Zeytinyağlılar Zeytinyağlı Taze Fasulye -Yudum Egemden Zeytinyağı Sponsorluğunda

Merhaba Yemek Yarışması Takipçileri:KK36:
Zeytinyağlılar denilince ilk akla gelen tariflerden birini yaptım sizler için.Bildiğiniz tüm taze fasulye tariflerini unutun.Çünkü bu tarif hem çok basit,hem sunumu şık,hem de çok lezzetli.Tarifimize geçelim.

Malzemeler;
Eki Görüntüle 2288558
-1 kilo taze fasulye
-1 iri soğan
-3 tane domates
-1 diş sarmısak
-1 tatlı kaşığı tuz
-1 tatlı kaşığı veya 1 küp şeker
-1 çorba kaşığı salça(yarısını biber salçası kattım ben)
-1 çay bardağı zeytinyağı

Yapılışı;
-Fasulyelerimizi önce yıkayıp,varsa kılçıklarını temizleyip ister ortadan ikiye kırıyoruz ,istersek benim yaptığım gibi önce uzunlamasına ortadan,sonra büyüklüğüne göre bölüyoruz.
Eki Görüntüle 2288557
-Soğanımızı küp küp doğruyoruz.
-Domateslerimizi ufak ufak küp doğruyoruz.
-Sarmısağı da doğruyoruz.
-Sonra doğradığımız soğan ,domates,sarmısak,salça,şeker,tuz ve yağı bir kaba alıp,yarım çay bardağı da su ekleyerek karıştırıyoruz.
Eki Görüntüle 2288559
-Geniş bir tencerenin (karnıyarık tenceresi gibi )ortasına iri bir domatesi ikiye ayırıp yarısını koyuyoruz
Eki Görüntüle 2288561
-Fasulyemizin yarısını tencereye dizip domatesli harcımızın yarısının üstüne gezdiriyoruz.
-Tekrar diğer kalan fasulyeleri de dizip tekrar domatesli harcı üstünden gezdiriyoruz.
Eki Görüntüle 2288560
-Üzerine bir tabak kapatıp hafif kaynayana kadar orta ateşte daha sonra en kısığa alıp yaklaşık 1 saat pişiriyoruz.
Eki Görüntüle 2288562
Ağır ağır kendi suyunda piştiği için daha lezzetli oluyor.
Pişen fasulyemizi tencerede soğumaya bırakıyoruz.
Eki Görüntüle 2288564
Sunum için dilerseniz yuvarlak bir tabağa bir kapak veya düz bir tabakla ters dönderip servis yapıyoruz.
Ben ortadaki domatesi alıp kenarlara koydum,ortaya minik bir pilav yerleştirdim.
Tarifimi deneyip beğenenlere şimdiden afiyet olsun diyorum.

Ve sunum;
Eki Görüntüle 2288565 Eki Görüntüle 2288566 Eki Görüntüle 2288567 Eki Görüntüle 2288568 Eki Görüntüle 2288569
Eki Görüntüle 2288571 Eki Görüntüle 2288572 Eki Görüntüle 2288573 Eki Görüntüle 2288574
Ellerine saglik askiletamm başarılar dilerim 😘😍

Deyno ben senin tarifi gecen gordum cok ilgimi cekti pisirme usulun.herufe fasulye aldirdim aksami ayni bu sekilde gercekten cok guzel oldu bundan sonra hep bu sekilde yapicam😍😍annem de bendeydi o da cok begendi😍😍😍
Ellerine saglik canim😍😍😍😍
Afiywt olsun canım:KK200:
Gerçekten konunun başında yazdığım gibi hem pratik hem de lezzetli.Soğanı kavurma ,sebzeyi kavurma falan yok ,koy hepsini çiğden pişsin:KK53:

X