İlköğretim Yorum ve Soruları Ilkokul 1.ve 2.sınıf anneleri ve disleksi

Merhaba sevgili hanimlar,
1.sinif velilerine sorum cocugunuz okuma ve yazmada nasil. b,d,p harflerini birbirine karistiriyor mu, ayni sekilde s ve z yi karistiriyor mu? Bunun gibi m,n harfleri ile f ve v karistiriliyor mu? Haftasonu gittigimiz merkez disleksi olabilir dedi.Cocugun girdigi seans icin fatura kesti bana cocugumla ilgili bilgi vermek icin ayri fatura kesti. Birde 20 dakikalik gorusmede disleksi olabilir dedi.ogluma yazi yazdirmis, cocukta gelisiguzel yazmis.Sizlerin cocuklari da bu harfleri karisitiriyor mu bu normal midir.2.sinif anneleri icin sorumsa cocuklariniz 1.sinifta ilk donemde okuma yazmayi sokmus muydu.Maalesef cocuklarimiz ticari somurge aracina dönmüs vaziyette.
Ayrica disleksi sorunu yasayan var mi aranizda.Eger var ise nasil tespit edildi.Istanbulda guvenerek gidip bu tarz testleri kime yaptirabilirim.Artik özele gitmek istemiyorum.Oralarda cok sömürülmeye calisildik.Ayrica konusma terqpisi de aldirmaya basladik.Beni cok üzen ve yoran belirsiz bir sürecin icerisindeyim.Cok degerli öneri ve deneyimlerinizi paylasirsaniz mutlu olurum.iyi aksamlar
Konuşma terapisi biruni ve Medipol ünilerdeki uygulama merkezlerinde dışarıya göre çok uygun. Disleksi için birini önerebilirim ama özel bir yerde ve pahalı baya Selin alpanda ismi

Sinif ogretmeniyim.Bir ogrencimde disleksi vardi. Sinifa gore cok oyalanarak ve duzensiz yaziyordu. Kelimeleri hecelerden bolerek ,diger kelimeyle birlestiriyordu. Bazi harfleri,sayilari ters yaziyordu. 1.donem okumayi ogrendi ama onunla hep ayrica ilgilendim.Ip atlayamazlar diye biliyorum. Tani koymak bizim isimiz degil ama az cok tahminlerimiz cikiyor.Zeka olarak bir sorunlari olmaz genelde.
Güzel öğretmen , emeğinize, gönlünüze sağlık.Egitim sisteminin bu denli dejenere olduğu bir ortamda çok değerlisiniz💕

Merhaba benim kızım bu sene 2.sınıfa geçti.
1. Kızım konuşmayı geç söktü
2.Özel anaokuluna verdik yüklü bir ücret karşılığın da hiç birşey öğretmemişlerdi.
Kalem tutmayı bile 3 ayda öğrendi ve okul bitti.
4.pektek (r,y) harflerini karıştırır.
Akşam diyemez askam der çanta yerine
TAnTa, seviyoyum, geliyoyum..
Kardeşi Derin e deyin der hala dili öyle
1. Sınıf böyle geçti çok emek verdim inanın hergün bütün harfleri baştan yazdım..
Okumayı söktü ama kendi diliyle :KK70:
Öğretmeni bile şikkayetçiydi günde 10 cümle yazdırın şöyle yapın böyle yapın..
neyse bu 2. Sınıfın ortalarında bizimki bi atağa geçti şuan tek harf yanliş yazmıyor ama hergün bıkmadan kızımı da yormadan anlattım hep örneklerle hece kitapları aldım hecele hecele...
Bak diyordum bir harf nasıl değiştiriyor?
Arı- ayı gibi
Zamanla anladı
Bu arada hala 7 yaşında haziran sonunda 8 olacak..
Bu dönem dediğim gibi Atağa geçti yazısı çok kötüydü öyle güzel yazmaya başladı ki Türkçe de hiç yanlış yok matematik keza öyle.
1. Sınıf gerçekten zor siz üzmeyin kendinizi onlar çabuk öğreniyor aslında biz öğrenemeyecek hep böyle gidecek diye kuruyoruz kafamızda.
Aslında zihinler çok taze geç açılıyor sonra kimse durduramıyor inanın.
Ben artık ödevlerine yazısına bile bakma gereği duymuyorum bazen düşünün.
Eminim sizinde öyle olacaktır.
Tabii dil olarak peltekliği devam ediyor.
Bu haliyle de çok sevimli ama 🙏🏻
Masallah kiziniza 💕 Benimkinde de pelteklik var cok sevimli oluyorlar ama iste insan gecsinde istiyor:)

Disleksi hakkında bilgim yok..
benim oğlum 4.5 yaşında okumayı kendi kendine öğrendi..Ama birinci sınıf boyunca b ve d yi karıştırdı.Kuran harflerinde de benzer bir hatayı uzun süre yaptı..5i 3 u s ve Z yi aynı şekilde ters yaptı.Dün ve yarını hala karıştırıyor..Bu arada matematiği de oldukça iyi..Biraz daha sürse uzmana gidecektik..1.sinifin sonunda düzeldi..

Buyuk kizim anaokulda ve 1.sinifta harfleri ters yaziyordu. Sonra duzeldi. 1. Sinifta ilk donem sanirim okumayi ogrendi. Tabi bende elimden geldigince ilgilendim.
Simdi kucuk kizimda ters yaziyor.

Bizde 1.sinifız benim oğlum da d ile b yi karıştırıyor 3 ü ters yazıyor bazen ve okurken ilk harfi değil ikinci harfi önce sonra 1.harfi okuyor mesela ekmek yerine kemek gibi .. her zaman yapmasa da arada yapıyor bunu.birde eskiden r harfini l olarak söylerdi hatta r harfini çıkaramadığı için çok sinirlenirdi o konuyu çözdük artık. bende endişeleniyorum öğretmenimiz normal karşılıyor bu durumu ama yinede içim içimi yiyor. İnşallah zamanla düzelir çocuklarımız her çocuk aynı anda gelişim gösteremiyor .

Mrb,bazen cocuklar evde okuduklari kadar iyi okumuyorlar sinifta.Cekiniyor olabilir.Sinif seviyesi yuksek olabilir.Ogretmen genele gore yorum yapmis olabilir. Hemen uzulmeyin,ogretmeni de geri kalmamasi icin sizi uyariyor. Bol bol okutun,olumlu sozlerle tesvik edin.Basardigini hissetsin,okumayi sevsin.Su asamada okuyup,dikte de edebiliyorsa geri degildir.Merak etmeyin,hizlanir.
Cok tskkür ederm içimi rahatlattınız

Bizde 1.sinifız benim oğlum da d ile b yi karıştırıyor 3 ü ters yazıyor bazen ve okurken ilk harfi değil ikinci harfi önce sonra 1.harfi okuyor mesela ekmek yerine kemek gibi .. her zaman yapmasa da arada yapıyor bunu.birde eskiden r harfini l olarak söylerdi hatta r harfini çıkaramadığı için çok sinirlenirdi o konuyu çözdük artık. bende endişeleniyorum öğretmenimiz normal karşılıyor bu durumu ama yinede içim içimi yiyor. İnşallah zamanla düzelir çocuklarımız her çocuk aynı anda gelişim gösteremiyor .
R yi nasil cozdunuz.Bu arada benzer hatalar oluyor bizde de.Sanirim cok telas edilecek bir durum yok.Ama yakin takip ve bol okuma yazma yapmaliyiz

Benimde 1. sinifa giden kizim var d ve b yi karistiriyor ve s yi genelde ters yaziyor ama dogru yazdigi zamanlarda cok oluyor sinifinda cogu cocukda bu durum var bence cocugunuza biraz zaman verin ofkelenip daha fazla ozguvenini kirmayin zamanla duzelecektir bu durum biz annneler biraz fazla aceleciyiz ve her cocuk farklidir bunu da unutmayin lutfen daha yeni okumaya gectiler t

Benim 10 yaşındaki kizim bile wis- car testinde d ve b yi karıştırmış disleksi demek için büyük bir gösterge değil dedi psikiyatr, 1 e giden küçük kizimda 6 yaşında d ve b yi karistiriyor ve ayrıca sınıfta sadece biz okumayi sokemedik

R yi nasil cozdunuz.Bu arada benzer hatalar oluyor bizde de.Sanirim cok telas edilecek bir durum yok.Ama yakin takip ve bol okuma yazma yapmaliyiz
Öğretmenimiz bu yıl r harfini çıkartamazsa uzmana yönlendirmeliyiz demişti harfleri öğrenirken onu da artık az da olsa çıkarmaya başlaması gerektiğini söylemişti.you tube dan bi kaç video izleyip belli kelimeleri seçip bol bol ailecek egzersiz yaptık oyun haline dönüştürdük.mesela tırrrrr pırrr gibi söyleye söyleye düzelltik.biraz üstüne düşerseniz hemen kavrayacaktır sizin kuzuda. :KK200:

Benim 10 yaşındaki kizim bile wis- car testinde d ve b yi karıştırmış disleksi demek için büyük bir gösterge değil dedi psikiyatr, 1 e giden küçük kizimda 6 yaşında d ve b yi karistiriyor ve ayrıca sınıfta sadece biz okumayi sokemedik
En kisa zamanda minikte sökecektir.Biz anneler belkide yersiz telas yapiyoruz.Burda yazilanlar icimi rahatlatti biraz.

Benim oğlumda 1. sınıf, sınıfında d-b-p’yi karıştıran çocuklar var öğretmenleri normal karşılıyor demek ki normal sonuçta 26 yıllık öğretmen. Benim oğlum rakamlarda 5,2,7’yi hala bazen ters yazıyor. Bunlar çok normal.

1.sinif velilerine sorum cocugunuz okuma ve yazmada nasil. b,d,p harflerini birbirine karistiriyor mu, ayni sekilde s ve z yi karistiriyor mu? Bunun gibi m,n harfleri ile f ve v karistiriliyor mu? Haftasonu gittigimiz merkez disleksi olabilir dedi.Cocugun girdigi seans icin fatura kesti bana cocugumla ilgili bilgi vermek icin ayri fatura kesti. Birde 20 dakikalik gorusmede disleksi olabilir dedi.ogluma yazi yazdirmis, cocukta gelisiguzel yazmis.Sizlerin cocuklari da bu harfleri karisitiriyor mu bu normal midir.2.sinif anneleri icin sorumsa cocuklariniz 1.sinifta ilk donemde okuma yazmayi sokmus muydu.Maalesef cocuklarimiz ticari somurge aracina dönmüs vaziyette.
Ayrica disleksi sorunu yasayan var mi aranizda.Eger var ise nasil tespit edildi.Istanbulda guvenerek gidip bu tarz testleri kime yaptirabilirim.Artik özele gitmek istemiyorum.Oralarda cok sömürülmeye calisildik.Ayrica konusma terqpisi de aldirmaya basladik.Beni cok üzen ve yoran belirsiz bir sürecin icerisindeyim.Cok degerli öneri ve deneyimlerinizi paylasirsaniz mutlu olurum.iyi aksamlar

ben kendim okumayı yazmayı öğrenmiştim çocukken ve harflerin düzü tersi ne bilmediğim için hepsini tersten yazarmışım. k lar m m ler falan hep aynayla yansıtılmış gibi. öğretmen bunu farkettiğinde beni de disleksi diye doktor doktor gezdirmişler. neyin nasıl okunduğunu yazıldığını biliyorum fakat tersten yapıyorum hepsini. başka bi öğretmen gelmiş o fark etmiş bu çocuk normal yazıyo ama ters sadece diye. sonradan annemin içi rahatlamış tersin tersini öğrenerek düz yazmaya geçmişim sonundd. bence çocuğunuzu en iyi siz anlarsınız disleksik olsa bile bi engel değil bu sadece biraz daha fazla çaba göstermesi gerekecek normal şeyler için. doktor bulursanız önce siz konuşun telefonda siz emin olun sonra çocuğu götürün. doktor doktor gezdirilince kendinde bi sıkıntı var sanmaya başlar çocuk ben bunalıma girmiştim 6 yaşında neyim var benim devamlı doktor doktor herkes bi garip bakıyor bana gibi hissetmiştim.

ben kendim okumayı yazmayı öğrenmiştim çocukken ve harflerin düzü tersi ne bilmediğim için hepsini tersten yazarmışım. k lar m m ler falan hep aynayla yansıtılmış gibi. öğretmen bunu farkettiğinde beni de disleksi diye doktor doktor gezdirmişler. neyin nasıl okunduğunu yazıldığını biliyorum fakat tersten yapıyorum hepsini. başka bi öğretmen gelmiş o fark etmiş bu çocuk normal yazıyo ama ters sadece diye. sonradan annemin içi rahatlamış tersin tersini öğrenerek düz yazmaya geçmişim sonundd. bence çocuğunuzu en iyi siz anlarsınız disleksik olsa bile bi engel değil bu sadece biraz daha fazla çaba göstermesi gerekecek normal şeyler için. doktor bulursanız önce siz konuşun telefonda siz emin olun sonra çocuğu götürün. doktor doktor gezdirilince kendinde bi sıkıntı var sanmaya başlar çocuk ben bunalıma girmiştim 6 yaşında neyim var benim devamlı doktor doktor herkes bi garip bakıyor bana gibi hissetmiştim.
Degerli paylasiminiz icin tesekkur ederim😊

Merhaba, yeğenim 2. Sınıf. b ve d yi karıştırıyordu. Mmm diye bastırmazsak m ve n de karışıyordu. İlk dönem için normal olabilir. İlk dönem okumayı sökmüştü. Sökemeyen çok çocuk oluyor. Bence acele etmeyin. Hangi ay, yıl doğumlu acaba? F ve v de karışır tabi. Okuma dikte yaparak öğrenir zamanla. Sayıları da ters yazıyordu arada benimki.

Kizim ve sinifindaki bir cok ogrenci harfleri karistirir bazilarini ters yazardi.su an 3. Sinifiz hicbirimiz sorun yasamadik.

Benim oğlumda birinci sınıfta, o da karıştırıyordu bazı harfleri, şimdi harfler oturdu rakamların bazılarını ters yazıyor.
Sadece harfleri karıştırıyor diye disleksi denemez bence. Öğretmeniyle konuştunuz mu? O tanıyordur çocuğu..

Merhaba, yeğenim 2. Sınıf. b ve d yi karıştırıyordu. Mmm diye bastırmazsak m ve n de karışıyordu. İlk dönem için normal olabilir. İlk dönem okumayı sökmüştü. Sökemeyen çok çocuk oluyor. Bence acele etmeyin. Hangi ay, yıl doğumlu acaba? F ve v de karışır tabi. Okuma dikte yaparak öğrenir zamanla. Sayıları da ters yazıyordu arada benimki.
Haziran 2012 dogumlu.F ve V harflerini duzeltti gibi. D yi ayiriyor sayilir ancak B yi gorunce genellikle D diyor B ye. P de karisiyor.Z ve S karisiyor ama soylerken de kulaga yakin cikiyor bu iki harf. Birde R ve Y karisiyor ki zaten oglum henuz R harfini cikartamiyor , Y gibi soyluyor konusurken. Radyoya Yadyo diyor ornegin.Ama okumaya basladi tabii cok akici olmasa da ilerleme kaydediyoruz.Ogretmeni de 2.donem sonunu gorelim dedi.Tesekkurler deger verip okudugunuz icin

X