İlköğretim Yorum ve Soruları Ilkokul 1.ve 2.sınıf anneleri ve disleksi

Benim oğlumda birinci sınıfta, o da karıştırıyordu bazı harfleri, şimdi harfler oturdu rakamların bazılarını ters yazıyor.
Sadece harfleri karıştırıyor diye disleksi denemez bence. Öğretmeniyle konuştunuz mu? O tanıyordur çocuğu..
2.donemin sonunu beklemeden birsey yapilmasina gerek olmadigini dusunuyor ogretmeni de.Tesekkur ederim😊

Küçükken bende o söylediğiniz harfleri karıştırırdım.
Hatta çorba gibi gelirdi bana, yazarken falan ağlardım.
Zamanla düzeldi.
20 dakikada disleksi tanısı koyulamaz. En azından kesin tanı koyulamaz bence.
Bu arada yabancı bir dizide disleksiyle ilgili bir bölüm vardı, hatırlarsam atarım size.

Küçükken bende o söylediğiniz harfleri karıştırırdım.
Hatta çorba gibi gelirdi bana, yazarken falan ağlardım.
Zamanla düzeldi.
20 dakikada disleksi tanısı koyulamaz. En azından kesin tanı koyulamaz bence.
Bu arada yabancı bir dizide disleksiyle ilgili bir bölüm vardı, hatırlarsam atarım size.
Olur cok tesekkur ederim😊

Haziran 2012 dogumlu.F ve V harflerini duzeltti gibi. D yi ayiriyor sayilir ancak B yi gorunce genellikle D diyor B ye. P de karisiyor.Z ve S karisiyor ama soylerken de kulaga yakin cikiyor bu iki harf. Birde R ve Y karisiyor ki zaten oglum henuz R harfini cikartamiyor , Y gibi soyluyor konusurken. Radyoya Yadyo diyor ornegin.Ama okumaya basladi tabii cok akici olmasa da ilerleme kaydediyoruz.Ogretmeni de 2.donem sonunu gorelim dedi.Tesekkurler deger verip okudugunuz icin
Bu yıl 2013 liler gidiyor. İyi yapmışsınız geç göndermekle. Dilinde sorun olan çocuk daha çok zorlanıyor. Yeğenimin sınıf arkadaşı da böyleydi. T ve k d ve b r ve y f ve v karışıyordu. hatırladığım bunlar. Bu yıl 2. Sınıf bizimkiler. Geçiyor hepsi zamanla. Geçen yıl 1. Dönem hayattan soğumuştum.

Merhaba sevgili hanimlar,
1.sinif velilerine sorum cocugunuz okuma ve yazmada nasil. b,d,p harflerini birbirine karistiriyor mu, ayni sekilde s ve z yi karistiriyor mu? Bunun gibi m,n harfleri ile f ve v karistiriliyor mu? Haftasonu gittigimiz merkez disleksi olabilir dedi.Cocugun girdigi seans icin fatura kesti bana cocugumla ilgili bilgi vermek icin ayri fatura kesti. Birde 20 dakikalik gorusmede disleksi olabilir dedi.ogluma yazi yazdirmis, cocukta gelisiguzel yazmis.Sizlerin cocuklari da bu harfleri karisitiriyor mu bu normal midir.2.sinif anneleri icin sorumsa cocuklariniz 1.sinifta ilk donemde okuma yazmayi sokmus muydu.Maalesef cocuklarimiz ticari somurge aracina dönmüs vaziyette.
Ayrica disleksi sorunu yasayan var mi aranizda.Eger var ise nasil tespit edildi.Istanbulda guvenerek gidip bu tarz testleri kime yaptirabilirim.Artik özele gitmek istemiyorum.Oralarda cok sömürülmeye calisildik.Ayrica konusma terqpisi de aldirmaya basladik.Beni cok üzen ve yoran belirsiz bir sürecin icerisindeyim.Cok degerli öneri ve deneyimlerinizi paylasirsaniz mutlu olurum.iyi aksamlar
Benim büyük kızımda böyle birşey olduğunu düşünerek başladık birinci sınıfa. Yön karıştırması, ayakkabıyı ters giymesi 1,5 gibi rakamları ters yazması falan vardı. Birinci sınıfta okuma yazmayı söktü. Harfler oturana kadar tabiki de karışıklık oluyor. Bu sene birinci sınıfa giden kızım ise dediğin gibi b harfine m dediği, b ve d yönlerini karıştırdığı oldu. Okuma yazmayı söktüğü halde yine karışıklık oluyor. Psikolog bize demişti disleksi olsa okuma yazma sökemez diye. Devlette bir psikiyatri ile görüşün onlar çocuk gelişime yönlendiriyorlar

Bizim okulda kocaman 6. sınıf öğrencisine disleksi dediler. Babası falan geldi, dr şüphelenmiş falan. "Hayır, çocuğunuzda hafif okuma güçlüğü var, disleksi değil" dedim. Doktor kesin tanı, teşhis vs koydu mu dedim. Kesin değil dedi. Bir hafta sonra adam tekrar geldi, disleksi değilmiş. Yani ortaokul çocuğu bile okuma yazmada zorlanırken akla ilk olarak disleksi gelmez. İçiniz rahat olsun. Bununla birlikte bana göre öğrenme güçlüğü daha büyük problemdir. Siz çocuğu takipte kalın, öğretmenine her şeyin normal süreçte ilerleyip ilerlemediğini sorun. Eğer çocuk her sınıf düzeyinde çok gerideyse o zaman dikkatli olmak gerek.

Her birinize degerli yorumlarinizdan dolayi cok tesekkur ederim. 🌺 O ilk tedirginligim kalmadi sayenizde💕 Şu an gözlemlemeye devam ediyorum. Allahim tüm yavrularimiza saglik versin🍀

Harf karıştırma dışında başka bulgularda var mı?
Ayakkabılarını ters giyiyor mu? Sağını solunu biliyor mu? gibi...

Sinif ogretmeniyim.Bir ogrencimde disleksi vardi. Sinifa gore cok oyalanarak ve duzensiz yaziyordu. Kelimeleri hecelerden bolerek ,diger kelimeyle birlestiriyordu. Bazi harfleri,sayilari ters yaziyordu. 1.donem okumayi ogrendi ama onunla hep ayrica ilgilendim.Ip atlayamazlar diye biliyorum. Tani koymak bizim isimiz degil ama az cok tahminlerimiz cikiyor.Zeka olarak bir sorunlari olmaz genelde.
Merhaba benim kızımda 1.sınıfta okumayı söktük çok ıyiyiz. Ama yazmada sıkıntılarımız var bir kelime söylediğimde nasıl telaffuz ediyorsa öyle yazıyor mesela koltuk yerine kotuk yazıyor çoğunlukla doğru kelimeleri oluyor. Ama öğretmen metin çalışması yaptırırken çok zorlanıyoruz bugün çalışma yaptılar mesela cümle şu şekilde " jale ve arkadaşları hafta sonu sinemaya gittiler" öğretmen bi kere de bu cümleyi yazdırıyor ama kızım cümleyi aklında tutamıyor. Yazarken jjjaaaa j ve a harfi yazılıyor sonra jallll l harfi jaleee e yazıyor uzatarak harfleri buluyor. Kendini çok yıpratıyor bu şekilde .
arkadaşlarıyla yerine arkadaş bu kadar gerisi yok. Bu 3 haftalık tatilde nasıl çalışmalar yaptirabilirim bi an önce çözüm bulmak istiyorum bu duruma yardımcı olursanız çok sevinirim ..

Merhaba benim kızımda 1.sınıfta okumayı söktük çok ıyiyiz. Ama yazmada sıkıntılarımız var bir kelime söylediğimde nasıl telaffuz ediyorsa öyle yazıyor mesela koltuk yerine kotuk yazıyor çoğunlukla doğru kelimeleri oluyor. Ama öğretmen metin çalışması yaptırırken çok zorlanıyoruz bugün çalışma yaptılar mesela cümle şu şekilde " jale ve arkadaşları hafta sonu sinemaya gittiler" öğretmen bi kere de bu cümleyi yazdırıyor ama kızım cümleyi aklında tutamıyor. Yazarken jjjaaaa j ve a harfi yazılıyor sonra jallll l harfi jaleee e yazıyor uzatarak harfleri buluyor. Kendini çok yıpratıyor bu şekilde .
arkadaşlarıyla yerine arkadaş bu kadar gerisi yok. Bu 3 haftalık tatilde nasıl çalışmalar yaptirabilirim bi an önce çözüm bulmak istiyorum bu duruma yardımcı olursanız çok sevinirim ..
Mrb,kızınızın yanlış bildiği kelimeleri söylediği gibi yazması çok normal.Hepsi öyle yapar 😊 Siz her seferinde söyleyerek doğrusu u öğretin.Tatilde her gün mutlaka zorlandığı kelimeleri sıklıkla kullanarak cümleler yazdırın.Cümleyi bir çırpıda söyledikten sonra yazarken hızıma göre kelime kelime söyleyin.Benim kızım da 1. sınıf. Şimdiye kadar her gün mutlaka bir sayfa yeni öğrendiği kelimelerle cümle kurduk,yazdı.Çok yanlış kelimesi yok.Pamuğa panuk diyor mesela öyle yazıyordu. Sesleri bastırarak söyleyip doğrusunu yazınca öğrendi. Dün resimlerini de kendi bir çizip kitap yazdı,bayıldım. Bol dikteyle düzelir ama kızmadan,keyifle çalışın. Kolay gelsin 😊

Özel eğitimde çalışıyorum asıl branşım sınıf öğretmenliği.B,p ve d yi karıştırmak tek başına disleksi belirtisi değildir sağını solunu karıştırma saati zor anlama da tek başına belirti değildir o yaştaki her çocuğun yaşadığı şeylerdir ayrıca tanıyı ram koyar.RAM'a da okuldan yönlendirilme yapılması gerekiyor. RAM ın koyduğu tanılar bile pek güvenilir olmaz. Ayrıca disleksi ayrı,diskalkuli ayrı,disgrafi ayrıdır.Bunların genel adına özgül öğrenme güçlüğü denir. B ve D'yi karıştıran çok az disleksi öğrenci var desem yeridir. Pandemiden dolayı uzaktan eğitimle çoğu öğrenci zor öğreniyor. Disleksi öğrencilerin harfleri tanımada çok sıkıntısı olmaz birleştirmede sıkıntısı olur, açık kapalı heceler karışır , yanlış heceleme çok olur mesela :ela diyecek e-la demez de el-aa der ya da i-nek demez de iiinn-eekk der. Hece keilme tombalası,oyunları falan oluyor bir de kutucuk içine yazma bunlardan edinebilirsiniz.

Son düzenleme:
Mrb,kızınızın yanlış bildiği kelimeleri söylediği gibi yazması çok normal.Hepsi öyle yapar 😊 Siz her seferinde söyleyerek doğrusu u öğretin.Tatilde her gün mutlaka zorlandığı kelimeleri sıklıkla kullanarak cümleler yazdırın.Cümleyi bir çırpıda söyledikten sonra yazarken hızıma göre kelime kelime söyleyin.Benim kızım da 1. sınıf. Şimdiye kadar her gün mutlaka bir sayfa yeni öğrendiği kelimelerle cümle kurduk,yazdı.Çok yanlış kelimesi yok.Pamuğa panuk diyor mesela öyle yazıyordu. Sesleri bastırarak söyleyip doğrusunu yazınca öğrendi. Dün resimlerini de kendi bir çizip kitap yazdı,bayıldım. Bol dikteyle düzelir ama kızmadan,keyifle çalışın. Kolay gelsin 😊
Biz bi kelimede çok oyalaniyoruz mesela atladı yazacak harfleri tek tek çıkararak yazıyor bu da zaman kaybettiriyor sesli harfleri de ayrı ayrı söylüyor mesela da yazacak bi kerede da yazmıyor ilk önce d sesini buluyor d d d diyor d yi yazıp daaaaaa diye uzatarak a deyip a yi yazıyor kelimede bizi siz düşünün. Bu durum için nasıl bi çözüm onerirsiniz çok teşekkürler cevabınız için.

Biz bi kelimede çok oyalaniyoruz mesela atladı yazacak harfleri tek tek çıkararak yazıyor bu da zaman kaybettiriyor sesli harfleri de ayrı ayrı söylüyor mesela da yazacak bi kerede da yazmıyor ilk önce d sesini buluyor d d d diyor d yi yazıp daaaaaa diye uzatarak a deyip a yi yazıyor kelimede bizi siz düşünün. Bu durum için nasıl bi çözüm onerirsiniz çok teşekkürler cevabınız için.
Sesten heceye,heceden kelimeye şeklinde yazılıyor. O yüzden tek tek ses çıkarıyor. Çok yavaşsa o zaman farklı birçok nesne resimleri kesin,resim defterine yapıştırın.Altına adlarını yazsın. Her gün mutlaka bol dikte yapsın. Farklı 10 metin okumak yerine 2 metni 5er kere okusun. Böylece kelimeler hafızaya alınıyor. Daha hızlı okursa,daha da hızlı yazar. Karesel metinler okutun.Tatili iyi değerlendirin, 2.dönem zorlanmasın💝

Merhaba.
Benim oglum da r sesini cikaramaz Y kullanirdi.
K ve t seslerini karistirirdi mesela tedi, töpet vs derdi..
Hatta bunun icin doktora goturdugumuzde "dil ati eti var alinmasi lazim" demisti sanki baska turlu duzelmeyecekmis gibi konusmasi cocugun.
Aldirmadik tabiki. Bosa ameliyat..
Okumaya gectikten sonra mucizevi bir sekilde r sesini bastira bastira soylemeyi basardi. Artik k sesini de duzgun telaffuz edebiliyor ancak k ve t yan yana gelince zorlaniyor o kadar..
B ve d karistirmak bizde de var malesef ama zamanla duzelecek diye umuyorum.
Bi de bazen mesela "as" yaziyor ya "sa" diye okuyor uyariyorum sonra duzeltiyor.
Bu konu cok kafama takilmisti sinif ogretmenimiz disleksinin hemen boyle bi suphe ile konulamayacagini , zamanla duzelecegini henuz cok yeni oldugunu ve cok cabaladigini soyledi oglumun.
Icimden yuk kalkti acikcasi.
Bok okuma ve hata yaptiginda nazikce uyarmak lazim.

Sesten heceye,heceden kelimeye şeklinde yazılıyor. O yüzden tek tek ses çıkarıyor. Çok yavaşsa o zaman farklı birçok nesne resimleri kesin,resim defterine yapıştırın.Altına adlarını yazsın. Her gün mutlaka bol dikte yapsın. Farklı 10 metin okumak yerine 2 metni 5er kere okusun. Böylece kelimeler hafızaya alınıyor. Daha hızlı okursa,daha da hızlı yazar. Karesel metinler okutun.Tatili iyi değerlendirin, 2.dönem zorlanmasın💝
Gunde 2 kitap okuyor 16 sayfalık okumada hızlandık 1 dakika da 37 kelime okudu bugün. Sizinki ne durumda? Hergun bol yazma yaptırıyorum kendisi artık bıkmış durumda ama alışması için mecburum. Bizim öğretmen bugün 2 ders yaptı canlı durumlarını kontrol etti. Haftaya yine yapacağını söyledi. Şimdi alfabeyi ezberletiyor sesli sessiz harfleri ogretin diyor 1 er 2 ser 5 er 10 er 100 e kadar sayma yaptırın ve geriye ritmik saydırın hergün diyor sözde tatil ama hiç dinlenemiyoruz bu durumdan çok şikayetçiyim bütün öğretmenler mi böyle sadece bizimki mi anlamadım. Hergun kitap okuyor yazma yapıyor ara tatil kitabı aldı ondan etkinlik yapıyoruz bi de sindir alfabeye başladık eee saymalar da var daha. Bi de unutmasın diye toplama çıkarma yi da araya sokarsak ne anladık tatilden çocukta bende bıktık artık sonu gelmiyo ödevlerin..

Merhaba sevgili hanimlar,
1.sinif velilerine sorum cocugunuz okuma ve yazmada nasil. b,d,p harflerini birbirine karistiriyor mu, ayni sekilde s ve z yi karistiriyor mu? Bunun gibi m,n harfleri ile f ve v karistiriliyor mu? Haftasonu gittigimiz merkez disleksi olabilir dedi.Cocugun girdigi seans icin fatura kesti bana cocugumla ilgili bilgi vermek icin ayri fatura kesti. Birde 20 dakikalik gorusmede disleksi olabilir dedi.ogluma yazi yazdirmis, cocukta gelisiguzel yazmis.Sizlerin cocuklari da bu harfleri karisitiriyor mu bu normal midir.2.sinif anneleri icin sorumsa cocuklariniz 1.sinifta ilk donemde okuma yazmayi sokmus muydu.Maalesef cocuklarimiz ticari somurge aracina dönmüs vaziyette.
Ayrica disleksi sorunu yasayan var mi aranizda.Eger var ise nasil tespit edildi.Istanbulda guvenerek gidip bu tarz testleri kime yaptirabilirim.Artik özele gitmek istemiyorum.Oralarda cok sömürülmeye calisildik.Ayrica konusma terqpisi de aldirmaya basladik.Beni cok üzen ve yoran belirsiz bir sürecin icerisindeyim.Cok degerli öneri ve deneyimlerinizi paylasirsaniz mutlu olurum.iyi aksamlar
disleksinin de siddetleri olabilir. Benim ailem hic farketmedi ama ben simdi geri donup bakinca hafif oranda disleksim oldugunu dusunuyiorum. 1. sinifta en gec ben okumayi soktum hatta kurdelemi okul kapandigi gun takmisti ogretmenim. b,d,p harfleri 6,9 rakamlari hep karisirdi kafamda. Su yasimda hala okul numarasi, adres falan yanlis soyledigim coktur. Ama ortaokulu 1.likle bitirdim iyi bir lisede iyi bir universitede okudum. Cozdugum sorulari 5 kez kontrol etsem de bazen bazi rakamlari yanlis gorup yanlis cozmus olabiliyorum. Benim hayatimi cok fazla etkilemedi cok sukur ne oldugunu bilemeden kendi kendime bas etmeyi ogrendim. Akici sekilde ingilizce de konusabiliyorum ama nedense bazi kelimelerin farkli oldugunu bilsem de ayni sekilde telaffuz ediyorum yani bisekilde agzimdan oyle cikiyor. Mesela except, accept kelimeleri beynime bi turlu telaffuzlarini yerlestiremedim benzedikleri icin sanki beynim tek bir yere kaydediyor.

X