Eşim bana ev işinde destek olmuyor

O zaman gitsin annesinin evinde yasasin. Erkeklerin su "ögrenilmis beceriksizligi" beni öldürüyor. Sanki biz kadinlar elinde toz bezi ve kaşık ile doguyoruz. Biz de evlilik sürecinde bir sürü yeni seyleri ögrenmek zorundayiz. Biraz temizlik yapmayi mi ögrenemiyormus. Ama sorsan eminim dünyanin en akillisi. Ben bunu kabul etmem..
Yok ya neler beceriyorlar, işlerine gelmiyor, biz de mecbur kalınca öğrenmedik mi

Ah ! Okurken bile imrendim . Ben böyle erkekleri okudukça ben ne yaşamışım diyorum . Haftanın 6 günü işe giden , bayramda , resmi tatillerde nöbeti olan bir kadın olarak eski eş kişisi ve ailesi benden her işi yapmamı beklediler . 1 gün iznim olduğu halde herşeye yetişmeye çalıştım. Tüm işler bendeydi , pazar , market , ev işi . Bunu o kadar sistematik olarak bana dayattılar ki ; annesi benimde çalışan arkadaşlarım vardı içimizde en düzenliler onlardı dedi . Babası yuvayı dişi kuş yapar dedi . Oğulları ütüsünü kendi yapsa dünyası başına yıkılmış gibi davranır , aileme mahcup oluyorum derdi . Bana ütü yapamadığım zamanlarda sen kadın mısın diye çıkışırdı . İkimiz de yüksek lisans mezunuyuz . Bunu neden söylüyorum biliyor musunuz ? Zihniyet öyle bir şey ki eğitim bile değiştirmiyor onu . Elimden geleni yaptığım halde yaranamadım . Elimde avucumda ne varsa verdiğim halde olmadı . Boşanırken bile babası bana şunu söyledi oğlumun pantolonu ütü gördü . Ki ben bazı günler sabah 8 gece 1 çalışıyordum çift mesai yapıyordum nöbette . O günlerde kimse dişi olduğumu söylemiyordu . Ev işine gelince yuvayı dişi kuş yapar oluyordu . Yine diyorum ben ne yaşamışım ya ?
Bide siz çalışıyorsunuz. Ataerkil davranıp size o düzeni dayatmislar. Ben burda da kendi uyguladigim biseyi soylim. Benim eşim asla böyle Ataerkil konuşmaz fakat birkaç beni rahatsız eden söylemleri oldu yine bu minvalde ev işiyle ilgili. Bende oyunu kuralına göre çok güzel oynarım. O öyle mi davrandı sizde modern ayaklarına yatmasaydiniz. Biz kadınlar şunu unutuyoruz. Hemen savunmaya eşitlik kavramlarına geçiyoruz. Bu güne kadar anlattık çoğu esler anlamıyor burda okuduğum. O zaman şöyle, ataerkil toplumlarda tamam ev işini kadin yapar keza eslerde böyle öküz öküz konuşur. Fakat şunu unutuyoruz kadinlar olarak. Ataerkillikte erkekte komple ev gecindirir ihtiyaçları karşılar,kadin sadece ev içi işlere bakar bir lira katkısı olmaz. Şimdi başta dediğime döneyim. Eşim bana da birkaç cümle söylemişti ataerkil şekilde tam öyle olmasada ben kizmistim sonra hiç bozuntuya vermedim dedim ki "bende sürekli tatile çıkmak istiyorum yada evin daha büyük olmasını isterim,esyalarida yenile dedim. Bunlarda erkeğin görevi sürekli evde de yiyemeyiz disarda yiyelim dedim. Tamam ev işleri benimse madem ataerkilsek hani dedim evin erkegisin madem disari tatilimizide ayarla,"cok afedersiniz yiyorsa yani kısacası. Bu süreçte pahalı alışverişlerde yapılınca. Öyle ataerkillik sökmez yani kısacası bnu diyen erkeklere. Hatta şöyle gerçekten ataerkil yaşayan ailelerde ben görüyorum kadinlar ev hanımı kolları bilezik altın vs dolu. E sizde öyle biseyde yoksa bunun neresi ataerkillik

Sen eğer işi bırakırsan tamamen ama tamemen salar kendini bu adam. Şuan yaptıklarını o zaman hiç yapmaz.
İki kişi de çalışıyorsa destek olunmadıkça çok sorun çıkar.
Ben çalışmıyorum eşim yemek yapmasa da kendi eşyalarını toplar, sofra kurar kaldırır bu da bana yetiyor zaten.

Her iki kişinin de çalıştığı bir evde iş bölümü yapılır evdeki işler ortaktır.
Ne güzel valla hem kadın çalışsın parası olsun hem evde de hizmetçi olsun. Nefret ediyorum böyle erkeklerden.

Ah ! Okurken bile imrendim . Ben böyle erkekleri okudukça ben ne yaşamışım diyorum . Haftanın 6 günü işe giden , bayramda , resmi tatillerde nöbeti olan bir kadın olarak eski eş kişisi ve ailesi benden her işi yapmamı beklediler . 1 gün iznim olduğu halde herşeye yetişmeye çalıştım. Tüm işler bendeydi , pazar , market , ev işi . Bunu o kadar sistematik olarak bana dayattılar ki ; annesi benimde çalışan arkadaşlarım vardı içimizde en düzenliler onlardı dedi . Babası yuvayı dişi kuş yapar dedi . Oğulları ütüsünü kendi yapsa dünyası başına yıkılmış gibi davranır , aileme mahcup oluyorum derdi . Bana ütü yapamadığım zamanlarda sen kadın mısın diye çıkışırdı . İkimiz de yüksek lisans mezunuyuz . Bunu neden söylüyorum biliyor musunuz ? Zihniyet öyle bir şey ki eğitim bile değiştirmiyor onu . Elimden geleni yaptığım halde yaranamadım . Elimde avucumda ne varsa verdiğim halde olmadı . Boşanırken bile babası bana şunu söyledi oğlumun pantolonu ütü gördü . Ki ben bazı günler sabah 8 gece 1 çalışıyordum çift mesai yapıyordum nöbette . O günlerde kimse dişi olduğumu söylemiyordu . Ev işine gelince yuvayı dişi kuş yapar oluyordu . Yine diyorum ben ne yaşamışım ya ?
Zaten o anne babalara ne oluyor, iki kişi arasında halletsin, gören de iyi birşeyi destekliyorlar sanır. Oğlum var o da yapsın ilerde, eline yapışmaz, birlikte halletsinler hele de kadın çalışıyorsa bu adamların yaptığı insafsizlik düpedüz

Bide siz çalışıyorsunuz. Ataerkil davranıp size o düzeni dayatmislar. Ben burda da kendi uyguladigim biseyi soylim. Benim eşim asla böyle Ataerkil konuşmaz fakat birkaç beni rahatsız eden söylemleri oldu yine bu minvalde ev işiyle ilgili. Bende oyunu kuralına göre çok güzel oynarım. O öyle mi davrandı sizde modern ayaklarına yatmasaydiniz. Biz kadınlar şunu unutuyoruz. Hemen savunmaya eşitlik kavramlarına geçiyoruz. Bu güne kadar anlattık çoğu esler anlamıyor burda okuduğum. O zaman şöyle, ataerkil toplumlarda tamam ev işini kadin yapar keza eslerde böyle öküz öküz konuşur. Fakat şunu unutuyoruz kadinlar olarak. Ataerkillikte erkekte komple ev gecindirir ihtiyaçları karşılar,kadin sadece ev içi işlere bakar bir lira katkısı olmaz. Şimdi başta dediğime döneyim. Eşim bana da birkaç cümle söylemişti ataerkil şekilde tam öyle olmasada ben kizmistim sonra hiç bozuntuya vermedim dedim ki "bende sürekli tatile çıkmak istiyorum yada evin daha büyük olmasını isterim,esyalarida yenile dedim. Bunlarda erkeğin görevi sürekli evde de yiyemeyiz disarda yiyelim dedim. Tamam ev işleri benimse madem ataerkilsek hani dedim evin erkegisin madem disari tatilimizide ayarla,"cok afedersiniz yiyorsa yani kısacası. Bu süreçte pahalı alışverişlerde yapılınca. Öyle ataerkillik sökmez yani kısacası bnu diyen erkeklere. Hatta şöyle gerçekten ataerkil yaşayan ailelerde ben görüyorum kadinlar ev hanımı kolları bilezik altın vs dolu. E sizde öyle biseyde yoksa bunun neresi ataerkillik
Gerçekten şok oluyorum okurken . Ben tatil istedim diye babası senin yaşadığın sosyal hayatı benim kızım yapamıyor demişti. Faturam 250₺ diye söyledi , iPhone istiyorsun diye söz etti . Dışarda yemek yesek ailemi aradılar evde yemek yapılmıyor diye . Delircem cidden . Boşandım ama bana yaptıkları şeyleri düşündükçe sinir oluyorum. Evime ne alsam onlara dert oldu . Üstelik kendi paramla ! Ya kendi içimde bana bunları o kadar normalleştirmişler ki . Bu nasıl bir manipülasyon. Ben evliliği çok yanlış kodladım . Bu travmalarım ne olacak benim ?

Gerçekten şok oluyorum okurken . Ben tatil istedim diye babası senin yaşadığın sosyal hayatı benim kızım yapamıyor demişti. Faturam 250₺ diye söyledi , iPhone istiyorsun diye söz etti . Dışarda yemek yesek ailemi aradılar evde yemek yapılmıyor diye . Delircem cidden . Boşandım ama bana yaptıkları şeyleri düşündükçe sinir oluyorum. Evime ne alsam onlara dert oldu . Üstelik kendi paramla ! Ya kendi içimde bana bunları o kadar normalleştirmişler ki . Bu nasıl bir manipülasyon. Ben evliliği çok yanlış kodladım . Bu travmalarım ne olacak benim ?
Maşallah üçlü evlenmissiniz sanki. Babasına "x amca bu kadar karışıyorsun madem gel oğlunun yataginada sen giriver" deseydiniz. İşte söylenmiyor böyle şeyler ama resmen durum bu. Sizin esiniz size eş değil ev arkadasi muamelesi yapmış. O zaman sizde kadınlık yapmasaydınız. Sevgili ev arkadaşım,abim ol kardeşim deseydiniz eşinize. Valla erkeklerden nefret. Allah sizi kurtarmış. İnşallah bundan sonra çok mutlu olun

çalışmamanızı istiyor çünkü yoruluyorsun diyor
ev işinlerinde yorulduğun için destek olmasını istiyorsun, ama kabul etmiyor.
bu ne yaman çelişki...
Ay yorumunuzun alnı olsa da öpsem.
Adamın derdi kadının yorulması falan değil. Kendi rahatı, kendi kuralları, kendi hakimiyet alanının artması.

Niye kendi kizi kim köpekmiş ki senden daha fazla hak ediyormuş sosyal hayatı?

benden calismamami istiyor cünkü yoruldugumu görüyor

Totosunu kaldırıp iş yapsın o zaman? Eşinin yorulduğunu gören ve eşini seven insan böyle yapar çünkü.
Ne kadar saçma şeylerle avutuyorsunuz ya kendinizi. Adam tam zamanlı hizmetçiliğe geçip rahat rahat arkasını toplayabilin diye işi bırak diyor, bunu nasıl göremiyorsunuz?

Aanesinin evinden direk evlenerek ciktiysa hayatinda hic yalniz basina bir evi cekip cevifmediyse olacagi bu .Yangem ayri eve cikan kuzenimi. Ebine her hafta temizlige gidiyordu.Neden dedim .omurlerinde bir kere bile kendi odalarini supurup vileda yapmamışlar .🤷🏻‍♀️

Eşimle son zamanlarda cok tartısıyoruz. Evin icerisinde bana hic desteği yok. Üstelik bende işe giden bi bayanım ve evin işini bana yüklüyor devamlı.yemek temizlik vs. Ben ondan cok bişey beklemiyorum sadece kendi cıkardıgını kaldırsın veya yaptıgı düzensizligi toparlasın istiyorum. Devamlı arkasını toplamaktan yoruldum. Lafta calışmayı bırakmamı söylüyor ama öyle kolay bunu yapmayacagımı da biliyor. Artık bişey yapmayınca bende tepki gösteriyorum oda bunu kaldıramıyor.
Sizler bu konuda ne düsünüyorsunuz. Her iki tarafta calısıyorsa evin işide paylasılması gerekilmiyor mu?
Bu arada bende calısıyorum dedigimde cevabı su oluyor: “ evin giderlerini ben karsılıyorum senin kazancın kendine” halbuki o parayı bende ilerde ev alırsak diye ona biriktiriyorum.

eşiniz yardım etmiyorsa yardımcı tutacak başka çare yok

Yoo her görev birine atanınca ve her şeyin bir günü olunca pratikte de öyle oluyor. Düzen olmayınca adamlar ne yapacağını bilemiyor sadece.

Bizde görevler net, bulaşık makinesini doldurmak benim işim, boşaltmak eşimin. Akşam işten dönünce yemek yapmak benim işim, evi süpürmek eşimin. Çamaşır günleri bellidir o gün hangi çamaşırlar yıkanacaksa evde olan yıkar kurutur katlar. İkimizin de çalıştığı gün çamaşır yıkanacaksa ben yıkar kuruturum eşim katlar. Görevler net olunca yapıyorlar. Onun yapması gereken işleri üç gün geçse de yapmam ben. Bulaşık makinesi boşalacak ki kirliler konulsun. Boşaltılmazsa lavaboda birikir 🙄

Yapmak isteyen her türlü yapıyor ya. Benim eşime ne kadar net konuşursan konuş yapası yoksa asla yapmaz. Her yer böceklenir gene de makineyi boşaltmaz mesela. Ucunda huzursuzluk yoksa yerinden bile kalkmaz adam. 😂 çoğu şeyi ben surat asmayayım, oflayıp puflamayayım diye yapar. Kendi de söyler… çok isterdim daha planlı programlı olsun her şey ama buna uyacak bir partner yoksa olmuyor ne yazık ki.

Maşallah üçlü evlenmissiniz sanki. Babasına "x amca bu kadar karışıyorsun madem gel oğlunun yataginada sen giriver" deseydiniz. İşte söylenmiyor böyle şeyler ama resmen durum bu. Sizin esiniz size eş değil ev arkadasi muamelesi yapmış. O zaman sizde kadınlık yapmasaydınız. Sevgili ev arkadaşım,abim ol kardeşim deseydiniz eşinize. Valla erkeklerden nefret. Allah sizi kurtarmış. İnşallah bundan sonra çok mutlu olun
Şimdi diyeceğim şey size de anormal gelebilir ama adam o kadar garipti ki ; ilk zamanlar evime gelince mutfak dolaplarımı açar bakardı , buz dolabımı açar bakardı . Ne var ne yok diye . Benim sürdüğüm ruja kadar karıştı adam . Evli bir kadınsın artık olmaz diye . Oğlu değil babası ! Ya düşünüyorum da bana neler yapmışlar . Neler yaşatmışlar . Allah onları bildiği gibi yapsın.

Şimdi diyeceğim şey size de anormal gelebilir ama adam o kadar garipti ki ; ilk zamanlar evime gelince mutfak dolaplarımı açar bakardı , buz dolabımı açar bakardı . Ne var ne yok diye . Benim sürdüğüm ruja kadar karıştı adam . Evli bir kadınsın artık olmaz diye . Oğlu değil babası ! Ya düşünüyorum da bana neler yapmışlar . Neler yaşatmışlar . Allah onları bildiği gibi yapsın.
Allah sizi kurtarmış o ne yaa. Kp kendisini damattan öte koymuş.Sen kendi karınla ilgilen kendine bak,kendi karinin rujuyla giyimiyle ilgilen deseydiniz. Esinizin bile bu denli karışması doğru değilken kp ne alaka çatlak adam nefrett. Bizimkilerde normal değiller bana bi sürü şey yaptılar. Ben artık zorunlu olmadıkça görüşmüyorum kesinlikle. Eşimde biliyor ve bisey demiyor artık kabul ediyor oda çok yoruldu zaten. Keza sizin kp gibi bazı aileler huzursuzluktan besleniyor normalleri o

Son düzenleme:
Yok bizim tek problemimiz evdeki is paylasimi… ailesiyle yasarken hic bi sorumlulugu olmadigi icin cok zor geliyor bu görevi üstelenmek.. beni hic biseyden geri birakmaz her istedigimi yapar alir vs. Mutlugumu düsünür Ama bu konuda bunu da biraz kadin görevi olarak görüdügü icin böyle
Dusunce yapisi degismedigi surece isiniz zor.
Ne demek kadinin gorevi?

Ev işi yapmanın kazançla, çalışmakla ilgisi yok, o evde yaşamakla var.

Siz de kendinize kadar iş yapın.
Onun çamaşırlarını yıkamayın.
Yapamıyorsan işi bırak gibi mantıksız laflara da gelmeyin.

Onun donlarını yıkamak için iş bırakacakmışsınız, oldu!

Burda yanlis anlasilmalara sebep olmak istemiyorum😂 Pis bi insan asla degildir inanilmaz bakimli ve hijyenlidir… ama gelelim ki ev düzenini iste orda biraz daginik cünkü evlenene kadar herseyiyle ailesi ilgilendi .. biz esimle konusabiliyoruz cok sükür benden calismamami istiyor cünkü yoruldugumu görüyor ben ama isimi birakmak istemiyorum o yüzden bu konuda ortak karar almak bazen zor oluyor … biz birbirimizi cok seviyoruz …bu ev konsuyla ilgili sıkıntılarımız oldu ve ben insanlarin görüsünü merak ettigim icin bu sayfayi actim..bazı yorumlar cok cok farklı boyutlara gidiyor ..cok sükür öyle cözülmicek problemlerimiz yok
Tamam şekerim kapat konunu git evi süpür. Burda oyalanma ev işleri dururken. Hadi.

X