yumurtalık kisti

ulkerarici

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
5 Ağustos 2011
50
1
37
kızlar biraz önce hastaneden geldim sağ yumurtalığımda 4cm boyutunda bir kist vardı bu kist 1 ay bile olmadan 4,5 cm olmuş ve doktorum kötü olabilir ameliyata hazır ol dedi çok korkuyorum lütfen yardım edin başından böyle bir olay geçen varmı dopper usg çektiricem birazdan ve sonuç için hastaneye gidicem yine kan sonuçlarımı alıcam inşallah korktuğum kadar kötü değildir lütfen doktor varsa yada böyle bir hastalık yaşamış olan varsa tecrübe ve bilgilerinize ihtiyacım var şimdiden çok teşekkür ederim

slm bende senin durumundayım 2 senelik evliyim son 1 senedir çocuk istiyorduk adet düzensizliğim vardı doktora gittim ilaçlar çatlatıcı iğneler yumurta takibi bunlarla uğraşırken kontrole gittiğimde sol over de 9 cm lik kist oluştu doktorum dogum kontrol hapı kullanmamı soyledı 1 ay da eger kuculme olmassa banada ameliyat dedi 4,5 aydır kullanıyorum suan 2 cm oldu yok olunca tekrar çocuk için yumurta takibine başlıcaz inşllah ..... korkma inşlaah senın de testlerin temiz cıkar ilaçları düzenli kullandıgın zaman küçülüyor ben kisti cok kafama taktım moralini sürekli yüksek tut tedavi esnasında cok yardımcı oluyor

çok geçmiş olsun canım şimdi dopper usg çektirdim sonuç temiz çıktı içim çok rahatladı pazartesi kan sonuçlarımı alıp bende bebek için tedavi istiycem doktorumdan inşallah sende en kısa zamanda bebiş haberi alırsın

banada 2 hafta önce ayni teshis koyuldu
yumurtaligimda 4 cmlik kist varmis. dinmeyen ara kanama yüzünden gitmistim doktora, kanama azalacagina gittikce artiyor
banada ameliyat dedi düzelmezse, cok korkuyorum...
hic cocugum yok, cocuk konusuna etki eder mi?
kadin cok basit biseymis gibi bahsetti, hic ilac igne falanda vermedi..
simdi burda yazilanlari okuyunca korktum, bu kadar ciddi bisey mi diye :26:

benimde böyle bi sorunum var . sağ tarafımda ağrıyla gitmiştim doktora fıtık olarak bile düşündüler dokunuldğunda hissediliyodu 5 küsür santimdi çapı . 10 gün sonra tekrar gittiğimde sol tarafımda da 3.5 santimlik çıkmıştı . doktor vücudumun ürettiğini söyleyip doğum kontrol hapı verip 3 ay kullanıp kontrole gitmemi söylemişti ama hap kullandğımda adetim düzelceğine bozuluyodu 15 gün erken olup üstüne normlinden az geliyodu . uzun süredir doktora gitmedim ama kistim var bilyorum. çünkü zayıf olduğum kistlerimin de boyu büyük olduğu için basınç yapıp sancı yapıyor :KK43:

geçmiş olsun canım mutlaka kontrole gitmelisin bende adet düzensizliğim olduğu için gitmiştim ilk önce 4cm çapındaydı şimdi büyümüş 4,5cm olmuş doktorum dün çok korkuttu beni ciddi bişeye benziyo hemen ameliyat olabilirsin dedi ama dopper de sadece basit bir kist olduğu ve biraz kanaması olduğu çıktı içim rahatladı biraz pazartesi günü kan sonuçlarımı alıp doktora gideceğim yine büyük ihtimalle ilaç tedavisi olucakmışım ama ağrım çok oturup kalkmak iyice zorlaştı pazartesisi iple çekiyorum çünkü benimde çocuğum yok 4 yıllık evliyim ve artık olsun istiyorum hormon testlerimde yapılacakmış inşallah sonuçlar kötü olmaz mutlaka doktora git ihmal etme çok önemli bende ciddiye almıyordum pek ama internetten araştırdım bu kistler çokta masum değilmiş allah korusun

o ağrıları çok iyi biliyorum hatta sabahtan beri yataktan çıkanadım kımıldayamıyorum bile . ağrı kesici filan da pek etkilemiyo en iyisi ddoktra bi gitmem artık da ilaç içmek istemiyorum ben .)

kızlar öncelikle hepinize geçmiş olsun... bu konudan ben de dertliyim ve bir doktorun tavrının ne kadar önemli olduğunu çok iyi biliyorum... bir kere bu doktorlar niye hemen ameliyat olayına giriyorlar anlamıyorum, hastanın doktora giderkenki psikolojisi belli zaten, sen ne olduğunu anlamadan bir de pat diye operasyondan bahsediyorlar, hele ki kadın hastalıklarından ilk defa gidiyorsan ve bu konular hakkında hiçbirşey bilmiyorsan vay haline...

ergenliğimden beri bu kadın doktorlarıyla haşır neşirim. iki kere ameliyat oldum, biri kist diğeri miyom... dolayısıyla yılda bir kere kontrollerimi yaptırmaya gayret ediyorum. bu kontroller sırasında nadir de olsa kiste rastlanır ve bu kist genelde büyük olur: 5-5 buçuk cm gibi... ama bu kist bir adet döngüsünden sonra ya KENDİLİĞİNDEN ya da bir-iki ay ilaç kullanmamla kaybolur. fakat bu durum karşısında gittiğim doktorların tavrı hep farklı farklı olmuştur. kimisi pat diye "ameliyata hazır ol" diye beni telaşlandırırken, kimisi de gayet sakin korkacak birşey olmadığını, ilaç ile takip edilmesi gerektiğini söyler.

kısacası şunu söylemek istiyorum; hemen kendinizi telaşlandırıp moralinizi bozmayın ve gerekiyorsa başka doktorlara da görünün. henüz bu konularda acemiyken gittiğim doktorun birisi beni öyle bir korkutup moralimi bozmuştu ki, o gün üzüntüden sinirlerim boşaldı, ateşim çıktı ve akşamına hastanelik oldum; sonra anlaşıldı ki korkacak hiçbir şey yokmuş... o gece çektiklerime gerçekten değmezdi...

tabi ki kontrolerinize gidin, gereken tedaviyi uygulayın; ancak içinizi de ferah tutun, tedavisi olmayan birşey değil arkadaşlar :KK66:

çok geçmiş olsun canım inşallah bir daha yaşamazsın söylediklerin çok doğru insan direkt ameliyat lafını duyunca çok korkuyor sakin davranmakta fayda var

sanırım benim doktorum da beni fazla rahat tutmuş kızlar :) bana sadece ilaç kullan bakalım dedi . özel hastaneye gitmştk annem güvenemedi gataya gitmiştik sonra onlar da ilaç kullanmamı ama kesnlikle ağrı kesici kullnmamamı her angi bi ağrım oldğunda direk gitmemi söylemişlerdi . belkide ameliyat lafını bekar olduğum için söylememişlerdir . bildiğim kadarıyla çok çok zorunlu kalmadıkça ameliyata yanaşmıyolarmış bekar bayanlarda:) doğru mu biliyorum :)

çok geçmiş olsun canım inşallah bir daha yaşamazsın söylediklerin çok doğru insan direkt ameliyat lafını duyunca çok korkuyor sakin davranmakta fayda var

sağol canım, geçti gitti zaten... sana da acil şifalar diliyorum, ilaç tedavisiyle çok büyük ihtimalle küçülerek kaybolacak kistin :KK66:

sanırım benim doktorum da beni fazla rahat tutmuş kızlar :) bana sadece ilaç kullan bakalım dedi . özel hastaneye gitmştk annem güvenemedi gataya gitmiştik sonra onlar da ilaç kullanmamı ama kesnlikle ağrı kesici kullnmamamı her angi bi ağrım oldğunda direk gitmemi söylemişlerdi . belkide ameliyat lafını bekar olduğum için söylememişlerdir . bildiğim kadarıyla çok çok zorunlu kalmadıkça ameliyata yanaşmıyolarmış bekar bayanlarda:) doğru mu biliyorum :)

evet canım, bekarlarda zorunlu kalınmadıkça pek yanaşmıyorlar ameliyata (ben de bekarım bu arada), evlilerde ise bazen doğumla beraber yumurtalıkları da temizleme yoluna gidebiliyorlar... senin ilacın neden adet düzensizliği yaptı acaba? doğum kontol hapıydı değil mi? eğer öyleyse düzenli ve doğru şekilde kullanıldığında erken kanama yapması pek olası değil... ağrıların devam ediyorsa tekrar bi kontrole gitmekte fayda var, ihmal etme canım bu konuyu... bu arada ağrı kesici önermemesinin nedeni vücudundaki anormal ağrıyı tespit edebilmen için... biliyorsun bu kistler patlayabiliyor... geçmiş olsun, bir an önce sağlığına kavuşman dileğiyle...

merhaba kizlar bende ayni sorundan dertliyim uc senedir ugrasiyorum dort senedir evliyim cocugum yok
ilk doktora gittigimde iki yumurtaligimdada kist gozuktu sol 8cm sag 6.5cm acil amaliyat denildi ben tedavi istedim. en azindan denemek istedim cunku yumurtaliklarimi alma durumu vardi
25 gunluk tedavi verdi doktor umudum yok ama deniyelim madem cok istiyosun dedi verdigi ilaci kullandim ve yaninda sogan kuru uyguladim ve kontorole gittigimde kistlerin 1cm kuculdugunu gordu doktor ve inalilmaz birsey bu dedi
devam ettim ilaca ve sogan kurune en son 2cm kadar dustu. doktorum artik korkma ilaca devam et dedi bana 6 ay sonra tekrar agrilardan dolayi doktora gittim malasef tekrar yenilemisti bu sefer ilaca cevap vermedi mecbur amaliyat oldum ve bir sene gecmeden tekrar bir amaliyat daha oldum iki kere amaliyat olamam ragmen doktorum halen cocugum olucana dair umut veriyor bana ben her ay bir umitle acaba hamile kalacammi diye bekliyorum bende boyle bir durum yasiyorum iste.....

bana ilac bile vermedi doktor :26:
bu ameliyat bu kadar tehlikeli mi ya, cocuk olmama riski mi var :KK43:
bana bi daha gelirsen ameliyat icin randevu aliriz dedi :KK43:

evet canım, bekarlarda zorunlu kalınmadıkça pek yanaşmıyorlar ameliyata (ben de bekarım bu arada), evlilerde ise bazen doğumla beraber yumurtalıkları da temizleme yoluna gidebiliyorlar... senin ilacın neden adet düzensizliği yaptı acaba? doğum kontol hapıydı değil mi? eğer öyleyse düzenli ve doğru şekilde kullanıldığında erken kanama yapması pek olası değil... ağrıların devam ediyorsa tekrar bi kontrole gitmekte fayda var, ihmal etme canım bu konuyu... bu arada ağrı kesici önermemesinin nedeni vücudundaki anormal ağrıyı tespit edebilmen için... biliyorsun bu kistler patlayabiliyor... geçmiş olsun, bir an önce sağlığına kavuşman dileğiyle...

canım her akşam hiç kaçırmadan aynı saatte aldım bilmiyorum niye öyle oldu ama hep aynısı olunca kullanamadım bende bidaha bu arada evet doğum kontrol hapıydı adı da ginera . ağrılarım adet döneminde çok oluyo onun dışında baskı yapıyo hissediyorum bu hafta gidicem bi kontorle artk :)) sana da çok geçmiş olsun canım :)

7 sena önce doktor hatası yüzünden 3 mm kistim 1,5 ay gibi 7 cm yükseldi başka doktora gittiğimde bir hafta için de ameliyat oldum kapalı ameliyattı ama kist yumurtamı içine aldığı için ve su topladığı için açık ameliyat oldum yumurtamı almak zorunda kalmış.Patolojiye gitti kanser hücreli kist çıktı oradan tıpa havale ettiler bide ben bakayım dedi bide o açtı göbeğimden aşağı Allaha şükür bir şey çıkmadı..Ama her 3 ayda bir kontrole gittim arada 3,5 4 kistler çıkıyordu ama daha sonra adetle atıyordu vücut...Tek yumurtam var tek tüpüm vardı ama evlendim bebek istedik olmadı 2 tüp bebek denemesi yaptırdım tutmadı bu seferde sanırım ilaçlardan çikolata kisti denildi oda 4,5 5 cm çıktı hadi onuda aldırayım onuda aldırdım tüpleride toplattım şimdi sadece bir yumurta var...3. denemeyi yaptırdım beklemedeyim...

Tavsiyem bir doktorla kalmayın ikinci bir doktora gidin ben çok pişman oldum ama iş işten geçmiş oldu..Allah şifa versin inşallah çok beklemeden evladını da kucağına alırsın :emir_bebek:

7 sena önce doktor hatası yüzünden 3 mm kistim 1,5 ay gibi 7 cm yükseldi başka doktora gittiğimde bir hafta için de ameliyat oldum kapalı ameliyattı ama kist yumurtamı içine aldığı için ve su topladığı için açık ameliyat oldum yumurtamı almak zorunda kalmış.Patolojiye gitti kanser hücreli kist çıktı oradan tıpa havale ettiler bide ben bakayım dedi bide o açtı göbeğimden aşağı Allaha şükür bir şey çıkmadı..Ama her 3 ayda bir kontrole gittim arada 3,5 4 kistler çıkıyordu ama daha sonra adetle atıyordu vücut...Tek yumurtam var tek tüpüm vardı ama evlendim bebek istedik olmadı 2 tüp bebek denemesi yaptırdım tutmadı bu seferde sanırım ilaçlardan çikolata kisti denildi oda 4,5 5 cm çıktı hadi onuda aldırayım onuda aldırdım tüpleride toplattım şimdi sadece bir yumurta var...3. denemeyi yaptırdım beklemedeyim...

Tavsiyem bir doktorla kalmayın ikinci bir doktora gidin ben çok pişman oldum ama iş işten geçmiş oldu..Allah şifa versin inşallah çok beklemeden evladını da kucağına alırsın :emir_bebek:

çok geçmiş olsun yasmin, kesinlikle bir doktorla kalınmamalı evet; malesef bazı hataların bedeli büyük oluyor, tabi ki Allah beterinden saklasın... benim de yanlış ilaç tedavisi sonucu miyomum 5 ayda 3 cm den 7 cm' e ulaşmıştı ve mecbur ameliyat olmak zorunda kalmıştım; ameliyatı geçtim, o miyomun bana çektirdiklerini hatırlamak dahi istemiyorum... sana da tedavinde kolaylıklar ve sabır diliyorum canım...

Görüyorum ki evli bekar bu konuda dertli çok insan var; umarım herkes tedavisinden sonuç alır arkadaşlar...

bana ilac bile vermedi doktor :26:
bu ameliyat bu kadar tehlikeli mi ya, cocuk olmama riski mi var :KK43:
bana bi daha gelirsen ameliyat icin randevu aliriz dedi :KK43:

canım şahsi fikrimi sorarsan, eğer ameliyat aşamasınsa gelindiyse; sonrasında çektiğin acılar, ağrılar son buluyor; en azından benim için öyle oldu. tehlikesine gelince en basit ameliyat bile komplikasyon riski taşır; bir de sonrasında enfeksiyon kapmamaya özen göstermek lazım. ayrıca sanırım cerrahi müdahale sayısı arttıkça karın içi yapışıklık oluşma riski de o kadar arttığından çekinceler bundan oluşuyor...

kızlar hepinize geçmiş olsun... yumurtalık kistinden 2 kez ameliyat olmuş bekar birisi olarak sizleri o kadar iyi anlıyorumki...
Ben bu durumla ilk kez bundan 3 sene önce karşı karşıya kaldım şiddetli karın ağrısıyla doktora gittiğimde ultrasonda görüldü ve 10 cmdi :KK43: doktor hemen ameliyat dedi ilaç tedavisi olup olamıyacağını sordum hayır dedi tabiki tek doktorla yetinmedm1 - 2 doktora daha göründüm... O zamanlar şehir dışında okuyordum gittiğim doktorlardan birisi durumun riskli olduğunu okulu ertelememi ve en iyisinin üniversite hastanesinde ameliyat olmam olduğunu söyledi ben de acilen istanbula ailemin yanına geldm ve cerrahpaşaya gittim orda kadın doğum da riskli gördüğü için jinekolojik onkolojiye sevketti ve ameliyata karar verildi.. o dönem çok araştırmıştım bu hastalığı ve yumurtalıklarımınalınma riski beni çok korkutmuştu. Doktorlar da ameliyattan önce kesin bişi söleyemediler... Ameliyatımı oldum ve başarılı geçti yumurtalıklarım alınmadı :) vee patolojim temiz çıkmıştı yani kanser değildim :)
İkinci ameliyatımı da bundan 2,5 ay kadar önce yine aynı hastanede oldum... Aslında kontollerim devam ediodu fakat kistim kısa bi süre içinde büyümüştü 15 cm olmuştu doktorlarım direk ameliyat demediler bi süre kontollerime devam ettiler fakat son olarak yine ameliyata karar verildi... Her kontolümde tümor markerlarıma bakılıoydu kötü bi durum var mı diye neyse ameliyatımı oldum doktorlar bile kistin neden tekrarladığına anlam veremedi.. Ameliyatım çok başarılı geçti ve iyileşme sürecim diğer ameliyatıma göre daha hızlı oldu vee patolojim temiz çıktı :) çok şükürki 2 sini de atlattım Allah'ın izniyle yumurtalıklarım ve ben iyiyiz şuanda :)
Allah'ım ne bana tekrar yaşatsın ne de sizlere hepimize geçmiş olsun...
NOT: Kızlar doktor ve hastane gerçekten çok önemli!

vee kızlar moralimizi yüksek tutmak çok önemli... Çevrenizdekilerin desteği çok önemli... Ama en en en önemlisi güçlü olmak insanın çocuğunun olamıyacağı düşüncesi çok yıpratıo insanı ama unutmayın biz olmazsak çocuk zaten olmaz! Yani önemli olan kendimiziz!

X