Yürüteç

aslında bende böyle bir konu acıcaktım..internetten aarastırdım zararlı oldugu söyleniyor...zamanı geldiginde doktoruma sorucam ama bende sende bu bilgileri oku derim..

Bebeklerin yürümesine yardımcı olmak amacıyla kullanılan yürüteçlerin, orantısız adale gelişimine ve ev kazalarına bağlı yaralanmalara neden olduğu bildirildi.
Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Metin Doğan, yürüteci, ciddi sağlık problemlerine yol açabileceği için kesinlikle önermediklerini söyledi.

Yürüteç kullanmadan, sürünme, emekleme, yuvarlanma, tırmanma ve ayağa kalkma gibi aşamalar, bebeğin kaslarını güçlendiriyor.

Yürüteç kullanımının aile bireylerine kolaylık sağladığı için tercih edildiğini belirten Doğan, "Ev içindeki bireylerin rahat etme isteği, yürütecin bebeğe eğlenceli gelmesi, bebeğin sağlıklı gelişiminden daha önemli olamaz." dedi. Yürütecin, yürümeyi hızlandırdığı yönündeki görüşlerin yanlış olduğunu ifade eden Doğan, yürütecin yanlış yürüme alışkanlıkları kazandırabildiğine dikkati çekti.

Yürüteçlerin, yanlış kasların yanlış zamanda güçlenmesine neden olduğuna işaret eden Doğan, şunları kaydetti: "Yürüteç, çocuklarda orantısız adale gelişimine sebep oluyor. Bebeklerin parmak üzerinde yükselerek yürümeye çalışması, bacağın arka tarafındaki adalelerde aşırı yüklenme yaratıyor. Ön taraftaki adaleler ve kalça kasları zayıf kalıyor. Ayakta deformasyon ve şekil bozukluğu, arka taraf tendonlarda kısalma görülüyor. Parmak uçlarına basmaya alışan bebek, topuklarına basmakta zorlanabiliyor." Doğan'a göre, yürüteç kullanımı, bebeğe normal yollardan geçmesi gereken basamakları atlatarak erken hareket özgürlüğü sağlıyor. Yürüteç kullanmadan, sürünme, emekleme, yuvarlanma, tırmanma ve ayağa kalkma gibi aşamalar bebeğin kaslarını güçlendiriyor.
Anne-baba elinden tutup yürütebilir

Yürüteç kullanımı yerine anne-babanın bebeklerinin ellerinden tutarak adım atmasına yardımcı olmalarının, duygusal iletişimi kuvvetlendireceğini ifade eden Doğan, "En doğru olanı, doğal seyrine bırakmaktır. Bunun dışında anne-baba tarafından yürütülmeye çalışılmalıdır." dedi. Özellikle erken dönemde yürüteç kullanılmasının, hazır olmayan eklemlere yük bindireceğini belirten Doğan'ın verdiği bilgilere göre, yürütece alışkın bebekler dengeli ve sağlam adımlarla yürümek yerine hızlı ve dengesiz yürüyebiliyor. Yürüteç kullanmakta ısrarcı olan ailelere, en azından 8. aydan önce bebeklerini yürütece bindirmemeleri öneriliyor. Normalde yürüme 9-10. aydan itibaren başlıyor. Sağlıklı bir bebeğin 14. aya kadar yürümesi gerekiyor.

Yürüteç, sık sık ev kazalarına ve bebeklerde ciddi yaralanmalara da sebep olabiliyor. Kazalar genellikle merdivenden yuvarlanma, yanma, elektrik çarpması, kablolara takılma ve zehirlenme şeklinde oluşuyor. Yürüteçle meydana gelen kazalar, aniden ve aile bireylerinin yanındayken gerçekleşiyor. Bebek, yürüteçle hızlı ve kontrolsüz hareket edebildiği, eşyalara uzanabildiği için tehlikeye daha açık hale geliyor. Bebeğin yürümeye başladığında ortopedik ayakkabı giymesinin de şart olmadığını belirten Doğan, "Ortopedik ayakkabı, ortopedik özürlüler içindir. Normal bir çocuğun buna ihtiyacı yoktur. Bebeğin evde yalın ayak yürümesi daha sağlıklıdır." dedi.

bende çok istiyorum ama daha erken gibi geliyor bana.biraz daha bekleyim alacağım bende.

Ya ben bunları okudktan sonra kullanmak istemem
9.aydan sonra bakıcı olcak büyük ihtimal ,,işte o dönemde kendince eğlensin die alabılırım ama madem sağlığına bu kadar zararlı kolları kuvvetli bi bakıcı ararım :=)

benimde merak ettiğim bir konuydu. teşekkürler kızlar. biraz büyüsünde bebişler bakalım ne yapıcaz. zararlıysa kullanmamak lazım. en iyisi dr. sormak.

bende korkuyorum ondan hoppala aldım ben hem salıncak hemde hoppala olarak kullanıyoruz

bende kesinlikle kullanmayı düşünmüyorum.çoğu dr. yasaklıyor.benim kardeşimdede eklem rahatsızlıkları var sebebini yürütece bağladılar.1 ay geç yürür en fazla.-önceden yürüteçmi varmış-(bunu kılasiklik olsun diye yazdım :)))))))))))

Evet kendikendine tutunmayı öğrenir o zamana zaten hepsi tehlike sonuçta elleri kolları uzanmaya başlayınca devamlı dikkat yazım maksimum sağlıklısını yapmalı bebeklerimiz için,,doğallık een iyisi doğru

benımde cok hevesım var hosuma gıdıyor bebeklerin bi oraya bi buraya gitmesi cok hos hem dahada cok var ama gene dr sormak lazım

benim uc oglum var en buyuk ocak ayinda dort ikinci ocak ayinda iki yasinda olucak en kucuk uc aylik hic birinde kullanmadim buyuk oglum 10 aylikken yurudu ortanca 12 aylikkken yurudu kucuk tede kullanmayi dusunmuyorum...bende zararli oldugunu duymustum dusunenlere tavsiyem kullanmamalari yonundedir...:KK66:

evet dediklerinizden sonra iyice kullanmamayı düşündüm şimdi evet zaten ben işe başlayınca 10 aylık olcak o iki üç ay da artık bakıcısına bu konuda çok dikkatlı davranmasını söylerim inşallah da dinler beni hayırlı biri olur da :KK43:

büyük kızımı 6 aylıkken koymuştum yürütece.çok rahat oluyorkaydirigubbakcemile2.gayet de sağlıklı.bunu da bekliyorum 6 aylık lsun koycam hemen:ecrin_bebek:.tavsiye ederim ama erkek bebekler için bişi diyemem tabi kiCADIARZU

çok sağlıklı olmadığını biliyorum, ellerinden tutup yürütmek daha zevkli:)

yürüteç almayı düşünmüyorum ama sana pek katılmayacağım canım onun için sağlıklııdr senin dedğin yöntem ama beni bilmem 1.77 boyum epidural sezeryanlı doğum yaptımm artık benim akibetim ne olur orası meçhul:)

valla arkadaslar gecen kontrolümüzde doktor bize yürütecin hic saglikli olmadigini hangi doktora sorarsaniz sorun tavsiye etmeyecegini söyledi biz almiycaz doktor yürümesini normal seyrine birakin dedi

ya almama yönündeyim ama babamız istio :=) rahat edersin o da eğlenir etrafı görür değişik odalara gider tanır ilgilenir ona da faydalı olur belki dedi mantıklı ama bilmiyorum benim kardeşim de 6 aylıkken konuldu 1 yaşında yürüdü sağlıklı ama bilmiyorum yaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa:KK43:

Wallahi bende koymayı düşünmüyorum. Annem benide koymamış ve ben 6aylıkken emeklemeye başlamışım 9aylıkkende yürümüşüm kızımın babasıda 9aylık yürümüş aman acelemiz yok bence kendi rahatımdan çok onun sağlığı önemli kucağıma alıp gezdiririm oda oda merağını gidermek için ama almam asla biz zaten çok şükür hıppala yapmaya yavaş yavaş başladık refleksleri maaşallah çok güçlü bir bebekçok sert basıyor merdiven gibi çıkıyor üstümde 3,5aylık bayramda 4ayı dolucak sizin bebekler ne kadarlık peki

X