Bohça meselesi gelenekler

Bazısı soruyor ama. Benim eski kayınvalidem bohçada verdiği yemeniyi bile sormuştu. Takıyor musun, niye başında görmedim hiç diye 100 kere sordu. Ben tesettürlü de değilim. En son dayanamadım, sadece namaz kılarken kullanıyorum dedim. Bozuldu. Niye dışarda takmadın diyor. Kendisi yelek örmüş mesela. Giyiyor musun diye sorup durdu. Yani bazıları da insanın burnundan getiriyor.

Evet onlar sadece onu görmüş ama illa kullan diye dayatan biri olacaksa konu sahibine de yazık. Ben yaşadım, bu durum aşırı can sıkıyor
Bende öyle birşey olmadı hiç zaten kendi ceyizimde getirdiklerimide kaynanamın koyduklarinida gorumcelerim evlenirken pay ettim şimdi bikac şey kaldı,tabi dayatirsa sıkıntı ama uzakta oturuyolarmis zannetmiyorum,sizinkide ayrı değişikmis 🤣 açık insana dışarda tak niye diyor

Beni anladığınız için minnettarım. İki saattir kadınlar kulübü tarafından linçleniyorum çünkü 😅

Ben de kına gecesi düğün vs istemiyorum. Ama zorla yapacaklar. 😕

Az önce müstakbel görümcem ile konuştum. Çok şükür benim içimi rahatlattı ve orta yolu bulduk 😊

Müstakbel görümcemle az önce konuştum. Çok şükür beni anladı ve orta yolu bulduk. Değerli yorumunuz için teşekkürler
Müstakbel görümce 🙄

Vallahi kıymet bilmiyorsunuz. Mis gibi sağlıklı, yün ya da pamuk yorganlar dururken uyku setinin kanserojen, hava geçirmeyen elyaf yorganını kullanmak akıl işi değil bence.

Birkaç sene önce yün yorgan diktirecem diye (üstelik yüne alerjim var) izmirin en ücra köşelerinde yorgancı aradım. Bir ton para verdim yün yorgan diktirdim. Keşke evlenirken kayınvalidem verseydi 🙄
Yün yorgan eşek ölüsü gibi ağır oluyor biraz ince yaptırmaya çalış canım. Benim yorganımı annem kalın vurmuştu sabah dinlendim mi dayak mı yedim bellisizdi😁😁

Herkese merhaba öncelikle,
Haziran ayının sonunda nişanım olacak. Eylül ayında da düğün yapacağız.
Erkek tarafı bir sürü hediyelerden, çeyizlerden, bohçalardan falan bahsetmeye başladılar. Ben şimdiden darlandım.

Müstakbel eşimin ailesi köyde yaşayan çok yaşlı insanlar. Benim ailem ise şehirde yaşıyor.

Her neyse… Müstakbel kayınvalidem bu akşam, “Ellerimle paspas ördüm. Yorgan yüzünü çarşıdan almadım, köye gelen bohçacı kadınlardan aldım. Kızlarıma da yorgan yüzlerini köye gelen bohçacı kadınlardan alırdım zaten. Şu kadar döşek yaptım. Şu kadar yorgan yaptım. Şu kadar minder yaptım. Kaç teyzen, halan, amcan, yengen var? Gümüşlük için örtüler yaptım.” muhabbeti yaptı.

Ya neden ben 70 yaşındaki kadının zevkini evime taşıyorum?
Benim hiçbir teyzemin, amcamın, yengemin, halamın vs. onların hediyelerine ihtiyaçları yok. Ayrıca karşı taraf böyle hediyeler yapmasa zaten benim akrabalarım da “Aa çok ayıp bize hediye vermediler” muhabbetine girmezler, akıllarına bile gelmez. Anne tarafımdan ilk evlenecek olan benim.

Tamam etrafımdaki evlenen arkadaşlarımdan bir şeyler görüyorum. Ama kızın- erkeğin anne- babasına hediye alınması yeterli. Diğer akrabaları neden karıştırıyoruz?

Bir keresinde gümüşlük için yaptığı örtüyü müstakbel kayınvalidem bana gösterdi. Çok basit ve hoş olmayan bir şey yapmıştı.

Ya belki ben mağazalardan almak istiyorum, kendi zevkime göre eşya bulundurmak istiyorum evimde.

Ben bunları müstakbel eşimin ailesine söylesem kibar bir dille kabalık etmiş olur muyum? Ne olur yani bu geleneği uygulamasak? 😭

Ayrıca hangi çağda yaşıyoruz. Minder mi kaldı? Evimiz zaten küçük bu kadar döşek, yorgan ve minderi nereye sığdıracağız?

Bana yol gösterin. Please!
Heves etmiştir yaşlı kadın bırakın yapsın.
Siz istemiyorsanız yine kullanmazsınız kimse kafanıza silah dayamaz.
Bizde de bohça falan yoktur. Kaynanam bir araba dolusu bohça getirdi. Hurçların İçinde duruyor hepsi kullanıyor muyum hayır.
Geldiğinde neden kullanmıyorsun da demedi.

Siz nasıl evlenirken bazı şeylere heves ediyorsanız annelerimiz de heves ediyor. Ben de nefret ederim yün yorganlardan patiklerden vs. ama içlerinden geliyor ve bunun için kimseyi kırmaya gerek yok. Kvalidem de yapmak istedi yün yorgan ben çok sevmediğimi dilerse ince bir tane yapabileceğini söyledim. Yaptı, gitti nevresim takımı aldı bir güzel geçirip çeyizde getirdi ve mutlu oldu. Bizde eşimle hemen gidip vakumlu hurçlardan aldık, Bazanın altına kaldırdık. Benim incilerim dökülmedi, o da mutlu oldu. Keza anneannem 3 takım yorgan diktirdi dantelli o kadar hevesle yaptırmıştı ki onları da mecbur kabul ettim teşekkür ettik neden masraf ettin dedik. ne olmuş yani yaşlıları üzmeye ne gerek var. Normalde kullanmamama rağmen onları davet ettiğim gün serdim. Havlular bir sürü dantelli kaldırdım bi hurca 3 - 4 tane ayırdım dantellilerden onlar gelince koyuyorum banyoya. Bu kadar ufak seyleri dert ederseniz daha büyük sorunlarda ne yapacaksınız? Yaşlıları üzmeyelim :)

Erkek tarafı bir sürü hediyelerden, çeyizlerden, bohçalardan falan bahsetmeye başladılar. Ben şimdiden darlandım.

Müstakbel eşimin ailesi köyde yaşayan çok yaşlı insanlar. Benim ailem ise şehirde yaşıyor.

Her neyse… Müstakbel kayınvalidem bu akşam, “Ellerimle paspas ördüm. Yorgan yüzünü çarşıdan almadım, köye gelen bohçacı kadınlardan aldım. Kızlarıma da yorgan yüzlerini köye gelen bohçacı kadınlardan alırdım zaten. Şu kadar döşek yaptım. Şu kadar yorgan yaptım. Şu kadar minder yaptım. Kaç teyzen, halan, amcan, yengen var? Gümüşlük için örtüler yaptım.” muhabbeti yaptı.

Benim hiçbir teyzemin, amcamın, yengemin, halamın vs. onların hediyelerine ihtiyaçları yok. Ayrıca karşı taraf böyle hediyeler yapmasa zaten benim akrabalarım da “Aa çok ayıp bize hediye vermediler” muhabbetine girmezler, akıllarına bile gelmez. Anne tarafımdan ilk evlenecek olan benim.

Tamam etrafımdaki evlenen arkadaşlarımdan bir şeyler görüyorum. Ama kızın- erkeğin anne- babasına hediye alınması yeterli. Diğer akrabaları neden karıştırıyoruz?

Bir keresinde gümüşlük için yaptığı örtüyü müstakbel kayınvalidem bana gösterdi. Çok basit ve hoş olmayan bir şey yapmıştı.

Ya belki ben mağazalardan almak istiyorum, kendi zevkime göre eşya bulundurmak istiyorum evimde.

Ben bunları müstakbel eşimin ailesine söylesem kibar bir dille kabalık etmiş olur muyum? Ne olur yani bu geleneği uygulamasak? 😭

Ayrıca hangi çağda yaşıyoruz. Minder mi kaldı? Evimiz zaten küçük bu kadar döşek, yorgan ve minderi nereye sığdıracağız?

Asıl mesele gelenek ve bohca değil. siz 'mustakbel' eşinizin ailesini beğenmiyorsunuz. Çok yaşlılar, köyde yaşıyorlar falan. Ailemin ihtiyacı yok falan. Kimler kimlerle beraber işte. Yazık kadın heveslenmiş her seyı gectım üstten bakacak pozısyonda mısınız acaba. Umarım mustakbel eşiniz bi yerlerde denk gelir yakalarda ailesine bakış açınızı öğrenir.

Ben eşimi sıkı sıkı tembihlemiştim, asla akrabalara bohça istemiyorum diye. Kayınvalideme de açık açık söylediğim gerek olmadığını. Sadece bana yaptılar. Eşimin babaannesi de ilk gelin olduğum için çok hevesliydi. Süslü yün yorgan, yastık falan yapmıştı o da. Onları aldım mecbur gönlü kırılmasın diye. Hiç kullanmadım, hala yer işgal ediyor. Ama minder, örgü paspas olsa direkt yok ederdim.

Sağa sola dağıtma fikrini beğendim. Teşekkür ederim.
Müstakbel eşimi çok seviyorum. Zaten o da bu hediye, minder vs işini gereksiz buluyor. Ama ne yaparsınız ailesi işte.
Bence kibar dille akrabalara hediye yapmayın, banada yorgan ,döşek bir sürü biseyler yapmayın kimse kullanmaz , emeğinize yazık olur ,kendinizi hirpalamayin artık herşey hazır alınıyor bunlar kullanilmiyor çok fazlaya gerek yok falan diyin

2 kilo yünden çift kişilik yorgan yaptırdım. İncecik, at makinaya yıka 😂😂
Bana hediye edileni katlayınca makinenin kendisi kadar ediyor zaten. Artık kaç kiloysa. Sen makineye attığında sertleşip keçeleşmiyor mu, onu daha sonra nasıl açıyorsun?

Vallahi kıymet bilmiyorsunuz. Mis gibi sağlıklı, yün ya da pamuk yorganlar dururken uyku setinin kanserojen, hava geçirmeyen elyaf yorganını kullanmak akıl işi değil bence.

Birkaç sene önce yün yorgan diktirecem diye (üstelik yüne alerjim var) izmirin en ücra köşelerinde yorgancı aradım. Bir ton para verdim yün yorgan diktirdim. Keşke evlenirken kayınvalidem verseydi 🙄
Biz alerjimiz olan insanlarız yün yorganda yatmak mı eşim hapşurmadan duramaz biz yün yastıkları bile elyafa çevirdik nevresim alırken bile dikkat ediyoruz sizin yüne alerjinizi bilemem ama eşimi kötü etkiliyor kıymet de biliyoruz duruyor kenarda

bana kalırsa kızın (mesela o kız ben de olsam) "istenmesi", bunun adının kız isteme olması daha büyük bir trajedi
sahibinden mal ister gibi...

bohça yapıp içine hediye babında havlu, patik koymak mal gibi istenmekten çok daha masum benim nazarımda
O anlama gelmiyor ki bu evlilikte rızanız var mıdır evet diyor musunuz bizimle dünür olabilir misiniz demektir yani bunu doğudakiler yanlış anlamış olacaklar ki başlık parası istiyorlar 😀

Asıl mesele gelenek ve bohca değil. siz 'mustakbel' eşinizin ailesini beğenmiyorsunuz. Çok yaşlılar, köyde yaşıyorlar falan. Ailemin ihtiyacı yok falan. Kimler kimlerle beraber işte. Yazık kadın heveslenmiş her seyı gectım üstten bakacak pozısyonda mısınız acaba. Umarım mustakbel eşiniz bi yerlerde denk gelir yakalarda ailesine bakış açınızı öğrenir.
Evet konu bohça değil bence eşinin ailesi köyde yaşıyor kendisi şehirde yaşıyor bohçanın köyde yaşamakla ne alakası var bizim tarafımız şehirde yaşar büyür kökü köylerde hâlâ bohça var patik bohçası havlu bohçası o bu bilmem ne

Esinize uygun bi dille soyleyin o da ailesine iletsin. Bohca isini ben de hic sevmiyorum dugunumuzde de yapmadik ne biz ne de esimin ailesi

Ayyy inşallah “müstakbel eşin” annecidir de bu yazdıklarını görürde seninle evlenmekten vazgeçer:) marjinal olucam diye de bu kadar saygısızlığa gerek yok. Ne kadar irite olunacak bir insansınız ya😏

Gümüşlük için örtü yapılması kadar gümüşlük almak da abes geliyor bana. eviniz küçükse daha modern, minimal seçimler yapıp gümüşlük almayın. Böylece örtü sorunu biter. Ayrıca yüne alerjim var deyin. Benim var mesela. Evime yün olan tek bir şey sokmadım.

İlla verirse de gelenleri dağıtırsınız.
Gumusluk neydi diye google de aradim 🙈 Simdilik hepsinii Msafir odasi, koltuk, yatak alti neresini bulursaniz falan doldurun , sonra yavas yavas elden cikatirsiniz.

Benim annem ve kayınvalidem ikisi de çok yaptılar ama ikisinden de bir yorgan bir seccade aldık yerimiz yok dedik. Sonra çocuklar olunca büyük yorganları bozup çocuk yorganı yaptılar. Kırmadan dökmeden deyin şunlara yerimiz yok sizde kalsın gelince kullanırız

X