Bohça meselesi gelenekler

Yemin ederim ki anladık,

Siz ailenizde ve kuzenleriniz arasında evlenecek ilk kişisiniz.

Yazmayın artık n'olur.
Ben cevap verirken nick name lere bakmıyorum. Size birkaç kez dediysem farkında değilim. Ya da sizin benim başkalarına verdiğim yanıtları okuyup okumadığınızı nereden bilebilirim.
İyi günler

Ben cevap verirken nick name lere bakmıyorum. Size birkaç kez dediysem farkında değilim. Ya da sizin benim başkalarına verdiğim yanıtları okuyup okumadığınızı nereden bilebilirim.
İyi günler
Ah özür dilerim, başkalarına verdiğiniz yanıtları okumamam gerektiğini bilmiyordum, bir daha okumam.

Gorumceyle konusmaniz bisey ifade etmez...
70 yasindaki bir kadinla kendi fikirlerinizi karsilastirmaniz empati yapamadiginiz anlamina geliyor...70 yasindaki kadin heves etmis onlar oyledirler, eline saglik deyip alin bi memnun olmasini bilin, birisi biseyler yapmis sizin icin...Zaten kadin tirlar dolusu getirecek hali yok 3-5 bisi yapabilmistir...Alirsin sonra ne yapacaksan yaparsin ananin evine koy , birine ver ne biliim...Gorumcelere kadar konuyu yansitmaya buyutmeye ne gerek var allah askina...bi de kotu duruyordu demissin gumusluk 70 yasindaki kadindan saheser mi bekledin

Konu sahibi niye bu kadar linçlenmiş anlayamadım sanırım yazının konuşma kadar duyguları tam anlatamadığından olsa gerek. Ayrıca müstakbel demesi de çok normal daha düğün olmamış 😂 ve burda bazı şeyleri tekrarlamak lazım anlamayanlar da var. Benim ailemle eşimin ailesi de taban tabana zıt halam da 70 yaşında rahmetli annemden kalan eşyalar vardı bunun içinde perde de vardı halam o perdeyi evine taksana demişti. Buna çok kızmıştı ailem ama ben güldüm geçtim. Aynı şehirden olmamıza rağmen birçok farklılığımız var ama önemli olan asla yüzüne vurmamak ve bazı yerlerde politik davranmak. İlk evlendiğimizde hava fritözüne bile dantel koymuşlardı Allah affetsin çok gülmüştüm ama sonra kaldırdım hepsini.

Kadın incelik hoşluk yapmış kendi örfüne göre davranmış beğenmiyorsanız şehirli biriyle evlenseydiniz.

O anlama gelmiyor ki bu evlilikte rızanız var mıdır evet diyor musunuz bizimle dünür olabilir misiniz demektir yani bunu doğudakiler yanlış anlamış olacaklar ki başlık parası istiyorlar 😀
"isteme" gayet anlamı açık bir kelime
"verdim gitti" de mesela gayet anlamı açık bir ifade...
rızanız var mı demiyorlar "istiyoruz kızınızı" diyorlar boşa güzelleme kasıyorsunuz.
başlık doğudan başka pek çok yerde de var, benim köyüme komşu köylerin çoğunda var mesela ve doğuyla bir alakamız yok.

Herkese merhaba öncelikle,
Haziran ayının sonunda nişanım olacak. Eylül ayında da düğün yapacağız.
Erkek tarafı bir sürü hediyelerden, çeyizlerden, bohçalardan falan bahsetmeye başladılar. Ben şimdiden darlandım.

Müstakbel eşimin ailesi köyde yaşayan çok yaşlı insanlar. Benim ailem ise şehirde yaşıyor.

Her neyse… Müstakbel kayınvalidem bu akşam, “Ellerimle paspas ördüm. Yorgan yüzünü çarşıdan almadım, köye gelen bohçacı kadınlardan aldım. Kızlarıma da yorgan yüzlerini köye gelen bohçacı kadınlardan alırdım zaten. Şu kadar döşek yaptım. Şu kadar yorgan yaptım. Şu kadar minder yaptım. Kaç teyzen, halan, amcan, yengen var? Gümüşlük için örtüler yaptım.” muhabbeti yaptı.

Ya neden ben 70 yaşındaki kadının zevkini evime taşıyorum?
Benim hiçbir teyzemin, amcamın, yengemin, halamın vs. onların hediyelerine ihtiyaçları yok. Ayrıca karşı taraf böyle hediyeler yapmasa zaten benim akrabalarım da “Aa çok ayıp bize hediye vermediler” muhabbetine girmezler, akıllarına bile gelmez. Anne tarafımdan ilk evlenecek olan benim.

Tamam etrafımdaki evlenen arkadaşlarımdan bir şeyler görüyorum. Ama kızın- erkeğin anne- babasına hediye alınması yeterli. Diğer akrabaları neden karıştırıyoruz?

Bir keresinde gümüşlük için yaptığı örtüyü müstakbel kayınvalidem bana gösterdi. Çok basit ve hoş olmayan bir şey yapmıştı.

Ya belki ben mağazalardan almak istiyorum, kendi zevkime göre eşya bulundurmak istiyorum evimde.

Ben bunları müstakbel eşimin ailesine söylesem kibar bir dille kabalık etmiş olur muyum? Ne olur yani bu geleneği uygulamasak? 😭

Ayrıca hangi çağda yaşıyoruz. Minder mi kaldı? Evimiz zaten küçük bu kadar döşek, yorgan ve minderi nereye sığdıracağız?

Bana yol gösterin. Please!
cringe'liğinizi yaşınıza veriyorum.

Kaynananız bizim adetimizde geline bir kilo taşlı tuşlu altın kemer, bir kilo altın taç takmak adettendir geleneklerimizde vardır dese kalmadı böyle gelenek demezsiniz 2 yorgana döşeğe gelince hemen bi havadan bakmalar.
Yapmak istiyorlarsa yapsınlar, kibarca teşekkür edio kabul edip, beğendiğinizi kullanın, beğenmediğinizi siz de başkasına verin ya da satın.

Erkek tarafı bir sürü hediyelerden, çeyizlerden, bohçalardan falan bahsetmeye başladılar. Ben şimdiden darlandım.

Müstakbel eşimin ailesi köyde yaşayan çok yaşlı insanlar. Benim ailem ise şehirde yaşıyor.

Her neyse… Müstakbel kayınvalidem bu akşam, “Ellerimle paspas ördüm. Yorgan yüzünü çarşıdan almadım, köye gelen bohçacı kadınlardan aldım. Kızlarıma da yorgan yüzlerini köye gelen bohçacı kadınlardan alırdım zaten. Şu kadar döşek yaptım. Şu kadar yorgan yaptım. Şu kadar minder yaptım. Kaç teyzen, halan, amcan, yengen var? Gümüşlük için örtüler yaptım.” muhabbeti yaptı.

Benim hiçbir teyzemin, amcamın, yengemin, halamın vs. onların hediyelerine ihtiyaçları yok. Ayrıca karşı taraf böyle hediyeler yapmasa zaten benim akrabalarım da “Aa çok ayıp bize hediye vermediler” muhabbetine girmezler, akıllarına bile gelmez. Anne tarafımdan ilk evlenecek olan benim.

Tamam etrafımdaki evlenen arkadaşlarımdan bir şeyler görüyorum. Ama kızın- erkeğin anne- babasına hediye alınması yeterli. Diğer akrabaları neden karıştırıyoruz?

Bir keresinde gümüşlük için yaptığı örtüyü müstakbel kayınvalidem bana gösterdi. Çok basit ve hoş olmayan bir şey yapmıştı.

Ya belki ben mağazalardan almak istiyorum, kendi zevkime göre eşya bulundurmak istiyorum evimde.

Ben bunları müstakbel eşimin ailesine söylesem kibar bir dille kabalık etmiş olur muyum? Ne olur yani bu geleneği uygulamasak? 😭

Ayrıca hangi çağda yaşıyoruz. Minder mi kaldı? Evimiz zaten küçük bu kadar döşek, yorgan ve minderi nereye sığdıracağız?

Minder yorgan döşek kabul etmeyin. Bide yıkamasıyla temizliğinde mi uğraşacaksın.El emeyi çarşaftır örtüdür güzel şeyler ama kendi zevkine göre eşinle alışverişini yap.kayınvalideninkini beğenmiyorsan kullanma

öncelikle sakin olun, onların da adeti var, yapmak istedikleri var, geri kalmak istemiyorlar, ne güzel bu açıdan düşünün.
Bu kadar sorun yapmayın, alın, gönül kırmaya değmez. Alın, sonra ister kullanır ister dağıtırsınız.
Benim eşimin ailesi de benden farklı ancak ben büyütmedim, aldım. Akrabalarınıza, çevrenize karşı da ne kadar dik durursanız o kadar az eleştiri alırsınız, o kadar az yorum yapar insanlar.
Evlendiğinizde sadece eş ile değil, ailesi ile de evleniyorsunuz malesef yani ona göre eş seçmeniz lazım (her ne kadar öyle olmadığı söylense de).. Bunu kabul edip devam ederseniz daha kolay olur her şey sizin için.

Ailemizde ve akrabalarımız arasında ilk evlenecek olan benim dediğim gibi. İlk defa bu duruma şahitlik ediyorum. Verilen şeyleri evimde bulundurmam gerektiğini sanıyordum. O yüzden böyle bir telaşa kapıldım. Sağa sola dağıtsam ayıp olmaz mı yani?
Bana da iki taraftan kullanmayacağım tonla şey geldi yarısı sandıkta duruyor ,yarısı 6 ay evde kaldı sonra geri verdim annemlere dedim ki evde yer yok sende kalsın ihtiyacım olursa gelir alirim zaten iki kişiyiz dedim verdim daha da almadım ,verilen danteller falan hep duruyor hiç asmadım sorduklarinda kıyamıyorum falan diyip geçiştiriyorum,kimsenin kalbini kırmaya değmez al köy köşeye yada birine vernyada biraz bekle kendilerine evimde yer kalmadı diye geri ver

Sana senin gibi kibirli fena kayınaile lazım cicim , biz sana yol gösteremeyiz ...Kullanmak zorunda değilsin ama üslup senin kimliğindir.Senin kimliğin de ortada.O kaynanaya da kurban ol, şehirde yaşayan ailen de sana görgü nedir öğretememiş tüh.Medeniyet şehirde yaşanmakla olmuyor.

Vallahi kıymet bilmiyorsunuz. Mis gibi sağlıklı, yün ya da pamuk yorganlar dururken uyku setinin kanserojen, hava geçirmeyen elyaf yorganını kullanmak akıl işi değil bence.

Birkaç sene önce yün yorgan diktirecem diye (üstelik yüne alerjim var) izmirin en ücra köşelerinde yorgancı aradım. Bir ton para verdim yün yorgan diktirdim. Keşke evlenirken kayınvalidem verseydi 🙄
Ay bide çok yorucu bir şey , benim annemle teyzem dikmişti önceden 2 gün sürüyor beraber dikmesi 1 yorganı ve bel ağrısı yapıyormuş çok ,kolay bişey değil...Kıymeti bilinse keşke.Ablama geçen 4 tane beyaz nevresim almış 4 yorgan için,savaş başlasın:halay:

Bohça yapmak istemiyorum, kimseye bir sürü zahmete girip masraf etmesin iki tarafta vs diyebilirsiniz bence. Evleneceğiniz insanla bu konularda fikirlerinizi paylaşabilirsiniz; ortak noktada buluşmaya çalışın bu kadar basit şeylerde ne yapacağını bilmeniz işin nişanlılık dönemi tanıma dönemi zaten benim eşimin babaannesi bana saçma sağan bir sürü şey örmüştü inekler kediler yastık yüzü falan. Ben kullanmam kıymetini bilemem dedim sadece patikleri aldım anısı olarak sakladım, eşimde benle aynı kafadaydı istemedik farkl şeyler. Bohça konusunda da ben böyle sarılma paket yapılma masrafa girme istemedim annelere söyledik eşimle gittik kendimize kullandığımız bakım ürünleri; hoşumuza giden şeyleri sipariş ettik. İki tane ortaboy valiz aldık iki tane makyaj çantası valizi oluyor ya onlardan içine dizdik eşim silikon tabancı biraz tülle süsledi ikimizinkğni de nişanda onlar getirdiler birini biz verdik diğerini. Ne kimseye bir ley yaptık ne de hiç bohça yapmayacağız eli boş gelecekler deyip milleti üstümüze çektik

öncelikle sakin olun, onların da adeti var, yapmak istedikleri var, geri kalmak istemiyorlar, ne güzel bu açıdan düşünün.
Bu kadar sorun yapmayın, alın, gönül kırmaya değmez. Alın, sonra ister kullanır ister dağıtırsınız.
Benim eşimin ailesi de benden farklı ancak ben büyütmedim, aldım. Akrabalarınıza, çevrenize karşı da ne kadar dik durursanız o kadar az eleştiri alırsınız, o kadar az yorum yapar insanlar.
Evlendiğinizde sadece eş ile değil, ailesi ile de evleniyorsunuz malesef yani ona göre eş seçmeniz lazım (her ne kadar öyle olmadığı söylense de).. Bunu kabul edip devam ederseniz daha kolay olur her şey sizin için.
Rica etsem ozel msj kutuniza bakar msnz

Allah yardımcın olsun kardeş, daha evlilik arifesinde beğenmiyorsan bu insanları çocuk olursa şayet o zaman ne yapacaksın?

kendi adetlerine göre bişeyler bişeyler yapmak isteyecekler, yok mevlüttü yok bebeği tuzlamaydı vs vs ay daha aklıma gelmeyen bin tane şey 😅

Sana senin gibi kibirli fena kayınaile lazım cicim , biz sana yol gösteremeyiz ...Kullanmak zorunda değilsin ama üslup senin kimliğindir.Senin kimliğin de ortada.O kaynanaya da kurban ol, şehirde yaşayan ailen de sana görgü nedir öğretememiş tüh.Medeniyet şehirde yaşanmakla olmuyor.
Bu adetleri bilmediğim için görgüsüz olmuyorum. Cahilim, toyum bunu kabul ediyorum. Ve bana yol göstermeniz için bu konuyu açtım.

Çok şükür müstakbel eşim ve görümcem bana ne yapmam gerektiğini anlattılar.

Burada yazılanlardan da bir şeyler öğrendim.
Yorumunuz için teşekkürler.

X