Yüzdelik Dilimlerde Hayvanseverlik

M e g

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
27 Kasım 2008
72.781
118.855
*******Yüzdelik dilimlerde hayvanseverlik *******

Yıllardır üşenmeyip, "Türkiye'de kaç tane hayvansever var?" diye pösteki sayar dururum. Sadece 100 kisiden 1'isi seviyor hayvanları. Yani Türkiye'de ortalama 700,000 kişi kadar. Var, ama nasıl var?? Bunlar da kendi aralarında olmadık "fraksiyonlara" bir ayrılırlar:

1) KEDİ SEVER, KÖPEK SEVMEZLER:
% 10 = 70,000 Kişi
Bu grup genellikle 40 yaş üstü kadınlardan oluşur. Ellerlinde Ciğer torbalarıyla akşamları sokak sokak dolaşırlar, yanlarına Yaklaşan köpekleri tekmeler, dahası "kedileri boğuyor" diye Belediyeye virt zırt telefon açıp, köpeklerin zehirlenmelerini isterler.

2) KÖPEK SEVER, KEDİ SEVMEZLER:
% 10 = 70,000 Kişi
Bu grupta genellikle erkekler ağırlıktadır. Kadınları kedilere benzetirler. Kedileri de "Nankör" diye bellemişlerdir. Kedilerden adeta nefret ederler. Sevdikleri köpekler de "marka" dır genellikle. Bir gün "nankör" bir kadın bulunur ve köpek aynen evden postalanır.

3) SADECE KENDİ HAYVANINI SEVENLER:
% 15 = 105,000 Kişi
Genelde kadınların oluşturduğu, bir garip gruptur. Köpekleri veya kediler "süt dökmüş kedi" gibidir. Aynen Guguk Kuşunun sondan bir evvelki sahnesindeki Jack Nicolson'a döndürmüşlerdir onu (filmi görmeyenlere ne demek istediğimi ayrıca anlatırım. Siz yeter ki merak edip sorun :-). Hayvancağız "Kuzu" gibi, hatta "Kuzu Kuzu" gibidir.

Dışarı çıkınca yanlarına asla başka bir hayvan yaklaştırılmaz. Onu elde ihtimale karşı bir taş veya sopa bulundurulur. Hayvanın kakası için naylon torba taşırlar (Allah için haklarını yemeyeyim. Çok temiz ve titizdirler). Günlerin çoğunu veterinerlerde çeşit çeşit kıl, tüy İlaçları, deodorant spreyleri deneyerek geçirirler. Eve girmeden hayvan kapıda bekler, ayaklari dezenfektanlarla yıkanır. Evde kendine AYRILMIŞ bölümün santim dışına çıkmaz.

4) SADECE BALIK-KUŞ SEVENLER:
% 10 = 70,000 Kişi
Ilginç bir iç dünyaları vardır. Balık ve Kuşların her bir şeylerini bilirler. Hayal alemine DALIP giderler. Onların pek kedi-köpek gibi gerçek temaslarla işleri olmaz.

5) HAYVANSEVER AVCILAR:
% 10 = 70,000 Kişi
"Deli hayvansever" olduklarını iddia eden, "lerdir deli gibi. Köpeklerini çok severler, ama hanımları o köpeğin eve alınmasına asla izin vermez. Ayıları öldürür, yavrularını alır büyütürler. Karda Kista, dağ dağ, Bayır Bayır dolaşır hayvanları beslerler. Yazın da onları öldürür, mangal Partileri yaparlar. Kaçak avcılara kızarlar. Hayatlari palavra olduðundan, hayvanseverlikleri de kooocaman bir aldatmacadır. Nasıl bir "mantık" yapısına sahip oldukları ve hangi gezegene mensup oldukları henüz tarafımdan anlaşılamamıştır.

6) AT SEVENLER:
% 4 = 28,000 Kişi
Atlarına kendilerine harcamadıkları serveti harcarlar. Atlar onların "ego" LARINI tatmin eder. Hayatta kazanamadıkları Başarıları, sahip olamadıkları asaleti atlarda bulurlar. Sakatlanırsa anda, timsah göz yaşlarıyla O'nu vururlar. Çünkü, zaten başarısız olan kendilerine illet olmaktadırlar. Ailede 2. başarısızlığa tahammülleri yoktur.

7) Tropik HAYVANLARI SEVENLER:
% 1 = 7,000 Kişi
Bunların hemen tamamı erkelerden oluşur. Akrep, trantula, timsah, şempanze, iguana, piton ve benzeri hayvanları beslerler. Genelde tümü kolları dövmeli ve dazlak kafalıdırlar. Heavy metal dinlerler. Diğer tür hayvanlar onlar için gereksiz yaratıklardır. Hayvanlarının bir "bedeli" vardır. Parayı bastıran arkadaşlarına anında hayvanlarını satarlar. Sonra gider yenisini satın alırlar.

8) UZAKTAN SEVENLER:
% 40 = 280,000 Kişi
Ben bu "Tavşan pisliği" formundaki insanları hiç anlayamamış ve hiç sevmemişimdir. Elleyemez, uzaktan severler. Çocuklarının ellemesine de izin vermezler. Hayvanlar için kıllarını kıpırdatmaz, sadece uzaktan severler. Haaa, bazı durumlara, sevgilerinden deliye döndükleri anlarda, en fazlasından bana telefon açar: "Ay, bizim sokakta bir anneyle 7 yavrusu var. Çok ağlıyor yavrular anneleri yemek aramaya gittiğinde. Ben de çok hayvan severim ama uzaktan severim. Belediyeyi aradım, onlar" öldürürüz , günah "dediler.
Ben de sizi aradım günah hayvancıklara diye" derler. "Peki, koyun bir arabaya getirin" dersiniz. "Ayyyy, ben dokunamammmm, ben çok severim ama uzaktan severim" derler. En illet tiplerdir ve sayıları da çok fazladır.

9) HERŞEYİ SEVENLER:
%: Bunlardan her şehirde taş çatlasa 2 tane bulunur ya da hiç bulunmaz. Onun için istatistiklere bile giremezler.

Onlar "sorumluluk ve merhamet" sahibidir. Kadın veya erkek Ağırlıklı değildirler. Onlarınki "sevgi" "MİSYON" değil dur. Onlar ellerinde asa, dağ-taş gezen, insanlara sevgiyi, bilgeliyi Öğreten Dervişler gibidir. Misyonları "hakkına YAŞAMA SAYGI" dır. Kendilerini değil, Tanrının insanlara emanet ettiği bu hayvanlara nasıl yiyecek olarak barınacak yer bulacaklarını düşünürler. Pratik düşünürler, uygulamaya ağırlık verirler. Tecrübelidirler. Çoğunun sinir sitemi ve maddi durumu iflas noktasındadır ama pes etmezler. Kocalarının cenazesine bile "Aç hayvanları doyurmam lazım" diyerek gitmezler.

Tek TÜK, kel aynak Kuşları gibidirler ve nüfus çoğaldıkça bu kiþilerin türü hızla azalmaktadır.

Işte bööööle, unuttuğum varsa siz ekleyin ... Zavallı hayvancıkların vay haline ...

Gamze Erkök
Hayvanları Koruma Derneği 2. Başkanı

-alıntıdır..

gerçekten güzel bir yazı olmuş... ve çok doğru..."herşeyi sevenler" olarak "yaşam hakkına saygı diyorum..ve paylaşım için teşekkür ediyorum canım :enbuyukkk:

Paylaşımın için gerçekten çok teşekkürler arkadaşım...Bende en Kısa zamanda Çapkınla tanışma hikayemi paylaşıcam Hayvan sevmek bambaşka bir duygu opuyorumnanaktan .Bu güzel duyguyu ve sorumluluğu keşke bu denli şuan yaşadığım gibi çok daha öncesinde yaşayabilseydim ..çapkına oğluşuma borçluyum opuyorumnanaktan minikleimiz iyiki varlar

Paylaşımın için gerçekten çok teşekkürler arkadaşım...Bende en Kısa zamanda Çapkınla tanışma hikayemi paylaşıcam Hayvan sevmek bambaşka bir duygu opuyorumnanaktan .Bu güzel duyguyu ve sorumluluğu keşke bu denli şuan yaşadığım gibi çok daha öncesinde yaşayabilseydim ..çapkına oğluşuma borçluyum opuyorumnanaktan minikleimiz iyiki varlar

iyi ki varlar kuzucuklarımız canım benim evet.. tanışma hikayenizi bekliyorum wiskascıkla ve öpüorum seniopuyorumnanaktan

çççookk güzel kategorilere ayrılmış yazık yani yazık şu 2 ayaklılar onların da bir canı olduğunu ne zaman fark eder meak ediyorum

çççookk güzel kategorilere ayrılmış yazık yani yazık şu 2 ayaklılar onların da bir canı olduğunu ne zaman fark eder meak ediyorum

belki bigünn..
yeryüzünde yaşama hakkının, sadece kendilerine verilmiş bir hak olmadığını anladıkları zaman..

yani belki bir gün........

tektük bulunan gruba giriyorum:)

tüm hayvanları severim balığın her türünü yılanı kuşu atı köpeği kediyi sayamayacağım her hayvanı.
ve hepsine dokuabilirim. besleyebilirim.

keşkee tüm hayvanları çok sevenlerin sayısı artsa..

güzel bir paylaşım olmuş eline sağlık canım.

tektük bulunan gruba giriyorum:)

tüm hayvanları severim balığın her türünü yılanı kuşu atı köpeği kediyi sayamayacağım her hayvanı.
ve hepsine dokuabilirim. besleyebilirim.

keşkee tüm hayvanları çok sevenlerin sayısı artsa..

güzel bir paylaşım olmuş eline sağlık canım.

teşekkür ederim arkadaşımopuyorumnanaktan
ve tabii ki dileğine katılıyorum..:içelim:

hayvanlar uzaktan sevilebilirmi birde su garibime gidiyor kedi severim kopek sevmem veya kopek severim kedi sevmem derler hic anlamam neyine gore olusuyor bu sevgi..zaten sokakta hayvan gordugu zaman ici gitmeyen yureginde bir yumusama olmayan baktıgında hayvanlara yuzlerinin sevimli oldugunu dusunmeyen insanlar duygusuzdur

hayvanlar uzaktan sevilebilirmi birde su garibime gidiyor kedi severim kopek sevmem veya kopek severim kedi sevmem derler hic anlamam neyine gore olusuyor bu sevgi..zaten sokakta hayvan gordugu zaman ici gitmeyen yureginde bir yumusama olmayan baktıgında hayvanlara yuzlerinin sevimli oldugunu dusunmeyen insanlar duygusuzdur

nasıl katılıyorum bu düşüncelerine bilsenn..kaydirigubbakcemile5

çok doğru kategorilendirilmiş..
tüm hayvanları seviyorum ve yaşam haklarına sonsuz saygım var opuyorumnanaktan

Bu hayatta bir tek yılanı ve böcekleri sevemedim..
adı sevmemek mi korku mu hala bir isim bulamadım..

ayy üstümde olduklarını düşünüyorum da aklımı kaçırırım heralde annecimi delikafadulden

çok doğru kategorilendirilmiş..
tüm hayvanları seviyorum ve yaşam haklarına sonsuz saygım var opuyorumnanaktan

sevmek ve saygı duymak çok önemli evet arkadaşımmkaydirigubbakcemile5
öyle melek ki her biri..
sevelim ve yaşam haklarına saygı duyalım:içelim:

Paylaşım için teşekkürler canımkaydirigubbakcemile5
Çok yerinde saptamalar yapılmış. Ancak 'kendi hayvanından başkasını sevmeyenler' diye bir grup olduğuna katılmıyorum.
Bir insanın içinde sevgi varsa hepsini sever. Kalbi merhamet doludur.
Onlarınki sevgi değil, başkalarına gösteriş amacıyla eşya gibi bulundururlar.:kızgın:

Ben de tek tükler grubundayım ve kendimi bulunduğum çevrede tek tük hissediyorum :KK43:
Bütün hayvanları seviyorrum. Sınıfımda fare buLduğum zaman kuyruğundan tutup atıyorum bahçenin kuyt bir köşesine :) Kimse zarar görmüyor. Allahtan farecikler de kimse yokken bana görünüyor :))

7) Tropik HAYVANLARI SEVENLER:
% 1 = 7,000 Kişi
Bunların hemen tamamı erkelerden oluşur. Akrep, trantula, timsah, şempanze, iguana, piton ve benzeri hayvanları beslerler. Genelde tümü kolları dövmeli ve dazlak kafalıdırlar. Heavy metal dinlerler. Diğer tür hayvanlar onlar için gereksiz yaratıklardır. Hayvanlarının bir "bedeli" vardır. Parayı bastıran arkadaşlarına anında hayvanlarını satarlar. Sonra gider yenisini satın alırlar.

BEN BU GRUPTANIM İGUANA , TARANTULA , YILAN , VB. BESLEDİM :)) ama dövmeli dazlak kafalı değilim ,diğer tür hayvanlar gereksiz değildir benim için( tarantula iguş yılan beslerken aynı zamanda kedi balık kaplumbağa hamsterde besledim ama tropikler tabi daha değerli daha güzellllll)opuyorumnanaktan ,metal dinlemem , kesinnikle !!! para karşılığı satmammm :lepi: haa bide kızım :KK70:

ASLINDA PEKTE BU GRUPTAN SAYILMAM GALBA kaydirigubbakcemile3

Son düzenleme:
Eline sağlık megg opuyorumnanaktan
Ben tam bi köpek severimmmm :1rolleyes: Ama bu demek değil ki kedileri veya diğer hayvanları sevmiyorum. Hepsini çok seviyorum ama köpeklere ayrı bi zaafım var sanırımmmgamyoncuiremsu

:) çocukluğumdan beri çeşit çeşit hayvan besledim ama ben de uzun bir süre kedi ve köpeklere dokunamayanlardandım. çocuklukta istem dışı temaslardan korkmuştum, ordan kaldı heralde. kardeşimin köpeği, benim kedim derken bunu da aştım 1 yıl içinde :)

sadece kedi veya sadece köpek sevenleri de anlamıyorum. bir tarafın daha ağır basması neyse de, birine bayılıp diğerine ıyyy demek tuhaf gelir bana... sonuçta kişilikleri farklı oluyor kedi ve köpeğin ama hayvan sevgisinde bu çok önemli değil.
her iki cinsi de çok sevmeme rağmen, 1 hafta öncesine kadar tercihim köpekten yana olurdu, bakalım zamanla kediler ağır basar mı bende? :)

Son düzenleme:
X