyi bir profösör oda kesinlikle alınması gerekiyor dedi..
Canim cok gecmis olsun onecelikle su doktorlarada sinir oluyorum biri oyle digeri Boyle diyip insani ikilemde birakiyolar ama bu cok onemli bi karar bi can var ortada bende hamileligimin ilk basinda antibiyotik kullanmistim ve doktorum gebelik tespit edilmeden yani erken gebelikte alinan ilaclarin bebegin ustunde pek bi etkisi olmadigini soylemisti daha sonrasi icinde Uygun antibiyotikle tedavine devam edebilirsin zaten.Bence aceleci davranma:KK66:

canım benim kullandığım ilaç cipro gebelikte kullanılmamsı gereken bir ilaçmış.. çok zorunda kalmadıktan sonra içilmezmiş..başka bir antibiyotik olsa çokta önemli değil diyor doktor.. belki senin kullandığın antibiyotik daha az etkilidir
çocuk üzerine..yani benimkide daha henüz bebeğin 2 haftalık diliminde kullandığım bir ilaç..ama bilmiyorumm ki ne yapmayılım..

Kızlar bu sistit icin antibiyotik icmenize hic gerek yok...evde mayalanmis yoğurt ( kesinlikle hazir yogurt degil) bir iki kasik alip avcunuzla surun genital bolgeye sabaha hic biseyciginiz kalmaz

B
Sistit idrar kesesi (mesane) nin iltihaplanmasıdır. İdrar yolları ve üreme sisteminde en sık görülen hastalıklardan biridir. Zamanında tedavi edilmezse hastalık böbrekleri de etkileyecek biçimde yayılabilir ve mesane ve böbreklerde kalıcı hasarlar oluşturabilir
Nedenleri:
Normal de bakteriler üreme organları ve anüs bölgesinde yaşamaktadırlar. Bazen bu bakteriler alt idrar yollarını aşarak mesaneye ulaşırlar. Mesaneye ulaşan bakteriler işeme ile dışarı atılırlar. Ancak mesaneye gelen bakteri sayısı atılandan fazla ise mesanede ve daha sonraki aşamada böbreklerde iltihaplanmaya yol açarlar.

Bulaşma cinsel birleşme esnasında veya genital temizliğin az olduğu durumlarda oluşabileceği gibi uzun süre idrar tutulması, idrar yollarını daraltıcı hastalıklar, menapozda düşük östrojen seviyesi nedeniyle de oluşabilir.

Kadınlarda uretra erkeklerinkinden çok daha kısa olduğu için dış ortamdan bakterilerin mesaneye ulaşması daha kolaydır. Bu nedenle kadınlarda sistitlerin görülme oranı çok daha fazladır. Kadınların en az % 20'si yaşamları boyunca en az bir kez sistite yakalanırlar.

Nadir de olsa sistiti oluşturan bakteriler böbrek ve idrar yolları aracılığı ile yukarıdan aşağıya veya yakın dokulardaki enfeksiyon odaklarından lenf yoluyla da mesaneye ulaşabilirler.

Sistitin en sık rastlanılan sebebi Escherichia coli ( E.coli, koli basili) adlı mikroorganizmadır. Bu bakteri kalın barsaklarda normal olarak bulunabilir ve cinsel ilişki ile mesaneye ulaşabilir.

Belirtileri: İdrar yaparken yanma ve sızı.İdrar yaptıktan sonrada sürebilir.
Sık idrara çıkma.
Ağrı kasıklara ve makata yayılabilir.
Ateş.
Terleme.
Yorgunluk.
Kusma ve bulantı.
İdrar bulanık, kötü kokulu olabilir.
Cinsel ilişki esnasında ağrı hissi olabilir.
Risk Faktörler:

Çok eşlilik.
Tümör nedeni ile aşağı idrar yolunda daralma veya tıkanma.
İdrar sondası kullanımı.
Hamilelik.
Şeker hastalığı.
Temizliğe dikkat edilmemesi.
Geçirilmiş felç gibi mesane boşalmasını engelleyebilecek durumlar.
Yaşlılık.
Tanı:

Tanıda idrar tahlili, idrar kültürü ve ilaçla çekilen ürografi adlı film gerekebilir.
Nasıl Korunabilirsiniz?
1.Tuvaletten sonra önden arkaya doğru silinin. Böylece vajinal ve rektal bölgenizdeki bakterilerin idrar yollarına girmesini engellemiş olursunuz.
2.İdrarınızı tutmayın. Mümkün olabildiği kadar sık idrarınızı yapın. Böylece mesanedeki bakterileri dışarı atarsınız.
3.Cinsel ilişkiden sonraki on dakika içerisinde idrarınızı yapmaya çalışın.
4.Cinsel ilişki esnasında yeterli kayganlığın sağlanması uretranın zedelenmesini azaltacaktır.
5.Anal ilişkiye giriliyorsa daha sonra vaginal bölgeye temas edilmemeli veya edilecekse iyice temizlenilmelidir.
6.Gün boyunca bol su içilmesi (mümkünse günde 8 bardak) idrar çıkışını ve dolayısıyla da bakterilerin atılımını arttıracaktır.
7.Kahve, çay, alkol gibi içecekleri mümkün olduğu kadar az tüketin. Mesane üzeride irrite edici etkileri olabilir.
8.Genital bölgenizin uzun süre nemli kalmasına izin vermeyin.Naylonlu, sıkı iç çamaşırları giymeyin. Nem bakterilerin üremesini kolaylaştırıcı bir ortam yaratır.
9.Genital bölgenizi günlük olarak hafif bir sabunlu suyla temizleyin.
10.Hergün mutlaka iç çamaşırınızı değiştirin ve pamuklu iç çamaşırları yeğleyin.

Hastalığın Gidişi:

Uygun tedavi ile sistit belirtileri 24 saat içinde kaybolur.Ancak hastalığın gidişi etken mikrobun cinsine, risk faktörlerin giderilmesine bağlıdır. İyi tedavi edilemeyen olgularda hastalık kronikleşebilir.

Tedavi:

Sistitler antibiyotikler ile tedavi edilir. Tedaviye başlamadan önce idrar kültürü ve antibiyogram için örnek alınmalı, sonuçlar çıkıncaya kadar idrar yolları enfeksiyonlarında etkili antibiyotikler kullanılmalı, antibiyogram sonuçlarına göre gerekirse bu ilaçlar değiştirilmelidir. kronik enfeksiyonlarda tedavi uzayabilir.

Bende sistit oldum doktorun verdiği antibiyotikleri ilaçları kullandım ama kullandığım zama iyi kullanmadığım zaman yine aynıso oldu sonra soğan kürünü denedim akşamında öyle bi idrar yaptımki şok oldum idrarım da soğan suyu kokuyodu rengi bile değişti bu bir mucizeydi ve kara lahana kaynatıp kavurup yedim birde baktım ki idrar rengim su gibi berrak olmuş idrar rengine sevineceğim aklıma gelmezdi ve bu olaydan sonra doğal mucizelere inandım....

X