3.çocuk haberi ve ondan sonrası

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Rica ederim insanların imada bulunduğu şey belli . Herkesin yorum yaptigi şeyde belli . Yorum yapılmasını, eleştirilmeyi istemiyorsa konu sahibi konusunu kapatabilir . Eğitimli insanın bakış açısı bu olur . Ikiyüzlülük olmuyor bu yani . Ben saygı duymuyorum çocuk yapmak bir nevi bencillik yok ben bir değil , iki değil üç tane yapacağım gelecekteki belirsizlik beni ilgilendirmiyor demek çok büyük bir bencillik ve saygı duyulacak bir taraf göremiyorum
Ben insanların imalarini gayet iyi anlıyorum inanır mısınız?
Sizin yada başkasının saygı duyup duymaması benim ilgilendiğim bir konu değil açıkçası.
Siz bunu bu şekilde rahatça yazarken başkası da başka bir şey yazabilir. Biz saygı duymayalım, istediğimizi yazalım ama karşı taraf kendini savununca bile suçlu olsun. Kek kurabiye lafı etti diye çalışan annelerin bam teline dokunsun. Buradaki çelişki, ikiyüzlülük görülmüyor ona şaşırıyorum hâla oysaki hep olur.

Neyse ben konuyu müdavimlerine birakayim bundan sonrası için. Bu olmazsa başka çocuklu konulara artık, yine içlerini dökerler.

Babanızın “tavşan gibi ürüyor” sözü kabul edilemez. Sevinmek zorunda değil ama basit bir hayırlı olsun deyip geçebilirdi. Diğer yandan ülke şartları malum. Mesele sadece maddi imkan vs de değil bana kalırsa. Sosyoloji, ekonomi, eğitim, adalet vs konularında bu kadar çürüme varken, ben olsam 2. Çocuğu bile düşünmezdim. Ama bu benim fikrim. Hali hazırda hamilesiniz zaten. Bundan sonra bununla ilgili size söz eden olursa açık ve net bir şekilde ben öyle uygun gördüm demeniz yeterli olacaktır. Şimdiden sağlıklı doğumlar dilerim.

Ben insanların imalarini gayet iyi anlıyorum inanır mısınız?
Sizin yada başkasının saygı duyup duymaması benim ilgilendiğim bir konu değil açıkçası.
Siz bunu bu şekilde rahatça yazarken başkası da başka bir şey yazabilir. Biz saygı duymayalım, istediğimizi yazalım ama karşı taraf kendini savununca bile suçlu olsun. Kek kurabiye lafı etti diye çalışan annelerin bam teline dokunsun. Buradaki çelişki, ikiyüzlülük görülmüyor ona şaşırıyorum hâla oysaki hep olur.

Neyse ben konuyu müdavimlerine birakayim bundan sonrası için. Bu olmazsa başka çocuklu konulara artık, yine içlerini dökerler.
Hayat böyle bir yer zaten . Biz bir şekilde çocuk doguruyoruz kendi arzularımiz için hadi kardeşi olsun yalnız kalmasin iki tane çocuk dogurmayi da anlayabiliyorum . Üçüncüsü baya fantaziye kaçmak oluyor bu devirde . Ailesi de bunu eleştirmiş konu açılırsa insanlar da bunu elestirir. Çalışan anneler evet çalışmayı tercih ediyor ama eminim kimse yavrusunu on iki saat bırakmayı tercih etmiyordur. Koşullar , Is yerindeki özlük hakları sebebiyle birçok kadın zaten bu konuda yaralı ve vicdanen üzüntü tasiyordur . Kaldı ki ben çalışan bir kadın değilim . Iki yaşından itibaren muh. diplomamı birakip yazılıma geçiyorum evden calisacagim . Çocuğumla daha çok vakit geçirebilmek için . Eminim her çalışan anne imkanı olsa çocuğuna her yemegi en iyi şekilde yapmayı . Buradan vurursa evet tepki alir.

,ya calisan kadina kotu annelik imasi yapilmasa sasardim .Hic sasirtmiyor gozunu sevdigim kk kadinlari .Acitasyonuna bozmak istemezdim ama kurabiye kek falan yapilmiyorsa bu calisan anne kaynakli degil
Madem boyle dusunuyordunuz keske universite okuyup annenize masraf yaptirmasaydiniz madem ne diyelim bosa gecen 4 yil onca masraf
İçine dünyanın yagının basıldıgı kurabiyeyi zaten ayda bir anca ya yaparım ya yapmam.
Kek desen o da öyle.
Kek kurabiye olmasa da olur bir evde.
Çalışan anne olunca niye yapılamıyor onu anlamadım.
Hafta sonu yapılamıyor mu Jkjha<jh<jkhda

Yok hayır evim küçük değil, iki katlı bir evde oturuyorum yani sorduğunuz oysa iki çocuğumun ayrı odaları var ve 3. Bir süre bizimle olduktan sonra ona da yapabileceğimiz mevcut bir odamız var evde. salonda oturuyoruz yani bir oturma odası olarak odamız yok ekstra. Sadece bende küçük bir evde büyüdüm iki kız olmamıza rağmen ablamla odalarımız ayrıydı ama gece ayrı yatıp sabah hep birimizin odasında uyanırdık. İkimizde iyi beslendik iyi okullara gittik tercih ettiğimiz mesleği edindik istediğimiz şehirde okuduk falan. Ben şuan okuduğum mesleği aktif yapmıyorum ama dediğim gibi gelir sağladığım bir işim var yani bu ek gelir gibi değil asgari ücretin gayet üstünde bir ücret. Eşimin iş yeri üzerinden kendi sigortamıda ödüyorum üstelik ileriye yönelik düşündüğüm için. O arkadaşı savunmamdaki amaç, herkesin hayat standartı bir değildir ve bu o evdeki anneyi kötü yapmaz. Benim annem memurdu mesela akşam 6 falan olurdu eve gelmesi masabaşı olmasına rağmen çokta yorgun gelirdi. Öyle kek kurabiye kokuları falan çok yükselmezdi evde. Biz ablamla yapardık kek kurabiye pasta belkide o anaçlık burdaki eksiklikten geldi bana, dışardan bakınca çalışan dövünen bir anne ama içerde dolapta eti olan ama kurabiye kokusuna hasret çocuklar. Mesela bende diyorum ki keşke evde olsaydı, özel okullarda da okumadık son model şeylerde giymedik ki aslında. Demeye çalıştığım tek şey başkaları hakkında hayırlısı diyip geçilebilmeli bazen ya, nasıl mutlu oluyorsan onu yap sen zaten doğrusunu bilirsin diyebilmeliyiz bence.
Bu arada sigortanızı kendiniz ödüyorsanız 6500-7000 gibi bir paraya tekabül ediyor
Kapı süsü yapıp satmanız için de ciddi efor sarfetmeniz lazım.
Evde boncuk işi yapan arkadaşlarımın halini görüyorum mesela.
Ne kadar zor olabilir ki diyorsun ama mesai harcıyor bunun için.
üç tane kapı süsü yapıp satarak asgari ücretin üstünde bir geliriniz olmaz.
Maliyeti olan bir iş aynı zamanda.
Ciddi mesai ister.
Yani çalışan kadın kek kurabiye yapacak zaman bulamıyor da, siz bulabiliyor musunuz ?
Siz bulabiliyorsanız, inanın biz de buluyoruz .

Biz belli eğitim seviyesinde belli gelir grubunda insanlarız bizim çocuklarımız ağır işlerde çalışmaz
Asgari ücretli eğitimsiz 6 7 çocuk yapan ailelerin çocukları okuyamaz en zor ağır işlerde çalışır dünya da düzen böyle

Avrupa da eğitimsiz fakir kimse olmayınca ağır işleri yapacak kimse de yok mültecilere Afgan’a Araplara mecbur kalıyorlar
Bizim ülkede aynı duruma geldi

Ben bankada çalışırken en büyük şirketlerin sahiplerinin %99 u ilkokul mezunuydu ve dereceyle girdiğim ve dereceyle bitirdiğim üniversite diplomamla adama kredi kartı alsın yok pos alsın yok kredi kullansın diye pazarlamaya yollanıyordum zorla

Bu ülkede eğitim sadece akademisyen olacaksan alınmalı bence , eğitimin de içi dışına çıkmış, aileden ahlak terbiye almayan çocuk okula gelse de eğitim alamıyor

Eğitim eğitim diyoruz ne öğretiyorlar okulda hayatınız boyunca hangisini kullandınız?

Bunu söyleyen ben 2 yabancı dilli Anadolu lisesi ve Türkiyenin en yüksek puan alan üniversitelerinin birinden hep dereceyle girmiş dereceyle mezun olmuş biriyim

Yıllar sonra kamuya zor bela geçtim yaptığım iş eğitimimle hiç alakası yok eğitime gerek bile yok üstlere yalakalık yapan zaten çalışmıyor bile

Şuanki aklım olsa yazılım gibi bir meslek öğrenirdim ya da tarım yapardım büyük çaplı

Daha çok kazanırdım daha çok vaktim olurdu

Ben bankada çalışırken en büyük şirketlerin sahiplerinin %99 u ilkokul mezunuydu ve dereceyle girdiğim ve dereceyle bitirdiğim üniversite diplomamla adama kredi kartı alsın yok pos alsın yok kredi kullansın diye pazarlamaya yollanıyordum zorla

Bu ülkede eğitim sadece akademisyen olacaksan alınmalı bence , eğitimin de içi dışına çıkmış, aileden ahlak terbiye almayan çocuk okula gelse de eğitim alamıyor

Eğitim eğitim diyoruz ne öğretiyorlar okulda hayatınız boyunca hangisini kullandınız?

Bunu söyleyen ben 2 yabancı dilli Anadolu lisesi ve Türkiyenin en yüksek puan alan üniversitelerinin birinden hep dereceyle girmiş dereceyle mezun olmuş biriyim

Yıllar sonra kamuya zor bela geçtim yaptığım iş eğitimimle hiç alakası yok eğitime gerek bile yok üstlere yalakalık yapan zaten çalışmıyor bile

Şuanki aklım olsa yazılım gibi bir meslek öğrenirdim ya da tarım yapardım büyük çaplı

Daha çok kazanırdım daha çok vaktim olurdu
tip okudum egitim hayatimda ogrendiklerimi kullanarak para kazaniyorum .tarim hala yapabilirsiniz ben mesela hobi olarak basladim ogrendikce buyutmeyi dusunuyorum .yatirimlari bu yonde kullaniyorum .
mesleginiz ne bilmiyorum sizin olayiniz biraz kisisel olmus
cevremde herkes okudugu isten para kazaniyor .ailece ticaretle ugrasan arkadasim bile gida muhendisi oldu ki isimi kendim yapabileyim diye

tip okudum egitim hayatimda ogrendiklerimi kullanarak para kazaniyorum .tarim hala yapabilirsiniz ben mesela hobi olarak basladim ogrendikce buyutmeyi dusunuyorum .yatirimlari bu yonde kullaniyorum .
cevremde herkes okudugu isten para kazaniyor .ailece ticaretle ugrasan arkadasim bile gida muhendisi oldu ki isimi kendim yapabileyim diye

ben mesleğimi yapamadım çünkü ülkemizde bir 'mülakat' gerçeği var, her yerden malum partiden referans olmadıkça eleniyorsunuz

mecburen başka işler yapıyorsunuz aileden destek de olmazsa

bunu bilseydim asla o eziyeti çekip yıllarca 5 kuruşsuz okula gitmezdim

ama babam bana hep oku paranı kazan dedi hep harçlıksız okula gittim tek derdim bir an önce para kazanabilmek oldu

tarım mesela nasıl yapıyorsunuz babadan tarla mı var

kredi ile sıfırdan başlamak batmak demek, yıllarca tarımsal kredi verdim biliyorum

tıp okuduysanız doktorsunuz ve geliriniz güzel

13 yıldır çalışıyorum kardeşimden borç alarak yıllarca kendimi kısarak 40 yıllık bir ev anca aldım

her şey o kadar pahalı ki kenara hastalık olur ölüm olur diye 3 kuruş atacağım diye 2. el kıyafet alıyorum artık dolaptan

neyse konuyu dağıtmayayım

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X