Bakıcı, Kreş, Oyun Ablası Kreş yemekleri..

Çocuğunuzun bakıcı veya kreş deneyimleri, önerirler, tavsiyeler, karşılaşılan problemler, oyun ablaları ve oyun grupları
Kreş yemekleri konusunu görünce çocukluk travmalarım canlandı gözümde.. 😔
5 yaşında kreşe gidiyordum ve yeşil mercimek yemeğini çok sık yapıyorlardı zorla yediriyorlardı yıllarca yesil mercimek fobim oldu..yakın zamana kadar da yiyemedim 30 yaşındayım hala unutmadım canlandı gözümde çocukluk ne kadar önemliymiş meğer…
Benimde kardeşim doğdu annem beni kreşe yazdırdı bende hiç yemek yiyen bir çocuk değildim 4 yaşındaydım . Sabah babam bırakıyordu öğleden sonra alıyordu iş yerine götürürdü akşama kadar da odada tek başına duruyordum sonra akşam eve gidiyorduk . Kreşte hiç yemek yemiyordum😖 sonra beni zorla uyutmaya çalışıyorlardı 4 yaşındaki çocuğu öğlen uykusu yaptırmaya çalışmak nedir hala sinir oluyorum . Şimdi siz böyle yazınca herşey gözümün önüne geldi. Uyumamak için kaçar kapı arkalarına saklanırdım ki beni bulup uyutmasınlar 😢

Liste asla yok hic oyle bir seyden bahsetmediler. Bir tanidigim gonderiyor daha uzun suredir her seferinde gondereceklerini soyleyip gondermiyorlarmis. Ben bugun sordum yok biz normalde cikariyoruz da hastalik salgin var diye sebze yesinler dedik diye soyledi. Bana pek inandirici gelmedicunku tanidigimiz kisi de menu zayif hep dedi.
Kreşi beğenmedim alternatif arayın derim.

Kreşte tabii ki öğlende karbonhidrat veya her çocuğun yiyeceği tarzda bir çeşit yemek koymalılar. Benim kızım kreşe gidiyor. Mantı, bulgur pilavı, nohutlu pilav, şehriye pilavı… öğlen menüsünde bunlardan biri sıkça var. Benimki yeşil mercimeğe bayılır ama x çocuk yemiyorsa o gün o çocuk aç kalır. Toplantıda idareciler çocuğunuzun günlük beslenmesini siz sağlarsanız daha iyi olur, burada elli çocuk var biz hangi birine göre ayarlanalım dediler ve ben hak verdim. Aylık yemek listesini isteyin her ay mümkünse. Evde ona göre pişirirsiniz kendi yemeğinizi

Size kreş görüşmesinde o ay ki yemek menüsünü göstermediler mi ? Ben kreş görüşmesine gittiğim zaman kaç yerde gösterdiler çünkü . Yani açıkçası ben menüyü baya eksik buldum bi yoğurt veya ayran veya kefir olabilirdi . Makarna veya pilav olsa iyi olurdu en azından benim çocuğum oraya gidiyor olsa iyi olurdu çok çünkü ben yeşil fasülyenin yanına çocuğu teşvik edici ekstra bir şey daha yaparım . Çocuk 5 kaşık yeşil fasülye yiyecekse yaptığım ekstra ile 10 kaşık yiyor. Ben kreşe yollayacak olsam şuan orada yediği ile beslenmesine katkı değil doymasını sağlamak isterdim açıkçası . Ben eksik kalan kısmı evde akşam tamamlarım. Çünkü orada 50 çocuk var diyelim ki nasıl denge kurulsun ki ayrıca kimse inkar etmesin bu olayın maddi kısmı da var işletme döndürülüyor ne kadar fazla para o kadar fazla köfte olayı . Ki çocuğumun öğlen aç kaldığını ve okulda olduğunu düşünmek dahi istemem yani evde veya iş yerimde içim içimi yer benim .

Benim iki kızım da yeme sıkıntılıydı, çok seçiciydiler, aç kalmasınlar diye evde ağızlarına uygun yemek pişerdi, hiç doğru değilmiş kreşten sonra anlamış oldum. Kreşte bir iki gün aç kala kala her şeyi yemeyi öğrendiler, şimdilerde seçtikleri çok az şey kaldı. Dert etmeyin zamanla alışırlar.

Kızımın dünkü menüsüne baktım.çorba,tas kebabı,pilav ve salata var.
Bugün de çorba etli fasulye,bulgur ve ayran varmış.
Benimki ortaokul ama kreş,ilkokul,ortaokul aynı binada yemekler aynı yani.
Böyle bakınca az geldi ama kendim düşününce iyi.
Evde olsam mesela öğle için bana yeterli gelirdi bu yemek.( bana derken küçük çocuğum olsa)
İşte sıkıntı sevmediği yemek olunca çıkıyor.
Ama zamanla arkadaşlarından görerek yemeye başlayabilir.
İçinize sinmedi ise çocuğunuz iyice alışmadan değiştirin kreşi derim

Ayri koyulamaz ki orda butun cocuklar yemek yerken ben cocuga farkli bir yemek mi yedirticem. Yemek menusunu de paylasmiyorlar. Ben sorunca soylediler. Yani isci degil tabi de diyete de degik cocuklar belki yogurt olsa dedginiz gibi bi nebze icim rahat olurdu ama sadece corba fasulye. Ben ac kalmasini istemiyorum cocugumun 🥲
Liste paylaşmaması çok saçma benim kızımda kreşe gidiyor her ay liste gönderiyorlar hatta bazen yemeklerde değişiklik oluyor onu da Watsap tan yazıp gönderiyorlar

Hatta kızım yemek yemeyince ekstradan yazıyorlar bugün yemedi diye

Bizim her hafta sonu öğretmen hanım haftalık yemek listesini gruptan paylaşıyor. O hafta çocuklar ne yiyecekler böylece biliyoruz. Kek, börek vs. sadece cuma günleri. Kahvaltıları genel olarak yumurta, peynir, tahin, pekmez, zeytin, tereyağı, bal gibi yiyeceklerden oluşuyor. Öğle yemekleri her hafta değişiyor. Bu hafta mesela kıymalı karnabahar, fırın patates, kıymalı nohut, kıymalı pazı gibi tencere yemekleri var. Bunlara bulgur pilavı, makarna, yoğurt, salata vb eşlik ediyor. İkindide çorbaları ve meyveleri var. Bir de her gün kuruyemiş yiyorlar.

Kresimizde üç çeşit yemek çıkıyor. Bazen de yoğurt veya cacık salata ekleniyor 4 oluyor. Bir de ikindi kahvaltımız var. Bir dilim kek ev poğaçası gibi şeyler ve yanında meyve. Bana da yetersiz geldi menü

Bir çorba bir sebze yemeği azmis. Yanına mutlaka makarna plav ya da kek gibi bişey olması lazım. Sadece bunlar da değil. Meyve saatleri yok mu.
Ya da menüde yoğurt felan. Hiç bişey yemezse yoğurt ekmek yer.

Çocugum krese basladi daha oryantasyon surecindeyiz bugun ogle yemeginde cikan yemek corba taze fasulye. Benim cocugum yemedigi icin ac kaldi. Ogle yemeginde 2 cesit yemek ve hic karbonhidratli bir besin olmamasi normal mi sizce ?cok icime de sinmedi kres mecburen basladik. Ben sormasam hic bir sey soylenmiyor. Vasat bir yer evime yakin diye sectim. Cok ucuz da degil verdikleri hizmeye gore. Sizden fikir almak istiyorum cocuklari krese gidenler yemek menuleri fiyatlar hakkinda beni bilgilendirirse sevinirim.
Corba karbonhidrat grubu zaten. Menu gayet yeterliymis aslinda hatta yogurt da olsa super dengeli olurmus.

Kızımın dünkü menüsüne baktım.çorba,tas kebabı,pilav ve salata var.
Bugün de çorba etli fasulye,bulgur ve ayran varmış.
Benimki ortaokul ama kreş,ilkokul,ortaokul aynı binada yemekler aynı yani.
Böyle bakınca az geldi ama kendim düşününce iyi.
Evde olsam mesela öğle için bana yeterli gelirdi bu yemek.( bana derken küçük çocuğum olsa)
İşte sıkıntı sevmediği yemek olunca çıkıyor.
Ama zamanla arkadaşlarından görerek yemeye başlayabilir.
İçinize sinmedi ise çocuğunuz iyice alışmadan değiştirin kreşi derim
Çok doyurucu bir menü olmuş, ev yemeği tadında ve sağlıklı.

Karbonhidratı ekmekle alabileceğini düşünmüş olabilirler.
Çocuk fasulye yemezse çorba içebilir.
Yoğurt olsa hiç fena olmazdı ama.
İlk gün böyle olur ama alışacak işte dışarıdaki yemeklere de.
Anaokullarının çocuklara katkılarından biride yemek alışkanlıklarının düzenlenmesi.
Aylık menü en azından haftalık menülerinin olması gerekir, isteyin.

Karbonhidratı ekmekle alabileceğini düşünmüş olabilirler.
Çocuk fasulye yemezse çorba içebilir.
Yoğurt olsa hiç fena olmazdı ama.
İlk gün böyle olur ama alışacak işte dışarıdaki yemeklere de.
Anaokullarının çocuklara katkılarından biride yemek alışkanlıklarının düzenlenmesi.
Aylık menü en azından haftalık menülerinin olması gerekir, isteyin.
Cocuguma ekmek var miydi diye sordum yok dedi. Ogretmen bana elma verdim yemek istemedi dedi benim cocugum elma canavari sordum evde elma verdi mi sana diye hayir dedi. Benimki belki unutmustur diye komsumun kizina da sordurdum elma yoktu dedi. Artik is yalana da donmeye basladi sanki. Emin degilim. Menu fln yok karambole cocuklar ne cikiyirsa onu yiyor.🤦‍♀️

Cocuguma ekmek var miydi diye sordum yok dedi. Ogretmen bana elma verdim yemek istemedi dedi benim cocugum elma canavari sordum evde elma verdi mi sana diye hayir dedi. Benimki belki unutmustur diye komsumun kizina da sordurdum elma yoktu dedi. Artik is yalana da donmeye basladi sanki. Emin degilim. Menu fln yok karambole cocuklar ne cikiyirsa onu yiyor.🤦‍♀️

Öyle bir yere göndermezdim.
Yemek meselesi böyleyse verecekleri eğitimden de umudum olmazdı.

Benim kızımın da bazen yemediği seyler çıkıyor ama okulda mecbur yiyor
Bizde ama pilav makarna tarzı bir sey de oluyor yaninda

Tam çocuğum için tercih edeceğim menü. Karbonhidrat olmaması tercihim. Bizde ekstra yardımcı yemekte çıkıyor makarna pilav erişte gibi haliyle o yenince diğerlerine yer kalmıyor

Çocugum krese basladi daha oryantasyon surecindeyiz bugun ogle yemeginde cikan yemek corba taze fasulye. Benim cocugum yemedigi icin ac kaldi. Ogle yemeginde 2 cesit yemek ve hic karbonhidratli bir besin olmamasi normal mi sizce ?cok icime de sinmedi kres mecburen basladik. Ben sormasam hic bir sey soylenmiyor. Vasat bir yer evime yakin diye sectim. Cok ucuz da degil verdikleri hizmeye gore. Sizden fikir almak istiyorum cocuklari krese gidenler yemek menuleri fiyatlar hakkinda beni bilgilendirirse sevinirim.
ben seni hakli buldum ne alakaymis bu taze fasulye corba.. yanina pilav olabilirdi
yemek listesini inceleyin okulun bence

X